Far Cry 2 vs Far Cry 4Game Maker's Toolkit

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 29
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:261
Počet zobrazení:8 641

Dvě naprosto odlišné hry ze stejné série. Jak to?

Přepis titulků

Ahoj, tady Mark Brown z Game Maker's Toolkit. Série o videoherním designu. Pokud režírujete film nebo seriál, tak máte k dispozici spoustu nástrojů, kterými můžete vylepšit téma, atmosféru, nebo žánr vašeho příběhu. Laděním elementů jako je hudba, střih, úhly kamer a osvětlení, můžete udělat scénu napínavou, osamělou, překvapující nebo jakoukoliv jinou. Co mě ale fascinuje na hrách, že máte navíc další element, kterým můžete ladit pocity hráčů.

Tím je samotný herní design. Způsob, jakým použijete mechaniky a pravidla, může naprosto změnit hráčovy dojmy. Dobrým příkladem je rozdíl Far Cry 2 oproti Far Cry 3 a 4, ale pro toto video se budu držet Far Cry 4, protože vypadá lépe. Far Cry 2 i 4 jsou hry o vstupu do nebezpečné země s úkolem zavraždit nějakého důležitého týpka.

Buď Jackala ve Far Cry 2, nebo Pagana Min ve Far Cry 4. Chodíte si pro mise, používáte auta a lodě, a spoustu zbraní pro zastřelení spousty špatných lidí. Na první pohled nejspíš nepůsobí moc odlišně. Ale zeptejte se kohokoliv, kdo hrál obě hry. Řekne vám, že zážitky jsou téměř protikladné. Far Cry 4 působí jako hřiště, postavené pro vaši radost, abyste se zabavili.

Zatímco Far Cry 2 působí jako drsná cesta do nepřátelského území, kde se cítíte osamoceně, zoufale a v oslabení. Pokud Far Cry 2 je Apokalypsa, tak Far Cry 4 je Tropická bouře, nebo tak něco. Začnete si říkat, jak ty hry vůbec mohou být ve stejné sérii. Proč tedy tyhle dvě hry působí tak odlišně, když jsou z většiny o tom samém?

No, mezi oběma hrami je spousta rozdílů v mechanikách, které na hráče budou působit jinak. Pro začátek, zbraně ve Far Cry 2 rezaví a zasekávají se v nejhorší možnou chvíli, a vozidla jsou náchylnější k poškození, takže strávíte hodně času opravováním. Obojí na hráče působí nepřátelsky a jsou přitom nechráněni. Far Cry 4 má rychlé cestování, díky kterému se kliknutím kouzelně teleportujete na místo, kde jsou lékárny a náboje.

Ve Far Cry 2 musíte chytit autobus a můžete se rychle dopravit jen na určitá místa. Ve Far Cry 2 jsou za každým rohem stráže, mapu musíte držet v ruce, abyste věděli, kam jdete, v noci to je celkem děsivý, a rozhodněte nemůžete nepřátele označovat a vidět je skrz zdi.

Jo a máte malárii. Skutečně. Neustále jste vystavování riziku, že padnete horečkou na zem uprostřed mise, a pokud nebudete mít v zásobě léky, zemřete. A vskutku obří rozdíl mezi hrami je v ukládání. Far Cry 4 má za každým rohem checkpointy, takže neztratíte moc postupu ve hře, když zemřete. Ve Far Cry 2, na konzolích, nejsou žádné checkpointy ani automatická ukládání.

Pozici můžete uložit jen na několika lokacích, a pokud umřete na cestě, můžete ztratit kolem půl hodiny hraní. Zní to otravně, souhlasím, ale budete si dávat mnohem větší pozor a tím se změní váš přístup ke hře. Když jedním špatným pohybem můžete ztratit spoustu postupu, budete chodit pomalu a opatrně, a každý nepřítel vám zvýší napětí.

V porovnání s Far Cry 4, kde ani moc nesejde na tom, když zemřete, můžete klidně skočit z budovy a bodnout chlapa do hlavy, nebo cokoliv. Ve Far Cry 2 jsou parťáci, kteří vás mohou oživit, ale poté může zemřít tento parťák při pokusu zachránit vás, což přidává emocionální trauma k už tak dlouhému seznamu věcí, které vás štvou na tom, že jste součástí Far Cry 2 světa.

Je toho více, včetně nepředvídatelně se rozšiřujícího smrtelného ohně ve Far Cry 2 a přeplněné mapy ve Far Cry 4, kde máte pocit, že na každých dvaceti centimetrech je bezpečná oblast, ale chtěl bych dokončit povídání o zbraních. Far Cry 4 má směšně obří arzenál super zbraní, včetně několika tichých sniperovek, s kterými můžete sednout do křoví a všem ustřelit hlavu.

Ve Far Cry 2 mají nejblíže k tichým sniperovkám zbraně na šipky. Je ale těžké je získat, rychle se zničí, a můžete mít s sebou jen malý počet nábojů. Nemůžete na ně spoléhat, budete muset použít i jiné taktiky pro průchod hrou. Jde vidět, jak vám Far Cry 4 dává všechny nástroje a slony, které potřebujete, abyste se měli dobře, zatímco Far Cry 2 vás nakope do zadnice a shodí do bláta.

A to je úžasný. Protože to není o tom, jaká hra je lepší, i když já bych odpověděl Far Cry 2, ale o tom, jak Ubisoft dokázal udělat dvě naprosto odlišné hry, z větší části jen změnou herních mechanik. Far Cry 2 se otáčí k hráčům zády, je to nekompromisní, napínavé a trochu traumatické dobrodružství.

Far Cry 4 přivítá hráče a otevře mu místo pro hraní, je to jak hloupý akční film o sjíždění se a vybuchování. Jediná věc, které se musíte obávat, je divoká zvěř. Takže, pokud děláte hru, pamatujte, že vyprávění příběhu nekončí u zápletky, dialogu a ukázek. Mechaniky a pravidla, které použijete, také vyvolávají emoce a přispívají k fůře věcí a měly by dobře fungovat s náladou děje.

Rád bych v příštích epizodách mluvil o tom, co hry dělají dobře a špatně. Ale prozatím, běžte si zahrát Far Cry 2. Je to fakt dobrý. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za me zatim nejlepsi serie na videacesky. Dekuji za preklad, uzivam si.

130

Odpovědět

Rádo se stalo, taky děkuju.

40

Odpovědět

Markst, moc děkuji za další překlad Game Maker’s Toolkit! Těším se na další! :-))

60

Odpovědět

Díky za poděkování :) určitě hodlám pokračovat.

60

Odpovědět

a proc nemluvil o tom, jak ve FC2 je celej svet jak pres kopirak.. vsecky lokality, strazni mista.. nepratele.. libil se mi tam ten ohen ale jinak desna nuda, nulovej pribeh.
FC4 ma super pribeh a krasny prostredi ktere se neopakuje.

95

Odpovědět

Souhlasim s tim postupem ve hre. Nejvice to ovlivnuji prave checkpointy nebo autoheal. Pamatuju si dodnes, jak jsem ve Far Cry 1 ukladal jak zbesilej kazdych 20 minut a kdyz jsem nedej boze zapomel, tak me to stalo treba i hodinu a pul mise, nebo jsem to ulozil s malym procentem zdravi a to me stalo restart mise treba za pulkou. A lekarnicky taky nebyly na kazdem rohu. Abych se ale jen nezastaval FC1 a FC2, tak ve dvojce byly uplne nesmyslne ty stanoviste, kdy jsem musel pri KAZDEM prujezdu to stanoviste znovu vystrilet

90

Odpovědět

a prijde ti v poradku, trapit disk tim ze porad savujes? Znam lidi co treba savuji kazdych 5 minut.. to je potom fuk jstli tam mas checkpoint nebo save. Checkpoint mi prijde teda tezsi.

18

Odpovědět

+rodierchudak disk :( nastesti ho netrapi ukladani her, pisnicek, cookies apod ze? :D A ne neni to fuk. Protoze ve FC4 proste litam jak magor a delam si co se mi zachce. Ve FC1 zase rozmyslim kazdy dalsi krok, protoze me muze stat 30 min hrani a nekdy ne uplne lehkyho. Ve FC4 se mi nestalo, ze bych se musel vracet jen o 5 min zpet, nebo kvuli tomu restartovat celou misi

40

Odpovědět

Vo Far Cry sa nedalo manuálne ukladať, boli tam len vopred dané checkpointy a nebolo ich vôbec veľa.

00

Odpovědět

No keď si to zoberieme, tak Far Cry 1 je od Cryteku postavený na CryEngine. Ubisoft kúpil licenčné práva a vyrobil Far Cry 2 s engine Dunia, čo je upravený CryEngine. Potom prišla Far Cry 3 na Dunia 2 Engine a Far Cry 4 používa stále upravený Dunia 2 Engine. Far Cry 4 v sebe preto obsahuje komplikovanejší engine náročný na RAM, preto tie rýchle transporty.

22

Odpovědět

U Far Cry 2 jsem v minulosti slyšel kritiku ohledně právě zmíněných checkpointů, kde se nepřátelé neustále obnovují a to i třeba i když po vystřílení jednoho ujdete pár kroků, načte se další část mapy a s ní i nepřátelé znovu. Dá se tohle vypatchovat?

110

Odpovědět

Nevím o tom. A byl to fakt opruz. Hlavně, že cíl mise je vždycky na nejvzdálenější části mapy od zadání, takže člověk se přes ty pozice musí promotat znovu - nebo jet pořád tou samou cestou k nejbližší zastávce autobusu.

Afrika sice evokuje velké pláně s možností plánovat trasu, ale tady je to víceméně spleť tunelů. O nějaké velké volnosti se mluvit nedá. Buď pojedeš vlevo, nebo vpravo, ale objedeš půl mapy navíc.

40

Odpovědět

4:57 "contributes to the tone of the piece" - alespoň to sem slyšel já a přeložil bych to jako "přispívá k tónu/atmosféře díla"

02

Odpovědět

Podle mě je to přiroznej vývoj her filmová tvorba se taky pusouvá dál. A stejně jako filmy i hry někdo dělá rád po staru takže si všichni najdou to svoje. Argumenty, že teď už těžký hry nevychází je kravina z japonska sem proudí spousta her co dokáže hráče pořád potrápit viz. The Evil Within nebo Dark Souls.

37

Odpovědět

Pokládat tyto vyjímky za něco běžného... Vážně ??? ...Ne opravdu nevychází... (a opravdu to beru celkově podíl těžkých her vůči všem hrám je minimální)

30

Odpovědět

Každopádně super video. Klidně sem přidejte více od nich, dobře se to poslouchá a je to zajímavé .

571

Odpovědět

Čo nespomenuli je, aké chyby Far Cry 2 malo. Misie boli neprehľadné, splývali hlavné s vedľajšími, človek nikdy nevedel, pre koho to robí a či sa posúva v príbehu, alebo nie. Malária bola otravná a po čase to akurát vedelo naštvať. Počet aktivít bol na otvorený svet veľmi malý, dali sa buď čistiť nepriateľské pozície, alebo hľadať diamanty. A čo bolo najhoršie, nepriatelia sa na týchto pozíciach aj po zabití donekonečna spawnovali späť. To bolo veľmi frustrujúce.
Takže Far Cry 2 z hľadiska mechanizmov a zábavnosti rozhodne nie je lepšia hra ako Far Cry 3 alebo 4. Akurát mala niekoľko dobrých nápadov, ktoré sa pre ďalšie časti nezachovali, aj keď by sa mohli a možno aj mali.

419

Odpovědět

Těch aktivit tam bylo více: přepadení konvoje pro dealera zbraní, nájemné vraždy za diamanty, pomoc kámošům pro obnovení záchrany, záchrana civilistů pro léky na malárii, dále hlavní a vedlejší úkoly byly rozděleny podle barevných kroužků, outpostama se dalo klidně projet pokut člověk nebyl levej. Far Cry 2 byla prostě hra, které toho moc neodpouštěla, ale precizně zvládnutá akce je pro mě víc než skákání z deseti metrů dolů na týpka jen abych ho sundal nožem. Proto je pro mě dvojka lepší než čtyřka nebo trojka. Ale sto lidí, sto chutí.

212

Odpovědět

Tohle video mě obzvlášť potěšilo. Far Cry 2 mě neskutečně vtáhla, kdežto po Far Cry 3, která mě taky hodně bavila, je Far Cry 4 jenom taková vylepšená trojka, která na mě působí jenom jako Cash-grab.

149

Odpovědět

Jedna z těch her, které ukazovali na začátku, byla Brothers: Tale of Two Sons. Pokud neznáte, vyzkoušejte. Příběh vyprávěný beze slov s dobrou hudbou a drsnou atmosférou severské přírody.

111

Odpovědět

Hral jsem Far Cry 1, ale to jsem byl malej a moc si to nepamatuju a samozrejme jsme to nedohral. Pred rokem jsem hral Far Cry 3 a docela me bavila, a rikal jsem si ze bych si tedka dal 4. Po schlednuti videa dostane prednost 2 ... jsem nevedel, že je tak dobrá :)

59

Odpovědět

Není. Je to spíš opruz než atmosféra. Ta hra je plná skvělých nápadů, ale realizace skončila na půli cesty. Co však musím ocenit je AI nepřátel, kteří se nechovají jako úplní dementi.

53

Odpovědět

Jediný Far cry, který jsem hrál, byl ten původní, bez číslovky.

94

Odpovědět

Pro mě existuje jen jedno Far Cry. První díl

1412

Odpovědět

Far Cry I je jediný díl, který jsem hrál, ale podle toho videa mi taky přišlo jako takové "hřiště" nebo "Tropická bouře".
Palmy, písek, čistá voda (+ samozřejmě všechny ty bunkry)… tu se naskočí do džípu, tu na rogalo… a hele, raketomet!

Ale jako dobrá hra, byla to jedna z mála tropických stříleček, co jsem hrál a taky měla docela slušnou grafiku (v té době).

170

Odpovědět

+Lynxtak to si to nehrál na nejtěžší obtížnost jako můj taťka, každá chyba potrestaná smrtí, v pozdějších částech, kde se hojně objevují ti mutanti, tak mají velkou výdrž a nábojů je minimum, je potřeba pomalý postup a každá rána musí být dobře mířená... asi tak jak popisovali Far Cry 2 ... na druhou stranu je zajímavé že na nejlehčí to může spíš připomínat ten Far Cry 4

80

Odpovědět

+LynxNemělo to náhodou na tu dobu na FPS nejlepší grafiku? A hlavně ta optimalizace, to dneska člověk nenajde. Pokud si to chtěl rozjet člověk opravdu na exceletní grafiku, tak musel mít docela dělo (ale zase ne nic předraženého), ale stejně tak si to člověk zahrál na slušném šrotu (můj případ) a pořád to vypadalo na ten výkon krásně. Jó, kde jsou ty časy.

31

Odpovědět

+LynxGrafiku to na tu dobu mělo opravdu nejlepší (očekávané hry DOOM3 a Half-Life vyšly o něco později). A pokud to chtěl člověk hrát na plné detaily, tak potřeboval opravdu dělo a nevím, jestli bych tenkrát zařadil Radeon 9800XT (tuším za 14 000 Kč) mezi nepředražené věci - to byla karta, s kterou se dalo uvažovat o maximálních detailech. Naštěstí do roka tu byla 6. generace GeForce, která celkem poskočila dopředu. S GeForce 6600GT za cenu kolem 5-6 tisíc se FPS držely i při plných detailech po většinu času nad 30 i ve vyšších rozlišeních.

30
Další