Hádanky ve hráchGame Maker's Toolkit

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 29
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:11 959

Kolik typů hádanek ve hrách existuje? Můžeme se od některých něco naučit?

Můžeme a Mark Brown o nich řekne více v dnešním Game Maker's Toolkit.

Přepis titulků

Ahoj, tady Mark Brown z Game Maker's Toolkit, pořadu o designu videoher. Infinifactory je jedna z nejvtipnějších her, kterou jsem letos hrál. Což je obdivuhodné, když vezmeme v potaz, že to není komediální hra. Musíte znát pravidla hry, abyste to pochopili. V každém levelu musíte vyrobit komplexní strukturu, jako je tento kříž o pěti částech, vyrobením linek, které přenáší a manipulují bloky, jenž vylezou dírou ve zdi.

Vytvoříte vlastní stroj z krychlí, například pásové dopravníky, posunovače, optické senzory, rotátory a svářečky. Po hodině strávené opatrnou výrobou stroje na vytváření onoho kříže o pěti částech, jsem ho konečně vyrobil... Ale Infinifactory chce, abyste vyrobili 10 kopií oné struktury, jako důkaz, že váš stroj je skutečně funkční výrobní linkou. Takže jsem nechal stroj párkrát běžet.

Věřil jsem, že vznikne dalších 9 perfektních křížů, a stalo se tohle... Naprostá absurdita. Šílené a vtipné načasování. S otevřenými ústy zírám, jak je můj obří komplikovaný stroj pitomý. Měl jsem z toho výbuch smíchu, ale možná šlo o pláč. Možnost improvizované komedie není jediná věc, kterou se hry Zacha Bartha odlišují od ostatních logických her. Ve skutečnosti jsou v jádru natolik jiné, až je medvědí službou dávat Infinifactory do stejné složky logických her jako The Talos Principle a Snakebird.

Když hrajete Portal, snažíte se najít řešení hádanky. Zatímco v Infinifactory se snažíte řešení vytvořit. Mezi najít a vytvořit je důležitý rozdíl, protože typické logické hry mají jedno řešení. Možná mají pár alternativních řešení nebo lze provést řešení nepatrně jinak nebo existuje řešení, které vývojář nezamýšlel.

Ale v Infinifactory je nekonečně mnoho řešení. No, skoro. Je jich spousta. Histogramy na konci levelu jasně ukazují, jak časově a prostorově efektivní je vaše řešení v porovnání se všemi hráči na Steamu. Tím se Barthovy hry také odlišují od ostatních, protože řešit stejnou hádanku dvakrát v The Swapper je v podstatě zbytečné, ale je zábavné se vrátit k dokončené hádance v Infinifactory a pokusit se ji vyřešit lépe.

Takže bychom neměli říkat, že tyto hry jsou o řešení hádanek, ale spíš o řešení problémů. V těchto hrách máte cíl, nějaké materiály, omezený prostor a nějaké nářadí. Vaším úkolem je dosáhnout cíle jakýmkoliv způsobem. Proto tyto hry působí méně jako rozplétání nesmyslných hádanek a více jako řešení skutečných problémů. Jako při vytváření výrobních linek v Infinifactory, pokládání vlakových linek v Mini Metro, výroby kosmických lodí v Kerbal Space Program nebo psaní kódu v SpaceChem.

SpaceChem má skutečně více do činění s programováním než s chemií. Díky logice, podprogramům a opravou chyb. To je skvělé z dvou důvodů. Zaprvé: Programování je v podstatě nejlepší logická hra na světě, protože jeho možnosti jsou neomezené a je uspokojující se zasnít, napsat si poznámky, začít a vytvořit naprosto unikátní řešení k nesmírně obtížnému problému.

Zadruhé: Znamená to, že hra nebo něco obdobného může skutečně vzdělávat, aniž by to byla "vzdělávací hra." SpaceChem byl ve skutečnosti používán na pár školách v Británii, tvrdí to obchodní sdružení TIGA. Nebo červené kameny v Minecraftu, minerál, který hráčům umožňuje vytvořit chytré mechanismy, jim zároveň představuje jednoduché programování.

Možná ne tak jednoduché. Hráči z červených kamenů vytvořili kalkulačku, grafický procesor který dokáže kreslit tvary a sekvencer, který dokáže zahrát Pachelbelův Kánon v D-dur. Zach Barth mimochodem vytvořil také Infiniminer, soutěživou minihru s bloky, která přímo ovlivnila Minecraft. Takže ho pravděpodobně sžírá, když mu někdo říká, že se Infinifactory ovládá jako Minecraft. To jen tak na okraj.

Jeho ostatní hry jsou také o řešení problémů, kdybyste je chtěli vyhledat. Jde o The Codex of Alchemical Engineering, který je o programování příkazů pro rotaci ramen, které přenášejí imaginární minerály. Bureau of Steam Engineering, jenž je o spojování bojlerů pro zesílení páry robotích zbraní. A KOHCTPYKTOP: Engineer of the People, hra nadlidsky obtížná, ve které navrhujete integrované obvody na základě daných specifikací.

A v nové hře TIS- 100 od jeho studia Zachtronics doslova píšete jednoduchý assemblerský kód do těchto bloků pro manipulaci dat. Jste dokonce nabádání k vytisknutí referenční příručky v PDF se všemi příkazy a instrukcemi, které potřebujete. Zdá se to jako trend programátorů, tvořit hry o programování. V nové hře od 2DBoy nazvané Human Resource Machine píšete příkazy pro pracovníky v kanceláři, aby mohli automaticky dokončovat práce. A v Quadrilateral Cowboy od Blendo Games píšete příkazy v rozhraní podobném DOSu, abyste vypnuli alarmy a odemkli dveře, a tím se dostali do zabezpečených budov.

Hlavní je, že jakmile některou z těchto her hrajete, vidíte, že když si berou inspiraci ze skutečných problémů, jako je programování, nebo strojírenství, hry jako SpaceChem a World of Goo mohou být zábavnější než ty, které jsou založeny na náhodných hádankách. Máte radost, když vytvoříte něco funkčního.

A bavíte se, když vám to nefunguje. Stejné problémy můžete řešit několikrát a snažit se přijít s efektivnějším řešením. Mohlo by být snadnější nechat levely vytvářet samovolně. Barth v přednášce o SpaceChem prozradil, že jeho proces výroby hádanek byl v podstatě o naházení zajímavých vstupů a výstupů, ujištění se o tom, že hádanky jdou vyřešit, a následném seřazení levelů podle obtížnosti hádanek. Neberte to tak, že bych říkal, že nechci hry s tradičními hádankami.

Například The Witness je pro mě jedna z nejočekávanějších her. Berte to spíš jako přátelské připomenutí, že je tu malá, rozrůstající se skupina her, a že je tu stále spousta skutečných problémů, kterými se můžeme inspirovat pro nové hry s nekonečnými možnostmi pro řešení problémů. Díky za zhlédnutí. Napište mi vaší oblíbenou hru, kde se řeší podobný problém. Dejte epizodě palec nahoru, zvažte podporu mé osoby na Patreonu a pokud chcete vědět, kdy vyjde další díl, klikněte pod videem na: "Přidat do sledovaných sérií."

Překlad: Markst www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ha a teď jsou prakticky všechny zmíněné hry na Steamu v akci... Infinifactory 11,50€, Kerbal Space Program 13,50€, SpaceChem 2,50€, Human Resource Machine 6€, TIS-100 3,50€... pěkně pěkně, už jsou všechny v mém košíku.

Ale fantastické české Factorio budu stejně hrát víc :D A to bude vždy za 20€ a nejspíš vždy Early Access :)

00

Odpovědět

Pokud bys chtěl, tak ti můžu dát link na download - ano, jsem svině, že neplatím za tak luxusní hru, ale holt nekradu :)

10

Odpovědět

Škoda že nezmínil českou hru Factorio, které prakticky kombinuje většinu ve videu ukázaných her. Taky je to jedna z nejlépe hodnocených her na Steamu

180

Odpovědět

Myslím, že nechtěl ukázat Early Access hru.

10

Odpovědět

+FeykroHaha, po shlédnutí videa jsem si hned řekl, že by to chtělo v komentářích zmínit Factorio a koukám, že nejsem jedinej :-)
České Factorio ještě nikdo nepřekonal a je to znát :-)

00

Odpovědět

zjednodušená simulace inženýrské praxe ... běžně dostupné hry mají zase o něco blíže k reálným problémům (průnik nekonečné lidské fantazie a konečného omezení realitou - fyzikální, technologické, finanční,...) a dovolují nejen dospělým, ale i dětem odhalit výzvy technického světa (světa přítomnosti a hlavně budoucnosti), který hmatatelně posouvá společnost kupředu ... technici a inženýři mají prsty v téměř každém technologickém pokroku... být technikem znamená být platný

34

Odpovědět

Zrovna ta Infinifactory je hlavně o algoritmizaci, jak psal Kamikaze, je to spíš programátorství. Pokud to teda nestavíš na prasáka, že ti bedny lítaj všude možně, potom se dá hovořit o inženýrské praxi. :D

20

Odpovědět

+Taanprogramátor v mnoha případech řeší problémy inženýrské praxe, tudíž o jeho zařazení problém nemám, i když v ČR například získá titul Mgr. nebo RNDr., nikde není psáno, že inženýr nealgoritmizuje

20

Odpovědět

Nejlepší "hra"? Asi ProgTest...

140

Odpovědět

Líp by to ani nikdo nedokázal říct.

30

Odpovědět

Pěkné video, děkuji za překlad. Jen malá rýpavá, Redstone v Minecraftu se do češtiny nijak nepřekládá. Teda v českým překladu Minecraftu (ten je ale spíše strojní) je to přeloženo jako Rudit, ale bohatě stačí Redstone.

100