Smrt ve hráchGame Maker's Toolkit

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 29
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:171
Počet zobrazení:13 779

Lze ke smrti ve hře přistoupit trochu inovativněji? Samozřejmě.

Pokud vás některá z her zaujme, můžete si jít najít v tomto chronologickém seznamu:
Bloodborne (From Software, 2015)
Sonic the Hedgehog (Sonic Team, 1991)
Super Mario Bros. (Nintendo, 1985)
Call of Duty 4: Modern Warfare (Infinity Ward, 2007)
Galaga (Namco, 1981)
Prince of Persia (Ubisoft Montreal, 2008)
BioShock Infinite (Irrational Games, 2013)
Call of Duty: Advanced Warfare (Sledgehammer Games, 2014)
Prince of Persia: The Sands of Time (Ubisoft Montreal, 2003)
Spelunky (Derek Yu, 2012)
Rogue Legacy (Cellar Door Games, 2013)
Transistor (Supergiant Games, 2014)
Red Dead Redemption (Rockstar San Diego, 2010)
Super Meat Boy (Team Meat, 2010)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Monolith Productions, 2014)
Dark Souls (From Software, 2011)
World of Warcraft (Blizzard Entertainment, 2004)
ZombiU (Ubisoft Montpellier, 2012)
Super Time Force (Capybara Games, 2014)
Sometimes You Die (Philipp Stollenmayer, 2014)
Heavy Rain (Quantic Dream, 2010)
Aliens Infestation (WayForward, 2011)
XCOM: Enemy Unknown (Firaxis Games, 2012)
Prey (Human Head Studios, 2006)
Far Cry 2 (Ubisoft Montreal, 2008)
Rage (id Software, 2011)
Batman: Arkham Asylum (Rocksteady Studios, 2009)
Grand Theft Auto V (Rockstar North, 2013)
Resident Evil 4 (Capcom Production Studio 4, 2005)

Přepis titulků

Ahoj, tady Mark Brown z Game Maker's Toolkit, pořadu o designu videoher. Tento víkend jsem hrál Bloodborne a zamyslel se nad smrtí. Věřte, že jsem na to měl spoustu času. Uvědomil jsem si tím, kolik her využívá smrtelnost stejně. Obrazovka zčerná a ztratíte život, když je to stará hra, pokud je nová, tak uvidíte citát od Einsteina, čas se přetočí o pár minut zpět a vy hrajete danou sekci znovu.

Takto to funguje už od prvních her. Změnilo se jen to, že se hry staly shovívavějšími, a tak vás například Prince of Persia postaví na poslední platformu, na které jste stáli, a série Bioshock ani neoživí mrtvé nepřátele a nesebere nasbírané předměty, když po smrti začnete sekci znovu. Celkově jde o mechaniku, která se v historii her příliš nezměnila. Začíná to být rutina. Opakovat sekce ve hrách může začít lézt na nervy.

Trivializování smrti kvůli nezdařilé situaci kazí napětí z tíživé akční scény. A z vypravěčského hlediska hry dělají v podstatě to co Sands of Times. Říkají: "Ne, ne, ne, to se nestalo. Můžu začít znovu?" Chtěl bych se podívat na hry, které se se smrtí vypořádaly trochu inovativněji. Začněme s hrami, které se změní, když zemřete, abyste nemuseli opakovat stejnou pasáž pořád dokola a vyhnuli se rutině. Tohle je základem pro roguelike žánr. Nový svět je náhodně vygenerovaný, když zemřete.

Nejenom, že je díky tomu smrt důležitější, ale zamezí se tím repetitivnosti a misi nemůžete dohrát jen tak nazpaměť. V Spelunky je potřeba dokonale zvládat základní pravidla, protože level se nelze naučit nazpaměť, po každé smrti se změní. Rogue Legacy přidává další zajímavý nápad, změní třídu a vlastnosti postavy zároveň s mapou hradu. Pokaždé když zemřete, dostanete na výběr jinou užitečnou postavu, se kterou může být hra úplně jiná než s tou předchozí.

Dále tu máme Transistor, když v této hře zemřete, ztratíte přístup k jedné z vašich čtyř schopností a musíte pozměnit vyzbrojení. Je to odlišný typ trestu za chybu, který vás vybízí k novým strategiím. V některých hrách zemřete typicky a objevíte se v předchozí části levelu, ale pamatují si, že k tomu došlo. Vaše smrt zanechá nesmazatelnou stopu a teď nemám na mysli stopy krve v Super Meat Boy.

Mám na mysli hry jako Shadow of Mordor, kde může mít vaše smrt zásadní dopad na organizační strukturu Sauronovy armády. Skřeti, kteří zabijou Talliona, tedy vás, se stanou silnějšími a mohou vyzvat další kapitány a zvýšit hodnosti. A navíc si vás budou pamatovat. Tebe znám. Tebe už jsem jednou zabil. S tebou nebude žádnej problém. Vyprávění je o to dynamičtější a vede k uspokojujícímu pomstychtivému zabití.

Zpět k Bloodborne a k jeho předchůdcům ze série Souls. Tyhle hry si užívají vaše zabití i zničení spousty těžké práce, když vás nutí jít za posledním táborákem. Zároveň si vypůjčili mechaniku ze starých MMO zvanou běh k mrtvole, kde vidíte, jak běžíte za svým tělem, abyste posbírali své předměty. Ve hrách Souls ztratíte duše a lidskost, případně Blood Echoes, když zemřete, a musíte se na to místo vrátit, abyste je získali zpět.

Tyto hry přikládají smrti větší váhu. To, že máte jedinou šanci získat své předměty zpět, je docela fér. V ZombiU se nejenom vracíte za mrtvolou, abyste získali zpět své věci, ale najdete zombie verzi postavy, za kterou jste hráli, a musíte ji zabít, abyste předměty získali. Je to chytrý zvrat, který dává smysl i z příběhového hlediska. A pak jsou tu hry, které přijímají smrt, jako Super Time Force, kde vaše minulé já bojuje s vámi.

A logická iOS hra Sometimes You Die, kde musíte použít své mrtvé tělo jako plošinu pro další postavy. Také tu jsou hry, které pokračují po tom, co zemřete. Například v Heavy Rain jsou momenty, kdy jedna ze čtyř hlavních postav může zemřít a hra tím neskončí. Místo toho příběh zakličkuje, aby odrážel smrt oné postavy. Odlišný přístup je v DS hře Aliens: Infestation, kde vaši mariňáci zmizí nadobro, když zemřou.

A vy musíte najít náhradu mezi nováčky na lodi. Jasně, je to malý zvrat v systému čtyř životů a můžete si to pokazit tím, že použijete omezené zásoby, a uložíte hru. Inspirovali se hrami jako XCOM: Enemy Unknown, kde si s vojáky budujete vztah a pak je akorát vidíte v boji umírat. Infestation dává hráčově smrti emocionální vazbu, kterou mnoho her postrádá.

A na závěr hry, které vám dají druhou šanci. V Prey se objevíte ve spirituálním světě kde hrajete Duck Hunt proti mýtickým ptákům a nasbíráte tak životy než se vrátíte zpět do boje. Ve Far Cry 2 jsou parťáci, kteří vás mohou odtáhnout do bezpečí. Defibrilátor v RAGE je minihrou, která vás nastartuje zpět k životu. A v Mordoru vám dá poslední vzdor druhou šanci v bitvě. Všechny hry v tomto videu dávají vaší smrtelnosti větší váhu zabraňují nekonečné repetitivnosti se smrtí spojené nebo si s ní poradí chytře z vypravěčského hlediska.

Takže si nezvykejme na "game over" v podobě, v které ho známe už čtyři dekády. Na chvilku se zamysleme, jestli náhodou neexistují chytřejší způsoby, jak přistoupit k smrtelnosti a její implementaci do her. Díky za zhlédnutí. Pro odběr klikněte na špendlík.. Napište, jestli jste hráli hru, která zajímavě řešila smrt. A zvažte prosím podporu mé osoby na Patreonu. Překlad: Markst www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Among Us https://amonguscombo.com/ je hra, kterou dnes hraje spousta lidí

00

Odpovědět

Among Us je dobrá a atraktivní zábavní hra, kterou si můžete vyzkoušet, myslím, že se vám bude líbit

00

Odpovědět

Soul reaver nebo Borderlands nic?

00

Odpovědět

V Planscape Torment je smrt v pohodě, protože hlavní postava je nesmrtelná a jejím hlavním příběhem je to, že se snaží zjistit, co je zač a proč je nesmrtelná. Když je zabita, tak se většinou probere v márnici na stole, kde také příběh začíná. Scénáristé si s tím celkem vyhráli, takže některé úkoly se dají vyřešit tím, že prostě umřete :-)

10

Odpovědět

Mohl zmínit i Stanley Parable, kde je neustálé opakování nutné pro nalezení dalších příběhů.

A ze starších her rozhodně stojí za zmínku Cannon Fodder.
Tam na začátku hry přijde k bráně kasáren 15 rekrutů a další přicházejí až po splnění jednotlivých misí, které mají několik fází. Každý voják má jméno a pokud s ním hráč splní misi, tak se vojákovi zvyší hodnost. Padlí vojáci jsou pohřbeni před branou vedle cesty kde stojí/přicházejí rekruti. Hra končí po splnění všech misí (to asi moc lidí nezažilo), nebo pokud hráč vyčerpá všechny rekruty.
https://www.youtube.com/watch?v=iJB_1e-MlyY&t=1250s

30

Odpovědět

Pokud nepaříš hru na hardcore úroveň, tak nemá cenu ji ani instalovat !

28

Odpovědět

No nezmínil třeba Guild Wars 2, kde smrtí člověk taky nekončí, ale místo toho leží na zemi a bojuje o svůj život. Pokud i tento boj prohraje potom doopravdy zemřel a začíná na místě, které si zvolí.

03

Odpovědět

Lidi nehádejte se pořád co je lepší jestli PC nebo konzole.Jasně celkově je lepší PC bez diskuze,ALE existujou lidi co prostě chtějí po práci příjít domů zapnout konzoli a hrát,hotovo.Neřešit žádný ovladače nebo kompatibilitu. Každej není hardcore hráč her,stačí mu 1 nebo 2 denně.

53

Odpovědět

*stačí mu 1 nebo 2 hodiny denně.

00

Odpovědět

"najít v tomto chronologickém seznamu"
ví vůbec pachatel textu co slovo "chronologický" znamená?

021

Odpovědět

Seznam her jde postupně tak, jak ve videu...

150

Odpovědět

Zrovna jsem nedávno dohrál Zombiu ( only PS4 - žádná lepší konzole neexistuje :-P :D a nevyvolávejte flame protože sami přece víte,že mluvím pravdu. Tečka. ) a fakt jsem se bál o svůj život protože po smrti začnete s novou postavou a jelikož jste přišli o batoh s vybavením ( inventář ) tak jste museli pro něj zajít.... za svým předchozí já tentokrát změně v zombií :D :D :D
P.S. Jo a nechci machrovat alééééé...... mám platinovku :D

028

Odpovědět

hmm

110

Odpovědět

+BlubéryAno, takhle se mi libíš :D Zasloužíš si za odměnu kostičku...mňam :-P :D

017

Odpovědět

+5825Tyhle lidi s konzolí nikdy nepochopím... strašná věc, vše stupidní.. grafika a o ovladači ani nemluvme .. možná dobrý na autíčka no ... můj názor a TEČKA!

88

Odpovědět

+EgoTaky jsem konzole nenáviděl... První jsem si pořídil před třemi lety a po pár hodinách jsem si nadával, že jsem byl fakt blbec. Už si to bez konzole neumím představit. Než začnete dávat palce dolů a vykřikovat pcmasterrace, tak PC mám taky a né žádnou šunku ;) jen říkám že konzole je prostě super věc :)

54

Odpovědět

najhorsia smrt je v hre Amnesia lebo proste mate taky strach ze nechcete zomriet a nechcete zeby vas nieco co i len stretlo... V tej hre som zomrel asi 2krat , ale infarktove stavy som mal takmer neustale. A na druhu stranu v Alien Isolation som umrel asi 200 krat a totalne som sa nebal lebo som furt vedel co sa stane odkial vyskoci atd...proste atmosfera sa vytratila... Niekedy by trebalo trafit tu spravnu obtiaznost a hry by boli zaujimavejsie. Respektive zrobit nieco pricom by ste si mysleli ze ste mali na mále a pritom by ste zili dalej, samozrejme v rozumnom mnozstve.

80

Odpovědět

Pěkné, ale na 2:30 bych orky změnil na skřety, alespoň tak jsou v českém překladu knížek pojmenováni.

61

Odpovědět

Pravda. To mi při opravě nedošlo. Změněno. ;-)

93

Odpovědět

+BugHer0Můj kámoš o mě říká,že jsem skřet - nemáš nějakou radu,jak to změnit? :D

41

Odpovědět

+5825Luis CK v kongresáku na tohle dal univerzální radu: Zabij se...

70

Odpovědět

+5825Tak mu řekni, že nejsi skřet, ale ork, a že je slepý ko*ot, když nepozná rozdíl... ;-)

00

Odpovědět

Super video. děkuji za překlad.

60

Odpovědět

Třeba v mount and blade single kampaních se neumírá jen upadnete do bezvědomí a váš protivník vás, pokud zbytek vašich jednotek prohraje, zajme a následně vás bud vaši spojenci/rodina vykoupí, nebo se vám po delšim čase podaří utéct, nutno říct, že když jste v zajeti čas utíká 10x rychleji, takže se toho může vcelku dost za tu dobu přihodit :)

200

Odpovědět

jééé!!! Mount and Blade hráč!!!!!!

80

Odpovědět

+lenaciaNemôžem sa dočkať 2ky. Každé dalšie video čo vypustia ma mučí

30

Odpovědět

+MemniteJooo... dvojka na tu se strašně moc těším... ale přesto všechno mi nějak chybí hra, kde bych si mohla postavit vlastní hrad na vlastním místě a navíc mít možnost prolejzat tamní komnaty a místnosti a hradby... :D To by byla luxus hra... PS: NE SIMÍKY NEMYSLÍM! Pořád požaduju aby ve hře byla pořádní řežba

40

Odpovědět

+lenaciaMohu doporucir Life is feudal , nebo ted vychazejici off kings and men pokud mas rad budovatelske strategie tak treba stronghold crusader 2

00

Odpovědět

+Peldikto zní dobře, ale já nemám příliš ráda ryze online multiplayer hry, ráda si prostě hraju na svém písečku bez toho, aniž by mi tam přišel nějakej mamrd a všechno mi to tam rozdupal. Online hry mi přijdou velice náročné na čas a na tu kooperaci s lidmi, jenže já raději hru, kterou si otevřu třikrát do měsíce a pár hodin hraju, a nemusím být odkázaná na to, až budu s PC někde u internetu, abych si hru zahrála, a nemusím čekat až tam někdo bude abych mohla využít schopností apod. Jak říkám, velice svazující na můj osobní vkus.

20

Odpovědět

+lenaciaje nas ješte hodně tady neboj :)

00

Odpovědět

Tohle video mohlo být alespoň desetiminutové. Škoda :-(

131

Další