FilipínyGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:4 243
Jako poloviční Filipínec se dnes Ken přesune zpoza kamery před ni a spolu s Barbym vám poví něco o nejveselejším z asijských států, který je situovaný na vulkanickém souostroví přímo na ráně tajfunům. O zajímavé přírodní jevy tedy nemají nouzi, ale i obyvatelstvo této země je jedinečné, spojují v sobě tradice raných tichomořských civilizací s vlivem španělských a amerických kolonizátorů a tuto kulturu vyváží do celého světa spolu se svými sestřičkami.

Přepis titulků

Pokud o Asii nic nevíte, Filipíny jsou z nich nejveselejší, prostě šťastní, zábavní, veselí lidé. Víš co? Už jsou to tři roky. Už mě to nebaví, strkáš do mě, vyhrožuješ mi, zavíráš mě do sklepa, všichni si ze mě dělaj legraci... Já jsem Filipínec, tohle je moje chvíle. Moje chvíle! Vítejte na Filipínách. Já jsem na řadě. Dobře.

Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Ken a jak víte, jsem napůl Filipínec. Před lety jsem hledal práci a na Craigslistu jsem našel inzerát, hledali animátora. S Paulem jsem se na pohovor sešel v Jollibee. Byl jsem prý mezi prvními 3 kandidáty. Ozvali se jen tři kandidáti, takže jsem technicky vzato nelhal. Ale ti další dva byli na nic. Jo, tehdy jsem měl divnej knírek a Paulovy vlasy vypadaly takhle.

Dlouho jsme se bavili a shodli jsme se, že Ken tu dnes rozhodně musí být. Od toho pohovoru v Jollibee - ses dostal daleko, zasloužíš si to. - Díky. Připraveni? Začneme. POLITICKÁ GEOGRAFIE Filipíny jsou zajímavá země, jejich identita je taková duální. Když se Filipínců zeptáte, jestli jsou Asiaté, nebo pacifičtí ostrované, možná odpoví různě.

- Za koho se považuješ ty? - Ostrovan mi znělo vždycky dobře, - takže většinou říkám to. - Aha. Filipíny jsou tropické souostroví čítající přes 7 000 ostrovů, obydlených je asi 200, a je to největší ostrovní země bez hranice na souši nebo sdílených ostrovů. Leží v jihovýchodní Asii mezi Filipínským mořem na severu, Jihočínským na západě a Suluským a Celebeským na jihu. O kousek dál leží ostrov Borneo, o který se dělí tři státy, k nejbližšímu filipínskému ostrovu to od něj je asi 40 km.

Obecně se mluví o třech hlavních oblastech, ve kterých žijí lidé. Luzon na severu, kde leží hlavní město Manila a kde žije polovina obyvatel, Visayas ve středu a Mindanao na jihu. Jinak tu je 17 oblastí, jedna z nich je autonomní, Autonomní region Muslimské Mindanao. Ten má velkou míru samosprávy - udělenou vládou, to vysvětlíme později. - Čistě technicky vzato je Quezon City severně od Manily největší město Filipín, ale těch 16 měst obklopujících Manilu se jmenuje Manila Metro, tedy oblast hlavního města, - a fungují jako jedna jednotka.

- Největší města mimo tu oblast jsou Davao v Mindanao a Cebu v oblasti Visayas. V Manile je největší a nejrušnější letiště, Ninoye Aquina, které je centrem pro obsluhu celého hlavního okrsku. Navíc tu mají i nejrušnější přístav. Druhé největší letiště je Mactan-Cebu a třetí je v Davau, - Francisca Bangoye.

- Ale filipínské ostrovy jsou dobře propojeny i pozemní dopravou. Nejdelší dálnice je ta panfilipínská, která se táhne asi 3 500 km celou zemí a spojuje Luzon, Samar, Leyte a Mindanao - i pomocí podzemních tunelů. - Filipíny mají jen 2 územní spory, stát Sabah v Malajsii na severu Bornea býval součástí sultanátu Sulu, muslimského státu, který tu byl od 15. do 20. století, - ale to je jiný příběh. - Ten druhý spor už jsme několikrát zmínili. Celá oblast zvaná Spratlyovy ostrovy je strašně zamotaná.

Pokud o tom nic nevíte, je to asi takhle: Jo, je to šílené. Tady vidíte, co si kdo nárokuje. Ten velký nárok je Číny. Prakticky se rozhodli, že chtějí všechno. Vedlo to i k roztržkám mezi různými státy, které si tam postavily hlídky. Když se nějaká loď moc přiblíží, může se to snadno zvrhnout. - Asi takhle: - Hele, co to děláš? To je moje území. Jenom tu trochu rybařím a dělám výzkum. A proč máš tu lopatu? To něco stavíš? No, z toho korálu tady nevystupuje žádná souš, - takže si nemůžu dělat nároky.

- A tak si nějakou souš postavíš? Kvůli výzkumu. Tady jsou nějaké památky: pevnost Santiago, Magalhãesův kříž, kostel sv. Augustina, visuté rakve v Sagadě, svatyně Aguinaldo, chrám filipínských taoistů v Cebu, svatyně Mama Marie v Tagaytay, svatyně Lapu Lapu, park Lunetta, pomník přistání MacArthura, rýžové terasy Banaue, palác Malacañang, ve Viganu je hodně historických budov, různá národní muzea historie a umění, spousta zábavních parků, a to nepočítáme ty přírodní zázraky Filipín.

Mají tu: podzemní řeku, nejkrásnější pláže ve vesmíru, hory, které vypadají jako z čokolády, a taky ostrov na jezeře na ostrově - na jezeře na ostrově. - Měli bychom pokecat. Když máte 7 000 tropických ostrovů v sopečném souostroví, nejspíš bude ta krajina dost šílená. A to nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Ta samotná krajina Filipín je jejich největší poklad.

Leží na ohnivém kruhu, a to na desce pojmenované po nich, - na té Filipínské. - Asi 95 % území tvoří - 11 největších ostrovů. - To území vzniklo díky tektonické aktivitě mezi Filipínským, Manilským a Mindanaoským příkopem, - ten poslední je 2. nejhlubší na světě. - Země proto zažívá menší zemětřesení - a drobnou sopečnou činnost. - Najdete tu asi 53 aktivních sopek na všech ostrovech kromě Paloanu.

Nejslavnější a nejkrásnější jsou tyto. Vidíte tenhle ostrov, Camiguin? Na tom je více sopek než měst. Je to 7:5, jedná se o místo s nejvíce sopkami na km². Dokonce nejvyšší bod Filipín je stále aktivní sopka, Mt. Apo - na jihu oblasti Mindanao. - V zemi je řada pohoří a vrchovin, které se střídají s úrodnými údolími, největší pohoří je Cordillera na severu Luzonu, hned vedle na východě je Sierra Madre, odkud vytéká nejdelší řeka Filipín, Cagayan, která vtéká do údolí Cagayan. To je spolu se středním luzonským údolím největší plochou pro obhospodařování a pěstují tam skoro všechnu rýži.

Ve Visayas se zase pěstuje nejvíce třtiny a Mindanao se soustředí na kokos a ovoce. V Luzonu najdete největší jezero, Laguna Dabai, které naplňuje kráter - spícího vulkánu. - Je na něm oddělený ostrov zvaný Talim a vytéká odtud řeka Pasig, která protéká hlavním městem. Filipíny se nachází ve středu oblasti tajfunů, přichází téměř po celý rok, průměrně je zasáhne asi 20 bouří ročně a často rozvodní jejich četné řeky.

Ale Filipínci se na cyklony skvěle adaptovali, prostě si zvykli. Voda byla vždy něco pro ně, - plavání, plachtění, rybaření... - Ale skok do vody moc ne. Filipíny jsou jednou ze 17 megarozmanitých zemí světa. Mají největší mořskou biodiverzitu a největší míru objevů zvířat, jen za posledních 10 let tu bylo objeveno 16 druhů savců. - Mají tu všechno. - Nejdelšího hada na světě, krajtu mřížkovanou, největší rybu světa, žraloka obrovského, 7 z 8 druhů zévy obrovské žije zde, nejmenší kopytník světa, kančil, a národním zvířetem je největší orel světa.

Z pohledu ekonomiky jsou Filipíny považovány za nově industrializovanou zemi. Přechází ze systému založeném na zemědělství ke službám a průmyslu. - Mají 3 z 10 největších obchoďáků světa. - Jen počkejte, 1. místo bude moje! Patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Asie a jsou 34. největší ekonomika světa. Parita kupní síly jejich HDP - je přes 2 triliony dolarů.

- Prostě se Filipíny stávají významným hráčem na scéně světových mocností. Asi tak: - Jsme tak bohatí! - Bohatství a hojnost. Jednoho dne... Ale těžba, rybaření a zemědělství jsou stále silná odvětví, jsou nyní největším producentem niklu a manilského konopí a po Indonésii 2. největším producentem kokosů. Ale turismus je také důležité odvětví, tvoří asi 8 % HDP a zaměstnává - přes 3 miliony lidí.

- A nyní jídlo! Na Filipínách má každá oblast své speciality a zvláštnosti. Každé jídlo připomíná výbuch nějaké víly. Většinu věcí můžete jíst "kumakai kamay" neboli rukama. Skoro ve všem je rýže a k tomu olej, sůl, ocet a hodně věcí, kde jim je jedno, jestli to vypadá jako jídlo, - stejně to snědí, viď? - Jo, tak jedí Filipínci. Nemají oficiální národní pokrm, ale 3 velmi známé jsou - adobo, lumpia a sinigang.

- A v nemuslimských částech - je populární lechon. - Také tu mají z pokrmů třeba: tagalog steak, tinola, pancit luglug, karekare, sigsig, tapsilog, balut, kinilaw a moje oblíbené jídlo odsud: palabok. Dáme na to trochu citrónu... Koupil jsem to v Jollibee. Pro neznalé, to je řetězec fast foodů na Filipínách. Adoptované filipínské dítě McDonaldu a KFC. Dokonce k menu přidali špagety. Filipínci jsou také odborníci na dezerty, milují ube. Všechno s ube, zmrzlinu, - chleba, koláč, dorty.

- Taky mají dort sapin sapin a dort z manioku. To jsou podle mě nejlepší dezerty. Také mají halo halo, leche flan, turon, buko pandan a puto. Jaks mě to nazval? Pokud jste z Latinské Ameriky a Španělska, některá ta jídla poznáte i ze svých kuchyní. A to má svůj důvod. Jo, ale to vysvětlíme v: DEMOGRAFIE Jenom na Filipínách najdete lidi, kteří mají španělská jména, mluví anglicky, mají ostrovanskou kulturu a vaří čínské jídlo.

Generál MacArthur řekl: "S 1 000 vojáků z Filipín dobudu svět." Z nějakého důvodu jsou Filipínci z Asiatů nejoblíbenější. Mají skvělé postoje, hodně se usmívají, ubírají čas ve vězení vězňům, kteří jsou ochotní pro veřejnost - tancovat na hudbu Michaela Jacksona. - Ale předbíháme, nejprve graf. Žije tu asi 110 milionů lidí a je to tedy 8. nejlidnatější země Asie - a 12.

nejlidnatější na světě. - Žije tu asi 175 etnických skupin, většina z nich mluví austronéskými jazyky. Největšími z nich jsou Tagalogové s 28 %, Cebuanové s 13 %, Ilokanové s 9 % a 8 % tvoří Bisajové. Zbytek tvoří jiné skupiny a malá menšina lidí odjinud, především z Asie a Ameriky. Ale je důležité, že asi 10,2 milionů Filipínců žije v zahraničí po celém světě. Patří mezi největší diaspory a žijí ve více než 100 zemích. Jen v USA jich žijí asi 4 miliony. Na druhou stranu je USA kolonizovaly, to se dá pochopit.

Jako měnu používají filipínské peso, mají zásuvky typu A, B a C a jezdí vpravo. Slovo pinoy je také synonymem pro vše filipínské, to používají hodně. Ale k těm etnickým skupinám, protože jich je přes 175, - asi si říkáte, jak se všichni domluví? - Mají tu 2 úřední řeči, angličtinu, takže jsou 5. největší anglofonní zemí, a filipínštinu, což je standardizovaná tagalština. Dnešní filipínská tagalština je dost odlišná od své původní verze, asi 14 % je ze španělštiny, 10 % z malajštiny a 7 % angličtiny a k tomu spoustu dalších výpůjček.

Tyto vlivy najdete ve slovech jako "bentilador", "guwapo", "sapatos" nebo "pamilya". Filipínci často zaměňují f za p. - Nebo v za b. - Nebo tak. To Korejci vlastně taky. Placák bez zábran! A zajímavost, co mi Ken prozradil, v tagalštině můžete vést celý rozhovor a použít jenom slabiku ba. Například: Fakt? Brada. Dolů. Jet dolů. Jede to dolů? Fakt? Jede to dolů? Skrč se! - Fakt?

Jede to dolů? - Jede to dolů. To byla zábava. Pro Bisaje v oblasti Mindanao je společným jazykem cebuánština, ale také warajština a davaoeño. Také mají v Asii jedinou španělskou kreolštinu, chavacano, kterou se mluví ve městě Zaboanga. Filipíny jsou jedinečné, protože za posledních pár století prošly 3 formativními obdobími. Před zásahem Evropanů tu bylo mnoho raných civilizací, které tvořily království a dynastie, třeba Tondo, Nah-Mayan, Pangasinan - a sultanát Sulu.

- Ta království měla často vlastní písma, například baybay, buhid, iniskaya nebo kulitan. Geneticky patří Filipínci k širší skupině Austronésanů, jejich nejbližší bratranci jsou Mikronésané, třeba z Mariánských ostrovů, Guamu a Palau. Ale za ta léta se ty národnosti smísily a odhaduje se, že kolem 1/5 obyvatel má nějaké čínské předky. Po příchodu Španělů převzali místní mnoho zvyků, tradic a kulturního dědictví, které mají španělské kořeny.

Jejich země se jmenuje po španělském králi Filipovi. Ale nejvýraznější je převládající katolicismus, patří k němu asi 81 % populace. Zbytek jsou hlavně protestanti a muslimská menšina - na jihu oblasti Mindanao. - Filipíny jsou největší křesťanská země v Asii, 5. největší na světě a 3. největší katolická po Brazílii a Mexiku. Mají tolik svátků a oslav věnovaných katolicismu, třeba Den všech svatých, Svatý týden a Velikonoce - a největší jsou samozřejmě Vánoce.

- Filipíny mají nejdelší vánoční sezónu. Teď přidáme rychlý seznam 12 zajímavých kulturních věcí z Filipín. Filipínci jsou pověrčiví. Třeba věří, že pohvizdování v noci - vás změní ve vlkodlaka. - Na slavnostní příležitosti nosí Filipínci barongy a Filipínky mestické šaty. Zbylých 170 etnik má i jiné tradiční kroje, je jich spousta, ale najdete tam všechno, pírka, kokosová vlákna, čelenky, kmenová tetování a tak dále.

Filipínky dominují mezinárodním soutěžím krásy, mají dohromady 15 vítězek soutěží Miss Universe, Miss World, - Miss International a Miss Earth. - Nejoblíbenější sporty jsou basket a box. Mají nejstarší basketbalovou ligu Asie a po USA i 2. nejstarší na světě. - A všichni známe Pacquiaa. - Filipíny vedou ve školení a exportu sestřiček do zahraničí. Říká se, že každý Filipínec někdy v životě přemýšlí, jestli má všeho nechat a dělat sestřičku. A to je fakt.

I já to tak měl. Slovo "balikbayan" znamená navrátilec nebo vracející se rodina a říká se tak těm, kdo se vrátí z práce v zahraničí. Možná uslyšíte zdvořilostní "po" a "opo" pro starší lidi. Lidé si také dávají hřbet ruky někoho staršího k čelu na znamení respektu a říkají u toho "bless". Na Filipínách máte jméno a také pinoy přezdívku. A někdy jsou divné a kreativní. Každý Filipínec z každého ostrova vám může potvrdit, že Filipínci milují karaoke.

První přístroj na karaoke si nechal patentovat Filipínec, Roberto del Rosario, ač to vyvinul nějaký Japonec, ale on si to patentoval. To znamená, že hudba je na Filipínách dost důležitá. Kromě vlivu amerického popu tu mají také tradiční styly. Mezi nástroje patří kutiyapi, kilintang, gimbal, - kubing nebo togali. - K tomu mají spoustu stylů tance, ale nejslavnější a také národní tanec je tinikling, tanec mezi dvěma páry na sebe kolmých bambusových tyčí, které fungují jako perkuse.

Tanečníci musí bez zakopnutí poskakovat v mezerách mezi nimi, aniž by je trefily. Teď trochu objektivněji, musíme zmínit i některé kontroverzní věci. Filipíny jsou krásné, ale když se podíváte na zprávy, ukáže se, že mají také své problémy, nechceme to všechno zlehčovat. Obchod s lidmi, ať pro sex, jako otroky nebo pro pašování orgánů je problémem některých oblastí. A ačkoliv vláda schválila zákony proti tomu, jejich vynucování nebylo vždy důsledné.

Obchod s drogami je také problém už desetiletí, postihuje miliony lidí, což vedlo ke spornému zákonu prezidenta Duterta, podle kterého veřejnost mohla získat odměnu za "ulovení" dealerů, kvůli čemuž zemřelo mnoho lidí. A nakonec tu mají konflikt moro. Povstání v muslimské oblasti Mindanao, která chtěla zabrat území východní Malajsie a násilně se odtrhnout. Ten boj už trvá téměř půl století a až na začátku 21.

století skoro ustal. Skoro. Ale nakonec jsou ve Filipínách všichni rodina. Nemusíte být příbuzní, abyste někomu říkali "ate" nebo "kuya". Dokonce mají slovo "bayanihan", to znamená pomáhat někomu v komunitě, aniž byste chtěli něco na oplátku. Ale musíme uzavřít tuto část historií. Austronésané, kmenová království a sultanáty, přijel tenhle chlap, katolicismus, Lapu Lapu a smrt Magalhãese v bitvě, 5 Španělů to dotáhlo, konečně jsou kolonií Španělska, obchodní cesty, britské Filipíny a zpět Španělsku, Pařížská dohoda, filipínská revoluce, španělsko-americká válka, 1.

filipínská republika, filipínsko-americká válka, americká okupace, invaze Japonska za 2. války, Američané je vytlačí, nezávislost, Ferdinand Marcos z prezidenta diktátorem, stanné právo, tohohle zabijou, protože byl proti režimu, revoluce lidové moci 1986, růst od zemědělství k průmyslu a už jsme u dneška. Teď ještě zkráceně slavní lidé, naši fanoušci nám doporučili například tyto osobnosti: tito dva světci, a všechny vítězky Miss Universe.

A spousta Američanů má filipínské kořeny. Jo, amerických Filipínců je spousta. Dobře spolu vycházejí. Jak k tomu došlo vysvětlíme v: FRIEND ZONE Kvůli dlouhé historii Filipín jako kolonie dvou západních mocností dává smysl, že mají mnoho vztahů se zbytkem světa. Poměrně blízké přátele mají Filipíny v zemích ASEANu, dobře s nimi obchodují, hlavně s Indonésií a Malajsií, - nejbližšími sousedy.

- Marshallovy ostrovy, Palau, Federativní státy Mikronésie jsou všichni bratranci, často tam žijí filipínští přistěhovalci a sdílejí historii amerických území. Na Španělsko budou vždy myslet jako na kolonizátora, který je dost ovlivnil, ačkoliv nejsou považováni za Hispánce, ale Španělé a Hispánci je považují za adoptované Asiaty, kteří do jejich rodiny zapadli.

Jsou katolíci, jedí flan, každé 5. slovo je španělsky, prostě patří k nám. Kupodivu měli vždy silný vztah s Mexikem, Filipíny patřily pod Místokrálovství Nové Španělsko, obchodní manilské galeony propojovaly 250 let Mexiko a Filipíny. Ročně stihly 1–2 cesty mezi přístavy Acapulco a Manilou. To přineslo i mexické tradice - jako Den mrtvých a Champurrado. - Ale za nejlepší kamarády asi většina Filipínců navzdory nelehkým rokům kolonizace - považuje USA a Jižní Koreu.

- Ta patřila od 20. století k jejich nejlepším kamarádům. Za 2. sv. války se spřátelili během japonské okupace a diplomaticky se podporovali. Korejci jsou největší skupinou turistů, kteří do Filipín jezdí. Korejci obdivují, že po vlivu USA na obě země mluví Filipínci lépe anglicky a Filipínci jsou posedlí - korejským zbožím a médii. - Koukni na nás. Proto nám to tak klape. Vztahy s USA byly blízké od dob kolonie, tedy od roku 1898.

V USA také žilo nejvíce Filipínců v zámoří, asi 4 miliony, mnoho jich žije na západním pobřeží, třeba na Havaji a v Kalifornii. Patří mezi nejstarší asijské partnery USA, mají smlouvu o vzájemné pomoci a je to největší exportní a po Číně 2. největší importní partner. Americká popkultura dominuje vlivu na mladou generaci, Hollywood tu moc rád točí a podle průzkumů má přes 90 % obyvatel kladný vztah k USA, jsou tedy mezi největšími fanoušky USA na světě.

A závěr je na tobě, Kene. Pokud vstoupíte do místnosti plné Asiatů, určitě poznáte Filipínce. Všichni jsou upnutí, ale my zpíváme karaoke a děláme přemety. Energii Filipínce prostě ucítíte. Trocha hispánské kultury, podtóny té americké, ale bez ohledu na to, odkud jste, hned patříte do filipínské rodiny. Kene, patříš mezi moje nejlepší kamarády a jsem na tebe moc hrdý. Počkejte si, příště bude Polsko.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Manila, druhé nejhorší město, kde jsem v životě byl.

00