SamoaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:12
Počet zobrazení:3 461
Od ostrůvků v Karibiku se Barby přesune k ostrůvkům v Tichém oceánu. Ale pozor, Samoa je na polynéské poměry obr. Celých 200 000 obyvatel tvoří největší domorodý národ v Polynésii. V posledních letech je stále populárnějším cílem turistů také proto, že se velké hvězdy (například Dwayne „the Rock“ Johnson) hlásí ke svému samojskému původu. Přesto si tato ostrovní země udržuje svůj tradiční způsob života a systém vládnutí. Více už se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Kdyby byla Polynésie rodina, byla by Samoa pradědeček a boss. Technicky vzato je každý Samojec královské krve, ale otázka je, jak dobrý šlechtic umíte být. Jasně, vazby na Aiga Tupu pomáhaj, ale ve Fono o matai je to vaše, když máte dobrý Falupega, a jakmile dostanete titul Tama-a-aiga, můžete se stát A'le ai o'le malo. Je čas učit se zeměpis – teď! Tohle bude legrace, miluji tichomořské ostrovy, patří mezi nejméně prozkoumaná místa a mají úžasné příběhy a tradice.

Ano, zkoušeli jsme na sítích oslovit Dwayna Johnsona, aby se přidal, s Artem jsme dokonce šli za jeho manažerem v Beverly Hills… Jo, přišli jsme tam a bylo to docela trapný. Koukali na nás, jako bychom byli z jiný planety. - Jo, strašně tvrdě nás odmítli. - Bylo to dost krutý. Pak přišel koronavirus, takže bychom to asi stejně nezvládli. - Naprosto jsme se přecenili.

- Nestojíme za nic. Co se týče dodržování opatření, Kaleb a Jilian žijí u mě doma, takže můžou natáčet se mnou, Art bydlí kousek ode mě, vážně pár kroků, takže natáčí taky. Jeho máma dělá skvělý vývar, to je jediný důvod, proč sem chodím. A občas přijde někdo na návštěvu, ale vždycky jen jeden člověk, Keith a tak. Takhle to bude fungovat. Tak jdeme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Polynésie by bez Samoy neexistovala, tady to začalo.

Všichni polynéští bratránci vypluli v nějaké fázi ze Samoy. Tak jdeme na mapu. Samoa leží v Oceánii v Pacifiku, konkrétně v oblasti Polynésie, to je trojúhelník mezi Novým Zélandem, Havají a Velikonočními ostrovy. V Polynésii je přes 1000 ostrovů rozesetých na milionech km² oceánu. Samoa je asi na půl cesty mezi Novým Zélandem a Havají, přímo mezi zeměmi Tuvalu a Tonga. Nezapomínejte, že nezávislý stát Samoa je něco jiného než Americká Samoa, zámořské území USA, která leží zhruba o 160 km vedle.

Ovšem to nejvíce fascinující na těchto dvou ostrovech je, že jsou rozdělené datovou čarou, takže sice mají stejnou hodinu, ale je tam rozdíl přesně 24 hodin, Americká Samoa je včerejší, Samoa zítřejší a můžete cestovat do budoucnosti nebo minulosti jen letem mezi nimi. Proto si lidé kupují dvě jednosměrné letenky místo zpáteční, když chtějí letět mezi těmi ostrovy. Asi tak: Páni, Americká Samoa je super, ale radši si zaletím do Samoy, je to 35 minut.

- Kdy dorazím? - Asi za 24 hodin. - Co? Jak to? A kdy se vrátím? - Včera. Když to neznáte, je to celkem na hlavu. Nicméně, Samoa má 2 hlavní ostrovy, které tvoří 99 % jejího území. Upolu, kde žije 75 % obyvatel, a Savai'i se zbylými 25 %. Pak je tu pár menších ostrůvků jako Apolima a Manono rozdělené úžinou nebo 4 ostrovy Aleipata u východního pobřeží Upolu: Nu'utele, Nu'uala, Fanuatapu a Namua.

A nakonec drobeček na jihu u Poutasi. Samoa je rozdělená na 11 itumalo neboli okrsků, ty jsou navázané na komunity, které byly na Samoi už před kolonizací. Hlavní město Apia leží na severní straně ostrova Upolu. Mají jedno mezinárodní letiště, Faleolo, a potom tři místní letiště na ostrově Savai'i. Upolu mělo ještě jedno letiště, které se v roce 2019 uzavřelo, ale možná ho zase otevřou.

Pořád se o tom hádají. Na každém ostrově je silnice podél pobřeží a jezdí mezi nimi přívozy. Zároveň mají také lety a přívozy na Americkou Samou. Nezapomeňte, že obě Samoy dohromady se nazývají Samojské ostrovy, ale když je potřeba je rozlišit, říká se také Západní Samoa, a Východní Samoa je pak to území USA. V roce 2011 dokonce posunuli datum své země o den dopředu, přeskočili 30.

prosinec. Chtěli totiž zlepšit obchodní vztahy s Novým Zélandem a Austrálií: Nový Zélande, je pátek, pojďme dohodnout smlouvy. Pardon, kámo, jsi jen jednu zeměpisnou délku vedle, ale u nás je sobota a o víkendu máme zavřeno. - Sakra. - Hele, tohle je absurdní. To, že jsi ve včerejšku, je hloupý, přehoď to, přidej se k nám. No dobře…

Hej, Americká Samoo… - Ne, dík. - Ostatně, každý itumalo má vlastní ústavu zvanou Fa'avae, která závisí na pořadí Falupega v každém okrsku. Co je to Falupega? V podstatě speciální pozdrav, který se musí náčelník okrsku naučit, když jede navštívit jiný okrsek. Takže takové heslo. Je to formální pozdrav, uznávající historii vesnice a představující historii a původ řečníka.

Celé je to v samojštině. Takže jako shakespearovský pozdrav. Tak trochu. Jako mluvčí vesnice musíte být výřeční. Třeba takhle: Pokud se rozhodnete přijet, měli byste podle fanoušků vidět tohle: trh neboli Makeri fou, tradiční samojskou vesnici, muzeum R. L. Stevensona, Muzeum umění E.F.K.S., trosky Falealupo, Mosoovu stopu, trosky u lávového pole Saleaula, největší fale na Samojské univerzitě, starověkou mohylu na Manono, skalní dům, galerii Vanya Taule-Alo, budovu vlády, spoustu kostelů a svatyní a ohromné množství přírodních památek a vodopádů, nejslavnější je asi vodopád Papapapai-Tai, ale taky spoustu jeskyní, třeba Trpasličí jeskyně, a jeskynní jezírka, ale asi nejslavnější památka je pyramidová mohyla Pulemelei.

A samozřejmě mají spoustu pláží, ale málokterá je veřejná. Vlastní je rodiny nebo vesnice, takže tam je malé vstupné. Ale když už jsme u pláží a přírody: FYZICKÁ GEOGRAFIE Teď vážně, když jste uprostřed oceánu, sami, izolovaní, záleží na každém kousku země! A Samoa celkem vyhrála jackpot.

Samoa leží na pacifické desce na horním konci Tonžského příkopu a patří do sopečně aktivního Ohnivého kruhu, který se táhne po okraji Pacifiku. Právě sopečná činnost ostrovy stvořila, leží na Samojském hotspotu, místě, kde stoupá magma, taková místa jsou ve všech oceánech. Jen jedna sopka je zařazená mezi činné, Mount Matavanu na ostrově Savai'i.

Naposledy soptila 6 let v kuse mezi roky 1905 a 1911. To vytvořilo asi 100 km² nové souše ve formě lávového pole na severu ostrova. Ale nejvyšší bod je Mount Silisili, v překladu Nejvyšší. Také leží na Savai'i a je to spící stratovulkán. Dvě nejdelší řeky, Vaimale a Mali'oli'o, stékají z hřebene uprostřed Savai'i. Největší sladkovodní plochou je Lanoto'o, kráterové jezero na vrcholku hory na ostrově Upolu jižně od hlavního města.

Jako rovníková země má Samoa monzunové klima, takže je tu celoročně teplo a mezi listopadem a dubnem je období dešťů. Občas čelí tropickým bouřím a cyklonům. Také je super, že vytvoření Samoy proběhlo jinak než ve zbytku Polynésie. Na březích ostrova Savai'i byl tok lávy formován silnými vlnami, takže vznikla soustava jeskyní, která se časem otevřela a odtud pochází slavné Alofaaga nebo Taga průduchy.

Ty proudy vody vznikají kvůli tlaku vody, která natéká do tunelů. Někdy tam lidé dávají kokosové ořechy a sledují jejich let vzhůru. Jako země v tropické Polynésii jsou ostrovy samozřejmě plné bujné zeleně, asi pětina půdy je orná a asi 2/3 obyvatel pracuje v zemědělství. Jenom produkty zemědělství a rybaření tady tvoří 90 % vývozu. Ve službách pracuje asi polovina obyvatel, hlavně v turismu a pohostinství, což tvoří 25 % HDP. Každý rok navštíví Samou skoro čtvrt milionu lidí.

Za posledních pár let to číslo stoupá, jak publicita Polynésie prudce narostla, a to díky filmům zasazených sem, ale i celebritám, které se hlásí ke svému původu. Jako Hobbs a Shaw, pane Rocku, nezapomenu ten řetězec aut a vrtulníků. To je celá Samoa. Navíc je tu mnoho druhů zvířat, takže je čas na našeho odborníka přes faunu, Garryho Harlowa. - Jilian? - Čau lidi. Kaleb je… Teda Garry Harlow není doma, odčervuje se.

- Potkal slona… - Ale někdo to natočit musí. Jako tolik ostrovů v Pacifiku ani Samoa nemá vlastní savce, jen netopýry a polynéské krysy. Najdete tu prasata, kočky a psy, ale ty přivezli lidé později. Ale mají tu spoustu plazů, třeba samojský scink, polynéský gekon a pacifický hroznýš. Žijí tu mořští tvorové jako ploskozubcovití, bodlok, tuňák žlutoploutvý a velryby.

A všude tu jsou ptáci, více než 80 % je endemických, jinde je nenajdete. Třeba muchálek bělobřichý, květosavka, pávík a národní zvíře, holub zejkozobý. To je ode mě vše. Díky. A teď závěr segmentu jako vždy, jídlo! Tohle jsou pokrmy, které mi navrhli fanoušci ze Samoy. Často na nějakých oslavách, o svátcích nebo i v neděli tu vaří umu.

Samojci jsou velmi komunitní lidé. Vynáší uctívání předků na úplně novou úroveň. A to už nás přivádí k: DEMOGRAFIE U Samoy musíte znát Fa'a Samoa, tedy „samojský způsob“. Zná to každý Samojec a nějakým způsobem to ovlivňuje jeho život. Vše, co jste nebo máte, země, voda, dědická práva, se nějak vztahuje k začátkům.

Ještě se k tomu vrátíme. Ale nejdřív: Žije tu asi 200 000 lidí a mají největší populaci Polynésanů. Ještě více Samojců než v Samoi žije ve zbytku světa, je to asi 600 000. V Samoi žijí především Samojci, polynéský národ, který tvoří 92 % populace. Asi 7 % jsou Euronésané, lidé smíšeného evropského a ostrovního původu, tady většinou napůl ze Samoy. Zbytek populace tvoří běloši a východní Asiaté ze zemí jako Jižní Korea a Čína.

Jako měnu používají talu, mají zásuvky typu I a jezdí vlevo. Úřední řečí je samozřejmě samojština, nejrozšířenější polynéská řeč světa. Druhá úřední řeč je angličtina. Mají historii s Brity a Novozélanďany. Ale kdyby nebyla 1. světová, možná by dnes mluvili německy. Tak zpět k těm rodům. V samojštině mají rčení: „O le ala i le pule, o le tautua.“ To znamená: „Cesta k vůdcovství vede přes službu.“ Samoa má jedinečný způsob vládnutí, který spojuje tradiční a moderní prvky.

Země je dnes klasifikovaná jako parlamentní republika, ale výrazně se opírá o tradiční systém Fa'amatai. Co je to systém Fa'amatai? Je to docela jednoduché. Začíná to celé u čtyř náčelnických dynastií, které stát založily, Tama-a aiga. Pátá rodina z Americké Samoy se nepočítá. Hlava státu, ceremoniální prezident, tedy A'le ai o'le malo, má ve jméně tyto tituly.

Z těch 4 dynastií pochází 16 rodin, tedy Aigu tupu. Ty původně vládly všem itumalo. Vesnice a města pak mají matai neboli náčelníka. Ti se schází v radě zvané Fono o matai. Existuje běžný matai a matai sili, velký náčelník. Navíc existuje ali'i, hlavní náčelník, a tulafale, náčelník mluvčí, který mluví, debatuje, oznamuje. Titul matai zůstává většinou do smrti, výjimečně může odstoupit. Také můžete potkat pule nu'u, to je asistent, aby matai zvládl své povinnosti.

Pak je tu taupou, dcera či příbuzná náčelníka, většinou od ali'i, ta má důležitou roli v ceremonii ava pro záležitosti matai. Má to i mužskou verzi – manaia, ale většinou jsou to ženy. Když matai zemře nebo nemůže roli dál plnit, blízcí příbuzní se stanou kandidáty, suli. Začne řada projevů a vyjednávání o tom, kdo bude matai. Může to být muž nebo žena, ale asi 90 % matai byli muži, 10 % ženy.

Pak tu jsou běžní vesničané neboli tagatanu'u a taule'ale'a, to bývají mladší lidé nebo ti, kteří nechtějí tradiční role. Vidíte, jednoduché. Ale nezapomeňte, že ceremonie ava je pro místní zásadní. Používá se při mnoha příležitostech, ale hlavně při jmenování nových matai. Ten hořký nápoj připravují aumaga a používají misku tanoa, vymačkají do ní kořeny mírně psychoaktivního pepřovníku opojného. Takhle poznáte, že je to zas*aně vážný.

Když to všechno zvážíte, určitě pochopíte, že Samoa se vytrvale drží svých tradic. Co se týče náboženství, asi 98 % populace jsou křesťané, nejvíce je protestantů. Může se stát, že se přimotáte k modlitbě, pak je vhodné být uctivý, ztišit se, můžete se i přidat. Ale tradičním náboženstvím bývala polynéská mytologie se spoustou bohů a duchů zvaných atua a aitu. Je zajímavé, že statisticky je Samoa poměrně jedinečná, rodí se tu v průměru více mužů než žen.

Dnes je tady ten poměr asi 1,07 ku 1. Tradiční obydlí se nazývá fale, má kulatou doškovou střechu a je bez stěn, ale mezi sloupy, které střechu drží, se dá natáhnout síť nebo žaluzie. V průběhu roku je tu stále teplo, takže nemusí řešit izolaci. Nejvíce ceněnou komoditou tu jsou jemné rohožky zvané toga, používají je na všechno možné, darují je ke svatbám a jiným oslavám.

Dokonce je používají, když chtějí, aby jim odpustil někdo, komu ukřivdili. Tradičně se tak přikrývají togou před domem toho člověka na znamení pokání. Často nosí oblečení zvané lavalava, svůj národní oděv. Nosí ho muži i ženy, muži omotaný kolem pasu, ženy z něj dělají šaty. Na oslavách a ceremoniích muži často tančí Fa'ataupati. Ženy tančí pomalejší tanec Siva.

Mají tu dost skvělých festivalů jako festival ohnivých nožů, závod na kanoích Fautasi, festival Tafesilafa'i a největší je Teuila, slaví se v září a patří k ní velké show a spousta jídla. A pak tu máme tradiční tetování ze sazí, prováděné žraločími zuby. Už jsem docela unavenej, víš co, Arte, vem to za mě. - Jsem rád, že jsem tvá druhá volba. - Jsi ta poslední možnost. V celé Polynésii najdete tetování, jsou určitým přechodovým rituálem, ale na každém ostrově a v každé zemi jsou trochu jiná.

Na rozdíl od Maorů nemají Samojci vytetované spirály ani oblé tvary, tetování bývá rovné, geometrické a sahá od hrudi ke kolenům. Mužská tetování se nazývají Pe'a, ta ženská Malu. Ženy jsou tetované jen od boků ke kolenům. Samojci jsou proslulí svou fyzickou zdatností, polynéští muži bývali trénovaní pro boj, měli být velcí a silní, měli i zajímavé tradiční zbraně. Celá sbírka kyjů, seker, dejk, palcátů a kopí.

To jsem řekl dejk? Měly to být dýky. Antropologové odhadují, že kromě genetických predispozic pro získání více svalů hraje při nabírání váhy roli také dostatek potravin na ostrově i v moři kolem, takže mohou dost jíst. Nevýhoda toho je, že Samoa a okolní ostrovy mají velkou míru obezity a dalších zdravotních problémů. Ale muži ze Samoy a okolních ostrovů jsou oblíbenými kandidáty na nové hráče ragby.

V NFL má Samojec 40–60× větší šanci, že ho vezmou, v porovnání s Nesamojcem. Především na pozice lineman nebo linebacker, protože jsou obrovský. A NFL chce obrovský lidi. - Tys taky hrál americký fotbal, že? - Je to tak, hrál. Já možná vypadám velký, ale oni jsou ještě mnohem vetší. Když jsme u toho, Keith zase něco jedl. - Závidíš?

Závidíš mi to? - Takové břicho jsem nikdy nepoplácal. Mimochodem, kámoš hraje v kapele Protean Collective. Jsou super. Nežalujte nás, tohle není reklama nebo tak. Jakožto polynéská země má Samoa spoustu tradiční hudby, protože neměli žádné písmo, hodně spoléhali na orální historii, takže dokumentovali události písněmi a tancem. Samojci milujou zpěv! Najděte si jejich high-note challenge. Ty videa jsou k popukání. Hodně jejich hudby se dá hrát na tradiční nástroje, jako jsou tyhle nebo třeba tyhlety.

V dnešní době objevíte i moderní styly, například mají své R&B, poly-reggae nebo svůj jazz, to vše je velmi populární u mladé generace. Dneska tu nemám baskytaru, tak musí na rozloučenou stačit ukulele. Děkuji, Keithe. Teď je čas na velmi zkrácenou historii. Zkusím to co nejrychleji. Austronéské kmeny osídlí Samou, zrod 4 náčelnických dynastií, legendární královna Nafanua stvoří systém matai, založení rodin Aiga tupu, osidlování dalších ostrovů, Samou převezme a zase ztratí říše Tu'i Tonga, první kontakt s Evropou v 18.

století, misionáři přinesou křesťanství, Američané, Britové, Němci si je rozeberou, první občanská válka mezi znepřátelenými skupinami, druhá občanská válka, na 14 let to převezme Německo, východní ostrov územím USA, hnutí za nezávislost Mau, 1.

světová, UK vyžene Němce, Samoa je teritoriem Nového Zélandu, španělská chřipka zabije pětinu obyvatel, 1962 nezávislost, Helen Clark z Nového Zélandu se omluví za 20. století, v 85 letech zemře poslední samojský král, změna časového pásma, Hobbs a Shaw zachrání svět před zlem a jsme u dneška. Ke slavným osobnostem, které mi navrhli fanoušci, patří: historické postavy jako a také kardinál Pio Taofinu'u. Spousta profesionálních sportovců, hodně boxerů, vzpěračů, hráčů ragby, hráčů amerického fotbalu, wrestlerů.

Lidé z oblasti obchodu, umění, zábavy. Samozřejmě Dwayne the Rock Johnson a spousta slavných hudebníků, umělců a kapel jako tyhle, co dám na obrazovku. A na závěr lidé z různých oborů. Na tak malou zemi se opravdu ukázali, jsou „samoasebou“ skvělí.

No nic, poslední část, friend zone. FRIEND ZONE Ostrovní země a národy měly vždycky zajímavou diplomacii, všechno je hrozně daleko, kohokoli, koho v té pustině najdete, potřebujete jako spojence. Samoa má docela dost kontaktů. Fidži sice patří do Melanésie, ale je blízko a slouží jako most mezi Polynésií a Melanésií. Hodně spolu obchodují, cestují a je to navzájem výhodný vztah.

Lidé na Fidži mají i vlastní ceremonii ava a zároveň vlastní pokřik haka jako Maoři na Novém Zélandu. Tonga je bratránek, co s nimi soupeří, kdysi Samou zabral v době říše Tu'i Tonga a často spolu válčili. Ale to už je dávno, teď si jsou blízcí. Země, které mají k Samoi kulturně nejblíže jsou asi sourozenci Tuvalu a tři přidružené státy Nového Zélandu, Tokelau, Cookovy ostrovy a Niue.

Tuvalu a Tokeau mají k Samoi blízko jazykově, dokonce se mluví jen o nářečích. Mají podobnou kulturu a zvyky a také předky, kteří uprchli na sousední ostrovy, ale často se stýkali. Nový Zéland je největší obchodní partner a hraje velkou roli v jejich diplomacii. Po nezávislosti v roce 1962 podepsali smlouvu o přátelství. Žije zde nejvíce Samojců mimo Samou, pochází odsud nejvíce turistů a starají se i o vojenskou obranu Samoy.

Samoa také přes Nový Zéland komunikuje s mezinárodními organizacemi. Ale úplně nejblíže jim je nejspíš Americká Samoa. V podstatě jsou stejní. Ano, mají v angličtině jiný přízvuk, jezdí na jiné straně, jeden hraje ragby, druhý americký fotbal, ale jinak stejní. V roce 1966 se mohli sjednotit na návrh OSN, ale Americká Samoa zůstala pod USA, mělo to své výhody.

Ale vedou stejný samojský způsob života, mají kulturu matai a fale a celkově si skvěle rozumí. Zkrátka nemůžete mít Polynésii bez Samoy. Cokoliv mezi Novým Zélandem, Havají a Velikonočními ostrovy začíná zde. Jsou pány oceánu, a když se vám poštěstí jednoho potkat, mohli byste je oslovovat „Vaše Výsosti“. Počkejte si, příště bude San Marino. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super za nové video, díky moc!

21