SingapurGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:19
Počet zobrazení:2 999
Jediný ostrovní městský stát na světě je sice rozlohou maličký, ale má mnoho co nabídnout. Mrakodrapy, nejmodernější dopravní síť, ale také přírodní rezervace a vertikální zahrady. A k tomu multietnická společnost, která si dokáže udržet společenský řád. Vítejte ve městě lvů, pokut a front.

Přepis titulků

Tak tedy Singapur. Ze starších videí možná víte, že jsem měl možnost tuhle zemi navštívit a kamarádi, Nigel, Ben a Kevin se objeví v tomto dílu. Rozhodně chápu, proč je Singapur celosvětově známý, je to malá země s velkými ambicemi. Z pár domů na kůlech a rybářů s loďkama se stala loď na třech mrakodrapech.

Ale rozhodně to není žádnej SOCKApur. Jsem na řadě? Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Je to klenot Asie. Jediný stát, který nechtěl nezávislost. O tom později. Ale vy zcela nezávisle můžete pořídit náš hrnek, tričko nebo batoh. Nejsem zaprodanec, je to moje značka. Připravte se, podíváme se, kde ten klenot leží na mapě za tři, dva…

POLITICKÁ GEOGRAFIE Singapur neboli Pulau Ujong je jediným ostrovním městským státem světa. Takže je jedinečný. Koukneme na mapu. Singapur leží v jihovýchodní Asii u jižního cípu Malajského poloostrova. Na západě je Malacký průliv, na jihu a východě indonéské Ostrovy Riau. Singapur tvoří stejnojmenný hlavní ostrov, ten zabírá 95 % rozlohy státu, a potom 63 malých ostrovů a ostrůvků.

Další mají přibývat v rámci rozsáhlého odvodňování mořského dna. Vzniknou umělé ostrovy. Takovými projekty už si Singapur od nezávislosti rozšířil rozlohu o 22 %. Třeba tady na poloostrově Tuas je vidět, že zrovna vysouší mořské dno, hotovo má být v roce 2030. Ostrov Jurong vznikl spojením sedmi menších ostrovů díky vysoušení moře a nyní je na něm průmyslová zóna. Kromě ostrova Singapur obývají místní ještě dva ostrovy.

Pulau Ubin a ostrov Sentosa. Ostatní nejsou rezidenční, je tam armáda, laboratoře, rezervace a tak. Singapur nemá oficiální správní dělení, ale v oblasti rozvoje má pět rozvojových rad, které sdružují komunity kvůli vládním projektům na bydlení. V případě voleb mají také jednomandátové a skupinové okrsky. Ty mají přiřazená křesla v parlamentu tak, aby byla etnika zastoupena zhruba stejnoměrně.

Sice má Singapur rozlohu jen 725 km², takže je rozlohou 20. nejmenší stát světa, ale má hodně letišť. 7 vojenských a 2 veřejná letiště. Ano, dvě. Všichni znají letiště Changi, podle průzkumů několik let nejlepší letiště světa, ale není jediné, 16 km severně leží malé skryté letiště Seletar. Létá se odsud do Indonésie a Malajsie a také tu mají leteckou školu. Jinak mají složitou funkční síť silnic, železnic a přístavů.

S Malajsií je přes Johorský průliv spojují dva mosty, nejrušnější vede do Johor Baru, je to most na johorské hrázi na severu. Druhý je spojovací most, který ústí do západní části města. Přes něj lidé jezdí do Legolandu v Malajsii. Po Šanghaji má Singapur druhý největší nákladní přístav, ročně jím projde skoro 40 milionů kontejnerů. Veřejnosti jsou k dispozici komerční přístavy Harbour Front Centre a Marina Bay Cruise Centre.

Také je nutné zmínit systém MRT. Je to nejstarší, nejrušnější a nejdražší železnice v jižní Asii. Také má nejdelší autonomní síť světa a jedny z nejhlubších tunelů metra. Nakonec zajímavost, Vánoční ostrov a Kokosové ostrovy jeden čas během britské vlády patřily k Singapuru. V roce 1957 byly předány Austrálii. To letiště je fakt cool. Zpět k infrastruktuře.

Singapur je proslulý velmi přísnými regulacemi vlastnictví aut nebo bydlení. Všechna auta musí mít nainstalované IU, to je přístroj, na který nahrajete předplatné a strhává se z něj částka, když projedete pod mýtnou bránou ERP. Ale i bez toho je velmi složité vlastnit auto. Ben to vysvětlí. Vláda výrazně lobuje za používání veřejné dopravy, třeba autobusů a metra.

V Singapuru tomu říkáme MRT. Navíc kvůli regulaci počtu aut a majitelů aut na silnicích musíte v Singapuru zaplatit nejen za auto, ale také za certifikát oprávnění. Ten certifikát může stát až 30 000 dolarů a jeho cena se také mění podle roční doby. Ty certifikáty se totiž rozdělují na základě slosování a platí na období 10 let.

Po 10 letech můžete certifikát prodloužit na dalších 5 let, nebo se musíte auta zbavit a sehnat nové a k němu nový certifikát na 10 let. Takže prostě šíleně bohatí Asiati! Bene, pověz nám o vlastnictví bytů. Jak to u vás funguje, co je HDB? Pokud se nepletu, asi 90 % pozemků patří státu.

Komise HDB má za úkol stavět bytové domy, ve kterých žije většina místních. Asi 80 % obyvatel. A říká se, že ty byty vlastníme, ale vlastně si je pronajímáme na 99 let. Singapur ještě ani 99 let neexistuje, takže se neví, co bude pak. A tak se nám podařilo zajistit každému přístřeší. Děkuji, Bene. Sehnat bydlení je tedy snazší, protože nemusíte řešit byrokracii, povolení, vyhlášky a tak.

Nemovitosti v Singapuru se kupují kvůli bydlení, není to investice. Takže tu nenajdete žádné spekulanty s bydlením. Čas se podívat na významná místa. Fontána bohatství, zahradní cesta, čínská čtvrť s tržnicí a chrámem a muzeem Buddha Tooth Relic, Kampong Gelam s ulicí Haji a mešitou, Malá Indie s centrem Mustaphar a chrámem Sri Veera-Maka-Lia-Mman, vila Haw Par, Universal Studios, noční safari, most Henderson Waves, ptačí park Jurong, Marina Bay Sands a nekonečný bazén, spousta muzeí, hřbitovů a galerií, asi nejznámější je park Gardens by the Bay se superstromy, mračným lesem a květinovým dómem.

Ty stromy jsou hodně cool, viděl jsem je tam. Je neskutečné, jak moc v Singapuru kombinují beton a přírodu. A už jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE Název Singapur pochází ze slova Simhapura, to je ze sanskrtu, znamená Město lvů.

I když tu nejsou lvi. Nevíme, kde se to jméno vzalo, ale hlavní teorie pochází z Malajských letopisů. Prý sem ve 13. století přijel tenhle a povídá: Týjo, asi vidím lva. - Je to lev? - Ne, v téhle části světa lvi nejsou. - Musel to být tygr.

- Pozdě. Už jsem se rozhodl. Singapur. Asi tak. Vzhledem k malé rozloze mají malou environmentální zodpovědnost. Grafiku prosím. Singapur je velmi urbanizovaný, takže ztratil asi 90 % původního lesního porostu. Zbývající lesy jsou buď v mokřadu Sungei Buloh nebo v přírodní rezervaci Bukit Timah a okolních parcích na hlavním ostrově. Tam je také nejvyšší bod, hora Bukit Timah s výškou 163 metrů. V této oblasti uprostřed země jsou také nejvýznamnější vodní nádrže, zásobníky pitné vody jako nádrž MacRitchie, Centrální povodí a nádrž Horní Seletar.

Ovšem nádrž Dolní Pierce napájí nejdelší řeku Singapuru, řeku Kallang. Je to spíš pomalý potůček, který teče asi 10 km do největšího sladkovodního útvaru, nádrže Marina Bay, kterou napájí 5 řek. Jen tato nádrž pokrývá asi 10 % spotřeby pitné vody. V roce 2008 byla plná slané vody, ale během dvou let vodu odsolili. Nádrž od mořské vody odděluje jen tenká hráz zvaná Marina Barrage, je široká 10 metrů.

Ostatně nádrž Pandan na západě má více vody i větší plochu, ale není to pitná voda a používá se v průmyslu. Singapur leží jen 1,5 stupně severně od rovníku, takže je tu tropické, pralesní klima a teplota během roku nekolísá. Ale mají dvě monzunová období, dohromady 9 měsíců, od listopadu do března a od června do září. Navíc tu je průměrně 84% vlhkost vzduchu a běžně ze zvyšuje až na 100 %, především za deště.

Prší tam dost. Mají na to rčení: Ať už pot anebo déšť, každopádně promokneš. To je úplně jak Florida. A já jsem jak muž z Floridy. Ano, Keithe, je to tak. Ačkoliv se město pořád rozvíjí, snaží se zachovat co nejvíce přírody. A to není lehké. Všude rostou mrakodrapy. Jednou z jejich taktik je spojit železobetonové základy s živoucími ploty z rostlin.

Co to dělám? Více nám řekne navrátilec Noah! No jo, jsem zpět! Tak jdeme na to. Samotné přežití Singapuru závisí na rovnováze, snaží se do výstavby zakomponovat co nejvíce zeleně a vertikálních zahrad. Je to vidět třeba na hotelu Oasia v centru, který celý obrůstají výhonky rostlin.

Navíc tu mají menší pozemky určené pro zemědělství. Většina je na severozápadě. Je tam více než 2 000 farem, průměrně o rozloze 2,5 akru. Výrazně ale investují především do financí, technologií a služeb. Velmi výrazně podporují podnikatele, podporují volný obchod a nabízí vládní granty. Jsou 3. nejméně zkorumpovanou zemí s nízkými daněmi. Ale všichni zaměstnanci pod 35 let musí odevzdat 20 % platu do centrálního fondu, který funguje jako penzijní pojištění.

Zaměstnavatelé odevzdají 17 % příjmů. Abych to zkrátil, z těchto důvodů se Singapur tak rychle stal tak bohatým. A když jsme u rychlosti, přichází odborník na faunu Gary Harlow. A jsme tu se štěňátkem Harlowem. V zemi urbanizované z 90 % byste čekali, že se v ní fauně nebude dařit. Ale pletete se.

To si pamatujte! Díky místnímu podnebí v Singapuru žije přes 60 druhů savců, skoro 400 druhů ptáků, 110 druhů plazů a 30 druhů obojživelníků. Většina zvířat žije v rezervacích. Čtyři jsou na hlavním ostrově a jedna na Palua Ula. Pulau Ubin. Nejběžnějším savcem je tu makak jávský. Když budete mít štěstí, možná potkáte i vzácné luskouny ostrovní, kteří jsou přísně chráněni.

Poblíž mokřadů také najdete vydry! Takhle dělá vydra? Ale navzdory všem těmto skutečným zvířatům je národním zvířetem merlion, fiktivní stvoření, napůl lev, napůl ryba. Když jsme u legendárních stvoření, vracím slovo Noahu Cechmistrovi, - mistru cechů. - Díky, Gary. Pozdravuj Kaleba. Nastal čas, na který jste vy hladoví fanoušci čekali, jídlo!

V Singapuru berou jídlo vážně. Někteří sem jezdí jen kvůli jídlu. Obvykle ten segment vedu já, ale Kevin ze Singapuru jídlu rozumí, takže předám slovo jemu. Do toho, Kevine. U nás v Singapuru máme tradici mísení různých chutí od různých národů. A nejlépe to můžete ochutnat v takzvaných hawker centrech. To je velká zóna s občerstvením, je plná stánků nebo vozíků, u kterých si můžete koupit jídlo. Některé ty malé restaurace mají i michelinskou hvězdu.

Takových center už je v Singapuru 107, největší je jídelní komplex v čínské čtvrti, kde je více než 260 stánků. Až navštívíte Singapur, ochutnejte místní pokrmy. Mezi ty nejznámější patří laksa, kuře s rýží, rojak, char kway teow, hokkien mee, kuře s rýží v hliněném hrnci, chendol, zmrzlina kachang, roti prata, murtabak.

Jo, a drink singapore sling se tu nepije, je to past na turisty. Díky, Kevine. Ano, Singapur kombinuje hodně věcí. O tom si řekneme víc v další části. DEMOGRAFIE Děkuji, pane Noahu. Podle spisovatele Williama Gibsona je Singapur jako Disneyland s trestem smrti. Je krásný, čistý, efektivní, ale za cenu přísných regulací a trochu autoritářského řízení.

Singapur tím pádem prosperuje, ale za cenu společenských kompromisů… Je to složité téma, má mnoho vrstev. Prostě si popovídejte s někým místním. Jinak se tu všechno trochu točí kolem čísla čtyři. Nic v tom není. Je to jen rekvizita. Nejdříve se podíváme na graf. V Singapuru žije necelých 6 milionů lidí a často je na špici žebříčků zemí s nejnižší porodností, průměrně 0,9 dítěte na jeden pár.

Zároveň je nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou, v HDP na obyvatele je 5. na světě. Nejvíce obyvatel se označuje za etnické Číňany, ale do toho čísla se řadí i lidé smíšeného původu, jako jsou Peranakanové. 2. největší skupina jsou Malajci s 13,5 %. V této kategorii mohou být zahrnuti i indonéští migranti.

Třetí největší skupinu tvoří Indové, těch je asi 10 %, mluví hlavně tamilštinou a malajámštinou. Ale do této skupiny se také počítají lidé z jiných zemí indického subkontinentu jako Bangladéše, Pákistánu, Srí Lanky. Zbytek populace tvoří další národy, především Evropané, Kavkazané, Japonci, Korejci, Vietnamci. Jako měnu používají singapurský dolar zaměnitelný s brunejským dolarem. Používají zásuvky G a jezdí vlevo, bývali britskou kolonií.

Mají tu čtyři úřední řeči podle národnostních skupin. Je to čínština, malajština, tamilština a angličtina. Takhle se neukazuje čtyřka. Co to dělám? A pak tu mají ještě pátou řeč. Singlish, kreolština na bázi angličtiny, která míchá všechny ty jazyky. Kluci to vysvětlí. V Singapuru máme slang zvaný singlish. Vlastně je to angličtina, která obsahuje prvky čínštiny a malajštiny.

Například lah se používá pro důraz před nebo za větou. Například: „Je takové horko, lah.“ Hej! Blázne. Mám spoustu termínů! Podívej se na internet. Jsem unavený, lah! Další verze singlish funguje tak, že smícháte naše různé úřední řeči. Uncle je anglicky strýc. „Dáš mi hrnek“ je čínsky, „ledového čaje bez cukru“, to je dialekt hokkienu a navíc malajština.

Když si něco kupujete v hawker centru, ale nebudete jíst tam, můžete si objednat s sebou, to se řekne „tabao“. Kámo, kuře s rýží, prosím. Tabao. Díky, kluci. Singapur je v podstatě trietnická nebo mnohonárodnostní země. Podobně jako Belgie s Vlámy a Valony nebo Bosna a Hercegovina. To není dobrý příklad, jsou v podstatě stejné etnikum. Ale rozumíte mi. Singapur je nastavený, aby udržoval společenskou strukturu. Například musíte v dokladech uvádět svoje etnikum.

To bylo pro občany smíšeného původu trochu složitější, třeba pro Peranakany, kteřížtož jsou potomci Číňanů a Malajců. Vlastně samostatné etnikum. Dnes se ale etnické hranice ztrácí, mnoho dětí má smíšený původ, takže do dokumentů byla v roce 2011 přidána i tato možnost a najednou má ta společnost nový rozměr. Nigel vám to vysvětlí. Nejběžnějšími jazyky jsou dnes angličtina, malajština, čínština a tamilština.

Tyto jazyky najdete na značkách, cedulích a v reklamách. Také tu máme nářečí, mluvené, ale nepsané jazyky. Žáci ve školách se učí o důležitosti etnické snášenlivosti a dokonce tu rozmanitost oslavujeme svátkem. Naše historie začala, když přišli první Malajci. Lidé z Číny, Indie, Evropy, a dalších zemí se tu usazují od začátku 19. století. Co se týče bydlení, lidé se přirozeně sdružují do komunit, které sdílí společnou řeč a kulturu.

Aby se zabránilo etnickým enklávám, byla u bydlení zavedena etnická kvóta. Každému bloku je přiřazený koeficient, který určuje procento Malajců, Číňanů, Indů a dalších ras. Díky tomu není znevýhodněná žádná z velkých etnických skupin. V každé čtvrti je zastoupené každé etnikum. Děkuji, Nigele. Jo, rasová kvóta. Může občas zkomplikovat nákup v určitých lokalitách.

Je to zvláštní, mluví o tom neradi, ale všichni vědí, že se tady rasa takto využívá. Prostě to tak je. To všechno samozřejmě vymáhá vláda. Je tu poloautoritářský systém vlády jedné strany, Strany lidové akce. Ta je u moci od chvíle, kdy proti své vůli získali nezávislost. Přesně tak, když Britové roku 1959 odešli, chtěli se spojit s Malajsií. Ale dopadlo to takhle: Jako fakt?

Na můj fiskální výkon zavedeš 20% daň ze zisků a pak diskriminační politika bumiputera? To je hnusný, kámo. Je to území Malajců a chtěli jste se přidat vy, a i když jsme vám dali určitou autonomii, nestyděli jste se bejt uražený hajzlové. - Neskutečný. Poslouchej… - Je mi to jedno. Dobře. A dost! Vykopnu tě. Parlamente, hlasuj. VYKOPNOUT/NECHAT Ne! Já chtěl jen vyjednat jiné podmínky. Co to děláš?

Né! To né! S velkým žalem musím oznámit, že náš malý ostrov získal nezávislost. Trochu přeháním, ale Lee Kwan Yew to opravdu oznámil se smutkem. Dokonce prý prohlásil, že to bylo trápení. Nicméně… Teď k víře. I v té je Singapur rozmanitý. Asi třetina populace vyznává buddhismus, asi pětinu obyvatel pak tvoří křesťané, dále asi 14 % jsou muslimové a 7 % jsou hinduisté, hlavně z indické komunity.

Takže tak. Dost ode mě. Čas na sport. Tím obvykle provází Art, ale ten zrovna jede do LA, vrací se domů. A v autě může těžko natáčet. Takže potřebujeme náhradu. Uvidíme, kdo přijde. Asi Ian. - Jupí! - Průvodce sportem s Ianem. Jako malá země, která se více soustředí na obchod a finance, bývají sporty opomíjeny a nemají velkou prioritu. Ale přesto tu najdete vše od kulturistiky po badminton.

Jejich fotbalový tým dokonce čtyřikrát vyhrál šampionát AFF. Hurá! Ale mají tu i své domácí sporty, například nohejbal zvaný sepak takraw. - Dobrá práce. - A bojový sport silat, který pochází z Indonésie a Malajsie, tu je taky oblíbený. Ale protože jsou ostrovní stát, jejich specialita byly vždy plavání a vodní sporty. Největší slávu zažil Singapur, když Joseph Schooling nejen že soutěžil s, ale dokonce porazil Michaela Phelpse, ke kterému vzhlížel.

Bylo to ve 100 metrech motýlka roku 2016. - Michaeli, pořád tě máme rádi! - Díky za pozvání, šťastnou cestu, Arte, dodržuj rychlostní limit. Děkuju, Iane. Na Singapuru je skvělé, že každý přispívá něčím, z čeho na národní úrovni těží všichni. Ale je čas, abych předal slovo naší kulturní redaktorce náhodné Hannah. Nazdar lidi!

Jsem ráda, že jsem zpět. Jak už jsme říkali, Singapur je velmi rozmanitý, ale pár věcí je přece jen spojuje. Říká se, že všichni místní mají společných pět obav. Kiasu, to je strach, že něco propásnete, kiasi, to je strach ze smrti, kiabo je strach, že nebudete mít nic, kiachenghu je strach z vlády a kiabor je strach z manželky. - Bojíš se mě? - Řekl bych, že ne. To je asi dobře.

Nechci, aby ses mě bál. Z toho plynou oblíbené volnočasové aktivity Singapuřanů: stání ve frontě a chope. Nechtějí nic propásnout, říkají, že když je někde fronta, určitě bude na něco dobrého. Často ani nevědí, na co čekají. A chope znamená zabrat si přes poledne místo u stolu v restauraci. Je to šílené. Každý bojuje sám za sebe. Stůl rezervují tím, že na něj položí levný předmět, třeba kapesníky nebo tužku. To tady taky funguje.

Vzhledem ke koloniálnímu vztahu s Británií je velká část místní kultury poangličtěná. Například tu děti často dostávají anglická křestní jména. Navíc i v architektuře se mísí britské a asijské prvky. Skvěle to dokládají domy zvané shophouse, tyto nízké budovy jsou známé zastřešenými chodníky, díky kterým zákazníci obchodů za deště zůstanou v suchu. Všichni také slaví určité svátky, jako festival tradic a jídla v červenci. Americkému Black Friday se podobá „Velký singapurský výprodej“ se slevami až 70 %.

To zní dobře. A velmi významný je národní svátek 9. srpna, kdy získali nezávislost. Singapuřané si také cení kázně. Je tu velmi nízká zločinnost. A to i proto, že hrozí přísné tresty. Běžné a přijatelné jsou i tělesné tresty, dokonce i ve školách. Singapuru se přezdívá město pokut. Pokutuje se tu spousta věcí. Já tam četla město pokus. Pokuty dostanete za konzumaci jídla v MRT, hlasitou hudbu na veřejnosti, žvýkání a prodej žvýkaček, když nejsou na recept.

Taky tu technicky vzato neplatí úplná svoboda slova. I při debatách v řečnickém koutku parku Hong Lim musíte před promluvou nahlásit vládě téma projevu. Navzdory přísným zákonům Singapur celkem prosperuje. Chtějí zachovat pořádek. A nejlépe jim funguje tenhle recept. Kdo ale v pořádku nikdy nebude, je Keith. Tady je jeho hudební segment.

Upozornění: Funkadelic jsou skvělá kapela, George Clinton hraje skvěle na keyboard. Tohle je fair use, nezažalujte nás. Díky! Singapurská hudba je jedinečná, inspiruje se v Číně, Malajsii a také Indii. Na začátku 20. století tady koncertovaly tradiční čínské pouliční opery, ať v klubech nebo na festivalech. V posledních desetiletích se tento žánr vytrácí, ale místy se ještě konají představení, třeba v institutu čínské opery nebo v Chinese Theater Circle.

V malajské komunitě hrají soubory představení zvané Dondang Sayang a Keroncong. Probíhají na svatbách a oslavách. V indické komunitě jsou časté jihoindické balady Raga. Na oslavách se také tančí severoindické tance banghra. Když se posuneme do modernější doby, v 60.

letech tu byli rádoby druzí Beatles, víte, o čem mluvím. Kecám. Tak trochu. Umělci experimentovali s dvojjazyčnými texty, třeba kapely The Crescendos nebo The October Cherries. V 80. a 90. letech se tu prosadil žánr inspirovaný thajskou country muzikou zvaný xin yao. Popová hudba je dnes progresivnější, mnoho zpěváků zpívá anglicky.

A vyhráli první a jedinou řadu Asian Idol. Jak asi vypadá asijský Simon Cowell… Mnoho metalových skupin jako Iron Maiden nebo Slayer se na svých turné zastavili v Singapuru. To vedlo k novému zájmu o metal u mladé generace. Nejdůležitějším koncertním místem je v dnešní době The Esplande, která se nachází přímo u Marina Bay. To je ode mě všechno. Já jsem Keith a jak tady vidíte, jsem na skvělých tričkách, která můžete vzít do vlaku a možná i do letadla.

- Zatím. - Díky, Keithe a Hannah. Teď slavní lidé. Trochu to zrychlíme, historické a politické osobnosti, hodně herců, třeba tihle, Jet Li dostal místní občanství, DJ Kygo se tu narodil, je odsud i autor knihy Šíleně bohatí Asiati a spousta další.

Když jsme u šílených, bohatých a Asiatů, podíváme se, jak Singapur vychází se světem. FRIEND ZONE Singapur nemá spory asi s žádnou zemí. Diplomatické vztahy udržují se 189 státy světa. Vědí, jak se pohybovat na globální šachovnici. Jsou členy Commonwealthu, čímž se jim otevírá možnost spolupráce s 54 dalšími státy. Anglofonní země obecně se Singapurem vychází dobře, od Afriky po Karibik a Evropu.

Blízkým spojencem je i Velká Británie, s ní a 3 dalšími zeměmi podepsali obrannou dohodu, s Austrálií, Novým Zélandem a Malajsií. VB je 4. největší investor v místních firmách, vlastní hodně akcií. Mnoho Singapuřanů také ve VB studuje nebo tam i žijí a mají rodinu. Důležitým spojencem jsou USA, obchodují spolu a spolupracují vojensky. Singapurské letectvo má jeden oddíl na letecké základně v Arizoně a loďstvo USA využívá přístavy Singapuru.

S Čínou a hlavně Hongkongem mají velmi přátelské vztahy, většina Singapuřanů má totiž čínské předky, pochází hlavně z jihu, z provincií Fu-ťien nebo Kuang-tung. Čína a Hongkong dohromady jsou největším obchodním partnerem s obratem 100 miliard dolarů. Vztahy ale kolísají podle toho, jak moc Singapur vychází s Tchaj-wanem. Singapur tam má vojenské základny a v roce 2004 pozastavili bilaterální vztahy, když bývalý ministr soukromě odjel do Tchaj-peje.

Hongkong je jako bratránek za mořem, oba bývaly britskou kolonií a mají podobný způsob správy. Indie se s nimi také přátelí, nejen kvůli indické menšině v Singapuru. Také spolu často obchodují. V 90.

letech zahájila Indie politiku „pohledu na východ“. Rozhodla se rozvíjet obchodní, kulturní a vojenské vztahy s jihovýchodní Asií. Ale co se týče nejbližších spojenců, jsou to ostatní země z asociace ASEAN, především Malajsie a Indonésie. S oběma zeměmi vztahy trochu kalí „nepříjemné minulé události“. Singapur byl zatažen do konfliktu v roce 1963. Ale daří se jim to překonat. Všechny tři země obklopují Malacký průliv, nejrušnější úžinu světového obchodu, takže musí spolupracovat. Indonésie je důležitý obchodní partner, roku 2005 vzniklo memorandum o porozumění.

Mnoho důležitých věcí má Singapur odsud a malajští Singapuřané s Indonésany dobře vycházejí. Malajsie je trochu jako bývalá žena, se kterou stále vedou firmu. Je druhým největším obchodním partnerem, přecházet hranice je jednoduché a vzniká mnoho smíšených párů a rodin. Singapuřané jezdí do Johoru nakupovat, ceny jsou tam čtvrtinové oproti Singapuru. Celkově už dnes po rozchodu nezůstala žádná hořkost. Všechny tři země spolu dobře vycházejí.

Jeden fanoušek mi poslal kšiltovku. Měl jsem si ji vzít na natáčení. V Singapuru je důležitá rovnováha. Infrastruktura, příroda, kultura a taky budoucnost. Je tu správná míra vyjednávání, kompenzací a kázně. To je zkrátka jejich styl. Počkejte si, příště bude Slovensko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nice, díky za překlad

40