KazachstánGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:5 625

Kazachstán je zvláštní mix Evropy a východní Asie. Obrovská rovinatá země plná stepí, muslimů mluvících rusky, ropy a různých postapokalyptických výjevů. Přesto si ekonomicky vede dobře a jeho kultura je jedinečnou směsí té mongolské, turkické a ruské. Více k tomu ve videu.

Přepis titulků

Ne, Borata dělat nebudu. V tom filmu nehrál jediný Kazach, tu část o Kazachstánu točili v romské vesnici v Rumunsku a Sacha Baron Cohen mluvil polovinu času hebrejsky. Ale výrazně to zvýšilo množství turistů, tak aspoň to. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Dnes nás čeká první středoasijská země. A nepočítá se tak trochu Afghánistán? Nepočítá se Afghánistán...

No jo pořád. Kazachstán je super, protože v té zemi se jedinečně mísí Evropa a východní Asie. Poznáte to už jen podle těch lidí. Vypadají asijsky, ale nejste si jistí, mají trochu i bělošské rysy. Chápu tě, Kazachstáne. Tak to mám celý život. A jak to? Je to i kvůli jeho poloze. Podívejme se na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Turecko je možná most mezi Evropou a Asií, tou středovýchodní, ale Kazachstán je most mezi Evropou a východní Asií.

Kazachstán leží ve střední Asii a hraničí s pěti zeměmi. Je fakt blízko k Mongolsku, ale dělí je 20 kilometrů. Také má severovýchodní pobřeží Kaspického moře a u něj Aktau, svůj jediný neříční přístav. Se 2,7 miliony km² je největší zemí světa bez přístupu k moři a 9. největší celkově. Sahal by na délku od Londýna k Istanbulu. Nejdelší evropská silnice, E40, má 8 500 km a vede od Calais ve Francii do Ridderu v Kazachstánu. Roztomilý.

Země je rozdělená na 14 oblastí zvaných oblistar a hlavní město Astana leží v akmolské oblasti. Největší město je ale Almaty na jihu a na třetím místě je Šymkent. V těchto městech jsou i nejrušnější letiště. Kazachstán býval před nezávislostí součástí SSSR, takže zůstávají spory o některá území. Vypadalo to asi takhle: Já jsem Gorbačov a vy republiky jste vykázány ze SSSR, který už není SSSR, ale prostě Rusko.

A máme rok 1990. Dobře, ale máme smíšené komunity, jak máme určit hranice? Chtěli jste to, tak si to vyřešte. Epizoda o Kyrgyzstánu bude zábava, slibuju. U Kaspického moře má spor s Ruskem o bažinatý ostrov Ukatnyj a také o písčiny Zhetsky a Malyj Žemčužnyj, které jsou poblíž nalezišť ropy. Potom ta malá hádka s Uzbekistánem o ostrov Vozrožděnija, který je teď poloostrov kvůli vysychání Aralského jezera.

Poslední anomálie by byl asi známý kosmodrom Bajkonur. Odtud byl vyslán první satelit, Sputnik, a také odsud startoval první člověk ve vesmíru, Jurij Gagarin. Je to pronajaté Rusku do roku 2050 a pro návštěvu potřebujete ruské vízum, pokud si neseženete průvodce. V roce 1991 řeklo Rusko: Kazachstáne, teď jsi samostatná země. Žádný SSSR, jsi volný. Páni, mám vlastní území. Kaspické moře, doly, nerostné suroviny, stepi, - hele, dokonce vesmírnou stanici.

- Ne! Ta je pořád moje. Dobře. Ale něco mi dlužíš za ty jaderné testy na východě. Teď je to to nejradioaktivnější místo na Zemi. Semejská oblast, najděte si to. Když to stavěli, nedošlo jim, že se Kazachstán někdy odtrhne. Nicméně je v Kazachstánu 27 000 starých památek. Zajímavá místa jsou třeba: Pomník nezávislosti, Pyramida míru a harmonie, mohyla Issyk se zlatým mužem, pomník Sojuzu 11, Khan Shatyr, nejvyšší stan světa, věž Bajtěrek, Medeu, nejvyšší kluziště, Chrám Nanebevstoupení Páně, mauzoleum Arystan Bab, Kazašské národní muzeum, Muzeum folkové hudby, Fountain Circus, rekreační horské centrum Kok-tobe s atrakcemi a památníkem Beatles, mešita Nur-Astana a vítězný oblouk Mangilik El.

Ale nechoďte do Semeje, je horší než Černobyl. To jejich krajinu dost zasáhlo, ačkoliv jinak je velkolepá.

FYZICKÁ GEOGRAFIE Krajina Kazachstánu je jako Mongolsko z paralelního vesmíru. Je podobná, ale něco tam nesedí. Země je převážně rovinatá s obrovskými stepmi a planinami, jako je Kaspická nížina, údolí Turgay a Kazašská pahorkatina, které dohromady tvoří většinu povrchu. Na východě a jihovýchodě najdete hory jako pohoří Altaj nebo Ťan Šan. Nejvyšší hora je Chan Tengri. Ta je jako Roraima střední Asie, setkávají se tu hranice Kazachstánu, Číny a Kyrgyzstánu.

Nevím, proč se o to Čína vůbec zajímá. Vždyť už má polovinu Mount Everestu, to musí krást jiným zemím nejvyšší hory? Přesně! Zemi křižují i mnohé řeky, nejdelší je Irtyš na severovýchodě, o kterou se dělí s Ruskem a Čínou, ta je nebezpečně blízko radioaktivní zóny. Ale důležitější je Išim, která protéká hlavním městem, Astanou. Jejich největší jezero Balchaš je zvláštní, v západní polovině je sladká voda a v té východní slaná.

A to ještě nic není, mají taky "Údolí koulí". Haha, údolí. Tam najdete ohlazené kameny o velikosti asi 3 až 4 metry. Potom divný potopený les, soutěska Tamgaly, kaňon Charyn a hlavní přírodní památka, vysychající Aralské jezero. Bylo vytvořeno odkloněním vody v době sovětského Ruska a teď tu jsou postapokalyptické výjevy s rezivějícími loděmi v suché planině, na které se v dálce tiše pasou velbloudi.

Pokud jste v alternativní rockové kapele, tohle je ideální místo na focení. V Kazachstánu je spousta přírodních zdrojů. Je tu těženo asi 100 prvků periodické tabulky. Má 12. největší zásobu ropy a jednu z 20 největších zásob plynu, většina z toho je v oblasti ropného pole Tengiz s rozlohou 2 500 km², které je mezi největšími na světě. Ropa tak tvoří největší část vývozu. Díky ní je i největší ekonomikou střední Asie, tvoří 60 % HDP té oblasti. Vlastně mají hodně fauny.

Třeba hraboše, volavky popelavé, netopýry, kormorány malé, vlky, lišky, lasice, tchoříky skvrnité, sajgy tatarské a dvě národní zvířata, irbise a orla stepního. Ale kůň je asi nejdůležitější zvíře. Říká se, že byl kůň asi poprvé domestikován zde. To je diskutabilní. Koně jsou důležití i pro jídlo. Kazaši jsou prý druzí největší jedlíci masa, - ti první jsou vlci.

- Přijímám výzvu. Národní jídlo je bešbarmak, což doslova znamená pět prstů, protože se má jíst rukama. Jsou to nudle s koňským masem. Ano, jedí koně. Ale pravidlo je, že nesníte koně, na kterém jezdíte. Neopič se po mně. Také se říká, že odtud pochází jablka. Jméno města Almaty znamená místo mnoha jablek. V lesích Kazachstánu také najdete plané jabloně. Ale jinak si Kazachstán vede dobře.

V r. 2002 se jako první ze zemí bývalého SSSR ocitl v plusu ve světových investicích a zaplatil veškeré své dluhy MMF. Všechen ten pokrok je ale spojen s trochou historie a kontroverze. To nás přivádí k: DEMOGRAFIE Já osobně se s etnickými Kazachy moc rád potkávám, vypadají jako moji ztracení sourozenci. Mají přesně tu krásnou směs Evropy a Asie.

Žije tu asi 18,1 milionů lidí, hustota zalidnění je asi 6 osob na km². 67 % obyvatel jsou Kazaši, 20 % Rusové a zbytek tvoří jiné skupiny, hlavně turkické národy, ale i Čečenci, Ukrajinci, Tataři a Poláci. Měna je kazachstánská tenge, používají zásuvky C a jezdí vpravo. Teď ta největší národnostní skupina. Kdo přesně je Kazach? Dnes je těžší to zodpovědět než třeba před 1000 lety. Kazaši patří mezi turkické národy, ne turecké, turkické. To je rozdíl. Sdílí tedy podobné jazyky s dalšími národy v celé Asii i Evropě.

Našel jsem video od Aissulu z kanálu Guiloteam, kde je to skvěle vysvětleno. Kazaši i turečtí Turci patří mezi turkické národy. Vypadají jinak, protože Turci z Turecka pochází z Oghuzských Turkitů, kdežto Kazaši jsou kipčačtí Turkiti. Kipčakové zůstali v Asii a Oghuzové migrovali do Malé Asie. Kipčakové byli proto pod vlivem mongolských nájezdníků, takže vypadají jako Mongolové.

Kazaši jsou prostě muslimové, kteří vypadají jako Číňané a mluví rusky. Skvělé video, co? Tím pádem vznikla celá populace míšenců. Podobné je to v Brazílii s národností pardo. Ale většina Kazachstánu je kulturní křižovatka. Více lidí mluví rusky než kazašsky. Jo, to znám. Prezident Nursultan Nazarbajev, kterého mají už od nezávislosti, je kontroverzní.

2015 vyhlásil předčasné volby z důvodu možného porušování lidských práv. Ale oznámil, že se v Kazachstánu začne používat latinka místo azbuky. Podle některých je to způsob, jak zemi trochu "zkazachštit". - Cos říkal o tom prezidentovi? - Najdi si to, nemáme čas. Jako Turkiti jsou příbuzní svých sousedů a trochu jim i rozumějí. A to od kmenů na severovýchodě Ruska až k Turkům u Černého moře a Gaugazům, kteří tvoří samostatnou jednotku v Moldávii. Moldávie bude legrace, věřte mi.

Těm je jedno, že všechno shoří na popel, prostě to protancují. Samozřejmě nemáme čas na celou historii, ale co nejrychleji: Skytové, mongolské kmeny mluvící turkickou řečí, invaze Hunů, arabští Kara-Khanid Turkité přinesli islám, kmeny bojují o nadvládu, invaze Kitanů, říše Timura-i-Lenga, Kazaši se oddělí od uzbeckého státu, invaze Džúngarů, Rusové přijdou na pomoc, potom Rusové převezmou vládu, Chán Kene vede neúspěšné povstání, přišla spousta Rusů a Ukrajinců za prací, Kazaši odolávají odvodu do armády za 1.

světové, autonomní republika v SSSR, desetiletí ruského vlivu, nezávislost roku 1991, přesun hlavního města, mnoho Kazachů se vrací a Rusové odchází, takže je v zemi opět většina Kazachů, Nazarbajev se stane jediným prezidentem, kontroverze s ropovody a jsme u dneška. Kazachstánská kultura je jedinečná. Většina obyvatel, asi 64 %, se označuje za muslimy, ale v roce 1990 vytvořil prezident Nazarbajev vlastní muftiát pro kazašské muslimy.

Zakázal náboženské politické strany a zrušil v Kazachstánu vliv Výboru středoasijských muslimů. Tím vyhlásil Kazachstán za světský stát, ačkoliv jsou náboženské komunity pod přísnou kontrolou vlády. Kazachstán tak jako jediná země ve střední Asii nepřisuzuje islámu v ústavě zvláštní status. A kromě oblastí s mnoha mešitami ten vliv ani nepoznáte, hlavně ve městech. Kultura Kazachstánu je totiž mnohem více turkická a mongolská než typicky středovýchodní, arabská a muslimská.

Jsou tu poutníci, nomádi, někteří venkované stále žijí v jurtách. Už zase?! Během oslav nosí lidé tradiční kroje, hrají tradiční lidovou hudbu a stepují. Slaví taky tři různé Nové roky, ten gregoriánský, Nourúz a ten juliánský. Mají strašně moc koňských festivalů a her. Třeba Seber kapesník. Nebo Ukradni jezdkyni, když to nezvládneš, může tě zmrskat bičíkem.

Jinak jsou Kazachstánci dobří vzpěrači, cyklisté a hokejisté. Známí lidé z Kazachstánu jsou třeba: cyklista Alexandre Vinokourov, Abaj Kunanbajuly, Ablaj-chán, Teda ty jste mi jmenovali vy, moji fanoušci, já většinou netuším, o koho se jedná. Takže v Kazachstánu máte zvláštní Evropo-Asiaty, hlavně muslimy, kteří mluví rusky a rádi jezdí na koních a jedí je.

S těmi bych asi vycházel. Co si o nich myslí ostatní? FRIEND ZONE Kazachstán je jako starší bratr Kingpin celé střední Asie, pokud chcete mluvit s bývalou sovětskou republikou, musíte často začít tady. Docela vychází s turkickými a ruskými zeměmi, ale střední Asie je trochu jako Balkán.

Taková nefunkční rodina. Turkmenistán je naštvaný bratr, který se izoluje, Uzbekistán je naštvaný bratr, který se se všemi hádá, Kyrgyzstán je bratříček, kterého milují, ale který chce peníze, Tádžikistán je vzdálený bratranec, který mluví skoro persky, Turecko, Mongolsko a Jižní Korea jsou vzdálení blízcí přátelé se stejnou mongolskou a turkickou historií a kulturou. Mají skvělé obchodní vztahy, Jihokorejci se sem moc rádi stěhují. USA byly první, kdo Kazachstán uznal jako samostatný stát, a také sem hodně investovaly.

Nejlepší kamarád je ale podle většiny Kazachů Rusko. Sice došlo k několika sporům, ale mají nejen celní unii, ale i smlouvu o volném obchodu společně s Běloruskem a diplomaticky spolu skoro ve všem dobře vycházejí. Oba mluví rusky a milují ruské jídlo a seriály. Kazachstán se sice snaží vzdálit ruskému vlivu, aby našel vlastní identitu, ale stejně lpí na některých věcech, které se mu za ty roky dostaly pod kůži.

Kazachstán je země plná Evropo-Asiatů milujících koně, jsoucích muslimy, mluvících rusky, majících spornou vládu, ale je to země postupující vpřed a těžící zdroje. To byla legrace. Kazachstáli jste o ty informace, co? To bylo příšerný. Asi nejhorší slovní hříčka celého pořadu. Počkejte si, Keňa bude další.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V prírode sa nevyskytuje 100 prvkov periodickej tabuľky, iba 92.

21

Odpovědět

Nemáš pravdu.

V přírodě se vyskytuje 94 prvků (https://cs.wikipedia.org/wiki/Chemick%C3%BD_prvek), zbytek jsou syntetické elementy vyznačeny fialovou barvou (https://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_element)

00

Odpovědět

+VulgariumNa wikipediu to môže napísať hocikto, keď to nie je ocitované z iného zdroja, informačná hodnota je 0. Navyše, keď to tak čítam, je to pekný bullshit. Tak napríklad neptúnium (93) a plutonium (94) sa v prírode nevyskytujú.

03

Odpovědět

+dugyPlutonium _v přírodě je možné se setkat jen se skutečně ultrastopovými množstvími v uranových rudách, kde mohou jednotlivé atomy vzniknout z 238U po záchytu neutronu a následných dvou rozpadech β.; koncentrace v zemské kůře 2x10 na -15 ppm _ (tedy nachází se v přírodě, jen je prostě účinnější ho vyrobit uměle)

Neptunimum _koncentrace v zemské kůře 4x10 na -13 ppm _ (opět se nachází v přírodě, ale je prostě účinnější ho vyrobit uměle)

dalším prvkem, který nepočítáš je asi technecium, které se nachází v červených obrech _the 1952 detection of technetium in red giants, which are billions of years old, helped to prove that stars can produce heavier elements_ (věda dospěla do takové fáze, že dokáže analyzovat i složení velmi vzdálených hvězd metodou kouknu a vidím; takže i technecium je přírodní prvek)

00

Odpovědět

+VulgariumKámo, sorry, moja chyba, je ich iba 89, pričom 92 je najvyššie číslo.

00

Odpovědět

+dugyTvoje znalosti jsou na úrovni roku 1937, kdy se právě podařilo vyrobit technecium. Jenže pak přišel rok 1952 a vědci zjistili, že technecium se nachází v červených obrech.

Pak byl objeven přírodní jaderný reaktor Oklo (Gabon) a význačné množství technecia bylo nalezeno i tam. Takže jaderná reakce není něco, co by si člověk vymyslel zcela uměle, ale pouze se snaží napodobit hvězdy (slučování atomů a vznik energie) a jaderný rozpad (rozpad různých forem uranu a transuranů), které probíhají i bez zásahu člověka.

00

Odpovědět

+VulgariumYou don't say! Ale som rád, že si si kvôli mne musel vygoogliť také množstvo informácií. Aspoň si sa ničomu novému naučil.

02

Odpovědět

+dugyTak jasně absolvent jaderného inženýrství si právě kvůli tobě bude googlit středoškolské informace o chemii.

00

Odpovědět

+VulgariumTak to by som sa na tvojom mieste hanbil za to, že sa s takou školou oháňaš českou wikipediou bez jediného zdroja.

00

Odpovědět

+dugyJo promiň, to mi ujelo. Měl pravdu s tím, že prvků v přírodě není 100 (i když ani 92) a i kdyby bylo, nemohli by je Kazaši všechny těžit.

00

Odpovědět

+dugyA nenapadlo tě, že jsem sám vytvořil (české) heslo, na která se odkazuju?

Zatímco ty střílíš od boku různé číslovky a ani se neobtěžuješ uvést prvky, které považuješ za syntetické. (U neptunia - prvek 93 - je jasné, že jde o přírodní prvek, protože se vyráběl z fluoridů _Kovové neptunium poprvé získali v roce 1948 Fried a Davidson redukcí 50 µg NpF3 parami barya při 1 200 °C. Pro výrobu většího množství je výhodnější použít redukci NpF4 vápníkem._)

Takže uran jako nejtěžší přírodní prvek a číslovka 92 jako magický počet přírodních protonů ti nějak nevychází.

00

Odpovědět

+dugyNavíc pokud uvedu, že někdo učinil nějaký pokus, aby něco prokázal/vyvrátil, tak se jedná také o citování (možná nepřímé, ale je to také odkaz na uskutečněný pokus).

00

Odpovědět

Ona nejstarší žena v celém Kazachstánu jejííí čtyříícetři !

30