NepálGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:3 924

Střecha světa vmáčknutá mezi dva nejlidnatější obry, donedávna poslední hinduistické království, nyní jediná nekomunistická země s komunistickou většinou v parlamentu. To a ještě víc v dnešním dílu Geography Now!

Přepis titulků

Po tom videu o Indii mi psalo hodně Nepálců: Udělal jsi chybu, Buddha se nenarodil v Indii, ale v Lumbini, což je v Nepálu. A na to napsalo hodně Indů: Jo, ale podle buddhistických textů prožil prvních 29 let života v Kapilavatsu, což je nejspíš dnešní Piprahwa, ta je necelý km od nepálské hranice. Lež! Kapilavatsu je nejspíš dnešní Tilaurakot. I kdyby to byla pravda, bylo to v době mahadžánapád, dnešní Nepál tehdy vůbec neexistoval, to se jako fakt počítá?

Ano, počítá! Je to pro ně dost důležitý. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Dobře, copak víte o Nepálu? - Mount Everest, že jo? - Ano, pokračuj. - Šerpové! - Jasně. A dál? - Šerpové na Mount Everestu.

- A tady začíná vyučování. Koukneme se nejdřív na mapy. POLITICKÁ GEOGRAFIE Nepálu se často říká střecha světa, asi 75 % jeho území tvoří nejvyšší pohoří na Zemi. Znamená to, že je zajímavě rozvržený. Nepál nemá přístup k moři, leží v jihovýchodní Asii vmáčknutý mezi Indii a Čínu a je izolovaný především Himálajem. Je rozdělený na 7 provincií, jen tři mají skutečná jména, zbylé čtyři se jmenují jen Provincie a k tomu číslo.

Některé z nich mají návrhy na jména, ale ta zatím nejsou oficiální. Číslo 4 chybí, protože v roce 2018 pojmenovali Gandaki, bývalou Provincii 4. Ale když je čtyřka pryč, proč neudělat z pětky čtyřku? Byrokracie... A stejně budou mít asi brzy nové jméno. Tyto provincie jsou docela nové, až do roku 2015 měli 14 zón, které byly sice zrušeny, ale pořád je najdete na SPZ. Hlavní město Káthmándú leží v Provincii 3, ale není jejím hlavním městem, to je Hetauda.

Největší, nejrušnější a jediné mezinárodní letiště je Tribhuvan v Káthmándú, ale kvůli velkému množství turismu se pracuje na třech dalších mezinárodních letištích, Nij-Gadh, Pokhara a Gautam. A mají tu nejnebezpečnější letiště světa Tenzing Hillary neboli Lukla, kde ranvej vede přímo k útesu, takže pokud nezískáte dostatečnou rychlost ke vzlétnutí, čeká vás volný pád vstříc smrti. Bez legrace, je to tak.

Nepál byl vždycky trochu jako nárazník mezi dvěma obry, Indií a Čínou. To bylo jak požehnání, tak kletba. Požehnání proto, že se jich nikdo nesměl dotknout, jsou jednou z mála nikdy nekolonizovaných zemí. Byli ovlivňováni, podnikaly se sem invaze, ale nikdo je nekolonizoval. Také mají jedinečnou dopravní síť. Z Indie i Číny sem vede vícero cest, ale chcete-li do ekonomického střediska Káthmándú, musíte přímo do hor a máte na výběr jen několik silnic.

Třeba HO2 z Raxaul v Indii nebo HO3, která vede do Zhangmu-Zhen v Tibetu v Číně. Na západě najdete jediné sporné území, oblast Kalapani, ta je výsledkem války z roku 1962 s Indií a Čínou. Bylo to ošklivé a Nepál dodnes tvrdí, že řeka na západě by měla být hranicí, ale podle Indie by mělo být pohoří na východě její. Ale mají tu spoustu zajímavých míst, například historické muzeum Annapurny, palác Narayanhiti, hlavní město turismu Pokana, džungle Čitvan, Tiger Tops a sloní pólo, strom bolavých zubů, muzeum letadel, tolik náboženských památek jako tyhle chrámy, klášter Rongbuk a asi nejznámější je Lumbini, rodiště Buddhy, a stúpa Boudanath.

Bylo toho tady v horách postaveno dost. Hory jsou skvělá obrana proti cizincům, obzvlášť ty fakt vysoké. Povíme si o těch horách víc. FYZICKÁ GEOGRAFIE Jak bych to zjednodušil? Nepálská krajina je jako cena akcií Apple na začátku tisíciletí. Nepál leží hned na okraji Himálaje, nejvyššího pohoří Země, které vzniklo tím, že indická deska narazila do té euroasijské.

Ten střet pokračuje i dnes, takže Himálaj roste asi o 6,1 cm ročně. Každý, kdo dosáhne vrcholu, je tedy na chvíli držitelem rekordu. Všichni znáte jejich nejvyšší bod, Mount Everest neboli Sagarmátha, nejvyšší hora světa, téměř 9000 m. n. m., o kterou se dělí s Čínou. V Nepálu najdete dokonce 8 z 10 nejvyšších hor světa. Kvůli konvergenci litosférických desek tu občas dochází k zemětřesení, jedno z nejlépe zdokumentovaných bylo z roku 2015 a mělo sílu 7,8 stupňů, jeho následné otřesy zasáhly Káthmándú a zničily četné památky.

Navíc vyvolalo lavinu na Mount Everestu, která zabila 21 lidí, to byl nejsmrtonosnější den v historii Everestu. Himálaj je ale jen jednou částí země, pod ním leží tzv. Pahad, oblast pahorkatin, kde obvykle nesněží, ale najdete tu úrodná údolí a řeky. Pod ním je poslední region, Terai, nejnižší oblast Nepálu patřící k Indoganžské nížině rozkládající se i v Indii a Bangladéši. Nejnižší bod je Kechana Kalan v okresu Jhapa.

Po Číně je Nepál jedním ze států s největším rozpětím nadmořské výšky. Tady se také pěstuje nejvíce plodin, je to nejúrodnější oblast zavlažovaná mnohými řekami napájenými tajícím sněhem Himálaje. Nejdelší řeka, Ghághra, i největší jezero, Rara, se nachází na západě. Řeka Bagmati je také důležitá, protože protéká skrz Káthmándú, na řece Gandak je vodní elektrárna s největší přehradou a řeka Kósí zavlažuje většinu údolí na východě. Hory, řeky, jezera, údolí, zemětřesení, vypadá to, že příroda si s Nepálem pěkně zahrává.

Ale je čas na moje trojité espreso, já přestanu mluvit, ale víte, kdo toho znoah víc? - Říkal někdo Noah? - Je zpátky! Nepál má sice krásnou přírodu, ale stále je čeká hodně práce se stabilizací životní úrovně. Pořád jsou především agrární společnost, asi 65 % obyvatel pracuje v zemědělství, ale jen asi 20 % území je obděláváno. Asi 30 % HDP závisí na příjmech ze zahraničí a přes 50 % rozpočtu na rozvoj tvoří zahraniční finanční pomoc.

Nejvíce vyváží textil, koberce a oblečení. Ale od 90. let se snaží využívat oblast turismu, především pomocí horských exkurzí s průvodcem, Everest je mezi nimi nejdražší. Vypadá to takhle: Kene, vyrážíš na Everest, ale kterou agenturu si vybereš? AGENTURA Č. 1 Ahoj, já jsem agentura ze Západu, která mluví tvou řečí a stará se o všechny tvé západní potřeby.

Dokonce po probuzení dostaneš vajíčka a kávu. Cena je od 45 000 dolarů výš. AGENTURA Č. 2 Ahoj, já jsem místní nepálská agentura, mám trochu přízvuk a ten zážitek bude možná trochu drsnější, ale dostaneš se na vrchol Everestu. U mě to stojí jen 25 000 dolarů. - Tak kterou si vybereš? - Nemůžu si prostě pronajmout vrtulník? To zatím udělal jen jeden člověk a je to strašně nebezpečné.

Jinak je 40 % země zalesněné, mají 9 národních parků a 3 rezervace. Národním zvířetem je ale kráva, jelikož většina obyvatel jsou hinduisté, kteří krávy uctívají jako svatá zvířata. Mnozí jsou vegetariáni, nebo jedí pouze kuřecí maso a ryby. A jsme u jídla! Je tu mnoho různých etnických skupin a najdete tu kuchyně všech druhů a chutí. Některá jídla, která uvedli naši fanoušci, jsou třeba dhindo, gundruk, daal bhat tarkari, thakali khana, choila, kachila, chatamari, pani puri po nepálsku, aloo chana, laphing a skoro všichni zmínili knedlíčky momo.

Toto byla jídla těch největších etnických skupin. Nepál by bez svých lidí prostě nebyl Nepálem a to nás přivádí k: DEMOGRAFIE - Díky, Noahu, najděte ho na Instagramu. - V pohodě. - Tak tys chtěl minule točit bez Noaha. - Noahu, toho by ses přece Nepál. Lidé očividně moc nevědí, že Nepál je velice různorodá země, žije tu přes 120 etnolingvistických skupin.

Populace čítá asi 30 milionů a k tomu asi 2 miliony obyvatel, kteří pracují v zahraničí, především muži na Blízkém východě. Nejpočetnější skupinou jsou Chhetri, se 17 %, potom s asi 12 % Bahunové, asi 7 % tvoří Magarové, dalších 7 % Tharu a zbytek tvoří těch dalších 121 skupin. Jako měnu používají nepálskou rupii, která je navázána na indickou rupii. Mají zásuvky typu C, D a M a jezdí vlevo. Jak může stát jazykově sjednotit 120 různých lingvistických skupin? Úřední řečí v Nepálu je nepálština, sestřenka hindštiny, je mateřskou řečí asi 45 % obyvatel.

Ale angličtina slouží jako lingua Franca ve správě, ve firmách i ve vědecké a lékařské komunitě. Většina obyvatel, asi 81 %, se považuje za hinduisty, ale ačkoliv se k němu hlásí jen 10 %, Nepál bere i buddhismus velmi vážně. Tak nějak tu totiž začal. Protože tu je tolik skupin, neexistuje samozřejmě univerzální nepálská kultura, ale obecně se rozdělují na 7 rodin, které se v určitých oblastech shlukují. Jsou tu horští Bhotiyové, Šerpové a Thakalové žijící v severním Himálaji, ano, odsud pochází slovo šerpa.

Potom Gurungové, taková tělesná stráž Nepálu, mnoho z nich patří ke Gurkhům, elitní žoldnéřské bojové skupině, několik tisíc jich dokonce pracuje pro britskou armádu. Ještě tu máme kmeny Kiranti, Rai a Limbu na východě, které jsou kulturně blízko lidem z Bhútánu, mluví podobnou tibetobarmskou řečí. Asi 3/5 populace patří ke skupině Pahari, což je největší a nejrozšířenější skupina, obývají většinu nížin.

Jsou známí jako zemědělci a tvůrci barevných vln a tkanin. K Tamangům patří asi 40 kmenů roztroušených ve středních a východních pohořích, jsou to také Tibetobarmánci a mají hodně buddhistických tradic, mají nádherné gompy neboli kláštery v každé větší vesnici. Jsou tu i další kmeny jako Tharu na jihu, kteří mají nejznámější kuchyni Nepálu a také jsou většinou imunní vůči malárii díky své genetice. - Hodně z nich má talasémii. - Tala co? Talasémie, to je dědičné onemocnění, které ale vede k prevenci různých chorob, - třeba malárie.

- Takže takhle to teď bude fungovat, tak jako v dílu o Namibii, já se na něco zeptám a ty to vysvětlíš? Možná jo. Sice tvoří jen asi 5 % obyvatel, ale často se říká, že původní nepálskou identitu najdete u Névárců. Ti žijí po celé zemi, většinou ve městech, a jsou považováni za ekonomicky, politicky, společensky nejvyspělejší komunitu Nepálu. Když tu kulturu zkusím shrnout, je tu znát indický a tibetský vliv a jejich prolínání.

A tady máme náhodnou Hannah, která nám to vysvětlí. Všechny tyto skupiny sdílí některé tradice, většinou ty založené na hinduismu, buddhismu nebo obojím. Samotný Himálaj se považuje za příbytek boha Šivy, který tu je velice důležitý. Mnoho Nepálců dodržuje tradiční tantry hinduismu nebo buddhismu, které dovolují pět zvířecích obětí. Každá obec slaví Jatru neboli svátek hlavního božstva, po kterém následuje průvod se sochou.

15denní festival Dashain slaví každý obyvatel Nepálu, je to ohromně důležité. Mnoho lidí zmínilo také Kumari, malé dívky uctívané jako bohyně, dokud nepřejdou do puberty a Kumari se nestane jiná dívka. Jako v jiných jihoasijských zemích jsou tu sňatky často smluvené - a svatby jsou barevné a bohaté. - A tím jsme u historie! Děkuji Hannah, teď to převezmu. Zkusím to co nejrychleji: neolitická kultura v údolí Káthmándú, brzké zmínky Nepálu ve Védách, období králů Kirati, období klanů a království, tenhle princ se stane slavným, vazalské státy těchto říší, království dynastie Malla, tenhle týpek poslepoval moderní Nepál, anglo-nepálská válka, smlouva ze Sugauli, kótský masakr, 1924 zrušení otroctví, roky problémů mezi šlechtou a demokratickými snahami, masakr v královském paláci, nový král odstoupí a zruší tím poslední hinduistické království, sjednocená komunistická strana získá nejvíce křesel ve sněmovně, zemětřesení, první prezidentka a jsme u dneška.

Vládnoucí strana se sice jmenuje komunistická a má ve své politice marxisticko-leninistické rysy, ale nejedná se o klasickou komunistickou zemi jedné strany, nýbrž o parlamentní republiku, ve které parlament má moc nad hlavou státu. V parlamentu sice převládá komunistická strana, ale stejně, je to jediná země s komunistickou většinou, která není kategoricky komunistická.

Divný. Teď několik známých Nepálců: historické osobnosti jako Amšuvarman, princezna Bhrkutí, modernější osobnosti jako a samozřejmě Siddhártha Gautama známý též jako Buddha. Dobře, tolik k lidem, teď se podíváme, jací lidé se s nimi kamarádí, nebo aspoň vylezou do těch hor. FRIEND ZONE Nepál měl v diplomacii vždycky docela jedinečnou pozici.

Jsou uvěznění v dost odlehlé a drsné oblasti, ale udržují tolik důležitých vztahů. Sice je tu buddhismus záležitost menšiny, ale ostatní buddhistické země, Thajsko, Myanmar, Kambodža, je milují. Lidé z těch zemí sem podnikají poutě ke svatým místům, hlavně do Lumbini. Bhútán je jediná buddhistická země, se kterou se trochu hádají. Šlo o vyhnání bhútánských Nepálců v 90. letech kvůli zachování bhútánské kultury, dnes je to o něco klidnější, ale stále se nemusí. Za nejlepší kamarády by většina Nepálců označila Indii nebo Čínu, ale nemůžou je obě pozvat najednou.

Čína se fakt snaží si Nepál získat, ale začalo se jí to dařit až po ukončení monarchie, kdy převzala vládu komunistická strana. Nepál tradičně obchodoval s Tibetem, Číňané milují nepálské umění a architekturu a míří sem jako turisté. Čína také investovala do nepálské dopravy, nové silnice a dokonce i železnice propojující Lhasu s Káthmándú. To by mohl být největší stavební projekt, jaký se tu kdy realizoval. K Indii by nejspíš řekli, že ji milují, ale nesnáší její vládu.

Většina zahraničního obchodu jde skrz Indii, většinou tu umí hindsky a milují Bollywood. Také sdílený hinduismus je spojoval. Indie ale ví, že na ní Nepál hodně závisí a občas, když dojde k problémům, uvalí ekonomické blokády, což Nepálce rozčiluje. Když k tomu dojde, Nepál se sblíží s Čínou, toho si Indie všimne a začne: "Zlato, promiň, vrať se, dělala jsem si srandu." Ale když se tito obři hádají, Nepál rád uteče a užije si tajný románek s Bangladéšem.

Často když musí k moři, použije místo indické Kalkaty Čitágáon. Studuje tu hodně Nepálců a obě země podepsaly smlouvu o technické spolupráci, obchodu, převozu a letecké dopravě. Nepál také dodává do Bangladéše elektřinu z hydroelektráren. Je to docela zajímavá aliance, která s léty dále vzkvétá. V Nepálu najdete horský, hindo-buddhistický, překvapivě trošku komunistický národ s nejvyšším bodem světa, který se přesto umí držet při zemi.

Když už jsme u toho, tedy u nízké nadmořské výšky, příště nás čeká Nizozemí. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bol som, videl som, chcem sa vrátiť. Neskutočný kraj, ľudia, príbehy ale hlavne, ťažký život ktorý si nevieme ani predstaviť.

53

Odpovědět

KDy budete dělat austrálii prosímm?

00

Odpovědět

K epizodě o Austrálii jsou české titulky k dipozici přímo na YouTube, takže se to video pro náš web už překládat nebude.

10