MyanmarGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:4 156

Most mezi indickým subkontinentem a jihovýchodní Asií, zemi známou donedávna pod jménem Barma vám dnes představí nejen Barby, ale i celý jeho tým.

Poznámka:
Pozor na záměnu myanmarských ostrovů Coco s Kokosovými ostrovy, které patří k Austrálii.

Přepis titulků

Myanmar? To je nějaká země? To jsem nikdy neslyšel. - Ale ano. - Ne, fakt ne. - Ale víš, co je tohle. - Jo, to je barmská krajta. - Tak vidíš. Barmská. - To je Barma, ale Myanmar... - Je Barma. - To je... Aha. Je čas učit se zeměpis – teď! - Tohle je Kalebova žena, Jillian. - Ahoj, lidi. Tohle jsem hledal.

Ahoj všichni, já jsem Barby, vítejte u tvrdohlavé sestry jižní Asie. Ráda si dělá, co chce, a rozhodně nechystá nic změnit. Teda pokud nejde o jméno. Za ty roky si Myanmar prožil pár zajímavých kapitol a celé to začíná ve vlhkých pralesích kolem řeky Iravádí. Začněme. POLITICKÁ GEOGRAFIE Myanmar neboli Barma je most, který spojuje indický subkontinent s Čínou a jihovýchodní Asií.

Je zajímavé, jakou roli hraje v místní geopolitické atmosféře. Země leží v jihovýchodní Asii, hraničí s 5 zeměmi a má pobřeží u Andamanského moře a Bengálského zálivu. Dokonce má i velkou část šíje Kra, která patří k poloostrovu, rozděleném mezi tři země. Nachází se tu i nejjižnější oblast pevninského Myanmaru, ale podél pobřeží má země přes 800 ostrovů a jejich území se rozkládá i jižněji. Nejjižnější bod je ostrov Christie.

O kousek severněji je největší ostrov, Kadan Kyun. A tyhle malé ostrovy, Coco, těsně u indických Andamanů, také patří Myanmaru. Země je rozdělená na 21 administrativních celků, ale je to složité. Mají 7 států a 7 oblastí, ty jsou rovnocenné, rozdíl je v tom, že ve státech žije obvykle nějaká menšina, zato v oblastech žije největší etnická skupina, Barmánci. Ve dvou regionech, státu Shan a oblasti Sagain, je 5 samosprávných zón a jeden samosprávný kraj.

To jsou oblasti, kterým vládne předseda, kterého navrhuje armáda. Je to docela matoucí. Nově přestěhované a vybudované hlavní město, Neipyijto, 3. největší město v zemi, je samostatné správní území. Největší město je Yankoun na jihu, které bylo dlouho hlavním městem. Je tu také největší mezinárodní letiště i největší námořní přístav. Druhé největší město je Mandalaj na severu, to bylo posledním královským hlavním městem a má druhé nejrušnější letiště.

Kromě toho má Myanmar dobře vybudovanou železniční síť, která dosáhne do každého kouta země. Naprostá většina obyvatel žije u řeky Iravádí, která se na jihu vlévá do moře, u její delty leží Yankoun. Hlavní město Neipyijto, což znamená "Sídlo krále", je velice mladé město. Kupodivu neexistuje oficiální důvod, proč bylo město vystavěno. Říkají se různé věci, třeba: Bylo postavené severněji, aby legislativa sídlila centrálněji a zajistila zemi stabilitu.

Né, postavili jsme to, abychom unikli cyklónům. Bezpečí především a tak. Ne. Yankoun byl přeplněný, tak řekli pár lidem, ať se přestěhují. Vlastně to byla srdcová záležitost tady toho, ten oblast vybral podle šťastných čísel a názorů věštců. S 4800 km² je to obří město, ale zároveň má nízkou hustotu zalidnění. Taky mají podivnou prázdnou dvacetiproudou dálnici.

Když jsme u zvláštních míst, možná byste na návštěvě mohli zhlédnout trosky Inwy, pagodu svatých hadů, 2. největší zvon na světě, tohoto ležícího Buddhu, chrám Shwenandaw Kyaung, vesnici chrámů v džungli Nyaung Ohak, tenhle chrám v Mandalaji, největší knihu světa vytesanou do kamene, trh Bongokye, válečný hřbitov Taukkyan, Pomník nezávislosti, Zlatý kámen, pagodu Shwegadon. Asi nejznámější je starověké město Pagan, kde je 2 200 chrámů. Také si ho můžete prohlédnout z balónu.

Dechberoucí! A to i proto, že všechny ty památky obklopuje bujná vegetace. To nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Nejsnáze to můžu popsat tak, že je Myanmar trochu jako rozlitá miska. Vysvětlím to. Prakticky ze všech stran je obklopený pohořími, Arakanské pohoří a Chin na jihozápadě, Naga a Hengduan, které patří k Himálaji, jsou na severu, tam je nejvyšší bod jihovýchodní Asie, Hkakabo Razi. Na jihu mají pohoří Shan, Karen, Dawna a Tenasserim.

Střed země je většinou plochý, plný úrodných údolí, která zavlažuje nejdelší a nejdůležitější řeka, Iravádí. Tu napájí tající sníh a potůčky z Himálaje na severu. Na severu je také největší jezero, Indawgyi, na kterém je krásná pagoda. Bohužel je Myanmar nacpaný mezi indickou a sundskou deskou, kousek od malé burmské desky v moři. Celý ten úrodný střed tak leží na zlomu Sagaing, který zasahují občasná zemětřesení.

V roce 2016 jedno zničilo a poškodilo přes 170 starověkých chrámů. Navíc to způsobuje i geotermální aktivitu. Je tu několik vzácných bahenních vulkánů, hlavně u města Minbu. Bahenní vulkány? Měli bychom pokecat. Je toho hodně, ale je čas na myanmoje trojité kafe, takže to za mě vezme Noah. - Ehm, myanmoje trojité kafe. - Pardon, na ten blbej vtip jsem zapomněl. Vidíš, to nebylo tak těžký. Díky. Myanmar je plný spousty zdrojů a průmyslu.

Známý je vývozem drahých kamenů, - třeba safírů, perel, jadeitů a rubínů. - Počkej, nemaj pagodu z jadeitu? - Ano, mají. - Paráda. Myanmar dodává asi 90 % všech rubínů, ty najdete především na severu u Mandalaj. Mají tu velmi různorodou flóru a faunu, přes 300 savců, včetně bílých slonů, 100 druhů ptáků včetně národního zvířete, páva, a 300 druhů plazů. Zajímavá poznámka: Myanmar patří k oblasti zvané Zlatý trojúhelník. To je ve zkratce oblast největší produkce drog v jihovýchodní Asii.

Většina toho patří pod stát Shan. Dnes jsou největším producentem metamfetaminu na světě. Ten se používá do léků i k nelegální rekreaci. Navíc jsou 2. největším producentem opia - hned po Afghánistánu. - Co na to říct? Dobře to tu roste. Podle Bangkok Post přináší nelegální obchod asi 2 miliardy dolarů ročně, tedy zhruba 40 % zahraničního příjmu. To je docela hodně. A nakonec jídlo. Naši fanoušci zmínili z jídel třeba: lahpet, mone-ti, kokosové nudle, pae pyote-htamin, spousta různých kari, tyhle deserty a národní jídlo najdete kdekoliv, je to mohinga.

Zapomněl jsi zmínit tu Thanaku... Vyslovuju to správně? - Jo. - Thanaka, to je krém na opalování z kůry stromů a všichni si to dávají na obličej. - Jo, to taky. - Paráda. A to je jen jeden z mnoha místních kulturních aspektů. A jsme u: DEMOGRAFIE Díky, Noahu.

Jeden fanoušek z Kanady ti poslal tyhle ponožky se Schwarzeneggerem. To je super, děkuju. Vrátím se. Lidé z Myanmaru jsou jedni z nejzajímavějších na světě, je tu totiž přes 130 etnik. Každé má nějakou jedinečnou vlastnost nedotčenou dnešními hodnotami. Žije tu asi 56 milionů lidí a na obyvatele spotřebují skoro nejméně elektřiny z celé Asie.

Největším etnikem jsou Barmánci, těch je asi 68 %, potom Šanové, asi 9 %, Karenů je 7 %, 4 % Rakhinů a pak zbylých 130 etnik a významné indické a čínské menšiny. Jako měnu používají kyat, ano ky se čte jako č, mají zásuvky typu C, D, F a G a kupodivu, ač byli britskou kolonií a někteří sousedé jezdí vlevo, oni sami jezdí vpravo. Ale většina aut má stejně volant napravo. Než půjdeme dál, musím něco vyjasnit. Jak se nazývá člověk z Myanmaru?

Díky za otázku, Kene. Většina obyvatel Myanmaru jsou Barmánci, proto se ta země dříve jmenovala Barma. Ale ne každý obyvatel je Barmánec, když potkáte někoho s jinou etnickou příslušností, použijte jméno pro tu skupinu, třeba Karenové nebo Šanové. Pokud si chcete být úplně jistí, obecný název pro občana Myanmaru - je Myanmařan. - Ale jakým jazykem potom mluví? Kene, ty jsi dneska tak zvídavý, děkuji i za tuhle otázku. Mluví jazykem etnické většiny, tedy barmštinou.

Barmština není příbuzná s žádným sousedním jazykem, podle lingvistů je možná sestřenicí tibetštiny, ale není to jisté. Je psaná podivný písmem, které vypadá jako mimozemské bubliny. Dá se na to koukat celé hodiny. Měli bychom někdy pokecat. Co se týče víry, většina obyvatel, asi 88 %, jsou buddhisté, většinou stoupenci théravády. A buddhismus je v jejich kultuře důležitý, najdete ho všude.

Mniši, chrámy, pagody, sochy, neuvěřitelně buddhistické. Asi 6,2 % jsou křesťané, často Kačjinové, Činové a Karenové. K islámu patří asi 4 %, nejčastěji Kameinové, Panthayové a Malajsijci. A z novinových titulků jsou nejznámější Rohingyové. Já vím, to je složité a matoucí téma, to by tu trvalo moc dlouho, tak jsem pro vás o tom udělal celé video, na to se podívejte pro kontext. Jdeme dál. - Teda, na dnešek ses připravil. - Je to tak. Myanmar je známý uzavřeností, drží se svého způsobu života a nenechají se ovlivnit zvenčí.

Jsou jedinou ze tří zemí, která nepoužívá výhradně metrickou soustavu. Jo, jsme v tom pořád spolu, lidi! Používají tradiční barmské jednotky míry, které se těžko vysvětlují. Třeba jeden lan má 1,8 m, ngase tha má 0,8 kg, La myu asi 80 ml a tak. V roce 2013 jejich ministr obchodu řekl, že připraví zemi, aby časem přijala metrickou soustavu. Vypadá to asi takhle: - Kam jdeš?

- Ne, jdeš sem. Dostáváme se ke kultuře. Kalebe, Jillian, vezměte to. Já točím tak dlouho a vy sedíte v rohu a nic neděláte. Jasně. Ke kultuře je toho tolik, kvůli všem etnickým skupinám. Jsou tu třeba: stříbrné šperky lidu Jingpo, květinové klobouky žen z horského kmene Lisu, Kayové a jejich šerpy, Monové a jejich hudba, austronéští Mokenové, Rakhinové z pobřeží, Šanové a jejich kuchyně a představení v kostýmech, lidé Pa'O a jejich festival raket, lidé Wa a jejich rituální oběti buvolů a kmen Taron, v tom zbývá pouze 5 lidí a průměrně jsou vysocí jen 150 cm.

A nejspíš jste viděli fotky Kayanů, jejichž ženy si mosaznými kruhy protahují krky, dlouhý krk je tu známkou krásy. Lidé v celé zemi sdílí některé kulturní aspekty, třeba chinlone, jeden z národních sportů, je to něco jako košíková s hakisákem, - kterou hraje šest hráčů.

- Potom mají lethwei, to je jako muay thai, ale šílenější, protože k boji se používá i hlava. Mnoho lidí nosí tradiční longyi, dá se složit a nosit mnoha způsoby. - Jako kalhoty, nebo dokonce deštník. - Země je unitární, parlamentní - konstituční republika. - 2011 byl důležitý rok - pro restrukturalizaci země. - Přesto je u moci stále strana opřená o armádu, což to trochu komplikuje. V minulosti tu ale bývalo mnoho království a královských rodin. Královský trůn byl sice zrušen v roce 1885, ale potomci královské rodiny žijí dodnes a říká se jim královští pretendenti.

Tento muž je hlavou královské rodiny Konbaung, - tedy dědicem barmského trůnu. - Ačkoliv to je úplně jedno - a pro tu zemi to nic neznamená. - Díky lidi, ukázal jsem, že nikoho nediskriminuju, teď už to převezmu. - A co já? Dostanu ještě repliky? - Jestli chceš, můžeš teď udělat historii, - ale jsou to jen komentované prezentace. - Tak jo. Ve zkratce historie Myanmaru: hindská a animistická království, buddhismus, civilizace Pyu, malá a velká puganská říše, mongolská invaze, říše Toungoo, malá království, dynastie Konbaung, válka s Čínou, hodně válek s Thajskem, velké království Konbaung, Britové, obří válka a dvě malé, kolonialismus, 2.

sv. válka, vyhodili Brity díky Japoncům, sakra, Japonsko je horší, vrátí se k Britům, bojují s Japonskem, nezávislost, puč, socialismus, jiné jméno, protesty, vojenská vláda, 2011 zase demokracie.

Tak zhruba. To s Rohingyi, koukněte na video. - A jsme u dneška. - Díky Kene. Chceš i známé osobnosti? Proč ne, když už jsem v tom. Známí lidé myanmarského původu jsou: tito králové, tito umělci, Suk Bahadur, tato herečka, a samozřejmě každý slyšel o Aun Schan Su Ťij. Barmský původ mají i celebrity jako: bollywoodská herečka Helen, a Richard Beckinsdale byl ze čtvrtiny Barmánec, takže jeho dcera Kate je z osminy, to se taky počítá.

- Kdo by to řekl, zrovna ona. - No jo, britské impérium. Já jsem produkt korejské války, tak to chápu. A moji rodiče se potkali na večírku a udělali v životě pochybná rozhodnutí. O tom radši nebudeme mluvit. Když jsme u zemí, které Myanmar ovlivňují: FRIEND ZONE Myanmar je podivný, protože politicky je, jak bych to řekl...

Jejich vnitřní politika je divoká, ale hodně obchodují, takže nakonec s vnějším světem stejně mluví. "Mám ruku chycenou v medvědí pasti, ale dám si trojité latté." S Čínou i Indií to bylo trochu nahoru dolů. S Indií si rozuměli skvěle, společně bojovali proti obchodu s drogami a menšiny na severu mají v Indii rodinu. Postavili silnice v odlehlých provinciích a hodně obchodují, Indie je 4. největší obchodní partner a 2.

největší exportní trh. Vztahy se trochu napjaly, když Indie podpořila demokratické hnutí a odsoudila zatčení Aun Schan Su Ťij, ale dnes je to lepší. S Čínou už párkrát bojovali o hranice a Myanmaru se moc nelíbí anexe Tibetu, v 60. letech tu byly protesty proti Číně, ale ta v 80. letech silně podpořila vojenskou juntu. Také souhlasili, že Čína může postavit základnu na ostrovech Coco, takže Myanmar je teď očima a ušima Číny pro sledování Indického oceánu. To je pro Indii zrada, vzhledem k tomu, že ta Myanmaru ty ostrovy dala.

Jako člen Sdružení jihovýchodních národů dobře vychází se všemi svými sousedy. Thajsko bylo vždycky jako starší sestra, se kterou se hádají o maličkosti, ale v moderní historii zjistili, že spoluprací hodně vydělají, takže je teď Thajsko největším partnerem, 80 % thajských zahraničních pracovníků je z Myanmaru, a vzájemný obchod je důležitý. Přesto po sobě občas hodí kámen. Na osobnější úrovni je kupodivu pro hodně lidí nejlepší kamarád Japonsko. Japonské firmy tu otevřely pobočky, ty přinesly práci a vzdělání, japonští dobrovolníci tu pomáhají chudým a osiřelým dětem, staví školy a nemocnice a Japonsko fungovalo jako prostředník, se kterým se nikdy moc nepohádali.

Všichni obyvatelé si Japonců cení. Myanmar je země, ve které buddhismus a krása potkávají zemětřesení a konflikty. Výrazné barvy, zvuky, chutě, ale taky trochu tik v oku. Je to přesto velký dar tenhleten Myanmar. Počkejte si, příště bude Namibie.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář