IrákGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:5 339

Po Íránu tady máme zemi s téměř totožným názvem. Irák není jen o válce, je to země s velmi bohatou historií. Mnoho informací z tohoto videa vám tak určitě připomene hodiny dějepisu na základní škole.

Přepis titulků

Lidi, buďme upřímní – když řeknu Irák, tak vás napadne toto: Přitom tu najdeme i: Co z toho plyne? Pojďme to zjistit. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, jsem váš průvodce Barby. Pocházíme z generace, která prakticky nezažila dobu, ve které by Irák nebyl spojován s válkou. Irák přitom byl jako Dubai v 60. letech 20. stol. Hrnuli se sem turisté, lidé stavěli honosná sídla, byl to blázinec.

Co se tedy stalo? Prvně si musíme vysvětlit, kde se Irák nachází. Pojďme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE To, co dělá z Iráku důležitého hráče v mezinárodních sporech, je jeho požehnané a zároveň i prokleté umístění. Vysvětleme si to: Irák se nachází na Blízkém východě, hraničí se 6 státy a nezapomeňte, že k němu patří velmi úzký kousek pobřeží Perského zálivu s nejjižnějším přístavem Umm Qasr na kanále Khawr az Zubayr, který využívali jako letiště a které bylo doslova přepůleno hranicí s Kuvajtem.

Říkals Perský záliv? Není to náhodou Arabský záliv? Neprobírali jsme tohle náhodou v minulé epizodě? Omlouvám se, ale držím se historie a ta říká Perský. Země se dělí na 19 guvernorátů neboli provincií. Hlavní město Bagdád, které je po Káhiře 2. největším městem v arabském světě, se nachází v srdci historického údolí řeky Tigris. S 50 000 lidmi na km² jde o nejhustěji obydlenou územní jednotku na světě. Po Bagdádu jsou největšími městy Basra na jihu a Hilla v úrodné oblasti řeky Eufrat.

Největší mezinárodní letiště jsou Bagdád, Basra a Arbíl. Ano, klidně můžete do Iráku letět a navštívit ho. Není to tak, že by celá země byla nepřístupná. - I přes válku žijí dál své životy. - Počkej, opravdu? Jo, raději ale zůstaňte ve velkých městech, nepředvádějte se a respektujte místní lidi. Pak se vám nic nestane, stejně jako všude jinde. - Ale...

jsou tam teroristi. - K tomu se ještě dostaneme. Zdejší hranice jsou důsledkem britského kolonialismu, kdy Winston Churchill vytvořil to, co Iráčané rádi nazývají umělou monarchií. - K tomu se taky ještě vrátíme. - Pořád mě necháváš na něco čekat! Já vím. Prostě musíš vydržet. Teď to začne být trochu matoucí. Pokud nebudeme brát v úvahu guvernoráty, můžeme Irák rozdělit jiným způsobem, a to podle převládádajících skupin obyvatel. Po válce se jednotlivé etnické a náboženské skupiny začaly segregovat do 3 oblastí: jih, kde žije větši šíitů, střed, kde žije většina sunnitů a sever, kde žije většina Kurdů spolu s dalšími skupinami, jako jsou Asyřané, Jezídové, Lúrové a další.

Zvlášností je, že 3 guvernoráty na severu – Arbíl, Dahúk a Sulajmáníja – tvoří oblast iráckého Kurdistánu, což je v porovnání se zbytkem země velmi autonomní zóna, v níž žije většina Kurdů. Mají vlastní vládu, premiéra i kvazi armádu, což znamená, že irácká armáda nemá do této oblasti přístup. Pokud o Kurdech nic nevíte, tak vězte, že jde o jednu z největších menšin na Blízkém východě.

To probereme jindy. Ať to máme z krku, podíváme se na to, co napadá každého. Určité části Iráku jsou skutečně no-go zóny, obzvláště na západě a ve středu země. K roku 2017 mnoho mezinárodních cestovních asociací důrazně doporučuje necestovat do Rudé zóny, která se nachází víceméně tady, kde se odehrává většina bojů mezi ISIS – tady ho máte – a dalšími skupinami. Nezapomeňte, že tyto informace jsou aktuální k době nahrání videa, takže těžko říct, co přinese budoucnost a zda toto video brzo zastará.

Zdá se, že napětí i konflikty postupně odeznívají, ale s jistotou to říct nelze. Mezi nejznámější místa v Iráku patří: Eridu a Uruk, jedny z nejstarších měst na světě, Ur, domov Abraháma, a sumerský Zikkurat, monument Al Shaheed, Strom poznání, domy Arabů žijicích v bažinách z rákosí, ruiny Babylónu v Hilla, hrobka Alexandra Velikého, Ktésifón, starověké perské město, Láliš, nejsvatější místo Jezídů, Ninive, hlavní město Asyrské říše, největší hřbitov na světě v Nadžafu, bagdádská zoo – ano, mají zoo – vítězné oblouky v Kádisíja, nákupní čtvrtě Al Mansour a Al Karradda, hrobka neznámého vojína, abbásovská mešita Samarra, irácké Národní muzeum a pokud se vám podaří získat přístup, tak zde můžete vidět 605-stránkový Korán napsaný celý krví Saddáma Husajna.

Jo, to byly zajímavé časy. Smutnou pravdou je, že Irák je zřejmě nejkrásnější historická oblast na Zemi stižená nejhoršími možnými okolnostmi. Bagdád byl jednu dobu epicentrem vědy a matematiky – byli bohatí, slavní, žhaví!

Pak ale přišlo 20. století a zasáhlo je jako pytel cihel. Mělo to co dočinění s tím, co se skrývá pod iráckým pískem. To nás přívádí k... FYZICKÁ GEOGRAFIE Na satelitních snímcích Iráku si všimnete mnoha béžově a pískově zbarvených oblastí a pak uvidíte velký shluk zelené a modré. Tato oblast je iráckou mízou. Možná jste slyšeli o Mezopotámii nebo úrodném půlměsíci.

Jo, to je Irák. Řeky Tigris a Eufrat jsou nejdůležitějšími přírodními zdroji země. Na jihu vtékají do řeky Šatt al-Arab, která ústí do Perského zálivu. Asi 75 % obyvatel Iráku žije mezi těmito 2 řekami. Irák můžeme rozdělit na 4 geografické oblasti: suché pouště na západě a jihozápadě, úrodné delty řek Tigris a Eufrat, vrchoviny na severu a vysočiny a hory na severu a severovýchodě.

Nejvyšší vrchol země měří 3 600 m a nemá oficiální název. Místní mu říkají Cheekha Dar, což znamená černý stan. Irácké klima je poměrně suché, spadne tu 9,5 palce či 24 cm dešťových srážek ročně. V horách však padá hodně sněhu, který rychle taje, což v minulosti nejednou způsobilo zaplávy. Co s tím udělali? Postavili hráze, čímž vytvořili mnoho umělých jezer a přehrad. Největší z nich je Tharthar. S Thartharem měli štěstí, protože postupem času se tu vytvořila skutečná biosféra včetně zvířat, rostlin a ryb, zatímco ostatní jezera takové štěstí neměla.

To víte, když se snažíte vybudovat jezero v poušti... tak vám zůstane spousta soli a bahna, ve kterém nic žít nemůže. Jezero Habbaniyah má zvláštní krvavé zbarvení, tvořené je převážně řasami. Díky neustálým středomořským větrům, které sem proudí ze západu, se v Iráku setkáte se šamálem či severozápadním větrem, jenž má na svědomí hrozné písečné a prachové bouře. Pokud tohle přežijete, pochlubte se na Facebooku.

Úrodná údolí jim umožňují pěstovat některé typické plodiny Středního východu, jako jsou rýže, čočka, datle a další. Mezi národní jídla patří: Baghdadi dolma, Moslawi kubbah, chaš, masgoof, irácká samosa a klecha. Téměř 100 % iráckého vývozu tvoří ropa a petrolej. Irák má 3.

největší zásoby ropy na Blízkém východě hned za Saúdskou Arábií a Íránem. Člověk by řekl, že díky tomu budou extrémně bohatí a v jednu chvíli i byli. Nicméně to se časem změnilo. K pochopení situace je třeba znát trochu z historie, což nás přivádí k nejkontroverznější části celé epizody... DEMOGRAFIE Iráčané to všechno slyšeli několikrát: válka, Saddám, Al-Káida, ISIS. Chápou to a my se k tomu taky dostaneme. Nebudu si nic přikrášlovat, abych se vyhnul dramatu, ale taky chci, abyste si všimli, že Irák má nepovšimnutou kulturu a dědictví, které přese všechen chaos vzkvétají.

Irák má 38 milionů obyvatel a je domovem nejstarší zaznamenané civilizace na Zemi. Zhruba 75 % země tvoří Arabové, asi 15 % Kurdové a zbytek je tvořen řadou menších skupin, jako jsou Asyřané, Turkmeni, Jezídové a Šabakové. Používají irácký dinár, zásuvky typu C, D a G a jezdí na pravé straně silnice.

Na Iráku je zajímavé, že mimo Írán se jedná o jednu z mála zemí, kde převažuje šíitská populace se zhruba 65 %. Sunnité tvoří jen asi 1/4 obyvatelstva a zbytek jsou vesměs křesťané a Jezídové. Dvě z nejsvatějších míst šíitského islámu po Mekce a Medině najdeme ve městě Karbalá. Jsou jimi Alího mešita, kde je údajně pohřben šíitský prorok Alí a svatyně Imáma Husajna, v níž je pochován vnuk mučedníka Mohameda. Svou bohatou historií hravě strčí do kapsy většinu zemí.

Vyvinuli první známý systém písma, klínové písmo zaznamenávané na hliněných tabulkách. Zbytek historie lze v rychlosti shrnout asi takto: Akkaďané, Abrahám, otec všech abrahamských náboženství, pocházející z města Ur, Asyřané, Kanaáni, Babyloňané, Chammurapi, Chetité, Novoasyrská říše, Novobabylonská říše, král Nebukadnesar II., příchod Peršanů, Kýros II.

Veliký je rozdrtil, pak Alexandr Veliký rozdrtil Persii, Parthové se dostávají k moci, ale jsou rychle vystřídáni Římany. Příchod křesťanství, především do asyrské části, středověk, vpád muslimů, Rášidský, Umajjovský a Abbásovský chalífát, islámský zlatý věk, příchod Mongolů, kteří povraždili spoustu lidí, rozšíření černé smrti, příchod Osmanů, příchod Britů během 1.

světové války, založení Iráckého království, válka, převrat, červencová revoluce strany Baas, další státní převraty, Saddám Husajn se dostává k moci v roce 1979, za podpory USA a Ruska bojuje po íránské islámské revoluci s Íránem. Poté útočí na vlastní lidi a snaží se obsadit Kuvajt. USA s ním zpřetrhají vazby a po uvalení válečných sankcí na Saddáma útočí. V roce 2003 příchází USA se spojenci pod záminkou porušování programů zbraní hromadného ničení podle rezoluce OSN č. 687. Irák zbraně hromadného ničení nemá, ale Saddám je i tak odstraněn.

Pak nastaly zvláštní časy, které vypadaly asi takto: Zbavme se sochy Saddáma a oslavujme. A do háje... Američané zasahují, v roce 2011 se za Obamy USA stahují, ale pak se odtrhne část Al-Káidy a vytvoří novou organizaci, která nenávidí v postatě každého, zvanou ISIL (později ISIS). Útočí na a zabírají různá města ve 2 státech, v letech 2015 a 2016 nabírají na síle, ale brzy si uvědomují, že nemají žádné vnější spojence, kteří jsou v konfliktech klíčoví.

Poté, co byli napadeni prakticky ze všech stran okolními národy i západním světem, ztrácejí na síle, a to odpovídá současnému stavu. Opakuji, že toto video může být brzy zastaralé. Do té doby můžeme doufat, že se tahle situace brzy zlepší. Tohle téma je složité. Chcete-li kompletní informace, pak nejsem nejlepším zdrojem. Tím by byl Iráčan přímo ovlivněný těmito událostmi, tak si s takovým promluvte. Irák je vměstnán přímo mezi 2 zeměmi s největším vlivem na Středním východě, Saudskou Arábií a Íránem.

Pár sociologů by namítalo, že bylo nevyhnutelné, aby se Irák ocitl v nějakém konfliktu už jen kvůli jeho riskantní poloze. Teď uvízl v jakési zóně nejistoty: Dobře, Saddám je pryč, ale máme tu povstalce, do všeho se plete západní svět a celá západní část země je nepřístupná. Co to... Můžete prostě všichni vypadnout? Chci jít domů, povečeřet a užít si film! Každodenní život vyžaduje stálou bdělost, protože nikdy nevíte, co se může stát a ano, během zdejších konfliktů zemřelo mnoho lidí a bylo zničeno mnoho památek.

Nicméně Bagdád, Basra, Arbíl a většina metropolitních oblastí na východě stále fungují relativně normálně. Mají internet, fungující nemocnice a školy, dokonce mají několik zábavních parků s horskými dráhami, McDonald's, Pizza Hut. Rádi ale otevírají i vlastní podniky jako Burger Friends či KFCK. I když toho Iráčané zažili hodně, pořád se umějí smát a bavit se. V Iráku najdeme mnoho různých skupin lidí.

Zmiňovali jsme Kurdy (kurdština je tu vedle arabštiny oficiálním jazykem), ale najdeme tu i Asyřany, jež se považují za potomky starověkých Asyřanů. Mají největší křesťanskou populaci, protože Ježíšovi apoštolové tu v 1. stol. n.l. kázali evangelium. Mají vlastní systém písma i tradice. Mnoho asyrských artefaktů a památek bohužel v Mosulu zničil ISIS. Pak tu jsou Jezídové, kteří jsou sice příbuzní s Kurdy, ale mají vlastní tajné náboženství a zvyky. Ruční práce, koberce i čaje jsou tu velmi populární.

Taky rádi tancují, když je tu zrovna klid. Mezi známé osobnosti pocházející z Íráku nebo íráckého původu patří: Chammurapi, Abrahám, Sargon Akkadský, Nebukadnesar II., Aššurnasirpal II., Salah Al Din Al Ayyubi, Saddám Husajn, i když tím se asi moc nechlubí, Kathem Al Saher, Mohammed Ghani Hikmat, nejuznávanější ženská architektka na světě, Zaha Hadid, Ammo Baba, Layla Al-Attar, Seta Hagopian, Maruf al Rusafi.

To by vám mělo poskytnout základní přehled o Iráčanech. A že si ve světě udělali jméno. Podívejme se, co z toho pro ně vyplývá. FRIENDZONE Nejdříve musíte pochopit, že Irák je jako Bosna a Hercegovina, kde různé skupiny lidí mají odlišné vztahy s ostatními zeměmi. Hodně tak záleží na tom, koho se ptáte.

Pokud se zeptáte Kurdů či Asyřanů na severu, zřejmě vyzdvihnou západní země jako USA či VB (dokonce mají zastupitelský úřad v Londýně). A Asyřané milují Arménii. Můžou zmínit i další oblasti s vysokou populací Kurdů jako východ Turecka či západ Íránu, nikoliv celé Turecko a Írán. Šíité by zřejmě vyzdvihli Írán, ačkoliv mezi sebou v 80. letech válčili. To ale souviselo spíš se Saddámem a jelikož jsou obě země šíitské, přenesly se přes to.

O svatém Karbalá už víte. Se sunnity je to složitější. Mívali neshody s Jordánskem a Saudskou Arábií. Zdá se, že mají rádi Egypťany a Jemence, ale ne jejich vlády. Navíc částečně podporují Turecko, což vytáčí Kurdy. Každý Iráčan, se kterým jsem mluvil, za nejlepšího přítele Iráku označil Sýrii. Ale opět pouze běžné Syřany, nikoliv vládu. Spojuje je nejen nenávist k boji s radikálními islámskými teroristy, ale i společná tisíciletá historie. Vždy udržovali diplomacké vztahy bez ohledu na formu jejich státního zřízení, dokonce i před vzestupem kalifátů.

Perská, Babylonská a Asyrská říše – Syřané jsou vnímani jako jejich vlastní lidé, které mají rádi a které při bouřce drží za ruku. Irák je domovem velkého počátku, který je ničen přítomností, ale stále naživu a plazí se, plazí se do budoucnosti. Zůstaňte na příjmu! Další na řadě je Irsko a doslova poletím za naším oblíbeným Irem Potterem, aby v této epizodě mohl být!

To sice není správná výslovnost jeho jména, ale to je mi jedno. Pro mě budeš vždycky Potter. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ďalšia krásna krajina, ktorú sprznil islám....Islám je ako pedofil na deckej párty... nezáleží, kde tá párty je. Islám párty vždy obohatí o svoje pedofilné sklony :D a predsa kto by nechcel byť obohatený, no nie? :)

76

Odpovědět

mI vieme, všakže

00

Odpovědět

+Bokml? To je nejaký ďalší pedofilný prorok vás mohamedánov?

01

Odpovědět

čakal som nejaké výročie od kamikadzeho, keď už nespamuje pod Oliverove videá.

25