Nejkratší let na světěGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:10 559

Někdo považuje za krátký let ten, který trvá hodinu, někdo ten, který trvá dvě hodiny. Ale víte, že existuje pravidelný komerční let, který trvá celých 80 vteřin? A navíc létá v rámci Evropy?

Přepis titulků

Náš let potrvá asi 1 minutu a 20 vteřin. NEJKRATŠÍ LET NA SVĚTĚ Toto je letiště na ostrově Westray. Toto je letiště Papa Westray. Jsou vzdálena jen 2,7 km. Spojuje je nejkratší komerční let. Průměrná doba letu je asi 80 vteřin. Oba tyto ostrovy patří k Orknejím na severu Skotska.

Toto souostroví je typické zubatým pobřežím a nedostatkem stromů. Ze 70 ostrovů jich je obydleno jen 20. Na některých ostrovech, jako je Papa Westray, žije méně než 100 lidí. Většina lidí sem létá tímto letadlem. Je to souostrovní linka Loganairu. Colin je hlavní pilot. Jsem Colin McAllister a jsem hlavní pilot. Naše letadlo unese osm pasažérů.

Dosahujeme výšky kolem 100 metrů. To je docela nízko. Cestujeme rychlostí asi 240 km/h. Letadlo má aerodynamiku cihly, ale pro naše potřeby je skvělé. Proč tento let existuje? Jelikož zde žije tak málo lidí, nemá smysl stavět mosty. Pořádně by se nevyužívaly. Pokud zde žijete, můžete cestovat dvěma způsoby.

Buď to můžete to vzít trajektem, který je velmi pomalý, nebo můžete letět. Jmenuji se Kate a žiji na největším ostrově Orknejí. Každý týden létám na několik ostrovů učit hudební výchovu. Asi jednou za tři týdny létám tímto nejkratším letem. Let je něco jako autobusová linka. Tváří se jako autobus, ale není.

Musí zde být celý tým. - Dva letoví dispečeři. - Dobrá, mohou přistát. Společně se čtyřmi hasiči udržují letiště bezpečné. Během let jsem uskutečnil kolem čtyři až pět tisíc letů. Kupředu nás vede soudržnost komunity. Nejkratší let na světě funguje už dlouho. Takto zde létáme už 50 let. Dnes je to dobře zajetý stroj.

Naše jediná stížnost? Nepodávalo se občerstvení. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Whut? Trajekt, nebo letadlo pro 8 lidí??? A co takhle třeba nějakej malej rychlej člun? Nebylo by to na tak krátkou vzdálenost daleko efektivnější?? Co by tam sakra dělal trajekt???

51

Odpovědět

Blbost!!! Najkratsi komercny let je v Indonezii medzi Kegata a Apowo. Vzdialenost len 1.85km a absolvuje sa za 73 sekund. Ale nie je to take pritazlive ako toto video

40

Odpovědět

Ve Skotsku si pořídili nové letadlo, takže opět vede Skotsko: _From Westray to Papa Westray (both in Scotland), travelers only takes 47 seconds to pass near 3 km distance by airplane of Loganair_

10

Odpovědět

+HeliumZáleží jestli nejkratší ve smyslu vzdálenost nebo čas.

00

Odpovědět

+někdoA četl sis popisek videa? Tam je zmíněna doba, nikoli vzdálenost.

00

Odpovědět

Odpovědět

Tak ten vtípek od slečny na konci mě rozsekal

144

Odpovědět

jestli to je ironie +1

14

Odpovědět

+KorenZMasarakuNe, bylo to vážně.

30

Odpovědět

Nejak sa mi nechce veriť že je lacnejšia údržba lietadla, údržba 2 letísk, údržba 2 ploch, mesačný britský plat pilota, mesačný britské platy údržbárov, mesačné britské platy leteckých dispečerov než postavenie jedného mosta pre peších dlhého 1,88 km (merané na google mapách)

150

Odpovědět

Kde bereš jistotu, že např. ti letečtí dispečeři to nedělají v rámci komunity zdarma nebo za protislužbu? To je docela normální praxe na malých letištích i v ČR - členové aeroklubu se starají o chod letiště a za to dostávají např. slevu na let, atd.

Spíš se mi nezdá, že by tam ti dispečeři být MUSELI. Na tak malém letišti bez provozu je docela normální, že piloti komunikují mezi sebou na kanále UNICOM a věž obsazená není.

12

Odpovědět

Spíš by bylo levnější ty lidi vysídlit

12

Odpovědět

Ty letiste jsou trocha asfaltu a bouda s vysilackou, ti dispeceri a udrzbari to asi nebudou mit jako full-time praci pri par odrobenych minutach denne, takze budou placeni spis za par hodin tydne.

Most jen pro pesi je blbost. Navic si pripocitej ze bys stavel most cca 50km od nejblizsi pevniny, to by stavbu mohlo taky docela prodrazit. Takze to jsou docela vysoke porizovaci naklady + udrzba ktera taky neni zadarmo.

Asi nejvetsi problem ale je, ze jeden most nic nevyresi. To letadlo nependluje jenom mezi dvema letisti ukazanyma ve videu ale mezi cca 5ti - takze letadlo vyhrava na plne care :)

00

Odpovědět

Můj nejkratší let byl Bahrain - Dammam. Cca 50 km vzdušnou čarou letěla B777 necelých 40 minut.

10

Odpovědět

To to letadlo jelo po zemi ne?

190

Odpovědět

No nevím, čekat dvě hodiny ve vestibulu na 80-ti vteřinový let. :/

321

Odpovědět

Škoda že nevyužili příležitosti, kdy mohli udělat půlku reportáže přímo za letu.

190

Odpovědět

Vzhledem k tomu ze pilot zna pravdepodobne vsechny pasazery a ma na ne i telefonni cisla, cekani nebude nutne ;)

01

Odpovědět

sorry, to bylo na Dodo9 :D

00

Odpovědět

Jestliže tam žije méně než 100 lidí, tak by se dalo soudit, že čtvrtina populace žije z provozu letiště. :-D

Zajímalo by mě zda to mají dotované, nebo to třeba ekonomicky táhne i doprava zaměstnanců na mořskou těžbu ropy/plynu.

130

Odpovědět

A cena?

50

Odpovědět

597 kč

150

Odpovědět

+PaeturSi to měli radši doplavat...

00

Odpovědět

+Paetur597 Kč za 2,7km? Furt levnější než taxík v centru Prahy :-D

250

Odpovědět

+WattDaFAQTak myslím že nejdražší je na tom to vzlétnutí a přistání, kdyby letěli 4km zaplatili by určitě jen o nějakých těch 50 korun více :)

00

Odpovědět

+WattDaFAQPozor! Tech £21 je za zpatecni letenku, takze to taxikare v Praze strci do kapsy :D

40