Facebook: Mark Zuckerberg stvořil monstrum!heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:3 486
Nedávno si museli lidé na celém světě prožít nekonečně dlouhých šest hodin bez sociálních sítí firmy Facebook. Pro mladistvé to znamenalo skoro konec světa. Tento výpadek ale není jediným aktuálním problémem Facebooku, a tedy Marka Zuckerberga. Odborníci z řad zaměstnanců postupně odhalují studie, které potvrzují, že Facebook přiživuje nenávist mezi lidmi a podkopává demokracii. Lednový útok na Kapitol, deset tisíc mrtvých v Myanmaru, co ještě přijde? 

Přepis titulků

Tak co, taky vás v pondělí málem kleplo? Naprosto strašný zážitek. Šest hodin bez Facebooku, WhatsAppu a Instagramu. Bože! Nic nefungovalo! Na celém světě. Technické problémy a zlý sen pro všechny digitální bytosti. Šest hodin!

Žádná směšná šmoulí videa od tety Hildegardy na WhatsAppu, na Facebooku se nemohly urážet cizí ženy. Miliony lidí byly nemilosrdně vhozeny do této analogické reality. Chtěl jsem se sejít s kamarády a musel jsem jim napsat SMS, to bylo něco nového. Chtěla bych napsat rodičům, ale to teď nejde, takže vážně nevím, co mám dělat.

Ano, pro nás mladistvé je to hodně těžké. Hrozně těžká doba. Horor! Horor! Cenný tip od staříka pro příště: Jednoduše sáhnout po tomto udělátku. Tím můžu s mamkou a taťkou mluvit, tak jsme tomu říkali dřív. Když nejdřív tady vytočím to… To je vlastně jedno.

Říká se tomu telefon. Skrz něj mi Angela Merkel léta diktovala texty. To byly časy. Byl to těžký týden i pro šéfa Facebooku, Marka Zuckerberga. Jeho stará mašinka nemohla šest hodin sbírat ani nafukovat žádná data. Přišel tak o 60 milionů příjmů z reklam. K tomu ta věc s mistryní whistleblowingu, Frances Haugen, ta před Kongresem USA podrobně vyprávěla, jak Facebook rozděluje lidi nenávistí, a tím podkopává demokracii.

Jasně, to není nic nového, ale díky této dámě víme, že Facebook úplně přesně ví, co způsobuje. Facebook podporuje obsah, do kterého se uživatelé zapojují. Interní výzkum ukazuje, že nejlépe to jde s obsahem, který je plný nenávisti a polarizuje.

Lépe než s jiným obsahem. Nenávist jako obchodní model. Samozřejmě by ten algoritmus mohli nastavit jinak. Například s tzv. re-share limity by se určitý obsah šířil méně, ale snížil by se zisk, to nikdo nechce.

Je doložené, že neustálý vztek přináší větší dosah. Možná by to ZDF mělo taky zkusit. - Jdi se bodnout, ty šlapko. - Nech mě, ty debile. To je na Oscara! Firma Facebook oslovila svými platformami skoro půlce lidstva. Ano! Při takové tržní moci je větší regulace jistě potřeba, antimonopolní úřad USA chce dokonce rozdělení.

Jen pro připomenutí, lednový útok na Kapitol by bez Facebooku nebyl myslitelný. Tam už mohlo dojít k určité sebekritice. Někteří lidé tvrdí, že sociální sítě polarizují, podle našeho průzkumu je to nejasné. Ve smyslu: naprosto jasné. Studie potvrzují, že algoritmus Facebooku podporuje a zesiluje nenávist. Jde mimo jiné o facebookové studie.

Proč má ze všech německých stran právě AfD nejvíc sledujících na Facebooku? Proč zaměstnanci Facebooku interně mluví o monstru, které stvořili? Protože to tak je. Facebooková kampaň armády Myanmaru proti menšině Rohingů vedla k 10 tisícům mrtvých. Prohlášení Facebooku: Neměli prostě žádné spolupracovníky, kteří by mluvili barmsky. Internet vlastně celkově není tak skvělý, jak jsme si to v devadesátkách představovali.

Skvělé. Mladá Dorothea a její sestry, tenkrát roku 1996 nominované do Eurovize. Šest hodin bez Facebooku a Instagramu, o tom budeme vyprávět vnoučatům. Šest hodin jsme nemohli nic, to bylo peklo, chlapče. A co se dělo, bylo opravdu nebezpečné.

Ano, až přímo nezodpovědné. Abych uvedl praktický příklad, spojíme se s ministerstvem zahraničních věcí, s Ulrichem von Hesenem, on je státním sekretářem pro Instagram a TikTok. Pane von Hesene, jak jste prožíval toto černé pondělí? To byla katastrofa! Bez instagramového profilu Heika nemělo Německo šest hodin žádnou zahraniční politiku.

Nikdo si toho ani nevšiml, ale bylo to dramatické. Musím teď mluvit tiše, zrovna tady probíhá focení. Děláš to úžasně, Heiko! A teď duckface! Skvělý, skvělý! Moment, Maasův instagramový účet je německá zahraniční politika? Ano, co jiného by to bylo?

Jinak přece nic neděláme. Tedy kromě toho, že se cítíme morálně nadřazení a radíme ostatním. Aktuální fotky samozřejmě musí pasovat k dané krizi. Tady například přemýšlí o Ukrajině, tady o Sýrii a tady se zrovna dozvěděl o čínských bojových stíhačkách nad Taiwanem. Pravda! Zahraniční politika už se u nás nekoná. Ve středu ho paní Krampová-Karenbauerová pozvala na konferenci o tématu Naše chyby v Afghánistánu.

Na poslední chvíli to odřekl: Heiko Maas. Welke, Welke! O Afghánistánu se u nás nemluví! Je na to hrozně citlivý. Heiko, nekoukej se moc svůdně, aby nepraskla čočka! Afghánistán je jeho Waterloo, protože tam prostě tehdy…

šlápl trošku vedle. Řekl bych, že všechny ty otázky, zda máme podklady k tomu, že Talibán za pár týdnů převezme moc v Afghánistánu, podklady k takovému předpokladu nemám. To nebyla dobrá řeč. Vždyť Německo nechce žádnou pořádnou zahraniční politiku. Na to bychom potřebovali, co já vím, funkční armádu a všechny tyhle dospělácké věci.

Německu se do toho ale nechce. Chceme prodávat auta, stačí. Proto je Maas perfektní ministr zahraničí, podívejte. Nikdo se neschovává tak dobře jako Heiko. Kde jsem? Nevidíte mě! Suprově schovaný.

Musím uznat, že momentálně se Německo zabývá jen samo sebou, ale pane von Hesene, musíme přece někdy zase převzít více zodpovědnosti ve světě. Určitě! Světu vždycky opravdu prospělo, když se jím Němci zabývali. Teď všichni nechte Heika v klidu! Ještě si odbude pár týdnů a pak přijde zahraniční ministr Cem Özdemir.

Už se moc těším na jeho návštěvu Erdoğana v Ankaře. Ale ne! Ale ne! Už zase čínské stíhačky nad Taiwanem, sakra, co teď s tím. Já vím! Ještě lepší fotky Heika. Šup, svlíkni se, podám ti medvědí srst. Ulrich von Hesen!

Ahoj lidi, to jsem já… tvůrce memů pro Heute show. Pokud chcete víc horkých novinek a memů, odebírejte náš kanál. Co je sakra tvůrce memů?

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2:28 Oscar Reif = hodné Oskara :)

00

Odpovědět

Z výpadku Facebooku, Instagramu a WhatsAppu měl tehdy velkou radost Twitter:
https://twitter.com/Twitter/status/1445078208190291973

00