Obrovské vykrmené slepice: Člověk si hraje na Bohaheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:3 453
Chceme jíst kvalitní maso z co nejlepšího chovu, ale nejsme ochotní si za maso připlatit. Většina z nás nakonec stejně sáhne po mase z konvenčních chovů, kde zvířata žijí ve hrůzostrašných podmínkách. Stísněné prostory, místo správné stravy antibiotika a slepice vyhnané růstovými hormony do nepřirozených velikostí. Slabých kusů se tam rovnou zbavují a soustředí se jen na to, jak co nejrychleji získat co nejvíc masa. I přes snahu aktivistů bojovat za zvířecí práva je chov zvířat stále ve špatných rukou.

Přepis titulků

Tak dámy a pánové, teď konečně k tomu důležitému. Ve středu se v Berlíně pořádala krizová schůzka Prase. To je fakt název. Jedním z témat bylo snížení ceny vepřového masa. Julia Klöckner to s dotyčnými řešila na svém ministerstvu. Žádnou svini to nezajímalo. Stejně tak důležitá by byla i krizová schůzka Slepice. Ta už je dávno očekávána.

Neboť přestože konzumace masa v Německu celkově klesá, krmíme stále více slepic. Rok od roku více. A stále klesají i ceny. Kuřecí stehno, více než kilogram pouze za 2,89 €. 100 gramů za 15 centů. Když to spočítáme, je to 26 centů za 100 gramů.

Já to zmiňuji stále dokola, 100 gramů za 15 centů. Nemusíte být matematik, abyste poznali, že je to blbooost. Ano. Skvělý popis problému od paní Klöckner. A řekněme, že kdyby na tom něco změnila, mohlo by se skoro mluvit o politice. V červnu byla mimo jiné konečně definitivně prosazena její nálepka Tierwohl-Label.

Ale dobrý, že jsme o tom několik let mluvili. Stejně tak se teď stále diskutuje o tzv. Tierwohl-Abgabe. S tím by vzrostla zodpovědnost spotřebitelů. Museli by si kupovat dražší maso a změnit stravování. Jo aha, tak pak to nemá co dělat s blahobytem zvířat, škoda. Ta zvířata!

92 % Němců si přeje více masa z lepších chovů, ale ve finále stejně všichni sáhnou po levném kuřecím. Člověk si řekne, že kuřecí je přece zdravé, protože to není vepřové. Zatímco my toho spořádáme čím dál tím víc, vymizí malé chovy drůbeže. Ostře vystrnaděné FC Bayern, okřídlenou branží ze skupiny PHW.

Ano, asi vám to nic neříká a není divu, neboť tu mluvíme o nejméně známém skoro monopolistovi v Německu. Do toho impéria patří mimo jiné Wiesenhof, kterého znáte jako sponzora týmu Weder Bremen a kvůli němu. Panečku! To je ale klobása! Jo, přesně to si říkala i ta klobása při natáčení. Jak velkou moc má tato PHW skupina na trhu?

To zkoumali dva kolegové ze Süddeutsche Zeitung a zjistili, že PHW skupina pouští někoho do zákulisí velmi nerada. Jsou tedy fakt ostýchaví, tito brojleroví baroni. Ale řekněme, že mocní jsou v každém případě. Skupina PHW má nyní pod palcem zhruba 50 % celkové produkce drůbeže v Německu. Když se podíváte, co má jejich největší konkurent, tak má 15 %.

Ano, to je síla trhu, ten druhý už má jen 15 %. Ne nadarmo se PHW skupině říká Mästers of the Huhniverse. Oni kontrolují všechno. Od kuřátek až k porážce. K tomu mají farmáři k dispozici krmivo, léky a někdy dokonce statek. Na takových statcích potom ochránci zvířat natáčí hororové filmy. Potom PHW řekne: „My přece za ty podnikatele nemůžeme. S námi to nemá co dělat.“ To hlavní, co se tam tajně natáčí, vám doma po večeři nemůžeme vůbec ukázat.

Věci jako masy zvířat na stísněném prostoru, vykrmovány ve špíně a slabé kusy vyhazuje zlý bratr Petera Lustiga ještě živé do popelnice. Nejhorší díl pořadu Löwenzahn vůbec. Takové podniky jsou kontrolovány veterinárními úřady příslušných okresů, což není zrovna optimální, není to dobrý nápad, protože okresy potřebují daňové příjmy a pracovní místa.

Drastický střet zájmů. Očividně je skupina PHW velmi dobře rozmístěná, politici se nemuseli nijak vměšovat. Stalo se tam vůbec něco v posledních letech? Už roku 2011 dokumentovali aktivisté za práva zvířat podmínky na tomto statku Wiesenhof. Dotyčné zemědělství reagovalo tím, že uzamklo dosud otevřené dveře. No, vidíš, tak už je to vyřešené.

Nebo spíš ne. Vlastně z těch zhruba 1000 statků Wiesenhof je přesně 30 tzv. privátních, kde se drůbež má dobře, ty se pak mohou ukázat tisku. Jasně, ale nakonec se konečná stanice drůbežího jmenuje většinou: Der Bruzzzler z Wiesenhofu. Kdo že to byl? Největším pokladem PHW skupiny je genová stavba velmi speciálního masitého druhu jménem ROS 308.

Vyvinuto skupinou EW, ne PHW, to jsou dvě naprosto rozdílné skupiny. Nemají nic společného. Tedy kromě toho, že zakladatelé jsou sourozenci, ale jinak… Spojíme se živě s genetickou laboratoří EW Group. Tam pracuje Sebastian Pufpaf na nových vysoce výkonných slepicích. Jaká je náplň vaší práce?

Náplň práce? Řekněme to takhle. My ze skupiny EW nechováme žádné obyčejné slepice, ale superslepice. Homo sapiens se v poslední době evolučně vůbec nevyvinuli, naopak se čím dál tím víc blíží k vyhynutí. Ale u slepic! Tam ještě existuje naděje, já řeknu jen: ROS 308. Zní to jako kůň, ale je to geneticky nejlepší slepice světa.

To je tak skvělá slepice! Říkám vám, z té mohou ženušky odřezávat tlusté plátky! Odřezávat! Protože slepice je k jídlu. Ano, ano. Co tedy ROS 308 umí? Hrozně rychle tloustne. Vlastně je to úplný opak toho největšího losera. Pět týdnů po vyklubání už váží kilo a půl. Neuvěřitelně přibírají především na prsou.

Pro porovnání, u nás lidí by to znamenalo, že dítě s porodní váhou 3,5 kg by po pěti týdnech vážilo 140 kg. Šílené, že? 140 kg, nebo jak americké děti rády říkají: Jde se do školy! Tyto superslepice se musí po pěti týdnech porazit, protože kvůli tučným prsům přepadávají dopředu.

Moderní zemědělství si vždy vezme to dobré z Frankensteina a jde ještě dál. Podívejte se na ty vysoce výkonné krávy! Dívej, něco takového vidíš, jen když se strejda Günther vyvalí na nudistické pláži. K nakousnutí, ne? Vždy podle motta: „Rychleji, výše a co největší vemeno!“ Rozumím. Vy si vlastně hrajete na Boha. Blbost, Bůh mi volá a ptá se, zda ke mně může na praxi. PHW skupina nabízí celkově mnohem víc než tlusté slepice.

Je to ucelený balíček včetně péče veterinářů. Kuřata se cpou antibiotiky, jinak to totiž nejde. Jinak by ta stará umírala jako ježci na dálnici. Výsledek? Skoro na všech kuřatech jsou rezistentní bakterie, na těch BIO i na těch konvenčních. Ale to je přece fér!

Bakterie nejen pro lovce slev, ale také pro zubního specialistu, který se žene do BIO obchodu a myslí si, že se vyhne bakteriím. Takový chudáček. Jo, to zní fér. Teď je to ale bohužel tak, že zdravotníci už léta varují, že když budeme používat rezervy antibiotik na zvířata, tak ta superbakterie jednou dostihne i nás.

Ano, to je každopádně velké dilema, levné kuřecí nebo přežití lidstva. Co je důležitější? To si netroufnu říct. Bylo by ale super, kdyby další pandemie nepřišla z Číny, ale z Německa. V čem jsme totiž jinak světové jedničky? Proto zkoumáme dál, po ROS 308 nejspíš přijde 309, 310 a pak taky 320!

Nechci toho moc prozradit, ale bude to pecka. Je fakt fajnová! Fakt fajnová, že? Teprve včera se vylíhla. Lidi, nechte projít tu slepici! Sebastian Pufpaf, moc děkujeme! Ano, přesně tak. Diváci už našli všechny skryté symboly v našem novém studiu. Ilumináty, Freimauer, Staatsfunk, všechno. Kdy jim odtajníme ty pravé manipulátory?

Co? Až od tolika odběratelů na YouTube? Tak to bych tu zůstal.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A jak že se pozná kvalitní maso?

22

Odpovědět

Podle chuti.

05

Odpovědět

Lepší bude umělé maso pěstované v reaktorech za podmínek srovnatelných s vesmírnou stanicí.
S energetickou náročností 1kW/kg masa a cenou 2000kč/kg.

04

Odpovědět

Vynikající díl, perfektní překlad, jen tak dále.
Znovu super německý humor.
K tématu... no typická perverze dnesni doby. Maso ráno odpoledne vecer a jeste jako svacinku mezi hlavními jídli (a to jim normalne maso).
A kdyz to vezmu z hlediska zamestnancu v laboratori - pro ne to musi byt ta nejlepsi prace na svete - nulovy dohled a muzete si delat uplne co chcete, jste skutecne jako Frankenstein :) Uplne vidim ty laboranty jak rano upaluji do prace, vyplatu berou jako prijemny bonus a tesi se jakou ze modifikaci vymysli tentokrat :) :)

90

Odpovědět

No jo, pokud lidi chtějí jíst sr*čky, tak jim v tom nic nezabrání.

33