Stávka železnic: Na koho máte být opravdu naštvaní?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:18
Počet zobrazení:3 835
Aby toho nebylo málo, tak vedle krize spojené s koronavirem se musí lidé v Německu potýkat se stávkami železnic. Náhradní, omezený jízdní řád opravdu není něco, co by si lidé na začátku školního roku přáli. Velké klimatické změny klepou na dveře a místo toho, aby Deutsche Bahn nalákala lidi na cestování vlakem, musí čelit velké kritice. Sdílená kola zdarma tuto situaci opravdu nezachrání. Kdo je za tuto mizérii zodpovědný? Může za to všechno Andi Scheuer? Aktuální ministr dopravy se za pár týdnů, doufejme, chystá do předčasného důchodu, a tak o něm heute show připravila speciální kvíz.

Přepis titulků

Jinak si teď vychutnáváme malou pauzu mezi stávkou železnic číslo tři a čtyři. Jo, člověk si už pomalu začíná zvykat. Co je ale tragické, kvůli klimatu by se na cestování vlakem mělo nalákat mnohem více lidí. Potřebujeme, aby více našich potomků mělo rádo vlaky. A kdybyste mohla, jakou pozici byste si vybrala? Strojvedoucího.

Proč ne. Brzy to můžeš udělat, my si poradíme. Více než polovina Němců už nemá pochopení pro stávky železnic. Tomu naprosto rozumím. Lidé jsou naštvaní, stávkuje se na konci prázdnin. Fér by bylo, kdyby odbory třeba nejdřív do každé domácnosti poslaly dotazníky, kde bychom zaškrtli, kdy se nám ta stávka nejvíc hodí. Tip na příště.

Alespoň se železnice pokusila zamezit těm nejhorším následkům stávky. Věděli jste například, že dali naštvaným zákazníkům k dispozici devět tisíc sdílených kol? Lidé, kteří to mají do práce daleko, mohou tuto nabídku využít, ale bezplatná je tato nabídka opravdu jen prvních 30 minut. Hele! Kolo od Deutsche Bahn bezplatně na 30 minut. Tak na co si ještě stěžujete! To je přece skvělá alternativa.

Třeba když někdo každý den pendluje mezi Kolínem a Frankfurtem. Každopádně je to skvělé pro krevní oběh. Když se zruší lety na Mallorcu, rozdají se koupací křidýlka. Není žádné překvapení, opravdu není divu, že lidé svůj vztek už týdny míří proti Clausovi Weselskymu, šéfovi GDL, a náhradnímu jízdnímu řádu.

Přitom když toho muže posloucháte, je jako poslední pořádný vůdce odborů. Triky a klamy. Jako zdivočelé nuly. Nepřevzít zodpovědnost a vydělávat spoustu peněz. Koupat se v šampaňským. Ukázat jasné hranice. Nenechat se ošidit. Nepatřím k těm, kteří nastaví i levou tvář, když dostanou do té pravé, já vracím úder. Jasně, dát pořádně do držky.

Claus Weselsky chce s GDL vedle strojvůdců a průvodčích zastupovat i zaměstnance železnic a drah. Musíme ale říct, že u něj je to geneticky podmíněné. Už jako plod totiž 8 dní blokoval porodní cesty své matky, protože chtěl zastupovat i ostatní vaječné buňky. Ale víte, na koho ještě mohou být zákazníci železnic naštvaní?

Na GroKo. Ano, roku 2015 totiž GroKo schválila zákon o jednotných tarifech. Od té doby platí, že pokud má podnik víc než jedny odbory, platí tarifní smlouva, kterou vyjednaly ty větší odbory. Přesně to ale ohrožuje malé odbory, jako je GDL, přesně před tím je experti už dávno varovali. Vidíte, oni chtěli méně stávek, a mají jich víc. Jen tak mezi námi, upřímně, všichni si tajně přejeme někoho, kdo za nás bude tvrdě bojovat.

Heute show okamžitě pronajme špatné čmáranice Weselskyho pro vaše každodenní potřeby. - Můžeš dnes vynést odpad? - Moment, teď nic nedělejte. Tento soudruh v únoru a v dubnu letošního roku už dvakrát vynesl odpad. On už nemůže, zatímco dámička z předsednictva domácností si plní kapsy a koupe se v proseccu.

Nehneme brvou, nic nebude. - Už žádný sex! - Cože? Ticho! Tady velím já! Tvá GDL. Větší důvěru Weselskymu, já to říkám už dlouho. Jasně, právo na stávku je moc hezký, ale přece ne uprostřed pandemie u koncernu s dluhem přes 30 miliard.

A přitom dluhy drah moc s koronavirem nesouvisí, k tomu se předsednictvo drah propracovalo v průběhu let. Mimo jiné kvůli ztrátě bohatých zahraničních společníků. Největší obrat dělá Deutsche Bahn na věcech, které nesouvisí s využíváním vlakové dopravy. Mimo jiné provozují jednu z největších kamionových flotil v Evropě. GDL ale vyprávějí, že ta stávka poukazuje na klima. Co tím chci říct, kdo si myslí, že za nynější mizérii můžou jen strojvůdci: Tu neseme všichni, milí kolegové a milé kolegyně.

Přesně, vtipný fakt na okraj: Deutsche Bahn sama nezvládá kontrolovat 3G ve svých vlacích, to se nedá. Tento muž je za to politicky zodpovědný. Andi Scheuer, jako ministr dopravy už jen pár týdnů, tedy aspoň pokud existuje Bůh.

Co po Andim zbude? Jaký odkaz po sobě v úřadu zanechal? Spoustu toho získal pro Bavorsko a okolní regiony, žádný ministr dopravy nesměřoval do Bavorska tolik peněz jako Andi Scheuer. Super, jen kvůli tomu přece máme ministra dopravy, aby do Bavorska proudilo víc peněz, to je logické. Teď budu naprosto upřímný, osobně, speciálně pro nás v heute show bude jeho odchod velmi emocionální záležitost.

Srdečně vás vítáme u Velkého heute show kvízu o Andim Scheuerovi. Jako poděkování za přes devět tisíc odvysílaných minut. Mockrát děkuji, děkuji moc! Milí diváci, za pár týdnů jde do předčasného důchodu jeden z možná dvou, tří, stovky nejlepších ministrů dopravy, které kdy Německo mělo.

Andi Scheuer! A jeho největší fanoušek Oliver je dnes večer naším soutěžícím. - Ahooj, Olivere! - Ahoj! Já vím o Andim úplně všechno, vážně! Existuje o něm tolik fascinujících faktů! Moc lidí neví, že vystudoval učitelství pro reálky a jeho oblíbený sport je basketbal. Wow, to opravdu nikoho nezajímá. Olivere, první otázka.

Německo už šest let pracuje na digitálním řízení vlaků, kolik procent našich železničních sítí už je zdigitalizováno? Tipl bych si, že polovina. Padesát procent? Ou, těsně vedle, Olivere. Opravdu hodně těsně vedle. Je to… jedno procento. Přesně 340 km.

My jsme takoví trapáci. 39 % německých železnic není elektrifikováno, ty teprve čekají na zázrak v podobě elektrického proudu. Zůstává mnoho otázek, například: Už jste se někdy styděl za Andrease Scheuera? Ne. Marcus říká ne. A odpověď byla…

špatná. Další otázka. Mýtné, mýtné pro osobáky. Klid, chlape, klídek. - Nejdřív počkej na otázku, ano? - O. k. Německo je zapojeno do několika projektů evropských tras, například do Evropské silnice E25 z Itálie do Nizozemska. Rakousko a Itálie kvůli tomu staví obrovský tunel skrz Alpy.

Dokonce se drží plánu, Brennerský úpatní tunel má být hotový do roku 2027. Koleje budou v Německu pak nejdřív v roce 2038. Au! Stejná blamáž u alpských traverz. Švýcarsko už má svou část splněnou od prosince 2020. Hotovo! My to stihneme nejdřív… do roku 2041.

Otázka: Co všechno ještě Německo dokáže na kolejích? To nevím. Ale Olivere! Je to tak jednoduché. Jsme nejlepší v ochraně proti hluku v Evropě, možná i nejlepší na světě. Mistr světa v ochraně proti hluku tím, že nejezdíme vlakem! To je fakt sranda, co myslíš?

Jo, tak přicházíme k finální otázce! Dávej pozor, Olivere! Poslední otázka: Co Scheuer říká, když se ho někdo zeptá na plány do budoucna? No, možná: Omlouvám se za všechno, hodně štěstí mému nástupci. Ne. Úplně špatně. Andi Scheuer v rozhovoru pro DPA řekl, že by rád zůstal ministrem, cituji: Mně to přináší hodně radosti, mám toho ještě dost v plánu.

Do prdele! Ano! Přesně jak říká Oliver! Do prdele! A příští týden náš kvíz na rozloučenou pro… Julii Klöckner. První otázka: Kde bude od října pracovat? U Nestlé, nebo u Tonies? To bude napínavé!

Mějte se! Ahoj lidi, já jsem… tvůrce memů této show. Jestli chcete více žhavých novinek a memů, dejte odběr našemu kanálu. Co je sakra tvůrce memů? Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář