Klima sem, klima tam, SUV stejně vedouheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:3 155

Němci a jejich nekonečná láska k velkým autům. Dokážou se někdy této lásky vzdát ve prospěch životního prostředí? Zatím to tak rozhodně nevypadá.

Poznámky:
ADAC (Allgemeiner deutscher Automobilclub, Všeobecný německý autoklub) je hlavní organizace německých motoristů.

Přepis titulků

Stav MHD je jeden velký problém, a tak prostě milujeme naše auta. Věc se má tak, že Německo jich povolilo 48 milionů a teď pro ně potřebuje místo, hodně místa. Německá města se již několik desetiletí přizpůsobují potřebám řidičů. Mohli bychom taky říct, že vlastně všechny ostatní ruší.

Někteří chodci pro sebe rádi zastavují celou dopravu díky samoobslužným semaforům. Místo toho, aby počkali, než přijde víc lidí, provokují řidiče pomalým přecházením. Říká si: „Já mám času dost.“ Ano, moc lidí to neví, ale když jste v šedesátkách někoho takového zajeli, dostali jste prémii od organizace ADAC. Tak to bylo. Voňavý stromeček.

Němečtí plánovači dopravy vždy argumentovali, že více jízdních pruhů a parkovacích míst zlepší dopravní situaci. Teď už víme, že je to nesmysl. Akorát to totiž nalákalo více aut do měst. Jinde už jsou mnohem dál. Například starostka Paříže zrušila spoustu parkovacích míst a představte si, že ta místa věnovala cyklistům.

Londýn a Stockholm vyhánějí auta tzv. City mýtným a v Barceloně se úplně zbláznili. Doprava zůstává skoro úplně mimo, potažmo okolo, a vzniká čtvercový, pestrý idylický městský život. Dědečkové, kteří bez strachu o život popíjejí kávu v centru města? To přece nemůže nikdo chtít! No co to je? Nebo Brusel!

Od té doby, co tam zavedli omezení na 30 km/h, klesl počet úmrtí při nehodách o 40 %. Moc pěkný, ale u nás by tohle bohužel neprošlo. O to se stará automobilová lobby a tyhle titulky. Zelení jdou s pravdou ven! Monstrózní útok na naše auto. Přitom nic není dotováno tak jako osobní automobily, němečtí řidiči si i tak pořád připadají jako mučedníci. V překrásném dálničním kostele na A5 jsou nádherná tématická vitrážová okna.

Hned vedle usmrcení Svatého Bartoloměje tam uvidíte utrpení Svatého Tiguana, který roní hořké slzy, protože benzín super plus stojí 1,99 €. Zelený démon Baerbock se tomu směje. Ano. Ti Zelení! Mimochodem, podle TU Dortmund se musí celkem 5 % Němců finančně omezovat, aby mohli jezdit autem do práce. Právě těm by měl Semafor pomoct místo rozhazování finančních podpor.

Třeba těm, kteří si elektromobil koupí jako třetí auto. nebo kteří si nedejbože koupí SUV. SUVLAKI. To je jedno! Nekonečně milované SUV, přímý následovník pancéřového vozu, ve kterém babi s dědou projeli Evropou.

Hrozně oblíbené, pořád na vrcholku tabulky přihlašování nových vozů. Ale proč jsou SUV tak populární? Podle psychologů nám pevnost na kolech dává pocit bezpečí a distancování se od životního prostředí. Jo, je to moc příjemné! Prostě se v klidu projíždíš na silnici a pak třeba přejedeš středně velkého psa. Ten nepatrný otřes prostě vůbec nezaregistruješ a vlastně ani neslyšíš, co na tebe pořvává naštvaný páníček nebo cyklista, když stojíš na cyklostezce.

A když se oteplování Země opravdu zvedne na 3 až 4 stupně, nemáš s tím problém, k tomu je přece klimatizace! Němec a jeho SUV, jedna nekonečná láska. A rád vám oznamuji, že můj kolega Friedemann Weise proti ní založil hnutí. To je fakt!

Děkuji moc! Přesně pro toho hnutí jsem napsal hymnu, která se jmenuje Pojď, jdeme k semaforu a vysmějeme se řidičům SUV. Pojď, jdeme k semaforu a vysmějeme se řidičům SUV. Zapalovat auta, to není stylový. A zatřást s nima přinese ti kulový.

Pojď, jdeme k semaforu a vysmějeme se řidičům SUV. Jó, my jdeme k semaforu a vysmějeme se řidičům SUV. Teď všichni! Pojď, jdeme k semaforu a vysmějeme se řidičům SUV. Hlasitěji! Pojď, jdeme k semaforu a vysmějeme se… Stop! Stop! Jen jsem vám chtěl ukázat, jak snadné je vytvořit populistické hnutí.

Ani jste si toho nevšimli, přesně 23 vteřin a měl jsem vás. Ale super, že jste zpívali, to je fajn. Takhle to nejde, nemůžeme hned všechny řidiče SUV hnát na pranýř. To je nešvar dnešní doby, hned pochodně a nadávky, aniž bychom znali to pozadí. My přece nevíme, kdo a proč v tom SUV sedí. Třeba tam sedí muž, který… jiné auto nemá.

To se může stát. Třeba ho potřebuje kvůli práci, třeba je to zubař nebo makléř. Třeba ten makléř ještě nemá příjezdovou cestu u své novostavby. A zvlášť v zimě, teď sice nebývá sníh, ale… listí. Nebo je to postarší pán, který má SUV ze zdravotních důvodů. To jsem četl na internetu, opravdu hodně kupců SUV nejsou odpůrci klimatu, ale starší pánové, kteří by se do malého auta nenasoukali.

SUV jsou jediná auta, ze kterých lidé přes šedesát dokážou vystoupit. Od té doby, co to vím, už se nedivím, když vidím starší lidi v SUV. Čemu se divím, je, proč se prodávají v autosalonech, a ne v lékárnách. Na recept. Je také důležité naslouchat řidičům SUV.

A co když mám velký nákup? To si ho mám vzít na záda? SUV je prostě super pomocník při nakupování a tak. Nevím, auta jsou tu prostě už tisíce let. Má pravdu, už existují tisíce let. Třeba kámen na Ježíšův hrob. Ten tam určitě netahali Fiatem 500. Takže jsme se naučili, že paušální předsudky jsou vždy špatné.

Proto si tu píseň zazpíváme znovu, ale tentokrát s morálně korektním textem. Pojď, půjdeme k semaforu a budeme srážet cyklisty z kol. Hned všichni. Pojď, půjdeme k semaforu a budeme srážet cyklisty z kol. Ano, přesně tak. Diváci už našli všechny skryté symboly v našem novém studiu.

Ilumináty, Freimauer, Staatsfunk, všechno. Kdy jim odtajníme ty pravé manipulátory? Co? Až od tolika odběratelů na YouTube? Tak to bych tu zůstal.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář