Rozhovor s Fransem Timmermansemheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:2 467
V rozhovoru se moderátor Fabian Köster ptá evropského komisaře pro životní prostředí Franse Timmermanse na otázky ohledně ekologie. Jak je na tom Německo s udržitelností? Jaké jsou plány Evropské unie? A na koho se svádí vina, když něco nefunguje? To se dozvíte v tomto videu.

Přepis titulků

- Chcete už trénovat, mám vás urážet? - Ano, prosím. Moc mě těší, že jste si na nás udělal čas. Na začátek rozhovoru bych vám chtěl poděkovat za ochranu životního prostředí v EU. Nikde nerecyklují jako tady. Aspoň pokud jde o kariéru německých politiků. To ano. EU KOMISAŘ Dříve se říkávalo: Máš dědu?

Pošli ho do Evropy. Já jsem teď taky děda už jeden rok. - A v Evropě. - Přesně tak. Jste zodpovědný za Green Deal, a jste tak nejvlivnějším komisařem EU. Jak cenný je tento superlativ? To je přeci viceprezident Evropské komise. Řeknu to jinak. I ta nejrychlejší želva je pořád jen želva. To je pravda, já můžu jen vznášet návrhy, potom je šířit a doufat, že získají většinu a prosadí se.

Takže želva je výstižné přirovnání? Ano. Akceptuji to přirovnání, ale jde o želvu, která se pohybuje a nedá se zastavit. Taková pořádná, silná želva, když chcete. Podívali jsme se na energetický převrat v Německu a došli jsme k závěru, že Evropa nám musí pomoct.

Co může Evropská komise a EU udělat? Green Deal pomáhá přetvořit naši společnost a ekonomiku na udržitelnou. A protože máme evropský vnitřní trh, nejlépe toho docílíme v rámci Evropy. Když se udělá závěr z hodnocení spolkové ústavy, je jasné, že Německo má v udržitelnosti co dohánět. Německo to samo nezvládne, k tomu právě potřebuje Evropu. A my se pokusíme mu pomoct.

Pro německé politiky je důležité, že ta neoblíbená opatření prosadí EU, abychom pak mohli říct, že za to může EU. Ano, takhle je to vždy. Vy jste na to také připraven? Od toho jsme tu. Od toho jsme tady, takhle to funguje. Když je to dobře, udělali jsme to my, když ne, může za to Evropská unie. Takže to je takový kompromis, vy děláte to dobré a lidi vás za to uráží.

Nějak tak. Když to vede k přetváření společnosti a udržitelnějšímu životu, tak jsem připraven převzít roli obětního beránka. - Chcete už trénovat? Mám vás urážet? - Ano, prosím. Ano? Opravdu? Evropský zloděj. To slýcháte, ne?

Ano. Anglicky nás nazývají unelected faceless bureaucrat, nezvolený anonymní byrokrat. Můj syn to taky vždycky říká. - Vám? - Ano. Ráno u šálku kávy mi vždy říká: „Dobré ráno, nezvolený anonymní byrokrate.“ A vy potom říkáte: „Já pro tebe zachraňuji svět.“ A on na to: „Ale prosím tě, jeď do Bruselu, zmiz.“ Skvělé je, že Green Deal získává ohromnou podporu od mladistvých v Evropě.

Bez mladistvých by žádný Green Deal nebyl. EU chce teď jít s Green Deal opravdu kupředu, jak to jde s tím, že Evropský parlament pendluje mezi Štrasburkem a Bruselem? Je to kvůli tomu, že se takto shodly členské státy ve smlouvách, tohle nemůže rozhodnout sám parlament. Vy jste evropský komisař pro životní prostředí, to musíte vy. Ano, ale musím také respektovat smlouvy. No jo, ale když jsou smlouvy hloupé, musí se změnit.

Musí je změnit členské státy, ale ty to nechtějí. Vy jste Nizozemec odpovědný za Green Deal. Je to výhoda, když vaši zemi ohrožuje vyšší hladina moře? Pro motivaci. Ano, věřím, že to pomáhá. Pocházet ze země, kde jsou si lidé dobře vědomi toho, že když to půjde špatně, existuje riziko, že můžeme zmizet, zmizet pod vodou. Člověk se může zabývat přírodou a najít řešení.

To jsme zjistili už ve středověku. Mluvíme o hulení nebo o zájmu o přírodu? To je zase jiné téma. Pojďme k tématu sanace budov. To je velké téma, budovy spotřebují 40 % energie a vytvoří 30 % emisí v Evropě. To nikoho nenapadne, všichni myslí hlavně na krátké lety, jak to? No jo…

Téma transport je důležité, protože tam emise neklesají, ale stoupají. U budov… dosahujeme méně, než je nutné. Takže tam musíme přidat. Pro mnoho občanů ale není tak jasné, že představují problém. Snižujeme spotřebu energie u budov o zhruba 1 % ročně, ale mají to být minimálně 2 % ročně. To jsou naše cíle.

- Energetická sanace je náročná. - Ano. Nebyla by horká sanace lepší? Všechno se zapálí a pojišťovna to zaplatí. Ne, to bych nedoporučil. - Vzorem by byl císař Nero? - Ano. Do 2030 mají být v EU redukovány skleníkové plyny o 5 % oproti 1990. Já bych také rád pomohl, dokonce mám pár opatření, které bych navrhl, abychom se posunuli dál.

- Poslechnete si je? - Prosím. Nejdřív bych Fridrichu Merzovi odebral obě soukromá letadla. OK. - Poslouchám. - Poznamenal jste si to? - Ano. - Super. Lutz van der Horst může jezdit jen na tuzemskou dovolenou. To by ke klimatickému cíli enormně přispělo. A…

A babičky nemůžou jezdit v kurnících na motorce, to je teď velké téma. Opravdu? Jízda na motorce v kurníku… to je pro mě novinka. - Zapamatoval jste si to? - Poznamenáno, uvidíme, co se dá dělat. Do roku 2030 má být na evropských silnicích 30 milionů aut bez emisí. Převrat v dopravě má být podle EU udržitelný, odolný krizím a inteligentní. Musí opravdu být i inteligentní?

Může to být i hloupý, když to vyjde. To jsou dobré zprávy pro Andyho Scheuera. OK. Nakonec bych chtěl speciálně poděkovat, že se EU stará o Ursulu von der Leyen. Děláme to rádi. Moc pěkný. Znáte to, když se po pořádný party objevíte někde uprostřed ničeho.

- No a potom… - Potom už pomůže jen jedno. Zkouknout všechna videa heute show, dát like a odebírat. To uděláme teď. Kde mám mobil? překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co to mělo být?:o

10