Nevíte, koho volit? Deset minut s Tillem Reinersemheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
60 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 201
Na konci září budou v Německu parlamentní volby a společným tématem všech stran je především klima a ochrana životního prostředí. Jak se jednotlivé strany k tomuto tématu staví a jaké plánují změny? Jaké straně je klima úplně jedno? A kdo se může stát novou Angelou Merkelovou?

Přepis titulků

Tak vy už jste tady zase! Zrovna jdu požádat o volební lístky, neboť 26. 9. jsou parlamentní volby. NE MERKELOVÁ S TILLEM REINERSEM Mám úplnou volební horečku, protože poprvé po 16 letech nebude kancléřkou Angela Merkelová. Pro všechny mladé, kteří se narodili po 90.

letech a jinak to neznají: Je to tak, že při parlamentních volbách může být zvolen někdo jiný než Angela Merkel, takže Angelou se stane někdo jiný. Je to úplně šílený nový koncept. Říká se tomu možnost volby, tu ale v Německu odmítáme. Když najdeme někoho z CDU, kdo se stane kancléřem, volíme ho, dokud sám neodstoupí.

A teď pozor, může to být i muž. Krátce je představím, protože více než třetina mladých mezi 16 a 19 ta jména nezná. Tito tři lidé kandidují. Armin Laschet má superschopnost vydržet útoky a u toho se šklebit jako Karlsson vom Dach. Olaf Scholz, počítá jako kalkulačka, jen s rozdílem, že s ním vážně nikdo nepočítá.

Jeho superschopnost: usmívat se, jako kdyby věděl, co my ostatní netušíme. Annalena Baerbock, superschopnost: skákání na trampolíně. Bývala totiž skokanka na trampolíně. Já se ptám, je skákání na trampolíně vůbec povolání? Ale vím, že co se týká tématu povolání, nemám jako komediant co říkat. Já se každopádně těším na volby. Ne, lidi, tohle nemůžu.

Můžeme tady dát střih? Nemůžu dělat, že se upřímně těším na parlamentní volby. To je, jako kdybych tohle staré rozvrzané kolo prodával jako kabriolet. Svůj hlas pošlu poštou, abych na to z lenosti nezapomněl, protože se vůbec nemluví o tématech... I když něco by tu bylo. Stále více pociťujeme klimatickou krizi, při nedávné katastrofě nepříznivého počasí bylo přes 160 obětí. Mnoho regionů nebude mít dlouhé týdny pitnou vodu.

A nárůst extrémního počasí je přesně to, co předpovídají klimatičtí experti a co se v Německu děje již desetiletí. V Německu je tak nepříznivé počasí, že země zrušily podporu při katastrofě, protože to bylo moc drahé. Třeba NRW, dříve existovala pomoc pro lidi, jejichž dům byl vyplavený. Ale pak si řekli: Když se všem vytopí dům, nemůžeme takovou srandu zaplatit.

Ještě bychom mohli mluvit o tom, která strana chce něco podniknout proti této klimatické katastrofě, ideálně ještě než budou města přístupná jen po vodních cestách. Neboť nikdo nemůže říct, že pro to německá vláda udělala dost. To neříkám já, ale sama Angela Merkelová. Korona postihla především chudé, zároveň stoupl počet milionářů. 1,5 milionu lidí, myslím, že je mezi nimi málo těch, kteří pro nás ve zdravotnictví pracovali do vyčerpání.

Pokud se teď jedna velmi bohatá zdravotní sestra cítí přehlížena, klidně zanechte v komentáři: Z vaší chudoby je mi zle. Začneme s SPD, ta má určité plány, hlavními tématy jsou: 100 000 sociálních bytů ročně, minimální hodinová mzda 12 €, majetková daň pro bohaté, na to se lidi těší, zrušení Harzovy koncepce. Když to slyšíte, hned vás napadne: Proč jste to neprosadili ve vládě?

Samozřejmě kvůli CDU. SPD je zkrátka málokdy vážně SPD. To znám, jsem úplně mírumilovný, ale když stojím v 5hodinové koloně na A1, nejradši bych ukopl zrcátko. Nemůžu tak ukázat, kolik je ve mně klidu. V CDU si nikdo na SPD nestěžuje, protože jsou fakt spokojení, volební program: Kdo je na výběr?

Klimatická katastrofa je velké téma, když mluvíme o Arminu Laschetovi, Ten řekl: Z nějakého důvodu se klima najednou stalo celosvětovým tématem. Jako kdyby dnes virolog řekl: Z nějakého důvodu se viry staly celosvětovým tématem. CDU. Mají jasné opatření pro ochranu klimatu, které je logické. Ano, postavit dálnice, protože potom nebudou kolony.

Ty jsou nejhorší pro klima. Je jen málo dálnic. To si nevymýšlím, tak to stojí ve volebním programu CDU. Bude se dělat i něco jiného, ale ne tak skvělého. S tím nechceme přímo někoho zatěžovat. To taky nechci, proto jdu rychle, dobře naladěn k FDP.

Vzpomínáte ještě na poslední volební spot k parlamentním volbám: To jsem miloval, černobílý, Christian Lindner v košili vypráví, jak FDP povstala z bahna i přes všechny odpůrce. Lidé tě nesnášejí, dělají o tobě vtipy, ale Christian Lindner se nikdy nevzdá. Úplný sen, když Christian Lindner mluvil o Christianu Lindnerovi, totální husina. Na chvilku ses nechal tím spotem unést a myslel sis: Ano, Christiane, jsem s tebou, co budeme dělat? Zachráníme pouliční psy ze Salvadoru.

Chci férově koupené kakaové boby. Mě už tady nic nedrží, zrušil jsem svá konta, oblékám si své prodyšné kraťasy, v batohu mám mačetu, jaký je plán? Takže ty jsi dostal FDP do parlamentu a chceš snížit daně, jasně, v pohodě. Jsem tu vůbec správně? Ano, jsem tu správně. U FDP se prostě musí říct, naprosto upřímně, jsou pro svobodu a pro to, aby ti, kteří už teď mají hodně, dostali víc.

Punčocha je trumf a rozhoduje trh, kde je ta šampaňská sprcha! Ta otevřenost je super, nikdo si pak nemůže stěžovat, že přibývá sociální nerovnováha. Nemůžeš pozvat Hannibala na jídlo a divit se, že ti potom chybí ruka. To porovnání bylo špatné, nikdo by neměl FDP předhazovat, že tvoří chudé. FDP je to prosecco, když už tak jako tak všechno máš.

Díky nim by se prosecco mělo zlevnit, protože jsou pro odstranění daně ze šumivého vína. Očividně jediný bod, na kterém se FDP shodne se stranou Die Linke. Die Linke. Dělají čest svému jménu a mají opravdu levicovou pozici. Čím abstraktnější vyhlídky levicové strany, tím konkrétnější jsou jejich požadavky. Jejich požadavky jsou velmi konkrétní.

Chtějí minimální mzdu 1200 € pro všechny a vědí, kdo to má zaplatit. Lidé, kteří mají majetek v hodnotě přes 2 miliony €, mají platit státu. A lidem, kteří vydělávají víc než 6500 € hrubého měsíčně, zvýší daně. Ukončení spalování uhlí nejlépe okamžitě. A aby byli tak konkrétní, musí se postarat o to, že šance to prosadit jsou velmi nepatrné. Tuto práci obstarává Sahra Wagenknecht, které její strana předhazuje, že se moc zasazuje za menšiny a oslovuje jen akademiky ve městech.

To se nemůže zasazovat za menšiny, nezaměstnané a lidi v nouzi. Na to neexistuje rada, a tak se hádají dál. To se straně Die Grünen předhazovat nedá. Ta je jednotná jako dlouho ne.

Hlavním tématem je životní prostředí. Do roku 2030 chtějí snížit produkci CO2 o 70 %. Ale nikdo z nich nemá dostat strach, nemají konkrétní plán. FFF už kritizovali, že návrhy zelených nevystačí proti 1,5stupňovému oteplení. Sociálně-politicky jsou podobní SPD. Doufám, že do volebního programu nenasadí lovce plagiátů.

No jo! Zapomněl jsem na AFD! Aaale! Centrála AFD! Vy to asi nevidíte, ale logo je malým písmem na schránce. AFD se prostě samo cítí trapně. Pro všechny členy AFD: to není jako členství ve fitku. Můžete to kdykoli zrušit. Tady je to pořád stejné, za všechno kromě klimatických změn můžou jen cizinci, za klima žádný člověk nemůže.

Člověk hned ví, že je to blbost, ale ve světě AFD mají dobrý pocit z toho, že se nemusí měnit oni, ale ostatní. Vše, co se týká ekonomiky, skoro do písmenka opisují od FDP. To znám ze školy, kdy jsem u každé druhé věty koukal ke Steffi. Tak je to i u AFD. Vždycky máte pocit, že jen opsali nadpis a pak improvizovali.

AFD píše, cituji: Přesunout vědecké poznatky do produktů. Jsou ti vědci, kteří přidávají poznatky o produktech, ti stejní, kteří popírají klimatické změny, nebo ne? A kdo chce aplikovat nevědecké poznatky na produkty? Jako kdyby výrobce stavebního materiálu řekl lidem: Víte co, dneska nebudeme dělat to, co jsem se na vysoké naučil ve fyzice. Je šílené, že strany nejsou schopné ani 5 minut předstírat, že mají v programu víc než: „Pryč s cizinci!“ Vy zvolíte.

Těšíte se? Nemusíte být nadšení. Parlamentní volby jsou jako bufet v hotelu s all inclusive. Je velký výběr, ale nic není opravdu výborné. Ale když nic nesníš, taky se to nezlepší.

Vždy najdeš něco, co je dobré. Mladí lidé mají často pocit, že se o ně politici nezajímají. A já myslím, že je to pravda. Je jich prostě méně. Je skoro třikrát víc lidí přes 60 než lidí pod 30 a ty starší už klimatická krize tolik nepostihne, proto hodně klimatických konceptů stále zní nepřesvědčivě.

Nejvíc pro klima jsou Die Linke, potom Die Grünen a pak SPD. CDU a FDP si říkají: „Tak uvidíme.“ AFD je všechno jedno. Ale za to, že klima je tématem, kterým se zabývají všechny strany, vděčíme Fridays For Future, tedy tlaku mladých lidí. Pokračujte, prosím.

Já budu na další demonstraci u stánku s proseccem. Mezi námi, já odběry nepotřebuji, ale moji nadřízení ano, proto by bylo dobré, kdybyste nás odebírali, jde o budoucnost. O tu moji. Ne, opravdu vám moc děkuji. Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Aneb jak Evropa v čele s Německem zachrání svět.

20