Předvolební boj 2021: Která strana je nejpřesvědčivější?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:17
Počet zobrazení:3 202
Fabian Köster a Lutz van der Horst se v tomto videu podívají pod pokličku volební kampaně Zelených a SPD. Politický poradce Johannes Hillje navíc zhodnotí, co by mělo být na úspěšném volebním plakátu a jestli se některé straně daří zaujmout. Zástupci SPD také prozdradí, kolik je doposud stála jejich kampaň a zda mají v plánu se opět podílet na GroKo.

Přepis titulků

A kdy přijde ta část, kdy jim budeme liháčem malovat knírky? Ne, to neděláme. To se teda dělá, až když visí. Politický poradce Johannes Hillje pro nás analyzuje kampaně stran. Tedy když zrovna nestojí v okně a nedívá se do dáli. Pane Hillje, co musí být na úspěšném volebním plakátu? Volební plakáty nemají moc místa na obsah, musí to být jednoznačné poselství. Zpravidla jde na plakátu jen o jedno téma a je tam jasně řečeno, jaký má strana na to téma názor.

Když se podíváte na aktuální kampaně, kdo vás nejvíc přesvědčil? To jsou tak špatné? Předvolební boj, to je často sex a rock'n'roll, anebo lepení plakátů se Zelenými v osm hodin ráno v Uckermarku. Co přesně děláme? No, máme dva různé druhy plakátů, jedny... jsou z lepenky a jsou prakticky hotové, tady vepředu a vzadu.

Ale dole máme ještě hodně staré lepenky. - Ty jsou tady. - Aha. A tu budeme sami polepovat, takže je to jasně ekologické a udržitelné. Téma recyklace je vlastně také téma Zelených, nemůžeme je použít znovu? Ano odvaze, sbohem nenávisti. To už neplatí? Ano, to je aktuální, to by se také dalo použít. Vlastně by to bylo dobré téma k diskuzi s předsednictvem. Prostě znovu vzít ty staré, proč ne.

Takže jsem zase pomohl, že? Jsou vlastně plakáty pořád adekvátní i v časech sociálních sítí? Nikdo se podle volebního plakátu nerozhodne, koho bude volit. Mrzí mě, že teď zničím tu iluzi. Ale lidem to ukazuje, že budou volby a tohle jsou kandidáti. Lutz volí od 80. let jen podle volebních plakátů v jeho ulici. - Podle toho nejhezčího?

- Ano. Ekonomika a klima bez krize, co tomu říkáte? Dobrý. Je to takové klasické volební heslo. - Ekonomika a klima bez krize, no... - Není pro vás klima důležité? Ano, je důležité. Stejně tak ekonomika, ale to by tam mohla být i budoucnost. - Rozvěšujete plakáty poprvé? - Ano. Připravil jsem i vlastní plakáty.

- To jsem překvapený. - Ano? - Ano. Co si o tom myslíte? Germany's next Topkanzler. Tyhle jsou... Tyhle typy plakátů jsou špatné pro cyklisty. Parlamentní volby 2021 nebo jak já říkám: generální zkouška. Myslím, - že bychom to měli udělat lepidlem.

- Můžeme to tady takhle napíchnout, - zatlačit. - Ne, nezničte to. To jste si dal ale velkou práci najít tuhle fotku, ne? Ne, stačí jen hledat v Google obrázcích, tam jsou jen takové fotky Roberta Habecka. Není žádná, na které by nestál bosý na pobřeží a nepózoval. SPD je chválena za svou kampaň. Není hloupé to vyvěsit pod vychvalovaný plakát SPD? No to jsem jen tak...

Červená a zelená prostě vypadají dobře vedle sebe. Pojďme k SPD. Tady máme: Respekt k tobě. Olaf Scholz. Ano. Olaf Scholz tu stojí v popředí, to je to, čím chtějí lidi přesvědčit. A trochu vtipný je i ten retro design, tedy ta červená... V pozadí se ale SPD konečně přiznává k té červené. Už dříve se rozloučili s červenou a experimentovali s ostatními barvami.

- Dále máme také vlastní plakáty SPD. - Přesně tak. Olaf Scholz není ani Laschet, ani Baerbock. Co na to říkáte? Je to takové poselství: Já jsem nejmenší zlo. Ano. Ostatní dělají chyby, já nechybuji. Nejsme jen u Zelených, ale také v domě Willyho Brandta, kde se slavilo už několik vítězství, nebo alespoň tak mi to vyprávěl Lutz.

Co je na volebních plakátech důležité? Musí mít hloubku, proto jsme se vrátili k červené barvě. Zredukovali jsme to, jsme velmi banální. Jméno, poselství, fotka, barva. Pocházím z rodiny tiskařů, takže vím, že když se zvolí jeden barvený odstín, je to mnohem levnější. Z historického pohledu je to tak.

Ale když mají plakáty zaujmout, nebyla to výzva, když Olaf Scholz není ten nejvýraznější... člověk. Člověk u Olafa neví, jestli je to živá fotografie nebo ne. Na plakátech je to statická fotografie. - To je mnemotechnická pomůcka. - Tak se to dá zapamatovat. - Kolik stojí taková kampaň? - Zatím cca 15 milionů €. Ale to zahrnuje všechno, od focení až po velké akce, které teď pořádáme.

Takže předvolební boj vás zatím stál 15 milionů. - Kolik to bylo minule? - 25. Kolik vás to minule stálo hlasů? To nevím, já se účastním letos. Ale tím, že děláme jen červené plakáty, ušetříme hodně peněz. Můžete nám slíbit, že SPD nepůjde znovu do GroKo? No, jestli získáme dostatečné množství hlasů, tak je to náš cíl. Už je to tu zas.

My se už tak dlouho snažíme. My se modlíme, dělám v heute show všechno pro to, aby GroKo skončila. Tak na zdraví. Na vaše. To říkáte vždycky. - S ovesným mlékem, rozumíte? - No jo. To je opravdové klišé Zelených. Šílený, jak se to na internetu dělá, úplný hon za lajky a volebními hlasy. - Fakt nepříjemné.

- Taky si myslím, to je jedno. Jestli se vám video líbilo, dejte like, můžete také odebírat náš kanál.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Šlachta. Už tu čtu jenom nadpisy.
Aooooj.

14