Historie Coca-Coly

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:567
Počet zobrazení:6 547
Coca-Cola je dnes nejznámější značkou po celém světě. Ať už si ji objednáváme v restauracích, rychlých občerstveních anebo kupujeme v PET lahvích nebo plechovkách, je k dostání prakticky všude. Všichni ji znají, všichni ji měli. Jak to ale všechno začalo? Kdo s tím vlastně přišel? O tom všem se dozvíte v krátkém animovaném průvodci historií Coca-Coly. Máte rádi Coca-Colu? Nebo preferujete kopírku originálu či vaše hrdlo černou vodu nepozře?

Přepis titulků

Přemýšleli jste někdy nad velkými záhadami života? Jako třeba jak vznikl vesmír? Kdo postavil pyramidy? Jaký je tajný recept Coca-Coly? Přeložil: Rizyk www.VideaČesky.cz Někteří vědci věří, že je mezi těmito záhadami kosmické pouto. Nikdo to neví jistě. Ale víme jistě, že Coca-Cola tady byla již od samotného počátku.

Dobrá, tady je ten pravý příběh. Coca-Cola byla vynalezena právě tady, v Atlantě, již před sto lety. V roce 1886 experimentoval farmaceut John Pemberton s novým receptem. Vzal tajné přísady a uvařil z nich sirup. Připadalo mu to dost chutné. A tak jej vzal do lékárny Jacob's. Smíchal sirup se sycenou vodou a prodával sklenici za 5 centů. A zbytek už je minulostí.

A tak bylo vyrobeno jedno z nejlepších osvěžení na světě. Účetní doktora Pembertona se jmenoval Frank Robinson a byl to jeho nápad nazvat tento nový nápoj Coca-Cola. Byl to právě on, kdo vymyslel obchodní značku vlastním písmem. A jakmile se začalo mluvit o tomto novém moderním nápoji, prodeje začaly stoupat. Během prvního roku prodala Coca-Cola průměrně devět sklenic za den. Doktor Pemberton si nedokázal ani představit neuvěřitelnou budoucnost svého výtvoru.

V roce 1888 prodal tajný recept obchodníkovi jménem Asa Candler. Který později založil společnost pro distribuci Coca-Coly. Pan Candler byl marketingový génius. A přišel s nespočtem způsobů jak produkt podpořit. Dokonce dodával sirup v sudech, které byly natřeny na červeno, aby jim dal osobitý vzhled. Čím víc lidí přicházelo na tohle vynikající osvěžení, začala se Coca-Cola objevovat po celé Americe.

Léta byla Coca-Cola podávána jen u výčepu. A pak jednoho dne dostali dva chytří chlápci, Thomas a Whitehead, nápad. Coca-Cola byla úspěšná jako výčepní pití, co kdyby ji někdo dal do lahví? - Lahví? - Ano, pane. Lahví. Lidi si je můžou vzít domů.

Pan Candler si myslel, že to je pěkně hloupý nápad. Tak hloupý, že jim řekl ať si lahvují tolik Coca-Coly, kolik jen chtějí. A prodal jim na to práva za pouhý jeden dolar. Co pan Candler samozřejmě neprodal, byl jeho tajný recept. Souhlasil s prodejem Coca-Colového sirupu a oni přidají sycenou vodu. A tak začalo lahvování Coca-Coly. Ukázalo se, že lidé milují Coca-Colu v lahvích. Teď si ji mohli užít kdykoliv chtěli.

Coca-Cola byla tak oblíbená, že se její konkurenti snažili přiživit na jejím úspěchu. A tak se stáčírna snažila vytvořit něco, co by pomohlo lidem rozlišit Coca-Colu od napodobenin. A v roce 1916 představili pravou láhev Coca-Coly. Odteď si mohli lidé být jisti, že dostávají tu pravou. Nová láhev byla tak unikátní, že se stala okamžitě slavnou. V roce 1919 prodal Candler společnost skupině investorů a muž jménem Robert Woodruff se stal brzy prezidentem společnosti.

Cílem pana Woodruffa bylo umožnit dostupnost chlazené Coca-Coly komukoliv, kdykoliv a kdekoliv. Pod jeho vedením se začaly výrobny objevovat po celém světě. A Coca-Cola se stala první globální značkou. O sto let později je recept Coca-Coly pořád přísně střeženým tajemstvím. Ale popularita Coca-Coly žádným tajemstvím není. Je to nejznámější značka na světě.

A Coca-Colu si lidé vychutnávají ve více než 200 zemích. Produkováno a prodáváno lokálními stáčírnami třeba i ve vašem městě! Ať už jste kdekoliv. Kdekoliv máte žízeň. Společnost Coca-Coly a stáčírny Coca-Coly uspokojují potřebu po osvěžení různými způsoby. Ale zářící hvězdou je a vždycky bude Coca-Cola.

Originální nápoj. Unikátní. Vynikající. Autentická. A zábavná. Coca-Cola je pouze jedna. Nejvíce osvěžující nápoj ve vesmíru.

Komentáře (107)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jo,a jsem vylízáná píííča xD !

180

Odpovědět

hm super reklama na coca colu myslela jsem že to bude zajímavější :-)

1911

Odpovědět

kofola je taky fajn, ale abych pravdu řekl, tak nevím které z nich bych dal přednost kdybych si je mohl dát pěkne vychlazené a ještě v rozpařeném létě ... asi spíš cole a když už sleduju to video, tak si jí teď dojdu koupit :D

183

Odpovědět

Kolu,pijeme Kolu,není to náhoda že u jednoho stolu...

183

Odpovědět

jojo, Kofola je lepší, je to druhá nejpordávanější limonáda v čechách po Kole

1812

Odpovědět

u tebe to samy ... a mela by ses naucit psat ... i kdyz my mame co rikat xDxD

181

Odpovědět

Coca-Cola,ze mě udělala pořádný kus vola.

195

Odpovědět

jednoduse lidi :D musite priznat je Kofola je lepsi ... :D

2016

Odpovědět

mas u sebe napul fanousky kofoly a napul coly .. tak ted nevim ..:D

180

Odpovědět

Nuka-Cola je lepší :P

181

Odpovědět

Je tam chyba! Je tam Česká republika a Slovensko místo Československa (1919).

180

Odpovědět

Nejlepší existující nápoj je přece Pangalaktický megacloumák, tak nevim co řesíte ;-).

201

Odpovědět

a taky zapomněli, že tajný recept už není tak tajný ..

191

Odpovědět

a zapomeli ste zminit ze driv byla zelena :D

180

Odpovědět

nic moc

181

Odpovědět

no já věřím, že před těmi 100.lety byla C-C, úplně něco jiného než teď s 20.kostkami cukru..

180

Odpovědět

Ve vesmíru? Tak to už trochu přehnali, ne? ...

185

Další