Historie sv. Valentýna

Thumbnail play icon
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:3 465

Člověk, který by neznal Den svatého Valentýna, snad asi neexistuje. My se ale vsadíme, že ve videu padne pár faktů, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli.

Poznámka k překladu:
Luperkálie – či februa, byly ve starověkém římské náboženství svátky spojené s pastevectvím, plodností a rituální očistou, konaly se 15. února.

Přepis titulků

Není pochyb, že Valentýn je nejoblíbenější svátek všech Američanů. Více než 62 % Američanů jej slaví pomocí přáníček a květin, sladkostí, romantických večeří, nebo všeho zmíněného. Ale dějiny svátku všech zamilovaných vás nejspíš trochu překvapí. Počátky svátku se například vážou k prastarému římskému svátku plodnosti, který se slavil v půlce února pod názvem Luperkálie. Křesťané později zvolili půlku února pro oslavu Dne sv. Valentýna, aby byl svátek křesťanský.

Ale kdo byl svatý Valentýn? Moc se toho o něm neví. Předně existoval více než jeden křesťanský kněz, který byl Valentýn. Jeden z nich byl popraven za to, že přes zákaz oddával poté, co císař Claudius II. zakázal svatbu mladým Římanům. Svobodní muži jsou prý lepší vojáci. Na konci 5. století vyhlásil papež Gelasius 14. února dnem uctění památky svatého Valentýna. S láskou a romantikou se však svátek začal spojovat až kolem roku 1300.

Lidé tehdy věřili, že 14. únor je také začátkem sezóny páření ptáků. První valentýnská psaníčka se objevila v 15. století. V 17. století pak začala ve Velké Británii tradice výměny valentýnek ve formě přání nebo dopisů. Svatý Valentýn se brzo ujal i v USA. První hromadná výroba valentýnek začala ve 40. letech 18. století a z Valentýna se stal veledůležitý svátek všech spotřebitelů. Dnes se odhadem každý rok pošle 1 miliarda valentýnských přání, což je mnohem víc než při jiných svátcích, s výjimkou Vánoc.

Každoročně se obvykle prodá více než 35 miliónů krabic ve tvaru srdíčka a vypěstuje se více než 220 miliónů růží jen pro tento svátek. Sečteno a podtrženo – Američané na Valentýna utratí téměř 20 miliard USD, průměrně okolo 130 dolarů na osobu a rok. I když mezi dárky vede sladké a květiny, téměř 25 % Američanů utrácí za šperky, což ročně představuje částku 4 miliardy dolarů. Pokud dáváte přednost romantice největší, rozhodně v tom nejste v tom sami.

Nedávný průzkum odhalil, že až 6 miliónů párů se pravděpodobně 14. února zasnoubí a navážou na dlouhou valentýnskou tradici, o které jste nejspíš nevěděli (vše). Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

otravný přednes.

00