Hlas Kraje 5

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:131
Počet zobrazení:3 700

Jak všichni fanoušci vědí, blíží se premiéra třetího filmu ze série Hunger Games. Tvůrci filmů, společně s Googlem a známými YouTubery jako upoutávku natočili sérii s názvem Capitol TV - District Voices. Jednotlivé kraje v krátkých reportážích předvedou, čím přispívají Kapitolu a rozkvětu Panemu. Jako zástupce Kraje 5 byl vybrán Derek Muller z kanálu Veritasium, kterého už dobře znáte. Tentokrát nám poví něco o tom, jak vytvořit elektřinu jen s pomocí padající vody.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Hlásí se vám KAPITOL TV. KAPITOL TV UVÁDÍ HLASY KRAJŮ KRAJ 5 Zdravím, občané. Vítejte na Coriolanu 9, solární elektrárně v srdci Kraje 5. Toto zařízení vyrábí přes 7% energie potřebné pro náš hrdý Kapitol. Ale věděli jste, že je možné získat elektřinu i z malých kapiček vody?

Ukážu vám to v následujícím experimentu. Jakmile pustíme vodu, začne padat skrz tyto kruhy na kovová síta pod nimi. Ale podívejte se sem. Po chvíli... Tady to je! Přeskočí jiskra s téměř 20 000 volty. Bez jakéhokoliv zdroje energie. Žádné turbíny, jako u běžných vodních elektráren. Nejsou tu vlastně vůbec žádné pohyblivé části.

Vyrábíme elektřinu jen s využitím vlastností padající vody. Jak to tedy funguje? Ve vodě se nechází částice s nábojem, zvané ionty. Kladných a záporných iontů obsahuje stejné množství, celkově je tedy neutrální. Ale v padající vodě občas dochází k menší nerovnováze. Na této straně převládne záporný náboj, na této naopak kladný. Za normálních podmínek se rozdíly postupem času vyrovnají, ale ne v tomto případě.

Teď přijde ta geniální část. Levé síto je propojeno s pravým kruhem. Pokud získá negativní náboj síto, kruh bude nabitý stejně. Tudíž kruh začne přitahovat pozitivní ionty z vody, síto pod ním získá kladný náboj a spolu s ním i levý kruh. A najednou tu máme jasně oddělené náboje. Pozitivně nabitý proud vpravo a negativně nabitý proud vlevo. Čím víc náboje se hromadí v sítech, tím rychleji se zvyšuje napětí.

Ve chvíli, kdy dosáhneme našich 20 000 voltů, elektrony přeskočí z negativních kruhů na pozitivní skrz tuto mezeru, přičemž ionizují vzduch. Vytvořili jsme generátor elektrické energie pouze s pomocí padajících kapiček vody. Není třeba žádné pole plné zrcadel, nebo obrovská elektrárna spalující uhlí. Pokud máte přístup ke správným materiálům, můžete si toto zařízení sestrojit doma. Děkujeme za pozornost. My, občané Kraje 5, rozšiřujeme své znalosti ku prospěchu našeho velkého národa.

Milujte svou práci, buďte hrdí na své úkoly. Naše budoucnost je ve vašich rukou. A nezapomeňte se registrovat pro odběr novinek Kapitol TV. Je to vaše povinnost.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tady to vyzní dost blbě, ale Veritasium paralelně s tímhle videem vydal opravdový vědecký video kde tenhle efekt zdůvodňuje a taky uvádí, jak dlouho by trvalo nabít tímto mobil...6 a půl roku :D

230

Odpovědět

obdivuji prekladatele a prelozeni tech vedeckej kecu o iontech a dalsich veci :)

182

Odpovědět

zaujímavé, ale v praxi nepoužiteľné... zariadenie tejto veľkosti nevytvorí dostatok energie ani na nabíjanie mobilu (5W)... ale inak je to zaujímavý nápad

181

Odpovědět

Tento nápad je starý 147 rokov http://en.wikipedia.org/wiki/Kelvin_water_dropper

80