Thumbnail play icon

Hodiny matematiky

87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 033
Počet zobrazení:11 977

Francouzský komik Gad Elmaleh vám v následujícím skeči poví, co si myslí o probírané látce na základních školách. Co vy na to? Jsou nám naše těžce nabyté znalosti k něčemu?

Komentáře (112)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mne hlavne prijde vtipny, ze kazdy druhy zde nadava na stredoskolskou matematiku jak kdyby byla povinna. Asi si nedokazou spocitat ze 9 let povinne skolni dochazky konci v 9 tride ZS (u nekterych i v nizsich rocnicich) a to ze kazdy chce jit dneska na SS s maturitou, na kterou nemaji, je jejich problem, respektive jejich rodicu.

166

Odpovědět

Jak můžeš tvrdit, že tady v téhle republice někdo nemá na to, aby dělal střední školu? :D Si myslím, že pro člověka bez mentálního postižení by to neměl být problém :D

173

Odpovědět

+St.CroissantKdyz si vzpomenu jak u nas polovina tridy propadala tak to tvrdit muzu. Minimalne 20% studentu dela SS 5 let a vic. Proc radsi nejdou na uceni? U nas je hrozna neucta k remeslu a kdyz nekdo rekne ze se vyucil tak se na nej lidi divaj mezi prstama.

211

Odpovědět

+St.Croissantprotože i pro přijetí řezbáře ti idioti pomalu požadujou vysokoškolskej diplom

162

Odpovědět

Po přečtení diskuze mohu konstatovat jen jedno - češi jsou národ hlupáků. Čest výjímkám.

152

Odpovědět

Češi bouhužel národ hlupáků jsou. Matematické dovednosti s tím ale nemají nic společného.

72

Odpovědět

Matika dá základní pohled na svět. Třeba když někdo napíše, že sklad amazonu bude mít 95 tisíc hektarů (http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/amazon-se-vraci-do-brna-kraj-nasel-pozemek-u-turan/r~8f91ec54b03511e384150025900fea04/), tak by každého měla napadnout, jaká je to blbost.

170

Odpovědět

Gad Elmaleh hurá!!! Víc!!! Víc!!!! :-D

324

Odpovědět

Matematika je dôležitá pre toho, kto chce aby pre neho bola dôležitá.

1710

Odpovědět

1) Komici preberajú témy zo života, ktoré nafukujú a zveličujú. Nehľadajme v tom nič pravdivé.
2) Matematika, či sa vám to páči, alebo nie, je základom každej z prírodných vied a nástrojom vedeckého poznávania (teória, ekonómia, technika, štatistika).
3) Matematika je nevyhnutnou súčasťou života každého človeka. Základná úroveň - domáce finančné hospodárstvo, stredná úroveň - čítanie grafov, plánovanie stratégie či rozpočtu v podniku a logistika, technické kreslenie, programovanie. Vyššia úroveň už súvisí s náročnejšou matematikou.
4) Učiteľstvo matematiky nie je jednoduchá práca. Snažiť sa naučiť dieťa niečo tak abstraktné, je ako presviedčať náboženského fanatika, že sa mýli. Nedočítal som sa v komentároch nič, čo by ma presvedčilo, že ste v práve vy a nie učiteľ.
5) Kružidlo použiť v bežnom živote netreba. V škole však treba rozvíjať geometrickú predstavivosť u detí, aby si dokázali podľa schémy správne poskladať skriňu z IKEA.

Najdôležitejšie na koniec:

Matematika sa naučiť dá. Tak isto ako tanec alebo plávanie. Otázkou je, či žiak chce.
Československo malo kedysi najlepšie pripravených žiakov z matematiky v celosvetovom merítku (lešpie ako ázijské štáty). Čo sa zmenilo? Obsah preberaného učiva v školách je stále užší, žiaci lenivší, rodičia benevolentnejší, učitelia nezaplatení. Chceme mať tupý národ? Budeme mať tupý národ. Blížime sa úrovni USA. Tuční a hlúpi konzumenti. Držím Vám palce.

485

Odpovědět

Změnilo se to, že dříve byla matematika o něčem jiném, než je dneska a naše školy učí vesměs pořád stejně. Ať už jde o lidi, co s matematikou přijdou do styku jen částečně, tak o ty, co mají matematiku jako jeden obor.

13

Odpovědět

eMBe máš pravdu ale podľa mňa fyzika je nevyhnutnou súčasťou našich životov a MATEMATIKA je len jazyk akým sa tá fyzika podáva aby sme tomu "ľahšie" pochopili

40

Odpovědět

Všem bych vám přál jednu přednášku na Matfyzu nebo na ČVUT, ať vidíte co je matika a přestanete brečet, že neumíte procenta nebo, že kvadratický rovnice jsou moc těžký.

3125

Odpovědět

My te tam nenutili chodit :D

286

Odpovědět

+poslitomneTaky si nestěžuju :D

1623

Odpovědět

Všichni se rodíme s různými vlohami pro tu, či onu věc. Kdybych ještě chodila na střední a měla matematiku, tak by mi tvoje sdělení při hodinách moc nepomohlo a brečela bych dál.

84

Odpovědět

+domcamerciMé sdělení, jak říkáš, nikomu pomoct nemá :D Jen chci říct, že nadávat na matematiku, když jsi teprv v tomhle stadiu je blbost.

311

Odpovědět

+domcamerciSandyV ty pravdepodobne tiež nadávaš na Hitlera že to bol hajzel a aký bol zlý a tiež si pravdepodobne len v tom štádiu že si sa niečo dočítal v novinách alebo čo ťa naučil učiteľ dejepisu na ZŠ a aj to ste ho stihli prebrať na jednej hodine :-) takže ja tiež nadávam na matematiku aj keď som len v tomto štádiu a podľa mňa to blbosť teda nie je :)

12

Odpovědět

+domcamerciSamMon: Takže ty mi chceš říct, že Hitler nebyl hajzl? :D A v případě, že na něj taky nadáváš, tak co ti dává právo na něj nadávat? Zažil jsi ho? :D Jeden lepší argument jak druhej :D

30

Odpovědět

promin, ale blbost je, to co jsi rekl ty :)

02

Odpovědět

+smallshadyAha, tak to jo. Teď jsi mi změnil/a život, díky za tuto poučující lekci.

11

Odpovědět

Řekl bych , že je matematika, která je velice důležitá pro každého, dále matematika složita (střední školy), která je taktéž důležítá, i když plno lidí bude tvrdit, že už ne tolik a potom je matematika stylu "star trek" která je 99% lidí k hovnu a stejně s ní na technicky zaměřených školách zbytečně zaplácnou 70% učebního plánu a z technických vysokých škol vycházejí diplomovaní nýmandi nemající ani tucha co tím nově nabytým papírem budou dělat asi dále studovat další vejšku.

312

Odpovědět

Matematika je základem grafického programování, proto se na technických školách studují tyto předměty většinou zároveň.

70

Odpovědět

+SandyVAno tohle je částečná pravda, problém je že zatímco toho programování je teoretických hodin asi 5 týdnětak te matiky 4x tolik :D a výsledek je stejně nulovej.

13

Odpovědět

Matematika mě vždy brala. Dává jakousi jistotu že 1+1 je 2, oproti světu kde politici tvrdí 1+1=3 a nakonec je výsledek něco kolem jedné. Matematika mne přestala bavit v době kdy se nám změnil učitel a veškerý dosavadní styl učení, který nabádal k logickému způsobu řešení úloh, se změnil v drcení vzorečků.

232

Odpovědět

v stredoskolskej matematike mas asi 15 vzorcov, tak co sa chces drtit?

71

Odpovědět

+ajottAsi jsem chodil na jinou SŠ

10

Odpovědět

Nechápu jak tu někdo může skuhrat na matematiku na střední nebo dokonce základní škole. To jsou základní znalosti každého slušného člověka a lidé co je neovládají, pak končí u pásové výroby či podpoře. Debatovat s němi o čemkoliv je zhola nemožné, nebot´ jejich mozek je schopný zpracovat jen výsledky fotbalového utkání, politickou scénu a nejnovější "zábavný" pořad v tv...

A shazovat to na špatný přístup učitele? Existuje věc zvaná samostudium.

Jinak video je hrozné, humor hodný spodiny co se zasměje ve spravný moment jen proto, že se směje obecenstvo a moderátor udělá pauzu... Připomíná mi to idioty co za nejzábavnější muziku či videa berou takové, kde se objevuje sprostá mluva či hulvátské chování.

2129

Odpovědět

Video je hrozné podle tebe, nevytvářej ultimáta (jen proto, že se ti nelíbí). To za prvé. A za druhé, nevím, jestli znáš Gada a jeho humor, ale on ve videu neříká, že matematika je k ničemu. Ano, dělá si z toho legraci, ale naráží jen na to, co si v hodinách matematiky říká téměř každý studentík, kterého to nebaví/nejde mu to.
A když už nazýváš ty, kterým se video líbí "spodinou", zkontroluj si, prosím pěkně, pravopis a syntax. Aby tě náhodou za tu spodinu taky nepovažovali.
Měj se hezky a snad tě už žádné video, ve kterém se objevuje nadsázka, nepobouří. Spodina končí.

151

Odpovědět

úplně mi to připomíná hodiny matematiky na Trivisu ve Varech. Náš pan učitel, hodnej, ale jinak arogantní, a hlavně neschopnej učit. Dal nám přiklady, ano, a dokonce nám dal i postup jak je vyřešit (ten nejtěžší a nejméně srozumitelnej) ale pak do testu nám dal příklady naprosto jiného ražení, člověk před tím musel převést ten danej příklad na příklad, který lze oním postupem, který nás naučil vypočítat (jak toho docílit, to nás ovšem nenaučil). Nebo třeba procenta. Já mám ráda procenta, jediná věc, kromě sčítání, odčítání, násobení a dělení, kterou si pamatuju :D. Jednou nám dal vypočítat procenta. Já to měla takřka okamžitě a přihlásím se, že to napíšu na tabuli.... po druhém řádku čísel mi oznámil, že to mám špatně a jdu si sednout. Po zbytek celé hodiny čmáral po tabuli jeho složitý postup jak vypočítat výsledek, kterého se nakonec ani nedopracoval, protože v polovině toho všeho si spletl napsaný příklad a pokračoval podle jiného (špatného) výsledku. To, že ho na to žáci upozornili, odbyl máchnutím ruky. Nebo pololetní test, kdy nám dal dopředu informaci, jaké příklady že se tam vyskytnou, nakonec tam dal příklady zcela jiné bez jakéhokoliv popisu, co že v těch příkladech máme vypočítat, tenhle test měl oproti zbytku všech testů, jenž měli hodnotu známky 0.5, tu nejvyšší= 9. Není divu, že na konci druhého ročníku po tomto testu propadalo z 33 lidí 20 a dalších 8 mělo čtyřky. Jak by ne, on sám prohlásil "když mi bude pět lidí z 30 stačit, já pojedu podle nich a ostatní nechám propadnout."

68

Odpovědět

A víš co? Mě to celkem udivuje, že si z 33 lidí nejmíň 20 ani nedokázalo otevřít učebnici, nebo se podívat na posranej internet a snažit se pochopit princip látky, kterou jste zrovna probírali, protože kdyby to udělali, tak to asi těžko vypadá takhle.. Jo, jenže to se nad tím musí člověk trochu zamyslet a to je pak špatný no. Ale věř, že někde to tak chodí. Chápu, že ne všichni si dávaj matiku na jedničky, ale kdokoliv, kdo se trošku snaží, je schopen nepropadat.

121

Odpovědět

+St.Croissanta víš co, těch 33 lidí si celou dobu stěžovalo, že pan učitel neprobírá učivo, které v takové učebnici máme... a taky jde o učitelův postup. Učitel totiž nevyžadoval pouze vypočtení příkladu, požadovat přesně ten postup, který on určil jako výchozí... na internetu ti ovšem vyjede zpravidla postup nejrychlejší a nejlépe srozumitelný, nebo dva nejrychlejší a nejlépe srozumitelné.
Můj táta je stavební projektant, a jako malá si ho ještě pamatuji rýsovat návrhy na takovém tom obrovském prkně, které zabíralo půlku jeho pracovny. Proto jsem taky na základní škole (dokud jsem ho žádala o pomoc) neměla nikdy horší známku než za dva.
Přísahám na život svůj i jeho, že když jsem přišla s příklady našeho učitele, táta vůbec nevěděl, že by se dal vypočítat tak dlouhou a složitou cestou, ba co víc, některé z příkladů vůbec neměly řešení.
Ale zvláštní, že na téhle škole s tímhle učitelem jsem propadala, ale při přestupu na jinou školu, kde jsem opakovala druhý ročník, jsem z matiky zase dostala standartně za 2... někde asi bude chyba nemyslíš?

11

Odpovědět

Paráda na toto som čakal od nového roku :D Gad je proste nejlepši určite víc od neho a poprosím o opravu jeho videí tu na videacesky väčšina jeho videí nefunguje :( ešte raz vdaka za Gada :D

152

Odpovědět

Na matice mě vždycky s*aly ty tuny příkladů. Postup výuky byl takový, že učitel(ka) třídě řekl(a) přesný postup řešení daný věci a třída se postup učila nazpaměť. A aby si to pořádně namlátili do hlavy, tak si to museli procvičit na těch příkladech. Což bylo možná přínosný pro ně (protože někteří si to aspoň do testu udrželi v paměti), ale já jsem to řešil za pomoci onoho slavnýho logickýho myšlení, takže jsem příklady nepotřeboval (no, jeden dva možná, ale stovku?!) a hodiny počítání příkladů obsahujících jen čísla a písmenka (slovní úlohy byly zábavnější) byla DO P**I K***A Z*****Á ******* NUDA.

Samozřejmě za to neviním matematiku jako takovou, protože o tomhle matematika vůbec není, neviním učitele, protože oni nějak potřebovali ten postup naučit i stádo logiku nechápajících opičáků, neviním ani ty opičáky, ne každej má na tohle buňky a oni zas uměj něco, co neumim já. Se*e mě jen ten de*il, kterej vymyslel, že každej opičák musí umět kvadratickou rovnici, čímž odstartoval řetězec událostí, kterej končil nas*aným Moggsem počítajícím sedmdesátý osmý příklad ze sčítání zlomků. De*il typu ministra Chládka: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/271529-chladek-chysta-povinnou-matiku-i-zlevneni-audit-ukazal-chyby-ve-financovani/

Ale
je hezký, že když se kouknu do starýho sešitu a uvidim něco, nad čím řeknu jen: "WTF? To totálně nevim, co je a jak se to počítá...", jsem schopnej si postup nějak logicky odvodit z něčeho, co znám. Tohle mam na matematice rád.

105

Odpovědět

Tu užitečnou matiku (vysokoškolskou) logickým myšlením neodvodíš a stejně se musíš spoustu postupů učit nazpaměť, to jen tak pro pořádek.

13

Odpovědět

+AutoVysokoškolská matika je mi ale jaksi... u p*dele. Nic proti ní, ale já ji studovat nebo používat v praktickém životě nehodlám.

51

Odpovědět

vies co je sranda? ja som si hovoril to iste. a potom zrazu hups, vyska a stredoskolska matematika sa stava absolutnym zakladom.

vacsina mi ani nerobila problem, predsa len, stredoskolska matematika musi byt pre kazdeho trochu inteligentneho cloveka lahka(ona aj je lahka, pre inteligentnych ludi), ale logaritmy, ach boze, ver tomu ze to nie je sranda odvodzovat si na skuske/zapocte z teorie ako sa bude logaritmus spravat...

00

Odpovědět

Základní matematiku potřebuje každý, ta složitější je také velmi důležitá, pomáhá rozvíjet logické myšlení a nejen to. Bez "složité" matematiky by nefungovaly žádné elektronické přístroje, které počítají s šílenými algoritmy...rozpoznávání hlasu? počítače? navigace?

141

Odpovědět

To ano, ale příjde mi zbytečné s tím trápit člověka, který si je už jistý tím, co bude v životě dělat a ví naprosto přesně, že to matematika nebude. Já jsem třeba jedna z nich. Nesnáším matematiku, protože mě nebaví a nic mi neříká. V praktickém životě jsem zatím nic kromě geometrie a počtů (Těch opravdu základních) nepoužila.

136

Odpovědět

+BloodyElleJasně, a každý dítě na základce je podle rozhodnutý a ví co bude dělat? :D
Právě že na základce ještě nikdo netuší kam půjde a proto se do nich hustí všechno.
Navíc se takovým věcem říká "všeobecné znalosti" a prostě ohle by měl každý vědět. Stejně jako člověk by měl vědět kde je v naší republice Praha a kde Brno, tak by měl vědět kolik je 5x5. A kdo tohle neví, tak by neměl zastávat žádnou normální práci.
Právě protože jsme normální lidé a ne jen cvičení roboti na jeden druh práce, tak bychom měli taky mít všeobecný přehled.

130

Odpovědět

+BloodyElleŘekl bych, že 5x5 není to, o čem BloodyElle mluvila :-)

50

Odpovědět

+BloodyElleZákladku jsem si prošla a asi 90% věcí se v praktickém životě použije. Házím to pod "základní počty". Středoškolská matematika a vysokoškolská my už tak důležité pro život nepříjdou. Pokud by šlo čistě jen o rozvíjení mozku, tak by stačilo, kdybychom si mohli vybrat, zda se matematika známkovat bude či nebude. Já bych pak třeba k matematice změnila přístup a začala bych se o ní i možná více zajímat, protože mi jí nikdo nenutí a je to čistě moje volba. Já už jsem třeba naprosto rozhodnutá, co chci dělat a s matematikou to nemá nic společného :) Už na základce jsem vlastně měla. Záleží dost na tom, jak člověk dospívá a jestli si jde za svým snem.

40

Odpovědět

+BloodyElleBloodyElle: Středoškolská matematika spadá do všeobecných znalostí. I pro studenty, kteří nemají k matematice blízko je s trochou snahy naprosto zvládnutelná. Doučoval jsem opravdu těžké případy a ti si nakonec dali maturitu z matematiky, a i když v rámci středoškolských znalostí bych řekl, že matematiku nezvládají, tak odmaturovali nejhůř za 3. Vysokoškolskou matematiku nemůžeš mít nedobrovolně, když si vybereš obor, který ji vyžaduje, je to tvoje volba. A vysokoškolská matematika pro jedince možná nemá význam, když ji neholduje a nebude pracovat ve výzkumu apod., ale celosvětový význam v rámci pokroku lidstva je nezměrný. Stejně jako mě nebavila biologie tebe nebaví matematika, ale nikdy bych neřekl, že nemá význam, ani pro jedince. BTW: Rozsah látky učiva na střední se neustále ztenčuje. Dřív byly na gymnáziu základy kalkulu (pouze praktická část) běžné. A dnes? Když jsem přišel na jaderku, tak se projíždělo SŠ a ZŠ učivo na dobrovolném semináři zhruba během měsíce (kolik času to přesně bylo netuším, nechodil jsem tam). Takže pro představu co lidé zažijí na SŠ je naprosté matematické minimum.

10

Odpovědět

Je jedno jestli matematika, čeština, angličtina nebo teorie kvantové fyziky.. každý předmět je důležitý. Pro někoho méně a pro někoho více. Ale jsme lidi, ne zvířata a proto bychom se tak měli chovat.
Až za vámi jednou přijde vaše dítě, protože ve vás jako rodiče věří a má ve vás důvěru a jste pro něj ty nejlepší lidi na světě a vy nebudete schopni odpovědět na jednoduchou otázku, tak to není jen obrovské zklamání pro dítě, ale především pro vás samotné. Alespoň by mělo být.

98

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK