Hodiny matematiky

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 054
Počet zobrazení:20 445

Francouzský komik Gad Elmaleh vám v následujícím skeči poví, co si myslí o probírané látce na základních školách. Co vy na to? Jsou nám naše těžce nabyté znalosti k něčemu?

Přepis titulků

Měl jsem dost nepravidelnou školní docházku, ale nebyla to moje chyba. Byl jsem prostě moc citlivý a perfekcionista. Moc jsem se upínal na každou hodinu. Neuměl jsem se uvolnit. Nechci vám lhát. S odstupem mi taky připadá, že... Vy mladí si ze mě neberte příklad. Mluvím jen za sebe. Upřímně si ale myslím, že nás to občas moc nezajímá. Učíme se o věcech, které nejsou moc zajímavé. Některé věci jsou...

Když vám například řeknu odmocnina 25, vy mi řeknete... Pět. Dobře. A co s tím? Už vám to někdy pomohlo z bryndy? Už jste si někdy řekli: "Ještě, že jsme znali tu odmocninu. Jinak bysme byli v prdeli." Už jste někdy při prohlídce bytu řekli realitnímu makléřovi: "Celkem se nám líbí, ale přijde nám trochu rovnoramenný." Použili jste někdy poté, co jste vychodili školu, kružítko?

Kružítko! Všichni vytáhněte kružítka! Ještě nikdy jsem své ženě neřekl: "Miláčku, vytáhni kružítko. Máme hosty." A ta cvičení. Podívejte, jak vám začíná život. Jako malí začínáte cvíčeními, kterým se říká problémy. Problémy. To takhle se vám dostává základního vzdělání. Učitel se vrátí do třídy: "Vytáhněte si sešity.

Začínáme s problémy." Žák přijde domů a táta se zeptá: - "Co jste dneska dělali ve škole?" - "Problémy." - "A co ty v práci, tati?" - "Problémy." "Co to bylo za problém, synku?" "Bylo to super. Do vany... každých 47 vteřin natečou 4 litry vody. Každých 47 vteřin.

Pokud si vanu začnu napouštět... v 19:12 a vím, že mám ve vaně díru, kterou každých 9 vteřin unikne 7 litrů vody, a když si při napouštění vany udělám přestávku v 20:16 a pokračovat budu až v 20:19 s vědomím toho, že v průběhu posledních 4 minut napouštění jsem se pokusil díru ucpat polovinou prstu, v kolik hodin budu mít ve vaně 29 litrů vody?"

"Aha. Cos odpověděl, broučku?" "Řekl jsem: Já se sprchuju." Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (114)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč už zde nejsou původní, první videa z Gadem? Ta francouzská. Např. blondýn, teroristi a další videa, která zde již byla. Na youtube stále jsou viz. gad elmaleh - terrorisme

00

Odpovědět

Ani jsem to nedokoukal, páč takový komik je za mě roven sluníčkáři a LGBT komunitám. Je to základní vzdělání. Bez toho kružítka nebo odmocniny 2 z jeho 25spolužáků nešli studovat = > až si nějak vydělá a bude chtít barák, může si uplácat třeba dům ze slámy. Páč projekt nebude a zedník si nebude umět spočítat kde mají být dveře a v jaké výšce. atp..

Mě nebavila filosofie, tak proč jí učí? A co výtvarná výchova? Je to dost povrchní pohled na svět. ZŠ nás učí objevovat naše silné a slabé stránky. Mají smysl filosofové a mají smysl tělocvikáři či matematici.

10

Odpovědět

Nechápem prečo tu všetci pičujú na matematiku a na to aký sú jeho spoluobčania idioti. Nemyslím si, že matematika je ťažká, problém je skôr v tom, že je zle vyučovaná. A so všetkou úctou, ale stredoškolskú matiku zvládne aj cvičená opica, jediné čo na to potrebuje je učiteľ, ktorý dokáže motivovať a podať učivo správnym spôsobom.

31

Odpovědět

Mne hlavne prijde vtipny, ze kazdy druhy zde nadava na stredoskolskou matematiku jak kdyby byla povinna. Asi si nedokazou spocitat ze 9 let povinne skolni dochazky konci v 9 tride ZS (u nekterych i v nizsich rocnicich) a to ze kazdy chce jit dneska na SS s maturitou, na kterou nemaji, je jejich problem, respektive jejich rodicu.

196

Odpovědět

Jak můžeš tvrdit, že tady v téhle republice někdo nemá na to, aby dělal střední školu? :D Si myslím, že pro člověka bez mentálního postižení by to neměl být problém :D

193

Odpovědět

+St.CroissantKdyz si vzpomenu jak u nas polovina tridy propadala tak to tvrdit muzu. Minimalne 20% studentu dela SS 5 let a vic. Proc radsi nejdou na uceni? U nas je hrozna neucta k remeslu a kdyz nekdo rekne ze se vyucil tak se na nej lidi divaj mezi prstama.

231

Odpovědět

+N.GinU nás panuje neúcta ke všemu...K řemeslu, ale i k vysokoškolskému titulu. K řemeslu protože, jsou řemeslníci čím dále neschopnější a hloupější a k vysokoškolákům vlastně, ze stejného důvodu. To může vyřešit jen zpřísnění požadavků na studium a stanovení jasných požadavků na řemeslníky (mistrovské zkoušky např.)...

10

Odpovědět

+St.Croissantprotože i pro přijetí řezbáře ti idioti pomalu požadujou vysokoškolskej diplom

184

Odpovědět

Po přečtení diskuze mohu konstatovat jen jedno - češi jsou národ hlupáků. Čest výjímkám.

165

Odpovědět

Češi bouhužel národ hlupáků jsou. Matematické dovednosti s tím ale nemají nic společného.

94

Odpovědět

Matika dá základní pohled na svět. Třeba když někdo napíše, že sklad amazonu bude mít 95 tisíc hektarů (http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/amazon-se-vraci-do-brna-kraj-nasel-pozemek-u-turan/r~8f91ec54b03511e384150025900fea04/), tak by každého měla napadnout, jaká je to blbost.

170

Odpovědět

Gad Elmaleh hurá!!! Víc!!! Víc!!!! :-D

344

Odpovědět

Matematika je dôležitá pre toho, kto chce aby pre neho bola dôležitá.

1912

Odpovědět

Napsal na počítači, který běží jen na aplikované matematice a logice :D aneb díky bohu za uživatelská rozhraní (ale nezapomínejme, co je pod nimi)

00

Odpovědět

Všem bych vám přál jednu přednášku na Matfyzu nebo na ČVUT, ať vidíte co je matika a přestanete brečet, že neumíte procenta nebo, že kvadratický rovnice jsou moc těžký.

3527

Odpovědět

My te tam nenutili chodit :D

296

Odpovědět

+poslitomneTaky si nestěžuju :D

1823

Odpovědět

Všichni se rodíme s různými vlohami pro tu, či onu věc. Kdybych ještě chodila na střední a měla matematiku, tak by mi tvoje sdělení při hodinách moc nepomohlo a brečela bych dál.

95

Odpovědět

+domcamerciMé sdělení, jak říkáš, nikomu pomoct nemá :D Jen chci říct, že nadávat na matematiku, když jsi teprv v tomhle stadiu je blbost.

311

Odpovědět

+domcamerciSandyV ty pravdepodobne tiež nadávaš na Hitlera že to bol hajzel a aký bol zlý a tiež si pravdepodobne len v tom štádiu že si sa niečo dočítal v novinách alebo čo ťa naučil učiteľ dejepisu na ZŠ a aj to ste ho stihli prebrať na jednej hodine :-) takže ja tiež nadávam na matematiku aj keď som len v tomto štádiu a podľa mňa to blbosť teda nie je :)

12

Odpovědět

+domcamerciSamMon: Takže ty mi chceš říct, že Hitler nebyl hajzl? :D A v případě, že na něj taky nadáváš, tak co ti dává právo na něj nadávat? Zažil jsi ho? :D Jeden lepší argument jak druhej :D

30

Odpovědět

promin, ale blbost je, to co jsi rekl ty :)

02

Odpovědět

+smallshadyAha, tak to jo. Teď jsi mi změnil/a život, díky za tuto poučující lekci.

11

Odpovědět

Řekl bych , že je matematika, která je velice důležitá pro každého, dále matematika složita (střední školy), která je taktéž důležítá, i když plno lidí bude tvrdit, že už ne tolik a potom je matematika stylu "star trek" která je 99% lidí k hovnu a stejně s ní na technicky zaměřených školách zbytečně zaplácnou 70% učebního plánu a z technických vysokých škol vycházejí diplomovaní nýmandi nemající ani tucha co tím nově nabytým papírem budou dělat asi dále studovat další vejšku.

313

Odpovědět

Matematika je základem grafického programování, proto se na technických školách studují tyto předměty většinou zároveň.

80

Odpovědět

+SandyVAno tohle je částečná pravda, problém je že zatímco toho programování je teoretických hodin asi 5 týdnětak te matiky 4x tolik :D a výsledek je stejně nulovej.

14

Odpovědět

Matematika mě vždy brala. Dává jakousi jistotu že 1+1 je 2, oproti světu kde politici tvrdí 1+1=3 a nakonec je výsledek něco kolem jedné. Matematika mne přestala bavit v době kdy se nám změnil učitel a veškerý dosavadní styl učení, který nabádal k logickému způsobu řešení úloh, se změnil v drcení vzorečků.

252

Odpovědět

v stredoskolskej matematike mas asi 15 vzorcov, tak co sa chces drtit?

71

Odpovědět

+ajottAsi jsem chodil na jinou SŠ

20

Odpovědět

Nechápu jak tu někdo může skuhrat na matematiku na střední nebo dokonce základní škole. To jsou základní znalosti každého slušného člověka a lidé co je neovládají, pak končí u pásové výroby či podpoře. Debatovat s němi o čemkoliv je zhola nemožné, nebot´ jejich mozek je schopný zpracovat jen výsledky fotbalového utkání, politickou scénu a nejnovější "zábavný" pořad v tv...

A shazovat to na špatný přístup učitele? Existuje věc zvaná samostudium.

Jinak video je hrozné, humor hodný spodiny co se zasměje ve spravný moment jen proto, že se směje obecenstvo a moderátor udělá pauzu... Připomíná mi to idioty co za nejzábavnější muziku či videa berou takové, kde se objevuje sprostá mluva či hulvátské chování.

2130

Odpovědět

Video je hrozné podle tebe, nevytvářej ultimáta (jen proto, že se ti nelíbí). To za prvé. A za druhé, nevím, jestli znáš Gada a jeho humor, ale on ve videu neříká, že matematika je k ničemu. Ano, dělá si z toho legraci, ale naráží jen na to, co si v hodinách matematiky říká téměř každý studentík, kterého to nebaví/nejde mu to.
A když už nazýváš ty, kterým se video líbí "spodinou", zkontroluj si, prosím pěkně, pravopis a syntax. Aby tě náhodou za tu spodinu taky nepovažovali.
Měj se hezky a snad tě už žádné video, ve kterém se objevuje nadsázka, nepobouří. Spodina končí.

171

Odpovědět

úplně mi to připomíná hodiny matematiky na Trivisu ve Varech. Náš pan učitel, hodnej, ale jinak arogantní, a hlavně neschopnej učit. Dal nám přiklady, ano, a dokonce nám dal i postup jak je vyřešit (ten nejtěžší a nejméně srozumitelnej) ale pak do testu nám dal příklady naprosto jiného ražení, člověk před tím musel převést ten danej příklad na příklad, který lze oním postupem, který nás naučil vypočítat (jak toho docílit, to nás ovšem nenaučil). Nebo třeba procenta. Já mám ráda procenta, jediná věc, kromě sčítání, odčítání, násobení a dělení, kterou si pamatuju :D. Jednou nám dal vypočítat procenta. Já to měla takřka okamžitě a přihlásím se, že to napíšu na tabuli.... po druhém řádku čísel mi oznámil, že to mám špatně a jdu si sednout. Po zbytek celé hodiny čmáral po tabuli jeho složitý postup jak vypočítat výsledek, kterého se nakonec ani nedopracoval, protože v polovině toho všeho si spletl napsaný příklad a pokračoval podle jiného (špatného) výsledku. To, že ho na to žáci upozornili, odbyl máchnutím ruky. Nebo pololetní test, kdy nám dal dopředu informaci, jaké příklady že se tam vyskytnou, nakonec tam dal příklady zcela jiné bez jakéhokoliv popisu, co že v těch příkladech máme vypočítat, tenhle test měl oproti zbytku všech testů, jenž měli hodnotu známky 0.5, tu nejvyšší= 9. Není divu, že na konci druhého ročníku po tomto testu propadalo z 33 lidí 20 a dalších 8 mělo čtyřky. Jak by ne, on sám prohlásil "když mi bude pět lidí z 30 stačit, já pojedu podle nich a ostatní nechám propadnout."

68

Odpovědět

A víš co? Mě to celkem udivuje, že si z 33 lidí nejmíň 20 ani nedokázalo otevřít učebnici, nebo se podívat na posranej internet a snažit se pochopit princip látky, kterou jste zrovna probírali, protože kdyby to udělali, tak to asi těžko vypadá takhle.. Jo, jenže to se nad tím musí člověk trochu zamyslet a to je pak špatný no. Ale věř, že někde to tak chodí. Chápu, že ne všichni si dávaj matiku na jedničky, ale kdokoliv, kdo se trošku snaží, je schopen nepropadat.

122

Odpovědět

+St.Croissanta víš co, těch 33 lidí si celou dobu stěžovalo, že pan učitel neprobírá učivo, které v takové učebnici máme... a taky jde o učitelův postup. Učitel totiž nevyžadoval pouze vypočtení příkladu, požadovat přesně ten postup, který on určil jako výchozí... na internetu ti ovšem vyjede zpravidla postup nejrychlejší a nejlépe srozumitelný, nebo dva nejrychlejší a nejlépe srozumitelné.
Můj táta je stavební projektant, a jako malá si ho ještě pamatuji rýsovat návrhy na takovém tom obrovském prkně, které zabíralo půlku jeho pracovny. Proto jsem taky na základní škole (dokud jsem ho žádala o pomoc) neměla nikdy horší známku než za dva.
Přísahám na život svůj i jeho, že když jsem přišla s příklady našeho učitele, táta vůbec nevěděl, že by se dal vypočítat tak dlouhou a složitou cestou, ba co víc, některé z příkladů vůbec neměly řešení.
Ale zvláštní, že na téhle škole s tímhle učitelem jsem propadala, ale při přestupu na jinou školu, kde jsem opakovala druhý ročník, jsem z matiky zase dostala standartně za 2... někde asi bude chyba nemyslíš?

31

Odpovědět

Paráda na toto som čakal od nového roku :D Gad je proste nejlepši určite víc od neho a poprosím o opravu jeho videí tu na videacesky väčšina jeho videí nefunguje :( ešte raz vdaka za Gada :D

152

Odpovědět

Na matice mě vždycky s*aly ty tuny příkladů. Postup výuky byl takový, že učitel(ka) třídě řekl(a) přesný postup řešení daný věci a třída se postup učila nazpaměť. A aby si to pořádně namlátili do hlavy, tak si to museli procvičit na těch příkladech. Což bylo možná přínosný pro ně (protože někteří si to aspoň do testu udrželi v paměti), ale já jsem to řešil za pomoci onoho slavnýho logickýho myšlení, takže jsem příklady nepotřeboval (no, jeden dva možná, ale stovku?!) a hodiny počítání příkladů obsahujících jen čísla a písmenka (slovní úlohy byly zábavnější) byla DO P**I K***A Z*****Á ******* NUDA.

Samozřejmě za to neviním matematiku jako takovou, protože o tomhle matematika vůbec není, neviním učitele, protože oni nějak potřebovali ten postup naučit i stádo logiku nechápajících opičáků, neviním ani ty opičáky, ne každej má na tohle buňky a oni zas uměj něco, co neumim já. Se*e mě jen ten de*il, kterej vymyslel, že každej opičák musí umět kvadratickou rovnici, čímž odstartoval řetězec událostí, kterej končil nas*aným Moggsem počítajícím sedmdesátý osmý příklad ze sčítání zlomků. De*il typu ministra Chládka: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/271529-chladek-chysta-povinnou-matiku-i-zlevneni-audit-ukazal-chyby-ve-financovani/

Ale
je hezký, že když se kouknu do starýho sešitu a uvidim něco, nad čím řeknu jen: "WTF? To totálně nevim, co je a jak se to počítá...", jsem schopnej si postup nějak logicky odvodit z něčeho, co znám. Tohle mam na matematice rád.

105

Odpovědět

Tu užitečnou matiku (vysokoškolskou) logickým myšlením neodvodíš a stejně se musíš spoustu postupů učit nazpaměť, to jen tak pro pořádek.

13

Odpovědět

+AutoVysokoškolská matika je mi ale jaksi... u p*dele. Nic proti ní, ale já ji studovat nebo používat v praktickém životě nehodlám.

51

Odpovědět

vies co je sranda? ja som si hovoril to iste. a potom zrazu hups, vyska a stredoskolska matematika sa stava absolutnym zakladom.

vacsina mi ani nerobila problem, predsa len, stredoskolska matematika musi byt pre kazdeho trochu inteligentneho cloveka lahka(ona aj je lahka, pre inteligentnych ludi), ale logaritmy, ach boze, ver tomu ze to nie je sranda odvodzovat si na skuske/zapocte z teorie ako sa bude logaritmus spravat...

00
Další