Hokejka lidského blahobytu

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:562
Počet zobrazení:11 365

Víte, že jsme všichni neuvěřitelně bohatí? Pokud si to nemyslíte, podívejte se na toto video, kde vám to profesor Don Boudreaux vysvětlí.

Přepis titulků

KAŽDODENNÍ EKONOMIE DON BOUDREAUX PROFESOR EKONOMIE Úžasný nárůst blahobytu za posledních 200 až 300 let je jedním z největších úspěchů lidstva. Vezměte si průměrného člověka 1000 let před Kristem. Je chudý, snaží se najít jídlo a ubránit se nemocím. Poskočme o 500 let do starověkého Řecka. Stále chudý a hladový.

A co za tisíc let? To je temný středověk. Pořad je chudý. Pak poskočme na 18. století. Věci se rychle mění. Tento jev je znám jako hokejka lidského blahobytu. Vezměme si jeden z nejdůležitějších ukazatelů bohatství lidí. Střední délku života. Před průmyslovou revolucí byla střední délka života asi 30 let.

Dnes je v USA střední délka života asi 80 let. Před průmyslovou revolucí se jedno ze čtyř dětí nedožilo 5 let. Dnes je to v rozvinutých zemích jedno dítě ze dvou set. Díky dobré výživě jsme asi o 10 cm vyšší než před 150 lety. Pamatujete si tuhle nemoc? Ne, nepamatujete. Byla vymýcena roku 1977. Rozhlédněte se.

Máte střechu nad hlavou a podlahu pod nohama. Většina našich předků žila v chatrčích s hliněnou podlahou a doškovou střechou. Všude byl hmyz a hlodavci. Ulice byly otevřenou stokou. Tohle neexistovalo. Ta špína byla hrozná a často i toxická. Naši předci jedli kaši a spodní prádlo nosili pořád dokola. Dnes většinou mají i ti nejchudší Američané elektřinu, tekoucí vodu, záchod, ledničku, televizi a levné pratelné spodní prádlo.

My, kteří žijeme v průmyslové společnosti, jsme s ohledem na graf neuvěřitelně bohatí. Mezi námi a našimi předky je další rozdíl. Před průmyslovou revolucí si lidé vyráběli od píky skoro všechno. Vyráběli si většinu oblečení, pěstovali většinu jídla a stavěli si vlastní domy. A co dnes? Věřte tomu nebo ne, většina z nás neví, jak se věci kolem vyrábějí.

Jen ranní oblékání nás vezme na cestu kolem světa. Třeba tato káva. Kávové boby pocházejí z Guatemaly. Připravíte si ji v kávovaru ze Švýcarska. Kontejnerová loď, která boby přivezla, byla postavena v Korei, je pojištěna u londýnské společnosti a kapitánem je Francouz, který miluje turecké cigarety. Už každý neděláme více věcí, ale děláme jen jednu.

Mít práci dává smysl jen v moderním světě. Většina lidí má pouze jeden druh práce. Většinou tedy produkujeme jen jednu věc v jednom zaměstnání. Každý z nás potřebuje spoustu věcí, které vyžadují spoustu různých povolání. Otázka, odkud pochází blahobyt, dala vznik samotné ekonomii. Proto Adam Smith napsal první knihu o moderní ekonomice. Pojednání o podstatě a původu bohatství národů. Když ji roku 1776 publikoval, snažil se pochopit příčiny moderního blahobytu, který se začal objevovat.

Chudoba a hlad byly sice stále přítomny, ale na konci 18. století si masy začaly užívat bohatství, dříve určeného jen pro šlechtu. Tuto moderní prosperitu se snažil Adam Smith vysvětlit. Proč se to děje? Jak se bohatství přesunulo z výjimky na normu? V dnešní době se naopak snažíme zjišťovat, co způsobuje chudobu.

Sledujete Každodenní ekonomii. Kurz, ve kterém se podíváme na každodenní otázky pohledem ekonomie. Tato sekce je o obchodu. V dalších dílech se podíváme na to, jak naše bohatství ovlivňuje obchod. I vy rozhodujete, co se zde bude řešit. Možná vás napadají nějaké otázky ohledně obchodu. Probereme základy a další témata budou čistě na vás. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (102)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hey ten borec nemá víčka

10

Odpovědět

Problém vidím trošku v tom, že naše životní úroveň bude spíš klesat než stoupat. Za takových 20 let budeme daleko chudší ekonomika než čína nebo indie a prakticky se vrátíme do doby před sto lety, jako v USA v době krize, kdy miliony lidí zvyklých na blahobyt přišli o všechno ... nemluvě o době, kdy dojdou nerostné suroviny, zdroje pitné vody, příjdou masové přílivy imigrantů ze zemí 3. světa atd. Nemoc jakou ukazuje na obrázku sice neznáme, zato se od té doby Xásobně zvýšil výskyt rakoviny, AIDS a jiných nemocí.

Před 20 lety jezdily jezdily chudí jihoameričani za prací do španělska, dnes jezdí desetitisíce nezaměstnaných španělů za prací do jižní ameriky, často i vysokoškoláci, to je realita o které se moc nemluví

411

Odpovědět

Včera jsem měl trochu depresivní náladu, tak sem to viděl asi moc černě. Pravděpodobně se strhne 3 světová válka a my zemřeme do pár týdnů nebo měsíců na nějaký bojový plyn nebo radioaktivní záření, takže zádný středověk zažívat nebudeme muset :)

94

Odpovědět

+pecaNa toto téma existuje poměrně dost odhadů, studií a bezpečnostních "usnesení" :). Světová válka tak, jak ji známe z 20. století - a zejména ta nukleární - je mírně řečeno velice nepravděpodobná. V aktuálním systému globalizace, kdy z bohatství a obchodu a co nejvolnějšího pohybu a těžby surovin profitují všechny zúčastněné civilizace, je tak rozsáhlý konflikt v podstatě ekonomicky vyloučený. Jaderné zbraně vlastní již tolik států, že jakýkoli agresor si je nedovolí použít.

10

Odpovědět

Přesně tuhle záplavu komentů jaký jste chudáččci, že na ně musíte makat a co to kecá za kraviny sem čekal. To si jako myslítě, že když někdo v Praze vystuduje VŠE, tak bude otročit u pásu za pár korun? Hold někdo studuje, to čím by se chtěl živit a někdo nemá zájem o nic a chce jenom hodně peněz. Takže z toho samozřejmě plyne, že děláte, co vás nebaví a za málo peněz. Fakt mě bavíte.

83

Odpovědět

Docela fajn, uvítal bych i ty další videa :)

210

Odpovědět

Ta průměrná délka života kolem 30 let, je jenom kvůli velkému procentu umrtí kojenců. Jinak se průměrný člověk mohl dožít 50-60let.

301

Odpovědět

Proč bych měl stahovat České filmy, co sem komu provedl?

62

Odpovědět

Já osobně považuji za vrchol blahobytu tekoucí teplou vodu.

290

Odpovědět

Ten chlápek vypadá jako Green Goblin a v 0:20 po vás skočí :D

Ale pobavil. "A co dnes?" Dneska na nás makají 3mld+ lidí v Číně, Indii apod., v podmínkách, jaké měli naši předkové na začátku té hokejky, abychom my mohli být na tom vršku... :?

1410

Odpovědět

Opravdu nechápu na co si lidi pořád stěžujou. Na to, že žijou v nejlepší době jaká kdy byla? Že pracují jen 8 hodin denně 5 dní v týdnu? Nebo že mají dostatek jídla, lékařské péče a volného času?
Nidky v historii neměli lidé tolik volného času jako dnes, něco jako koníčky vůbec neexistovalo.

5510

Odpovědět

I kdyby nám z kohoutku teklo šampaňské,lidé si budou stále na něco stěžovat...Hold s jídlem roste chuť :D

711

Odpovědět

Doufám, že je to vtip. Pokud ne, tak si prosím přečti můj příspěvek a třeba se něčemu přiučíš ;) .

224

Odpovědět

Priuč sa od socana...
Lepšiu radu nenájdeš...Tzv. rada za trilion

90

Odpovědět

"Před třiceti tisíci lety, když lidé malovali kresby v jeskyni Lascaux, pracovali dvacet hodin týdně — aby si zajistili potravu, přístřeší a oděv. Po zbytek času si mohli hrát, spát nebo prostě dělat, co se jim zachtělo. A žili v přírodním světě, s čistým vzduchem, nezamořenou vodou, překrásnými stromy a západy slunce. Uvažujte o tom. Dvacet hodin týdně. Před třiceti tisíci lety.“
Jeho pohled na bohatství je typickej západní kec. Auto, mobil atd. jsou jen sračky. Radši bych to vyměnil za to, aby se k sobě lidi měli líp, aby život byl daleko lepší, šťastnější a pohodovější. Dneska se akorát tak furt maká a nic kloudnýho se neděje. Většina vyprodukovanýho jde do války, kde se to zase zničí. Medicína apod. byla už dřív. I Egypťani prováděli transplantace a operace. V mnoha věcech toho dřív věděli daleko víc než my nyní. Že se vyléčila jakási nemoc? Aha a co takhle AIDS a podobný umělý shity, co jsme stvořili? Že už se neumírá na mor? Aha, Ebola, které se teďkom všichni bojí, je asi jenom můj sen... To, že třeba u nás čím dál víc lidí upadá do chudoby taky nikdo neřeší. Že velká část světa je v těch stejných sračkách, o kterých mluvil, že byly 500 let zpátky... Hlavně, že my se máme, když máme iPhone a ferari :D oni se zas měli jinak :)

3050

Odpovědět

Jinak i křováci mají podobné životní návyky. Taky většinu času proflákaj. Ale nemůžeš porovnávat neporovnatlený věci. To je jako ptát se Slováka, proč nemaj v Bratislavě metro. Možná, že kvůli podloží? Třeba.

180

Odpovědět

+TichýZmrdV blave nie je metro, pretože naši politici sú ešte retardovanejší ako tí český.
A taktiež preto, že štát je k******y chudobní. Miesto metra staviame úžasnú električkovú trať, ktorá sa podľa mňa nikdy nedokončí, pretože štát nebude mať prachy a tým ktorí majú peniaze električka skôr zavadzia.

160

Odpovědět

+TichýZmrdAha, díky za info. A to s těma politikama mě dostalo. :D

81

Odpovědět

+TichýZmrdZajímavé... já si myslím, že stavět v Bratislavě (podobně jako v Brně) podzemní dráhu by stálo nepoměrně více než v Praze. Obě města leží víceméně na soutoku dvou řek s množstvím slepých ramen a bahnitého podloží.

60

Odpovědět

A kde jsi přišel na těch 20 hodin týdně? No ikdyby to byla pravda, tak za těch 25 let života toho volného času moc neměli.

181

Odpovědět

+OmilisKřováci se nedožívaj 25 let. A btw, když si spočítáš, kolik oni mají časi a kolik máme my. Tak to vyjde podobně. Jde jen o parametry a jak si je nastavíš. V určitých apektech na tom budeme vždy lépe.

35

Odpovědět

+OmilisTak bavíme se o době před 30 000 lety, ne?
A nevím kolika se dožívají křováci, ale přes padesát to nebude.

Mít hodně volného času taky není výhra, člověk pak nemá co dělat. Holt si lidi musí umět najít práci, která je baví.

100

Odpovědět

+OmilisTo jsou ty parametry. Já bych taky nejradši žil v dnešní době.

50

Odpovědět

+OmilisIndiáni v severní americe kteří se živili lovem a sběrem se v době Kryštofa Kolumba dožívali dvojnásobného průměrného věku než v té době evropané to jest kolem 60 let (v evropě se lidé dožívali kolem 30 let).

92

Odpovědět

+OmilisSe podívej dneska. Minimálně 40 hodin týdně strávíš prací. Já strávím několik hodin týdně navíc dojížděním do té práce. Potom strávíš nějakou dobu (tohle je hrozně odlišné) v obchodech opravdu sháněním potravy a nesmyslů a následné strávíš několik hodin týdně jejich přípravou. Potom se staráš o chod domácnosti taktéž několik hodin. A to nemluvím o povoláních, kde makáš (tak nějak makáš) klidně i těch 24 hodin denně. Z toho mi vychází, že volného času za týden mnoho nemáš. Do toho se musíš stresovat, že zítra bude zase facho, že tě všichni budou sr*t, že nemáš keše, že tě se*e žena, že tě se*e dítě, šéf... Oni si nasbírali, nažrali a dováděli...

Dnes s volným časem neumíme naložit, hlavně proto, že ho moc neznáme a svět a společnost je nastavena jinak. Děti mají volného času dost a evidentně jim to nevadí. Že se lidé nevěnují umění ani ničemu, co je baví, co by je potencionálně bavilo nebo tomu v čem by mohli mít nadání, je zřejmě dáno tím, že na to není prostor, jak finanční, časový, energický, společenský...

Jeskyňáři se určitě nedožívali jen 20 let, jak učebnice dějepisu z 90. let říkají. Našly se pozůstatky důchodců. Samozřejmě, že se nedožívali věku jako dnes (i když i tohle se stávalo), ale to si za pár let budou říkat o nás - to je hold vývin a hlavně prostředí, oni ho měli o něco horší. Třeba ve Spartě se za bojovníka považoval muž až ve věku kolem 30 let (to byla vrcholná forma tehdejšího muže). Římský centurion musel nejdříve vyrůst, potrénovat a následně strávit 20 let ve službě, aby se centurionem mohl stát. Nicméně až budete staří, nebudete moci skoro nic dělat, budete se pochcávat a posrávat do kalhot, nebudete se ani moc zvednout z postele, tak pak se vám určitě bude ohromně líbit, že vám je přes 80 ;)

1918

Odpovědět

+OmilisMně fakt dostává, kolik lidí nechápe a samo se zapojuje do vytváření moderního mýtu, že před X lety "se lidi průměrně dožívali 20-30 let"...

100

Odpovědět

+OmilisLaFleur: Jestli tě sere práce, tak si najdi jinou. Jestli tě sere žena, tak si najdi jinou. Jestli tě serou děti, tak sis je špatně vychoval. Vždycky se dá něco udělat, ale jednodušší je sedět u počítače a nadávat na internetu, jak je dnešní doba strašná. Proč chodíš do obchoďáku, když tě to nebaví. V klidu si můžeš nakoupit zásoby na týden během hodiny. Jestli trávíš víkendy v obchodě (jak se stává trendem), tak je to jenom tvůj problém. S přístupem jaký máš ty, bys ve středověku těžko přežil.


fire: tak mě pouč, kolika let se podle tebe doživali v pravěku? Víc jak 30 to fakt nebude. Jasně jsou vyjímky, ale je třeba si uvědomit, že jakékoliv zranění (či nemoc) bylo velkou komplikací v tehdejší době

183

Odpovědět

+OmilisLeFleur prosím pokus se přečíst tenhle článek: http://www.mojecestina.cz/article/2009072305-hold-x-holt

Děkuji
.

63

Odpovědět

+OmilisA já na oplátku zkusím něco o čárkách ve větě. :-D

130

Odpovědět

+OmilisČlověk kromaňonský podle kosterních nálezů okolo 50-60 let, člověk neandertálský okolo 30-40 let.

40

Odpovědět

+OmilisJen dodám k tomu věku. Spočítejte si (kecám, najděte si to na netu), kolik je potřeba lidí pro stabilní populaci a kolik se musí minimálně dožít. Srovnejte to s myšema a tak. Dojde vám, že těch 30 let je pěknej nesmysl. Ono se totiž této problematice nikdo komplexně nevěnoval. Stejně jako například průměrné výšce člověka v různých dobách. Názory se v tomto liší podle vědeckých škol a univerzit.
*Pokud jo, sem s ním, rád se přiučím.

30

Odpovědět

Odporucam ti pozriet si video https://www.ted.com/talks/steven_pinker_on_the_myth_of_violence
Ta
tvoja uzasna a dokonala doba bola plna strachu, nasilia a neistoty. Pracovat si mohol 20 hodin tyzdenne, ale nemal si istotu, ci ten tyzden prezijes. Clovek z ineho klanu bol pre teba nepriatel, zvierata boli hrozbou a ani s tym jedlom to nebolo take idealne. Problem je v tom, ze sucasnu spolocnost vztahujes na idealizovany prehistoricky sposob zivota. Pravdou vsak je, ze pred 35000 rokmi neexistovali ziadne staty, policie, sudy ani ine autority, ktore by ta ochranili pred nasilim ineho cloveka. Mozno by si "pracoval" len 20 hodin tyzdenne, ale zvysok svojho volneho casu by si nenahanal motyle, ale bojoval o prezitie. Fakt neviem, preco sa stazujes? Ze mozes mat krasne 25 rokov trvajuce detstvo, kedy ti nic nechyba a smrt vidis len v televizii? Ze mozes "pracovat" v klimatizovanej kancelarii s hromadou uzasnych ludi a presediet pol dna na facebooku? Ze si vo svojom zivote hladoval najviac par hodin? Ze aj keby si bol najneschopnejsi clovek na planete, tak ti spolocnost pomoze a s troskou usilia budes zit dostojny zivot? Ze mozes cestovat a stretavat novych ludi, rozsirovat si obzory poznania, nasavat nove vedomosti a informacie? Ze si mozes zalozit rodinu a nebat sa pritom i ich zivoty?


Otvor oci, rozhliadni sa okolo seba a zistis, ze svet, v ktorom zijes je ten najlepsi zo vsetkych svetov ake tu kedy boli.

393

Odpovědět

+tiberkrásne napísané, ono by tým romantikom, ktorí by chceli žiť v praveku stačilo aby ich na týždeň zhodili niekde do stredu džungle nech sa starajú sami o seba hneď by sa im rozjasnilo. A džungľa je ešte veľmi pohostinné miesto, čo taká púšť alebo tundra.

100

Odpovědět

sme naozaj bohaty? ludia umieraju na svete od hladu, kradnu, pracuju do nepricetnosti aby uzivili rodiny, maju vecsinou 1 pripadne 2 deti, lebo viac im financna situacia neumozni. svet nikdy nebol a nikdy nebude chudobny/bohaty! vzdy su sem ti, co robia na druhych.

107

Odpovědět

wow, tohle se sice ve videu neříkalo, ale máš recht. A víš proč? Protože tohle každej ví, jen to nikde neříká, aby se mu ostatní nevysmáli, že je naivní. Nejlepší je být chudej a dívat se na americké filmy a seriály, které ukazují šanci na úspěch. Vždy je lepší být ovce, co věří. :-)

94

Odpovědět

+TichýZmrdPřesně jak tohle říkal Oliver. Amerika je jen o naivní víře, že ti to jednou klapne... Proto to tam taky tak vypadá...

91

Odpovědět

+TichýZmrdTohle je i u nás, akorát si to ještě možná neuvědomuješ. Ale jinak s tebou jen souhlasím. :-)

50

Odpovědět

+TichýZmrdMožná, že to nevidím, ale myslím si, že u nás to ještě není takový "hardcore". U nás je to převážně, co se týče sportky, ale proletáři hold musí mít něco takovýho. Jenže v améru to takhle je naprosto ve všem, protože tam je ten american dream. Tohle se u nás zatím jen rozrůstá... :D

30

Odpovědět

Takže pointa celého videa je, že se dnes máme lépe než ve středověku? Sice jsem něco takového už delší dobu tušil, ale stejně děkuji, že mi to někdo konečně srozumitelně vysvětlil.

321

Odpovědět

To s tím temným středověkem není úplná pravda. Nežilo se jim zas až tak špatně. Jinak výška není ekvivalentem dobré stravy. Takoví Bójové byli obři – i na dnešní poměry. V období před nimi byli zase lidé velmi malí, dětské postavy. Mluvím o našem území.
A ty klišé okolo, které autor používal, jsou příliš zjednodušující. Jde o pointu. Pointa, která mnoha lidem asi unikla, je taková, že specializace a silné přerozdělování je klíčem k úspěchu. Čím více lidí a více kontaktů, tím lépe.

72

Odpovědět

:D Jesus Christ :D
To sú zase žvásty :D
Video je fajn :)

53

Odpovědět

Bůh je v Africe.

40

Odpovědět

Tohle všechno skončí zhruba za 40 let. Pak nám dojdou zásoby ropy. A pak můžeme říci sbohem levným potravinám, dopravě, lékům, moderním materiálům. Drogerie a kosmetika přestane existovat, stroje které potřebují ke svému chodu olej nebo vazelínu přestanou fungovat. Svět měl před ropou 500 mil. obyvatel, potom během 100 let se díky ropě a jejím výdobytkům populace rozrostla na 7 mld. Až ropa dojde klesne populace na stejnou hodnotu jako tehdy, protože přesně tolik lidí dokáže planeta uživit obnovitelnými zdroji. Tzn. jenom každý 14 přežije. Myslíte, že to budete zrovna Vy?!

327

Odpovědět

Jak mohla vzrust populace o 7mld,kdyz na svete je jen 50 milionu lidi ?

914

Odpovědět

+sftDobře ty! :D

131

Odpovědět

Ano, v případě že lidstvo za těch 40 let nepokročí v technologiích. Nemyslím jenom energetických ale i nové materiály atd. Btw. z jakého zdroje je těch 40 let ? Pár odhadů jsem četl a téměř každý je jiný :D

80

Odpovědět

Si myslím že nový technologie jak překonat tuhle ropnou krizi už dávno mohli být na světě. Jenže to se nemůže stát dokud u moci bude banda oligarchů, který ovládají svět a takle by přišli o peníze z ropy nebo uhlí atd. a tudíž i o moc. Už dávno se všude kecalo v dokumentech že do roku 2020 se postaví první termonukleární elektrárna která pojede na vodík. Vsadím se že to nebude do tý doby než dojde uhlí a než se pořádně napakujou tam nahoře, určitě ten vývoj brzděj nebo záměrně sabotujou. To samí automobily na elektřinu, vodík atd.

95

Odpovědět

"Podle nové zprávy Mezinárodní energetické agentury dosáhly obnovitelné zdroje v roce 2013 celosvětově 22% podílu na výrobě energie."

40

Odpovědět

+eXeNám jde spíš o něco, co má v sobě brutální řetězce narvaný uhlíkem.

60

Odpovědět

Netreba zase hltať všetky katastrofické scenáre, o ktorých sa píše na pochybných portáloch. Treba si uvedomiť, že krajiny ťažiace ropu nikdy nezverejnia pravdivé čísla, vždy radšej zásoby podhodnotia aby jej cena rástla. A aj tak ti vravím, že nikdy, naozaj nikdy nevyťažíme všetku ropu, pretože teraz sa ťaží sa len tá ropa, ktorá je ľahko dostupná aby bola jej ťažba ekonomicky a energeticky výhodná. Tejto ropy je len malé percento, postupom času, ako jej cena rastie sa dostávame ku čoraz viac nedostupnejším ložiskám (ropné piesky, podmorské ložiská) až sa postupne dostávame do bodu kedy energetické využitie ropy nebude mať zmysel a vtedy sa už dávno budú uplatňovať iné technológie, ktoré sú ešte teraz nevýhodné (obnoviteľné zdroje, jadro). Ak aj bude energetické využitie nevýhodné, stále zostane ešte veľmi veľa ropy na jej využívanie ako výrobnej suroviny na plasty, mazivá, a všetko ostatné no aj toto bude raz prekonané, pretože všetko to sú len uhľovodíky, ktoré dokážeme syntetizovať napr. z CO2 aj keď za pomoci množstva energie čo sa dnes neoplatí ale pri drahej rope to bude inak.

141

Odpovědět

Pred 10000 lety melo 100% lidi velky hovno. V roce 2014 ma 90% lidi hovno a 10% vsechno.
Jo,je to progres :-D

Kappa

1326

Odpovědět

A pořád je to hovno 90 % lidí víc, než to hovno, co mělo 100 % lidí před 10 000 lety. To je progress!

Jak může bejt někdo takhle vypatlanej? Koukal si vůbec na to video?

201

Odpovědět

+eXenedokážeš si představit, že to je těžce vydělaný hovno. Radši mít hovno jak před 10000 lety než mít lepší hovno z kterýho se ještě napakuje někdo nad tebou. V tom videu pán ekonom akorát vyzdvihuje to málo co z té jeho ekonomie vzešlo dobrýho. Ve skutečnosti akorát ta eklonomie dala za vznik korytům pro boháče, který vydělávaj na těžce pracujících lidech.

523

Odpovědět

+eXeJasně, sedět 8 hodin v kanclu je tak k******y těžký! Radši bych celej den makal na poli, v průběhu toho ještě odbíhal k dobytku a mezi tim všim bych se tak trošičku bál, abych se nezranil, protože bych pravděpodobně umřel na infekci.

No a co, že někdo nademnou se napakuje? Co je mi po tom? Závidíš? Buď "ten někdo". Hlavní je, že JÁ mam střechu nad hlavou, elektřinu, vodu, PC, mobil, internet, lékařskou péči…

294

Odpovědět

+eXeexe: věřím, že před 10 000. lety pro nás měli hovno, jenže duchovně a psychicky měli rozhodně víc než my nyní ;)

48

Odpovědět

+eXeDarketah: Máš pravdu, před 1 000 jsi mohl vstávat až při východu slunce a makat na poli jenom do západu slunce. A navíc ti šlechta vžydcky přišla ochotně pomoct. Jsi fakt závistivý vůl.

114

Odpovědět

+eXeOmilis: tam je řeč o 10 000 let zpátky, to šlechta fakt nebyla ;) . V té době sis nabral (to málo co bylo) a byl si rád. Nikdo tě nebuzeroval. Zřejmě se o to navzájem dělili, protože žili v tlupě čili takové větší rodině... Stejně jako žijí dnes nějací domorodci :) . Oni se maj fajn a nám se jen smějou...

25

Odpovědět

+eXeLaFleur: Duchovně měli rozhodně víc než my teď? A to má bejt jakože výhra???
A specifikuj mi to "psychicky" a taky mi pověz, jak si na to přišel, prosimpěkně

72

Odpovědět

+eXeA jak muze bejt nekdo tak vypatlanej a nepoznat tak evidentni sarkasmus.
Kappa !!

32

Odpovědět

+eXeeXe: duchovně = duševně (psychicky). A to má bejt jakože výhra. A přišel na to zřejmě tak, že si přečetl něco o výsledcích zkoumání pozůstatků lovců a sběračů z doby kamené a života současných primitivních kmenů, které ukazují, že se u takových lidí neprojevuje destruktivitní chování, žijí vpodstatě v ideálním komunismu, pojmy chudoba nebo blahobyt neznají a prý jsou tak hrozně spokojení. Moderní člověk má svůj takzvaný důstojný život, barák plnej krámů, plnej pytel neuróz, úchylek, trpí chronickou neschopností se zabavit (tj. nudí se) a je pořád nespokojenej. Nevím, kdo je duševně vyspělejší, ale primitivové vypadají, že jsou šťastnější.

20

Odpovědět

Ty nebudeš nikdy spokojený. Je jedno kolik toho kdy budeš mít.

130
Další