Hraj na jistotu – Tim Minchin

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:1 715
Píseň, kterou Tim složil u příležitosti 50. výročí postavení opery v Sydney.

Přepis titulků

V jednoduchosti je krása, život je jako písnička, lidé jsou zvyklí na nějaké melodie, takže jestli chceš, aby s tebou zpívali, nijak to nekomplikuj. Měl bys hrát na jistotu, život je jen hra. Lidé se rádi drží pravidel, tak jim dej, co chtějí, a nic na tom neměň.

Nikdo nemá rád chytráky, nikdo nemá rád složitosti, jestli chceš dojít daleko, najdi si cestu nejmenšího odporu a po té se vydej. Hlavně moc nevystrkuj hlavu, - nebo o ni přijdeš. - Useknou ti ji. - Seď hezky vzadu a odsuzuj ostatní.

- Sedni si! Pak nebudou oni odsuzovat tebe. Když budeš lidi provokovat, nikam to nedotáhneš, je to tak, nikoho nezajímá tvůj názor, - tak sklapni… - …a odehraj svou roli. - Svět je jedno velké jeviště. - Víš, svět je jedno velké jeviště. A lidé jenom herci. Tak odříkej své repliky přesně podle scénáře a chovej se proboha přiměřeně svému věku.

Nikdo nemá rád vejtahy, nikdo nemá rád šašky. Tak hlavně nevyčnívej z davu, pak tě nikdo nemůže porazit. Musíš si kolem sebe postavit zdi, ať jsou hezky rovné, postav si kostku, abys splynul s pozadím. Pak na tebe nebudou ukazovat ani zírat.

- Obyčejným lidem to nic nepřinese. - Umění nikoho nezajímá, architektura nikoho nezajímá. - Plýtvání penězi daňových poplatníků. - Je to selhání. Pak na tebe nebudou ukazovat ani zírat. Musíš se držet svých přesvědčení, pořádně se utvrzovat ve svém názoru. Nechceš se vystavit nepohodlí z toho, že zkusíš obout boty někoho jiného.

Musíš zjistit, do jakého týmu patříš, a pak se k němu hrdě hlásit. Najdi si pohodlnou krabici a hezky v ní zůstaň. První den ti Bůh dal televizi, druhý den dovezl gauč. Kde by se asi vzala ta zábava ke konzumaci, kdyby vesmír chtěl, abys vyrazil do světa?

Zůstaň v řadě, zašij si oblek, skryj svou pravdu, utři slzy, nedělej problémy, najdi svou bublinu, drž se černobílých myšlenek, hraj na jistotu, znej své místo, svoje hranice a limity. Najdi si doktrínu, té se drž, postav si krabici a zůstaň v ní. Zůstaň v řadě, zašij si oblek, skryj svou pravdu, utři slzy, nedělej problémy, najdi svou bublinu, drž se černobílých myšlenek, hraj na jistotu, neexperimentuj, nic nevymýšlej, nic neměň, divné nápady přenech Dánům.

Těm podivným Dánům. Musíš hrát na jistotu, tvá mysl je jako dům, když ji hezky zamkneš, možná se ti podaří udržet svět venku. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi jeho nejlepsi co jsem zatim slysel - klobouk dolu...

40

Odpovědět

Já ho miluju, vždycky mi připadal jako mladší a hezčí bratr Billa Baileyho.

51

Odpovědět

Billa Baileyho pornoherce, anebo toho plešatého s těmi dlouhými vlasy?! ☝️😆

Oba jsou frajeři, a TEĎ MLUVÍM o Billu Baileym (Manny) a Timovi Minchinovi

10