Tim Minchin: Plot

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:170
Počet zobrazení:8 841

Toto vystoupení Tima Minchina pochází z jeho velkolepého koncertu v londýnské Royal Albert Hall. Píseň o složitosti světa nejen potěší každého odpůrce černobílého vidění světa a milovníka chytlavých melodií, ale především patrně rozpoutá v komentářích padesátipříspěvkovou diskuzi o dějinách Tibetu a jihoamerického marxismu. Což bude boží... :-P

Poznámky:
Timothy Garton Ash je britský historik zabývající se dějinami východního bloku a lidskými právy,
Ben Goldacre je britský lékař kritizující některé formy alternativní medicíny. Vypadá takhle.
Prius je hybridní auto od Toyoty.
 

Přepis titulků

Štve mě, že když čtete bulvár, když uděláte tu chybu a omylem ho někde zahlédnete... Když čtete bulvár, dopisy čtenářů nebo nedej bože diskuze na internetu, můžete dojít k názoru, že úkolem lidstva je dělit věci do dvou skupin. Takové to všudypřítomné černobílé vidění světa. Všechno je buď dobré, nebo špatné, zdravé, nebo smrtící, přírodní, nebo chemické. Vojáci v Iráku jsou hodní a pedofilové jsou zlí, přestože někteří vojáci mají rádi děti, a někteří peďáci vlastní zbraně.

A když sníte tyhle bobule nebo vypijete tenhle džus, budete zázračně zdraví a budete žít navěky. Ale když požijete tenhle toxin, nebo se necháte očkovat, dostanete rakovinu a umřete. Nebo dostanete autismus a nebudete mít rádi objímání. A všechno organické a přírodní je dobré, přestože přírodní látky zahrnují i arsen, hovínka a krokodýly.

A všechny chemikálie jsou špatné, přestože... všechno jsou chemikálie. Všechno jsou chemikálie! Až zjistí, že podložky na jógu způsobují rakovinu, bude to můj nejšťastnější den v životě. Ale abych si na to jenom nestěžoval, inspiroval jsem se Bonem, a tím, jak využívá hudbu k řešení chudoby ve světě, velmi úspěšně...

Takže jsem se rozhodl napsat píseň proti falešným dilematům. Vznikla díky velmi chytrému Timothy Gartonu Ashovi a velmi legračně vypadajícímu Benu Goldacreovi a jmenuje se Plot. Někde ve vašem šatníku, klidně se vsadím, je tričko s portrétem Che Guevary. Byl to revolucionář a měl hezkou čapku, ale jinak to s ním není tak jednoduchý.

Che byl tak trochu homofob. Podle všeho. Che byl tak trochu homofob. Tohle je píseň na obranu plotu, skromný popěvek, hymna rozpolcenosti. Čím víc toho víte, tím je pro vás těžší mít jasný názor, a vlastně na něm nezáleží. Nepoznáte, kde je tráva zelenější.

Vypadá to, že nikde. Ale určitě je snazší vidět rozdíl, když sedíte na plotě. Někde ve vašem domě, klidně se vsadím, je fotka toho vysmátýho hipíka z Tibetu, dalajlámy. Je milej a zábavnej, dává spoustu rozhovorů, ale kdysi v Tibetu tihle srandovní mniši utlačovali chudý. A to buddhistický učení o příštích životech je skvělej způsob, jak zabránit povstáním. Tipuju.

A tak tvrdí chudým, že budou mít další život, ale on je boháč už v tomhle, tak se mu to lehce říká. Zde stojím a bráním plot, malá kapela tu hraje hymnu rozpolcenosti, Dělíme svět na teroristy a hrdiny, na lidi normální a divný, na slušný občany a peďáky. Na věci, co můžou za rakovinu, na věci, co ji léčej, a věci, co ji nezpůsobujou, ale možná jednou budou.

Dělíme svět, aby se nezdál tak strašidelný, na zlo a na dobro, na černou a bílou, na chlapáky a buzny, na neměnnost a nejistotu. Chceme, aby byl svět binární, ale tak snadný to není. A váš pes znečišťuje ovzduší víc než osobní auto. A vaše dítě taky, takže byste ho možná měli vyměnit za Prius. Tohle je řeč na obranu plotu, celý orchestr tu hraje poctu rozpolcenosti.

Dělíme svět na socany a ozbrojence, na ateisty a fanatiky, na abstinenty a feťáky, na chemii a přírodu, na výmysly a fakta, na vědu a nadpřirozeno, ale přirozeně to není tak černobílý. Dělíte nás na teroristy a hrdiny, na lidi normální a divný, na slušný občany a peďáky. Na věci, co můžou za rakovinu, na věci, co ji léčej, a věci, co ji nezpůsobujou, ale možná jednou budou.

Dělíme svět, aby se nezdál tak strašidelný, na zlo a na dobro, na černou a bílou, na chlapáky a buzny, na papoušky a kanárky, Chceme, aby byl svět binární... 0 01 010 0100 01001 010010 0100100 01001000 Čím víc toho víte, tím je pro vás těžší mít jasný názor, a vlastně na něm nezáleží.

Nepoznáte, kde je tráva zelenější. Vypadá to, že nikde. Ale určitě je snazší vidět rozdíl...

protože to není tak snadný. Běžte se vyčůrat, druhá půlka bude ještě divnější. Překlad: Moggs www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Error loading ... můžete opravit? Díky

00

Odpovědět

Poslední dobou má oblíbená písnička od něj. Děkuji za připomenutí, třeba někomu rozšíří obzory. :)

00

Odpovědět

První polovina byla slabší, ale pak se z toho vyklubal docela dobrý song.

21

Odpovědět

Pěkná písničká. Ale mám trošku problém v tom, že mi přijde pokrytecká vzhledem ke zbytku jeho tvorby. Tim Minchin je skvělý muzikant a je ohromně vtipný, ale velice. rád. škatulkuje. Věda je skvělá, náboženství je nesmysl, všichni, kdo věří alternativní medicíně jsou hloupí, tak jeho tvorba vyznívá. Skutečně na mě často působí jako člověk, který si pořídil patent na pravdu. Nechci se pouštět do toho, jestli tu pravdu má nebo ne, protože souhlasím s touto písničkou. Není to tak jednoduché. Ale nemám pocit, že by si to on sám vždycky uvědomoval.

35

Odpovědět

Pokud mohu tak celá lidská existence se zakládá na škatulkování :) je to jaksi funkce jakékoli inteligence tudíž člověk krmí vědomí binárními daty. (Líbí se mi to ano/ne, je to moje máma ano/ne, znám ho ano/ne, zabije mě to ano/ne...) druhá je pak paměť. Pokud tyhle škatulky rozšíříš na tisíce tak na to možná zapomeneš, ale to ty se chováš pokrytecky když si myslíš, že jsi naprosto objektivní. To by si musel pro každý rozhodnutí, každou věc skoro i elektron mít vlastní definiční škatulku a říkej si tomu třeba bůh nebo nesmysl, ale jedinec si vždy najde optimální cestu svojí existence. Respektive máš ho rád/nemáš :D

10

Odpovědět

+AlennAlenn na túto evolučnú antropologickú p******u si prišiel sám alebo ti niekto pomáhal? Ak by ľudský mozog rozmýšľal len systémom áno / nie tak by sme neboli schopní riešiť komplexné problémy a matematika by nám absolútne nič nevravela ty jebotrt pomýlený. Zato, že ty sa nedokážeš pozrieť na problém z viacerých uhlov a všetko musíš jebať do presne preddefinovaných škatuliek, tak to je tvoj problém, ale nepredávaj toto tvoje obmädzené videnie sveta ďalej a netvár sa, že to je vlastne chytré, lebo si tupý jak praveké koleso.

05

Odpovědět

+SlniečkarTy vyjebaný maďare z východu. Komplexní matematika se skládá z čeho? Co tvoří komplexní úlohy? To si prostě nějakej genius přijde a řekne takhle to je, bude a bylo? Bez této logiky by nemohl být pokus a bez pokusu výsledek a kam si zařadíš výsledek? Úspěšný/neúspěšný a na tom stavíš dál. Já zbožňuji se dívat na problematiku z několika úhlů a co víc je pohled více osob než průnik dvou 'škatulek' kterým říkáme pravda? Nebo co je výsledkem evoluce než schopnost 'škatulkovat si' a předávat si svoje pokusy a výsledky na další generaci, která by měla navázat na již známé?
Chápu že ty si se narodil jen za účelem množení i přesto na tebe od malýho zmrda platí to, že děláš věci které jsou pro tebe výhodné, říká se tomu přežití a bez těchto základních definic hrozby, zdroje a přínosu bys tu ani nebyl.

13

Odpovědět

+Alennsouhlasím s Alenn. Všechno je to jenom true/false --- jednička / nula

10

Odpovědět

Jsem z toho trochu zmatený, což nemám rád, ale má to něco do sebe, jako ostatně všechny jeho songy.
A je úžasné kolik lidí se tady dokáže pohádat jestli to je, nebo není levičácké, když je i v popisku zmíněno že je to kritika právě takových věcí.
Well done Minchin, well done.

70

Odpovědět

grc

01

Odpovědět

By mě zajímalo, jak tu někteří došli k názoru, že tahle písnička je proti levičákům, socanům a bůhví proti komu ještě, když vůbec politická není a jen vysvětluje, že škatulkování nedává smysl, protože věci nejsou jen černobílé.

Přijde mi, že takový lidé jsou schopni i z věty dobrý den si odvodit, že to podporuje jejich vidění světa a v podstatě přesně tím podporují to, co tahle písnička kritizuje.

181

Odpovědět

Jen zírám na to velké hodnocení. Vždyť vlastně mluví proti levičákům, což je 90% zastoupení VD :D :D

215

Odpovědět

"Liberals" jsou "socani" přesně odkdy? Na jednu stranu celkem banalita ale na stranu druhou to nedává smysl ani jako volnej překlad a je to jednoduše blbě. Ten rozdíl je dost markantní.

51

Odpovědět

Rekl bych, ze nejlepsi song co tu od nej byl. A ten orchestr je k tomu dobra morda!

111

Odpovědět

Je to jenom můj názor nebo je nás tu víc takových? Ale ten člověk mi nepřišel vůbec simpatický, popravdě jsem se přistil jak jsem si hned řekl :,, tvl co je to za pi*use ? Vlasy jak kkt a ještě má namalovaný oči a za to jak mluví, ten hlas jeho, hned bych ho trefil cihlou,,.Vůbec ho neznám, nemůžu ho soudit ale přesne tohle jsem si fakt řekl ( zajímavé jak někdo může vzbudit takové dojmy že?) :/. Na video jsem se podíval jen pro to kladné hodnocení. Jo, byltam nějaký orchestr a nástroje a publikum a blikalo tam světlo, určitě každý ten hudebník je kádr jak sviňa a zahráli to určitě dobře to jim neberu, jenže ta písnička pro mě byl úplnej odpad..mega odpad. Ani jsem v ní nehledal tu pointu ani to co chtěl vlastně říct. Začal tam trapčit na začátku a brečet jak malá holka a pak jak to teda mega vymyslel a udělal písničku, která se fakt nedala poslouchat. Snesu hodně. Hudbu mám rád. Na tomhle kousku fakt ocením maximálně kvalitu hudebníků. I on hraje určitě bezva na klavír. Song byl ale lacinej šit, kterej by dokázal sesmolit každej...taková tuctovka trapná. Umělá, hnus. Jako od Ewy Farny ta o těch vánocích co teď jede. Taky mega odpad. Určitě má ten týpek i dobré písničky ale tohle. To fakt ne :D Ani Ewa mi nevadí, dokonce překousnu i to jak je mega tlustá i když mám nutkání jí bít pěstmi a u toho jí to připomínat už jen proto, že zazpívala :,, mám boky jako skříň co naplat,, a všichni hned :,, jooo ona je svá, ona se toho nebojí, pořád nějaký showbiz ji otravuje ona je hrdá na to jak vypadá, jaká to silná žena to je ,, začaly všechny ty hnusný tlustý m*dky, který ani nezvednou zadek z křesla a láduje se to šlehačkou při sledování Ulice. Hnus. Jsem znechucen. A tohle se mi stává poslední dobou častěji a častěji.... bože, jak v té písničce tady ve dvou pasážích jakože pomlka a on tam prohodil nejakej mega trapnej vtípek. kkt.
Jo mohl jsem napsat jen že se mi to nelíbilo ale potřeboval jsem to prostě někomu sdělit.

07

Odpovědět

Konečně zase po dlouhej době... jen víc, víc.

64

Odpovědět

No stacilo mi jeho pojatie Tibetu a viac som nepotreboval , takze nudil som sa do 3 50 a potom to vypol .

420

Odpovědět

a přesně kvůli takovým lidem je písnička složená ;)

326

Odpovědět

+AirenAno ? tak mi to vysvetli co myslis tym ,,takovy,, rad sa necham poucit .

55

Odpovědět

takze sa trafil Al Gore

31

Odpovědět

right in your face, socani, super video, az mi je divne ze sa tu objavilo

29

Odpovědět

Geopolitickou debatu asi rozpoutávat nebudu, jen tu tak nechám poznámku, že 01001000 v binárním kódu je písmeno H. Díky, to je vše. :)

160

Odpovědět

A znamená to Hidiot, nemám pravdu? Hahahaha!

21

Odpovědět

taky jsem zjistil no :D tak nevim jestli to zamyšlel nebo ne a proč :D

00