Pulp – Common PeopleHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:4 902

„Common People" je song britské alternativní rockové kapely Pulp z jejich pátého studiového alba Different Class (1995). Ihned se vyšplhal na druhou příčku domácí hitparády a stal se kultovním hitem skupiny. V roce 2015 zvítězil v anketě časopisu Rollingstone o nejlepší britpop píseň. Text je o bohatých lidech, co by chtěli žít jako „prostí lidé“, protože si ze své privilegované pozice idealizují chudobu. Tomuto fenoménu se říká „class tourism“ (třídní turistika).

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Pocházela z Řecka, prahla po poznání. Studovala sochařství na Saint Martin's College, kde jsem jí… padl do oka. Řekla, že její fotr je v balíku, já na to: „Tak to si dám rum s kolou.“ Ona řekla: „Fajn.“ A po chvíli dodala: „Chci žít jako prostí lidé, chci dělat to, co prostí lidé.

Chci spát s prostými lidmi, chci spát s někým, jako jsi ty. No co jsem měl dělat? Řekl jsem: „Nějak to zařídím.“ Vzal jsem ji do sámošky. Nevím proč, ale někde jsem začít musel. Tak to začalo tam.

Já řekl: „Dělej, že nemáš prachy.“ Ona se smála a řekla: „Ty jsi vtipnej.“ A já na to: „Jo? Tady se nikdo jinej nesměje. Jseš si jistá? Chceš žít jak prostí lidé? Chceš vidět to, co vidíme my? Chceš spát s prostými lidmi? Chceš spát s někým, jako jsem já?“ Ale ona to nepochopila.

A jen mě s úsměvem vzala za ruku. Najmi si byt nad obchodem, ostříhej se a najdi si práci. Dej si cigáro a zahraj kulečník, dělej, žes nechodila do školy. Ale stejně to nikdy nebude ono, protože až budeš večer ležet v posteli a pozorovat šváby na stěnách, tak by stačilo zavolat tátovi a on by to zastavil. Nikdy nebudeš žít jako prostí lidé, nebudeš nikdy dělat to, co děláme my. Nikdy nepohoříš jako prostí lidé, nikdy se ti život nerozpadne pod rukama.

Nebudeš tančit, pít a šukat, protože nic jinýho ti nezbude. Zpívej s námi smrtelníky, zpívej a možná nějak přežiješ. Směj se s prostými lidmi, i když oni se vlastně smějou tobě. A pitomostem, který děláš, protože myslíš, že být chudej je cool. Chci žít s prostými lidmi, jako jsi ty…
 

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Písnička je to dobrá, ale na Disco 2000 to prostě podle mě nemá.

51

Odpovědět

Mám raději verzi od kapitána Kirka - Williama Shatnera :). Dle mne mnohem lepší.

William Shatner - Common People

41

Odpovědět

Jarvis Cocker psal v devadesátkách geniální texty :)

70

Odpovědět

Mému hudebnímu vkusu se doneslo, že toto je považováno za hudební klenot. A tak začal krvácet.

620

Odpovědět

No, nechápu ty dislajky, protože během poslechu tohoto "klenotu" jsem si přpadal nějak takhle https://imgflip.com/i/3u0kzz

47

Odpovědět

konecne naky ,,britpop,,

04