Hygiena na veřejných WCAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:187
Počet zobrazení:9 388

Dnes nám kluci z AsapSCIENCE vysvětlí, jak je to s bakteriemi na veřejných toaletách, jestli se vyplatí pokrývat prkénko toaletním papírem a na co si dát pozor.

Přepis titulků

Občas to domů prostě nestihnete. S ohledem na pochybnou čistotu veřejných záchodků vyvstává otázka: měli byste nad mísou dřepět nebo ji pokrývat toaletním papírem? Hrozí vám opravdu něco? Někoho může překvapit, že kuchyňské prkénko má na sobě průměrně 200krát více fekálií než to záchodové.

Ještě hůř je na tom houbička, ve které bývá asi 200 000krát více bakterií. Všichni jsme byli na špinavých veřejných záchodcích, pokud se ale záchod zdá být v pořádku vizuálně, je pravděpodobně čistší než zbytek věcí v kabince. Navíc je kůže skvělou ochrannou vrstvou proti mikroorganismům. Přestože některé bakterie jako E. coli mohou na prkénku přežít neomezeně dlouho, nemáte-li otevřenou ránu a není-li na prkénku nic ostrého, bakterie se do vašeho těla nejspíše nedostane.

Pokrytí prkénka toaletním papírem sice může omezit kontakt s bakteriemi, je ale třeba zvážit pár věcí. Bakterie, které se vyskytují na záchodovém prkénku, jsou běžní kožní mikrobi, které lidi v těle mívají a kteří nepředstavují hrozbu, nemáte-li narušenou imunitu. Navíc jsou mikroorganismy skoro jistě na všem ostatním.

Samotné spláchnutí vytváří aerosolové bakterie, takže i toaletní papír je patrně kontaminován. Nebezpečí infekce pramení z nesprávného mytí rukou a následného dotyku úst, očí a dalších tělních otvorů. Máte-li takový strach z bakterií, že papírem chráníte svůj zadek, měli byste nosit ochranný oblek, protože jste jim stejně vystaveni. Dřepění nad mísou je skvělou alternativou, pokud jste zhnuseni, navíc si přitom zacvičíte.

Jinak seďte sebejistě, umyjte si ruce a pak jděte ke dveřím a sáhněte na kliku, na kterou sahali všichni ti, co si ruce nemyli. Díky audible.com za audioknihu dle vašeho výběru zdarma na audible.com/asap. Audible je hlavním dodavatelem audioknih s více než 150 000 knihami všech různých žánrů.

Koukněte na Think like a freak od autorů Freakonomics. Tuto či jinou audioknihu si můžete zdarma stáhnout na audible.com/asap. S jejich aplikací si ji můžete poslechnout na svém zařízení. Děkujeme Audible, že umožňují vznik těchto videí. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já se řadím mezi "pokrývače", ale ne tak kvůli bakteriím, ale spíše kvůli tomu osobnímu pocitu. Stačí mi ty žluté fleky na prkénku, a představa, že předtím tam seděl nějaký velký chlupatý zadek někoho jiného.
A splachovadlo a kliky u dveří? Použiju kus toaleťáku, a kliky ani splachovadla se tak vůbec nedotknu. Problém vyřešen.

30

Odpovědět

No, asi se najdou výjimky...

Přepadlo mě sraní zrovna v blízkosti relativně nově vybudovanýho veřejnýho WC v Brně. Je to taková větší kadibouda (nevím, kolik to může být - 3x3 metry?), má elektricky ovládané dveře, atd. Hodíš tam peníze, otevřou se dveře, rozsvítí se obsazeno a na 15 minut je to "tvoje". Vevnitř je snad vše ovládané dotykovými tlačítky - splachování, voda, mýdlo, dveře,...

No, tak si říkám - super, ultramoderní hajzl, placenej, bude určitě čistej a v pohodě. Vhodím prachy, otevřu dveře, vlezu tam... to se nemělo stát. Na zemi stál tak centimetr vody a všude kolem byly hovna. Přes umyvadlo byly přehozený totálně posraný rifle. Tak jsem si dal otočku a raději jsem to vydržel domů...

Zajímalo by mě ale, jak se dostal domů ten člověk, co se tam přebaloval. Jestli si p****l rifle, musel si posrat i trenky. Doufám, že se jednou dočkám rozuzlení.

100

Odpovědět

Ja si zoberiem trochu toaleťáku a utriem prkienko ani nie tak kvôli baktériam ako kvôli zaschnutým šťankám. A to ma privádza k drúhemu bodu tohto informačne hodnotného komentáru. Nenávidim ľudí ktorí aby trošku pomohli sebe poriadne uškodia druhým. Teda ľudia ktorý hooveringujú na hajzlom oštiaho. Nedotýkaju sa dosky lebo je špinavá tak ho zase oštia. splachujú nohou. Ěšte aj kľučku by najradšej tou špinavou topánkou použili.

61

Odpovědět

Lidem okolo to už tvrdím roky, ale stejně nikdo neposlouchá.

61

Odpovědět

Já si na záchod stoupnu jako na turecký je to to nejlepší a nic se nemůže stát.
http://postimg.org/image/y6jj6jzqr/

523

Odpovědět

Lidi, dám vám radu: Neklikejte na ten odkaz. Nechcete to vidět.

234

Odpovědět

+komunardAle o to víc teď na něj musím kliknout!!! :D

110

Odpovědět

+komunardSakra, pozdě :-/ :D

40

Odpovědět

Mně to zase připomnělo tohle: https://www.youtube.com/watch?v=IJrWlHRT-18 :)

13

Odpovědět

Možno ma za to asi budete nenávidieť ale... Podľa mňa sú ľudia príliš paranoidný. Baktérie sú všade. Kúpite si jedlo v rýchlom občerstvení - konzumujete ho z neuveriteľným počtom baktérií. Prechádzate sa po frekventovanej ulici - máte okolo sebe obrovské množstvo baktérií. Čohokoľvek sa chytíte, naskáču na Vás baktérie. Kupujete v obchodných domoch pečivo - gratuľujem opäť konzumujete mnoho baktérií a to aj od ľuďí špinavých, ktorý tam nakupujú a nepoužívajú rukavicové sáčky a majú tendenciu chytať každé pečivo kým si vyberú. Ja to nejak neriešim, verejné záchody mi nevadia, sadnúť na misu bez obloženia mi nevadí, vysušiť si ruky v tom fúkacom stroji mi nevadí a pri odchode sa chytiť kľučky mi tiež nevadí. Neriešim to, nemám problémy z imunitou. Je iné, pokiaľ má človek celkovo slabú imunitu, vtedy sa to dá pochopiť a ba naopak je to úplne normálne. Podľa mňa stačí mať aspoň doma dobrú hygienu - poriadne si umývať ruky, sprchovať sa a podobne. Hoc...ani to Vás pred baktériami nezachráni ale hygiena hold proste musí byť :) Keď som vonku je mi jedno čoho sa chytím.

131

Odpovědět

Když tě chytne luxusní s****a tak jseš rád, že vubec na nějakém hajzlu sedíš.. prakticky jindy na veřejné WC nechodím.

jinak btw vždy si v hlavě říkám "slyšel jsem, že první záchod bývá nejčíštější" ale snad si tohle neřekne každej :D

113

Odpovědět

záleží na lokaci. Když jsem chodila do první školy měla jsem 90% jistotu, že nejčistělší záchod bude úplně poslední. Protože měl okno. jenže to okno bylo v úrovni schodiště a bylo vidět i do školní chodby. Holky tam tedy nechodily. Jenom já si vždycky z tašky vytáhla složený A2 papír a izolepu... problem solved

232

Odpovědět

Téma vo hovně!

130

Odpovědět

Já dělám obloženou mísu spíš kvůli tomu, že po dosednutí tolik nestudí řiť. Ale jinak se snažím veřejným WC obloukem vyhýbat.

161

Odpovědět

připomělo mi to:
https://www.youtube.com/watch?v=oqJdBTFm284

00

Odpovědět

jinak, já třeba záchodové prkénko řeším stylem, vytáhnu antibakteriální gel na ruce, šak ono je jedno co tím pokapu a utřu, a jsem spokojená :D

53

Odpovědět

aj tak si na verejnych hajzloch budem robit "oblozene misy" :D

244

Odpovědět

Já si radši zacvičím :)

133

Odpovědět

zkus stojku

271

Odpovědět

to se radši poseru.

37

Odpovědět

Evidentně jsi nezažil pořádnou sračku...

120

Odpovědět

Finčomrde.

80

Odpovědět

Na internetu snad není jediný vědecký kanál, který by nesponzorovalo audible.com :D

341

Odpovědět

hey! You got to make them money!

32

Odpovědět

Další