Ještě horší trestyInfographics Show: Nejhorší tresty v dějinách lidstva (S01E02)

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:5 293

Druhý díl série Nejhorší tresty v dějinách lidstva představí přehled dalších, ještě brutálnějších trestů, které se v historii lidského pokolení objevily. Tentokrát se zaměří nejen na středověké, ale i na starověké praktiky – sicilského býka, čínské mučení vodou anebo popravu hmyzem z Persie.

VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO SLABŠÍ POVAHY.

Poznámky k překladu – literatura a další zdroje:
www.historyrundown.com
Victims and Values: A History and a Theory of Suffering, Joseph Anthony Amato, v anglickém jazyce 1990, Greenwood Press.
www.medievaltimes.com
One Bloody Thing After Another: The World's Gruesome History, Jacob Franz Field, v anglickém jazyce 2013, Michael O'Mara Books. 

Přepis titulků

Toto video vzniklo díky WIX. Pokud chcete vytvořit web, jděte na: wix.com/go/infographics a vyzkoušejte prémiovou funkci. Na základě poptávky přinášíme další díl o nepředstavitelných trestech, které se ukládaly zločincům a lidem, kteří prý ohrožovali vládu, vládce, dokonce i víru. I když se dnes lidem už nedrtí lebka jako ve středověku, existují ve světě kruté tresty.

I v nejvyspělejších zemích je waterboarding, nervy drásající či dlouholetá izolace. Bičování, které se stále používá, je označováno za „víc než trýznivé“ a umíme si představit, že smrt ukamenováním musí být hrozná. V roce 2008 se objevily zprávy o třináctileté somálské dívce, kterou po krk zahrabali a 50 mužů ji ukamenovalo. Proč? Nahlásila znásilnění. V dnešním díle Infographics Show si projdeme další ničemnosti.

NEJHORŠÍ TRESTY V DĚJINÁCH LIDSTVA ÚVOD – ČÁST DRUHÁ 10. BRONZOVÝ BÝK aneb SICILSKÝ BÝK Tento krutý trest používali ve starověkém Řecku. Jak to víme? Řecký historik Diodóros Sicilský jej zmiňuje ve své knize, v níž psal o různých kulturách své doby. Býk se vyráběl z bronzu a veliký byl téměř stejně jako skutečný býk. Na boku měl dvířka, kterými do něj strkali odsouzené k smrti. Poté se pod býkem rozdělal oheň a člověka pekli, dokud nezemřel.

Býk byl prý dokonce navržený tak, aby diváci slyšeli výkřiky zevnitř. Zní to hrozně? Možná si před koncem dílu řeknete, že to nakonec tak strašná smrt nebyla. 9. ŽELEZNÁ PANNA Pokud máte rádi metal, výraz Iron Maiden znáte. Kapela se po tomto nástroji jmenuje. Jako u jiných mučicích nástrojů se historici přou, kdy a jak se užívala, rozhodně ale železné panny najdete v muzeích.

Má se za to, že první vynalezli ve 14. století v Německu, ale o ďábelských nástrojích psalo během staletí mnoho historiků. Vypadají trochu jako egyptské mumie, ale uvnitř jsou opatřené ostrými hroty. Na ty se osoba po uzavření panny nabodne. Jak jsme říkali, dle některých historiků se nepoužívaly anebo ne často, určitě ale existovaly. Podle jiných se o nich v 18. a 19. století hodně mluvilo na důkaz toho, jak krutí lidé bývali a jak se lidé mají ve své době dobře.

8. UKŘIŽOVÁNÍ To asi mělo být v prvním dílu, jde o hrozný způsob smrti. Jak víte z dějin křesťanství, ukřižování spočívalo v přivázání nebo přibití nahého člověka k trámu. Člověka pak nechali pomalu umírat. Tak skončil Ježíš Kristus. Možná ale nevíte, že se ukřižovávalo více způsoby. Přibití ke stromu bylo možná dobré, horší bylo nabodnutí na kůl a čekání na smrt.

I ve starověku byl pro někoho tento trest za hranou. Římský filozof Cicero jej nazývá „nejkrutějším a nejohavnějším trestem“. Když jste nezemřeli na šok, sepsi nebo dehydrataci, mohla vás ožírat okolní zvěř. Možná nevíte, že ukřižování nebylo populární jen ve starověku. V Japonsku se ukřižovávalo v 16. století, v Myanmaru v 19. století a na Blízkém východě je to i dnes legální forma trestu. 7.

TRESTNÁ KOZA aneb ŠPANĚLSKÝ KOZEL Tuhle kozu by si nikdo osedlat nechtěl. Způsob mučení na koze je podobný jako na Jidášově stolici z prvního dílu. Vězně posadili na kus dřeva ve tvaru trojúhelníku. Na hřebeni mohly být i hřeby. Na hřeben vězně spouštěli nebo ho pomocí závaží stahovali dolů, což bylo velmi bolestivé. Dle některých zdrojů to člověka rozřízlo a on posléze zemřel, dle jiných došlo „jen“ ke zmrzačení.

Francouzi jí říkali chevalet nebo kůň. Dle www.historyrundown.com se tak během Americké občanské války mučili vězni Konfederace. Vězni omdlévali bolestí a někdy zůstali do konce života invalidní. 6. TRHAČ PRSOU Otřesný nástroj vypadá jako dvouhroté vidličky, podobné hadím zubům, akorát vyrobený ze železa. V knize Victims And Values: A History And a Theory of Suffering se uvádí, že se vidlice rozžhavily a pak se jimi ženám trhala prsa.

Mučení způsobilo těžké zjizvení, ženy o prsa přišly, následná infekce je často zabila. Na stránce www.medievaltimes.com se píše: „Tento nástroj byl určený ženám, které šly údajně na potrat či byly obviněné z cizoložství.“ Jsou zprávy, že podobný nástroj používala v roce 2014 na ženské oběti ISIS, akorát mu říkala „Kousač“. Dle zpráv se „Kousač“ používal proto, že obviněné ženy nebyly vhodně oblečené.

5. KROKODÝLÍ NŮŽKY Ani muži a jejich mužství se nevyhnuli podobně barbarským trestům. Krokodýlí nůžky byly železné, zevnitř ozubené trubky. Rozžhavily se a penis se jimi sevřel, jako by ho skousl krokodýl. Výsledkem byla kastrace, ale v tehdejší době tento trest znamenal pomalou smrt kvůli infekci. Na stránce medievaltimes.com stojí, že krokodýlí nůžky měly specifický účel – znetvořit ty, co chtěli zabít krále.

Jiný autor uvádí: „Po uštípnutí penisu se trhaly i další věci, třeba prsty na rukou či nohou.“ Pokus o vraždu krále či přímo královražda se považovaly za nejhorší možný zločin, tudíž si zasloužil takový trest, který by lidi od takové věci odradil. Horší bylo „česání“ železným hřebenem. Tělo se drásalo těžkým hřebenem s ostrými hroty, až z vás nic nezbylo. K „česání“ docházelo celkem často, a pokud člověka nedorazilo, sťali ho. 4.

ČÍNSKÉ MUČICÍ KŘESLO Jde o další případ nástroje jako z hororu, který možná sloužil jen k totálnímu vyděšení obyvatel. Kdyby Jigsaw ze série Saw opravdu žil, bledl by z použití tohoto křesla závistí. Na webu jednoho muzea jsme křeslo našli, byl tam uveden i majitel. Opravdu existovala. Dřevěné křeslo má na područkách, opěradle, opěrkách nohou a sedadle 12 čepelí. V Evropě se prý křeslo také používalo, ale říkalo se mu prostě železná židle. Na křesle mohlo být 500 až 1 000 hrotů, na které si vězeň sedl.

Někdy se pod něj dávaly rozpálené uhlíky. Jeden historik píše: „Hroty nepronikly do orgánů, ztráta krve byla minimální – dokud člověka z křesla nepustili.“ Po puštění z křesla to podle nás asi nedopadlo dobře. 3. ČÍNSKÉ VODNÍ MUČENÍ Možná si říkáte, co dělá tohle mezi věcmi, které měly přivodit extrémní bolest. Pomalu narůstající šílenství je možná horší než přijít o část těla.

Podstata mučení je, že člověku na jedno místo na hlavě pomalu kape voda. To je zřejmě po nějaké době naprosto nesnesitelné a člověk zešílí. Bořiči mýtů zjišťovali, zda to funguje, a pokusný králík dlouho nevydržel. Ani ne po dvou hodinách prosil, ať experiment skončí, stěžoval si na klaustrofobii, křeč v ramenou a prý mu začalo hrabat. Představte si to celé dny. Skeptici účinnosti trestu nevěří.

Zjistit to lze jen jedním způsobem. 2. LÉTAJÍCÍ RAKEV Metoda je svízelná proto, že se umírá celé věky. Byla oblíbená ve středověku a měla lidi odradit od páchání zločinů. Oběti zavěsili na trám nebo strom v „rakvi“, dřevěném vězení s otvory. „Rakev“ byla tak malá, že se člověk musel zkroutit. A tak ho nechali. Lidé po něm házeli věci, píchali ho větvemi atd., a zůstal tak, dokud pomalu nezemřel.

Vězně v ní nechávali i po smrti, dokud je ptáci neroztrhali na cucky. Šťastlivci, jejichž zločin nebyl závažný, se dokonce dostali dolů živí. 1. SKAFISMUS aneb POPRAVA HMYZEM Jedním z nejkreativnějších způsobů mučení vůbec je tato perská metoda, která nemá obdoby. Dle knihy One Bloody Thing After Another: The World's Gruesome History musela oběť sníst tolik medu a mléka, až se pozvracela, čímž přilákala mravence a jinou havěť.

Kromě toho byla medem i potřená. Nejvíc medu měla zřejmě kolem očí, nosu, pusy a genitálií, také v uších a v konečníku. Poté ji přivázali mezi dva čluny stojící v mělké vodě, kde na ní hodoval různý hmyz a čtyřnozí mrchožrouti. Byzantský historik píše: „Kromě toho kvůli břichu naditému medem a mlékem zvrací tekutiny, které hnijí a množí se v nich červi, jak střevní, tak různí další. Tělo oběti na člunech tedy hnije ve vlastní špíně, požírají ho červi a oběť čeká dlouhé a příšerné umírání.“ Pokud nemá oběť štěstí a nezemře dřív, je zevnitř i zvenčí sežrána zaživa.

Přeložila: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář