Rozříznutí pilou vedvíInfographics Show: Nejhorší tresty v dějinách lidstva (S01E04)

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:6 382

Jedním z nejstarších nástrojů, které člověk zná, je pila. Proto není divu, že si může přičíst pár zářezů i v historii tortury a poprav. Kdy proběhla první doložená poprava rozřezáním pilou vedví? Jaké způsoby popravy během staletí chytré mozky světa vymyslely? A který vládce si chtěl tímto skvostným způsobem zabíjení zajistit proslulost? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle Infographics Show: Nejhorší tresty v dějinách lidstva.

VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO SLABŠÍ POVAHY.

 

Přepis titulků

Je tu další den a další díl pořadu Nejhorší tresty v dějinách lidstva. Naše dnešní téma rozhodně není nic pro citlivé povahy. Jestli máte slabší žaludek nebo jste dojedli, možná si radši pusťte jiné video. Vy statečnější zůstaňte a zhlédněte dnešní díl Infographics Show. NEJHORŠÍ TRESTY: ROZŘÍZNUTÍ PILOU VEDVÍ Lidé vymýšlejí důmyslné způsoby, jak se zabít, už… Už od té doby, co jsou na světě.

Ovšem někdy pojme lidstvo smrt jako druh umění. Obzvláště talentovaní „umělci“ se snaží navzájem trumfnout už tisíce let a vymýšlejí stále kreativnější způsoby zabití. Něco jako pila se poprvé objevilo už ve 31. století př. n. l. Je jedním z nejstarších lidských nástrojů. I když není historicky jisté, kdy se pila začala používat jako ohavný nástroj mučení a popravy, tým našich historiků z Infographics Show vydedukoval, že to asi bylo tak pět minut poté, co byla vynalezena.

Jako důkaz se odvolávají na samotnou, hroznou povahu člověka. Což je podle nás celkem přesvědčivé. Ať je to jakkoli, pila má za sebou dlouhou historii užívání jako popravčí i mučicí nástroj, přičemž cílem bylo, aby oběť trpěla tak dlouho, jak jen šlo. Koneckonců, bylo by snazší člověku hlavu nebo končetiny useknout, ale mnohem méně zábavné. Jeden z nejstarších potvrzených případů popravy rozřezáním se odehrál v Perské říši za vlády Dareiose II.

Jeho nevlastní sestra a zároveň manželka, ano, tak to kdysi chodilo, byla považovaná za skutečného vládce s mocí, a když ji urazili sourozenci její snachy, nařídila jejich popravu. První z nich byl rozřezán pilou vedví, zřejmě přitom visel vzhůru nohama. Jestli jste si mysleli, že poprava pilou je záležitostí starověkého světa, pak vězte, že ještě v roce 1848 byly během Maďarské revoluce zmrzačeny, nad ohněm upečeny a rozřezány tisíce žen, dětí i mužů. Mučení pomocí pily má několik variant a užitá technika se liší dle záměru.

Někdy je řezání pilou forma trestu, nemusí sloužit nutně přímo k popravě. V některých kulturách starověku se zlodějům, lhářům a dalším uřezávaly dlaně nebo chodidla, případně celé končetiny. To nesloužilo jen jako trest za prohřešek, ale i jako viditelné varování pro ostatní. Když chcete ukrást čokoládovou tyčinku a vidíte někoho s uříznutou rukou, asi si ještě rozmyslíte, jestli ji šlohnete. Tresty jsou různé, zločinci můžou čekat, že jim uříznou prsty nebo třeba i celé dlaně či chodidla.

U těžších zločinů lze čekat uříznutí paže či nohy, spíš pod kolenem nebo u loktu, ale dle závažnosti činu může jít i o celou paži nebo nohu. Asi už jste někdy slyšeli „zaplatit vlastní kůží“. V tomhle případě to platí doslova. I když v těchto případech měli odsouzenci jen trpět, ne během procedury zemřít nebo ztratit moc krve, spousta jich zemřela poté na infekci.

Rozřezání častěji sloužilo jako trest smrti. V takovém případě čelili popravčí dilematu. Lidské tělo sebou celkem mrská. Obzvlášť pokud oběť křičí a zmítá se v agónii. Mnohé kultury byly dosti vynalézavé, aby předešly problémům. Pokud jste viděli jiné díly o trestech a mučení, už víte, že staří Číňané byli ve vymýšlení způsobů, jak zohavit a mrzačit, důmyslní, a problém, jak rozříznout měkké lidské tělo vedví, řešili jejich nejlepší mozky.

Očividným řešením by bylo prostě člověka rozříznout v pase. To bylo nakonec docela oblíbené nejen v Číně, ale i ve světě. Zejména dřevorubci rádi přivazovali oběť ke stromu a pak řezali skrze oběť i samotný strom. Oběti se také přivazovaly k dřevěným kůlům a pak se přeřízly v pase. Další technika byla přivázat člověka k zemi a rozřezat dvoumužnou pilou, která měla na čepeli těžká závaží, aby se do masa zakousla větší silou.

Všechny tyto techniky byly ale brzy nudné a opakovaly se. I když sledovat, jak někoho řežou vedví horizontálně, bylo fajn, pravá lahůdka bylo rozřezání člověka vertikálně. Tento svatý grál v popravě pilou hledali dlouhá léta nejlepší vědci a inženýři z celého světa. Dokud se na Dálném východě a v Evropě neobjevila dvě řešení. Čínské popravčí napadla chytrá věc, totiž vmáčknout odsouzence mezi dvě desky.

Ty se potom pomocí ozubených kol nahoře a dole tlačily k sobě. Osoba tedy byla mezi deskami lehce přiskřípnutá, a ať křičela, mlátila sebou, jak chtěla, rozříznout ji pak bylo poměrně snadné. V Evropě a na Blízkém východě se oběti věšely hlavou dolů, což popravu pilou doslova obrátilo naruby. Oběť přivázali ke dvěma kůlům, ke každému kůlu nahoře přivázali nohu a dole ruku. Tak byla oběť zcela nehybná, zatímco jí kati položili pilu mezi nohy a začali řezat směrem dolů.

I když se techniky lišily, badatelé v této oblasti brzy zjistili, že pokud jde o dva způsoby řezu, vertikální a horizontální, při tom vertikálním zůstává oběť naživu déle. Při horizontálním řezání totiž docházelo k masivnímu krvácení a člověk často rychle zemřel. Když ho ovšem obrátili vzhůru nohama, nahrnula se krev do hlavy, takže oběť zůstala naživu a při vědomí mnohem déle než obvykle.

Oběti zabíjené takto byly stále naživu, i když se pila dostala k hrudníku. K lepšímu uspokojení z popravy přispívalo i to, jak oběti ječící bolestí padaly do tváře vnitřnosti a krev. Byla to kvalitní rodinná zábava. I tak si nějaký zvědavec řekl: „Co takhle rozřezat oběť vertikálně, ale shora dolů?“ Vzhledem k neochotě obětí, které zcela neslušně odmítaly být v klidu, bylo nutné zavést podobnou techniku jako v Číně, oběti se přivázala hlava ke kůlu nebo k prknu a řezání probíhalo zprava doleva.

Ke smůle všech a k překvapení absolutně nikoho vedl takový způsob k velmi rychlé smrti. Mozku totiž vyloženě nedělá dobře, když se do něj řeže. Poprava tímto způsobem mohla být i milosrdenství. Jasně, rozříznou vás vejpůl, ale fakt jste to vyhráli, protože vás rozříznou shora dolů.

I tak si odsouzenci stěžovali, že jde o krutý a neobvyklý trest. Fakt, některým lidem se nezavděčíte. Dějiny znají pár příznivců rozřezávání. Caligula, nechvalně známý a dosti šílený císař Římské říše v roce 40, rád sledoval rozřezávání při jídle. Utrpení oběti považoval za předkrm. Už víte, co si příště v hospodě objednat před hlavním chodem. Protože byl Caligula úplně šílený, nebyla o potenciální oběti k řezání nouze, velmi vynikal v umění tvořit si nepřátele a sám sebe prohlásil Bohem, hlavy bohů na sochách nahradil podobiznou sebe a tak nějak si dělal, co chtěl, s cizími ženami a dcerami z okolí.

O 1 400 let později, v roce 1450, obnovila módu řezání pilou Osmanská říše pod vedením Mehmeda II. Dobyvatele. Mehmeda asi dost štvalo, že se jeho soused a současník Vlad zapsal do historie jako Vlad Napichovač, protože v paláci přemýšlel, jakou hustou přezdívku vymyslí sobě.

Mehmed Škrtič? Ne, to zní moc děsivě. Mehmed Vykuchávač? To zní celkem slušně, ale barbarsky a nehodně jeho majestátu. Mehmed Rozřezávač? Hmm… To zní dobře. Mehmed měl šanci si svou novou přezdívku vyzkoušet, když jeho armáda v roce 1453 dobyla Konstantinopol. Mehmed dal svým vojákům tři dny volna, ať si s obyvateli dělají, co je jim libo. Během tří krvavých dnů se vojáci na místních dopouštěli různých krutostí.

Hlavní roli ovšem hrálo řezání pilou vedví a Mehmed si řekl, ať si Vlad napichování nechá, on má přece rozřezávání. Když o pár let později dobyl další město, nechal 500 vězňů poslat do Konstantinopole a rozříznout vejpůl. O rok dříve se osmanské armádě vzdalo 400 křesťanských rytířů pod slibem, že je Osmani nechají žít. Mehmed souhlasil. Vzápětí si to rozmyslel a nechal každého z nich rozříznout. Ač se Mehmed snažil do roztrhání těla, Rozřezávač se nechytil.

Asi že je to hloupá přezdívka. Místo toho mu muselo stačit jen Dobyvatel. Od svého vzniku je řezání vedví stěžejní částí lidské historie, naštěstí ale tahle praxe, zdá se, vyšla v 19. století z módy. Jaká smůla, že lidstvo čelí budoucnosti, ve které nezažije potěšení z řezání lidí vejpůl různými pilami, které díky moderní technologii máme. Neuvidíme nikoho přeříznout na pásové pile nebo třeba motorovkou. A co vodní fréza? Z té tryská voda pod takovým tlakem, že dokáže rozříznout tu nejtvrdší ocel.

Starověcí mučitelé teď určitě pláčou, že něco takového neviděli v akci. I když víme, že lidstvo je naprosto příšerné, hlavy vzhůru, je totiž možné, že se civilizace nakonec sama zhroutí a všechny nás přefiknou naštvaní roboti, kteří nám budou vládnout. Chtěli byste být přeříznutí vertikálně, nebo horizontálně? Pište do komentářů. Překlad: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

PS: "vodní fréza" je nesmysl, jde o řezání vodním paprskem: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98ez%C3%A1n%C3%AD_vodn%C3%ADm_paprskem

10

Odpovědět

Slečno, máte ráda zvuk motorové pily?
NE, proč?
Tak to Vás přeríznu klasickým způsobem.

21

Odpovědět

Přezdívku Vlad získal vládce až díky Němcům, které vyhnal z Transylvanie.

Stejné ustanovení o napichovani obsahuje i Zákoník Vladislava Jagellonce - oblíbený
Král Bene - z roku 1500.

A pomluvy Caliguly se objevují až v 2. století, kdy už vládli Flaviovci ( oni byli špatní, a proto jsme je nahradili my).

11

Odpovědět

prosimte nemuzes si tyhle hnusarny nechat pro sebe ?
Prekladaji se tu 3 videa dene a ty nutne ze vsechn video na youtube musis prijit zrovna s timhle ?
jestli to musi byt, nemuze to byt aspon bonusove video, at tady treti dnesni video je neco, co nevyzaduje sadisticke choutky pro preklad.

222

Odpovědět

staci ked sa naucis po anglicky a mozes pozerat miliony videi, to je ale uzasny napad vsakze?

02

Odpovědět

Doporučuji ti si najít v životě nějaké koníčky, společenské aktivity. Očividně jsi pěkně znuděný. Potom nebudou 3 videa denně na VČ tím jediným, co by tě v tvém prázdném životě naplňovalo a nebude ti praskat cévka z takových nepodstatných blbostí, jako jestli je tu přeložené video, které se ti zrovna nelíbí. Držím ti palce, protože jsem měl taky jisté období, kdy jsem moc nežil, tak vím, jak to může člověka nepříznivě ovlivňovat. 😘

42

Odpovědět

a co na tom ye umim anglicky ? a co na tom ye se divam na videa na youtube ? to stale nic nemeni na tom, ze tady jsou denne pouye 3 videa, a tohle video proste jedno ubralo. Ale hadam, ze nema cenu se hadat se sadistickyma trolama kteri nemaji zadne argumenty do prispevku ktery nebyl pro ne a nemeli si ho brat osobne. potrefena husa se hold ozve.

05