Přehled nejhorších trestůInfographics Show: Nejhorší tresty v dějinách lidstva (S01E01)
Zločin a trest. Tortura. Bolest, utrpení, smrt. Jaké jsou nejhorší tresty, které kdy lidské pokolení vymyslelo? To se dozvíte v sérii Nejhorší tresty v dějinách lidstva z kanálu The Infographics Show. V úvodním dílu si projdeme pár nejkrutějších forem mučení převážně z dob středověku.
VIDEO JE NEVHODNÉ PRO SLABŠÍ POVAHY.
Poznámky k překladu – literatura:
Dohlížet a trestat, Michel Foucault, česky 2000, Dauphin.
Skin and Bones, Robert Donald Cohen, vydáno v anglickém jazyce 2013, Matador.
Nejkrutější metody mučení v dějinách, Daniel Diehl a Mark Donnelly, česky 2012, Allpress.
Death by a Thousand Cuts, Gregory Blue, Jérôme Bourgon, Timothy Brook, vydáno v anglickém jazyce 2008, Harvard University Press.
Merrily I Go to Hell: Reminiscences of a Bishop's Daughter, Lady Mary Cameron, vydáno v anglickém jazyce 1931, Brentano's.
The Dictionary of Torture, Nigette M. Spikes, vydáno v anglickém jazyce 2015, AbbottPress.
Přepis titulků
Dnešní epizoda Infographics Show: NEJHORŠÍ TRESTY V DĚJINÁCH LIDSTVA Tresty nejsou nutně seřazeny dle míry ohavnosti, protože zjistíte, že jsou všechny barbarské na entou. Těžko říct, který je nejhorší, protože strašné jsou všechny. Rozhodněte sami, který je nejodpornější. Můžete mít pocit, že dlouhodobé utrpení, třeba 20 let na samotce, je ve skutečnosti horší než pár sekund či minut trýznivé bolesti před smrtí.
Dnes se ale zaměříme na kruté činy. SKŘIPEC Trest, o kterém jste asi už slyšeli. Skřipec byl celkem jednoduchý nástroj, obdélníkový rám a řada pák, kladek a lan. Od dob antiky po středověkou éru existovaly různé druhy skřipců. Vězně natahují, dokud se netrhají svaly a klouby nevyskočí z jamek. Nakonec byly vykloubené všechny klouby. OBĚŠENÍ, UTOPENÍ, ROZČTVRCENÍ Něco takového zažil Damiens.
Ve středověké Anglii to byla známá forma hrůzné popravy pro ty, kteří se dopustili vlastizrady, tedy zradili svou zem. Vězně pověsili, a když byl skoro mrtvý, sundali ho dolů a zaživa vykuchali. Také mu uřízli jeho chloubu. Pak ho rozsekali na kusy, usekli mu hlavu a tu často vystavili na veřejném místě. V Anglii se trest přestal používat v roce 1870. JIDÁŠOVA STOLICE Známá též pod názvem Jidášovo křeslo.
Kdy se přesně používala, se neví, existují ale její náčrty, a některá muzea ji dokonce vystavují. Tento strašlivý nástroj byla židle se sedákem ve tvaru ostrého jehlanu. Na webech o středověku se píše, že člověka posadili na vrchol a pomocí lan ho spouštěli dolů. Vstup do řitního otvoru byl velmi bolestivý. Někdy vězně stahovali dolů pomocí závaží a špici naolejovali, což bylo ještě horší.
Umíralo se pomalu během procedury, nebo ještě pomaleji po ní, na infekci. Dle dvou nalezených zdrojů se umíralo celé hodiny i dny. Dle několika zdrojů Jidášovu stolici používala inkvizice, jiné to popírají. UVAŘENÍ Opět se vracíme do Anglie, do 15. století. Tvrdí se, že tuto formu trestu smrti zavedl prchlivý král Jindřich VIII., zdá se však, že tento trest býval populární v celé Evropě i Asii. Jak jste asi už uhodli, mučení a následná smrt spočívaly ve vaření člověka zaživa v kotli plném vařící vody, oleje nebo dehtu.
KOLO SVATÉ KATEŘINY NEBOLI LÁMÁNÍ V KOLE Tato metoda ničení těla se nejspíš používala v 18. a 19. století v Evropě a některých koutech Asie. Francouzský spisovatel Voltaire o trestu píše v knize z 18. století. Vězně přivázali s roztaženými údy k dřevěnému kolu, pak vzal kat těžký předmět, někdy šlo o železnou tyč, a lámal člověku na kole tělo, dokud nebylo skoro na cucky.
Někdy ale trvalo několik dní, než oběti zraněním podlehly. DRCENÍ LEBKY To mluví samo za sebe. Představte si na hlavě kovovou čapku a pod bradou kovovou desku. Vše upevněné, takže se ani nehnete. Čapka se dá posunout dolů otáčením šroubu. Při klesání láme kosti v hlavě a nakonec vám rozdrtí lebku. Mnoho zdrojů ohledně doby použití tohoto trestu není, ale zřejmě jde o středověký vynález.
Podle history.com šlo o reálný trest a píše se o něm i v knize Nejkrutější metody mučení v dějinách. STAHOVÁNÍ Z KŮŽE Pokud znáte Hru o trůny, znáte i trest. Spočívá v tom, že se člověku stáhne kůže z těla, i když v Číně prý stahovali jen kůži na obličeji. Občas člověka nejdřív popálili, aby šla kůže lépe dolů, nebo proto, aby to bylo horší.
Trest existoval ještě v 18. století a Michel Foucault hrůzné detaily trestu popisuje v knize zmiňované v úvodu. Angličané tak prý ve 13. století trestali zloděje, trest se ale v průběhu věků používal po celém světě. Čínský císař Chung-wu prý v roce 1357 nařídil stáhnout 5 000 žen, ačkoli v knize Skin and Bones se uvádí rok 1396. SMRT TISÍCEM RAN Ze stejné doby pochází z Číny další brutální mučení zvané ling-čch'.
Dle knihy Death by a Thousand Cuts šlo ve 14. století o běžný druh mučení v Číně, v zemi však existoval několik staletí. Vězně pořezali po celém těle, umírání ale trvalo dlouho, rány byly totiž malé. Noži neuniklo jediné místo a nebohá oběť nakonec zemřela. Ačkoli se tato forma mučení nechvalně proslavila i mimo Čínu, někteří historici tvrdí, že netrvalo tak dlouho, jak se říká, a v některých případech šlo vlastně o rozčtvrcení, čímž byla smrt rychlejší.
ROZŘEZÁNÍ Při pohledu na náčrty z 15. století se tento trest zdá nejkrutější, ač zcela prostý. Člověk visí na „šibenici“ hlavou dolů s nohama roztaženýma do V. Dva muži rozříznou odsouzence velkou pilou od třísel dolů vejpůl. Oběť byla naživu téměř celou dobu.
Jeden zdroj uvádí, že se tento trest ve středověké Evropě používal zřídka a v Číně se používala alternativa v podobě horizontálního rozřezání. Dle netu se rozřezání během staletí používalo v mnoha podobách po celém světě. Lidé byli v každém případě rozřezání, ale způsoby provedení byly různé. KRYSY Možná si říkáte, co to s lidmi dříve bylo, že takové tresty vůbec schvalovali. Protože lidé bolest velmi dobře chápou, nemáme snad vrozenou morálku?
Pokud ještě ne, možná si to řeknete za chvíli, protože krysy jsou fakt maso. Používaly se ve středověku v Evropě a Číně. Dle zdrojů se vyhladovělé krysy zavřou do bedny s nahým vězněm a pomalu ho sežerou. Jiné zdroje uvádějí, že se vězni nejdřív nařízlo břicho, aby mohly krysy do těla. Trest zmiňuje kniha z roku 1931 s názvem Merrily I Go to Hell: Reminiscences of a Bishop's Daughter.
Dle knihy The Dictionary of Torture, se trest používal v Německu. Jinde se píše, že v Číně se krysy umístily na vězňovo břicho v kovovém hrnci. Zahříval se tak dlouho, až krysám nezbylo než prokousat si cestu ven tělem. Těžko říct, jak to asi vypadalo a jestli byla krysa schopná se tělem vůbec prokousat. Zdroje, které to uvádějí jako fakt, o tom nepředkládají žádné důkazy. To byla krátká historie lidské krutosti.
Buďme rádi, že jsme se od těch dob posunuli dál. Přeložila: Mia www.videacesky.cz
Komentáře (20)
Já! (anonym)Odpovědět
01.06.2021 14:15:08
Návod jak jednat se socialisty? :D
Veľrybíhovězí (anonym)Odpovědět
01.06.2021 18:10:34
Socializmus nie je v princípe hlúpa myšlienka. Len ju bohužiaľ zneužívajú zlodeji, populisti, bývalí komunisti a všeliaká háveď aby sa dostali k moci
Já! (anonym)Odpovědět
02.06.2021 23:16:00
+VeľrybíhovězíSocialismus je z podstaty špatná myšlenka a nemůže nikde fungovat. Nesmí se to plést s mezilidskou solidaritou. To je ostatně první věc, co padne socialismu za oběť.
CartelCocainos (anonym)Odpovědět
31.05.2021 21:29:39
Minulost? Tak at i zajede do Brazílie, tam je ještě hodně věřících, co používají to církevní mučení..
dictatorship (anonym)Odpovědět
01.06.2021 01:53:45
alebo do Číny
RohlajzOdpovědět
31.05.2021 20:28:05
Mne příjde také velmi nepříjemný a bolestivý trest, když jste privázáni ke stromu nebo k něčemu jinému a pod vámi roste bambus, který jak je známo roste velmi rychle, takže vás v podstatě probodne za živa.
yakubOdpovědět
31.05.2021 17:32:19
Vaření - Anglie 15.století ? O kapku dřív je předběhl sicilský král Falaris (6.st př.n.l) a jeho sicilský býk - měďěná dutá socha, do které se zavřel odsouzenec a pod býkem se rozdělal oheň. Křik nešťastníka vycházel otvory v nozdrách a pro obecenstvo to znělo jako řev býka... Pozn.: Jako první mučící nástroj vyzkoušel sám jeho vynálezce, který se znelíbil králi .... král v něm nakonec skončil taky.
Krysy - dávaly se v klecích vyhladovělé na břicho, aby se prožraly ke střevům, nebo se připnula na zadek nádoba s dírou, kterou se vkládal rozžhavený např pohrabáč a krysy se před ním snažily ukrýt tak, že se prohrabaly...
Bambusové mučení - Buď se tělo zavěsilo vodorovně nad rostoucí zaostřený bambus, nebo se vertikálně přivázanému odsouzenému nařízly kotníky či lýtky, do kterých se bambusové výhonky zavedly.... a protože bambus roste 2-3cm/hod tak, ....
Těch metod mučení bylo a je mnoooohem více. Nevím, proč když čerpal z tolika knížek, proč uvedl jen některé .. jako když už zmínil topení, věšení, lámání v kole či skřipec aneb takový ten čajíček ... to už rovnou mohl zmínit i španělskou botu, železnou pannu, palečnici, atd atd... jak říkám, tohle by bylo velmi dlouhé video.
kilobyteOdpovědět
31.05.2021 18:20:56
Vaření je ale v kapalině. V sicilském býku kapalina nebyla.
L (anonym)Odpovědět
31.05.2021 18:39:16
+kilobyteA co ta soustava kadidel, která provoněla místnost při rozžhavení býka?
Navíc takový člověk se jasně začne potit, nějak předpokládáš odvod potu a jiných tělních tekutin.
kilobyteOdpovědět
31.05.2021 19:05:52
+LVe videu se mluví o trestu uvařením. K čemuž potřebuješ dostatek kapaliny (vodu, olej, dehet), abys do něj trestaného ponořil. Dost pochybuji, že by někdo dokázal vypotit a vyloučit tolik tekutin, aby se v nich uvařil, dříve než by se uškvařil.
Kadidlo se pálí.
yakubOdpovědět
31.05.2021 19:23:23
+kilobyteMáš(te) pravdu. K vaření je potřeba voda... Ale nezabředával bych do kulinářských podrobností, jestli se ten nešťastník vařil, dusil, smažil či škvařil.... ostatně to nám může osvětlit ve své kuchařské show Babish až bude replikovat pokrm ze serialu Hry o truny...btw už dělal ten krvavý koláč?
Jinak ještě zpět k tomu vaření.... víš(te), jak uvařit žábu? V tomto kontextu bych se raději uvařil než usmažil či uškvařil...
L (anonym)Odpovědět
31.05.2021 20:22:51
+kilobyteOna stačí teplota nad 40 stupňů a její působení na oslabený organizmus. Pak nastává úpal ( technologicky ani není potřeba působení ohně na býka, ale stačí Slunce, ten sloužil právě pro kadidlo - překvapivě ne to ománské - sakra mluvíme o Sicílii - ale místní kadidlo).
Mia (Překladatel)Odpovědět
01.06.2021 11:19:55
Je to úvodní díl vícedílné série (jak napovídá v závorce S01E01), takže žádné strachy, dojde i na další metody. I na zmíněného brazilského býka ;).
anonym1 (anonym)Odpovědět
31.05.2021 16:42:31
Podobny hardcore sa v niektorych krajinach deje aj dnes, staci si otvorit drsnysvet.cz (nevhodne pre slabsie povahy).
Nasa politika je katastrofa, ale niekedy som rad, ze zijem v strednej europe
Komentáře (1) (anonym)Odpovědět
31.05.2021 15:44:33
"Statečné srdce."
taktik (anonym)Odpovědět
31.05.2021 15:29:51
Krásná ukázka lidské historie, která v nás doteď přetrvává. Trest má být náprava a nikdy se nesmí stát pomstou.
asdfghjkl (anonym)Odpovědět
31.05.2021 17:13:14
Nemyslím, že to bylo myšlený jako pomsta. Spíš jako odstrašující případ.
Ferda (anonym)Odpovědět
31.05.2021 18:54:57
+asdfghjklProblém je, že trest málokdy funguje jako odstrašující příklad. Stále existují vrazi, stále existují násilníci, stále existují zloději a ani přísné tresty je neodradí od jejich činnosti, protože jde často o psychopatologicky vyšinuté jedince, kteří si nepřipouštějí možnost dopadení a trestu.
Já! (anonym)Odpovědět
01.06.2021 14:14:07
+FerdaA kolik by jich bylo bez těhle trestů?
taktik (anonym)Odpovědět
31.05.2021 21:19:43
+asdfghjklUkazované "tresty" vymýšlel nějaký vyšinutý sadista, který se od těch zločinců mentálně nijak neliší, jenom zrovna stál na té správné straně. Tohle je prostě pomsta, kdy utrpení trestaného má zmírnit žal pozůstalých. Vždyť je to úplně zvrácené.
Zločinec by měl své konání co nejlépe dle svých možností napravit. Případně za zvlášť vážný prohřešek zaplatit cenu nejvyšší, ale rychle a bez sadistických ceremonií.