InfrastrukturaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 093
Počet zobrazení:15 956

Dnes se můžete těšit na jedno z nejdelších videí s Johnem Oliverem. Podobně jako u nás je i v USA infrastruktura někdy v mizerném stavu. Proč toto téma lidi příliš nezajímá a politici ho nemají vůli řešit? A k jakým katastrofám kvůli zanedbání oprav málem došlo? V závěru uvidíte také trailer na nový letní filmový trhák. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Jimmy Hoffa - Americký odborový předák, který zmizel v roce 1975. Jeho tělo se nikdy nenašlo a nikdo ze zmizení nebyl usvědčen, ačkoliv vše ukazovalo na zapojení mafie Stingův orgasmus - Sting dal pro několik různých časopisů rozhovor o tantrickém sexu, podle kterých má několik hodin dlouhé orgasmy Idiotem zde John Oliver nazývá konzervativního politika Donalda Trumpa.

Přepis titulků

Infrastruktura. Jedná se o silnice, mosty, přehrady, hráze, letiště a rozvodné sítě. Je to cokoliv, co může být v akčním filmu zničeno. Vypadni! Sakra! No ty krávo! Pokud budou mimozemšťané soudit lidstvo podle nejoblíbenějších filmů, budou si myslet, že asfalt úplně nesnášíme.

Jde o to, že naši infrastrukturu neničí roboti a nezachraňuje ji Bruce Willis. Je to pro nás trochu nudné téma. Jak víte, infrastruktura není sexy ani okouzlující téma. I když bych si rád myslel opak, infrastruktura není sexy. Infrastruktura není příliš sexy. Ano, infrastruktura je stejně jako tito pánové důležitá, ale ne sexy.

Ale abychom byli fér, možná za to může Hollywood, protože propaguje nerealistické standardy krásy infrastruktury. Takhle skutečná cesta nevypadá! Skutečná silnice má křivky! Pro většinu lidí je infrastruktura nudná. Myslí si, že je nudná. Ale je to pravda? Podle mě je celkem fascinující. Vím, že jsem se s touto větou stal kostelním poradcem pro mládež, který se vás snaží přesvědčit, že v jeho mládí byl Ježíš jako Taylor Swift.

Zjevení je romantickou skladbou na bolavé srdce. Chcete další Mountain Dew? Chytejte. Dnes si promluvíme o infrastruktuře. Začneme u přehrad, protože přehrady jsou úžasné. Jsou to ta nejmocnější zařízení zadržující tekutinu, pokud pomineme přemýšlení nad tím, jestli použít toitoiku.

Já to prostě vydržím. Tam jít nemůžu. USA kdysi přehrady milovaly. Přehrada Grand Coulee ve státě Washington. Největší betonová stavba na světě. Kamenné přehrady stojí dodnes. Jsou to moderní kolosy. Stěny nové přehrady se tyčí k nebesům jako obří moderní pyramidy. Tyto přehrady byly postaveny díky chytrosti, síle a hromadě mrtvých Irů.

Jistě že ano. Jsou to dobří dělníci a jejich těla jsou vhodným materiálem pro základy. To je architektonický fakt. Ale dnes je kdysi úžasný systém amerických přehrad v dost bídném stavu. Průměrné stáří 84 000 přehrad v zemi je 52 let. A některé z nich stále mají problémy, které se objevily už hned po zprovoznění. Stejně jako většina lidí jdoucích na botox a většina folkových tanečníků je i běžná přehrada 52 let stará a hluboko uvnitř ní něco nefunguje správně.

Možná vás napadne, že takováto statistika lidi vyděsí a donutí je jednat. Avšak většina států problémům s přehradami nevěnuje žádnou pozornost. V roce 2007, ze kterého pocházejí poslední dostupné statistiky, měl Texas pouze 7 inspektorů, kteří byli odpovědní za 7 400 přehrad. To je přes 1 050 přehrad na jednoho inspektora. Stát byl schopný dohlížet jen na 239 přehrad. Alabama dokonce ani nemá úřad, který by dohlížel na více než 2 000 tamních přehrad.

Žádní inspektoři. To znamená, že stát Alabama má stejně inspektorů dohlížejících na přehrady jako hudební skupina Alabama. Ale nejde jen o přehrady. Všechnu naši infrastrukturu spravujeme otřesně. Infrastruktura, jako jsou silnice, mosty a potrubí, potřebuje nutně renovovat.

Výsledná známka je pouze D plus. D plus... Jen se nad tím zamyslete. USA dostaly známku, kterou učitelé dávají otřesnému žákovi, jen aby se s ním nemuseli potýkat další rok. Ne, Landone, nepočítáme povrch svých penisů. Dej mu D plus a řekni, že má rodinné problémy. Tohle bych už znova nepřežil. Ale abychom byli fér, tu známku udělila Americká společnost veřejných staveb, která by na opravách infrastruktury profitovala.

To je jako návrh, aby stát koupil tenisák, vznesený Asociací zlatých retrívrů. Hází se nebezpečně málo. To se musí změnit. Byli jsme tak hodní psi. Tak hodní! Ale i jiné studie ukázaly, že naše infrastruktura zaostává. Světové ekonomické fórum řadí USA na 16. místo. Musíme se zlepšit.

Pokud selže infrastruktura, dějí se hrozné věci. Jako když loni prasklo potrubí a zaplavilo kampus Kalifornské univerzity. Jedno prasklé potrubí na západě LA přeměnilo univerzitní kampus v řeku. Studenti se po kotníky brodili vodou. V jiných případech se tím bavili. Už dvacet minut hledám co nejlepší výhled. Právě jsem přišel z tělocvičny. Kvůli té vodě mě vyhodili ven.

Je to šílené. Je tu spousta vody. Tolik vody jsem nikdy neviděla... Teda asi kromě jezer. Možná... A když infrastruktura selže, nejen že je to nesmírně drahé. Může to i zabíjet. Jsou tu velké problémy, například pády mostů a protržené přehrady, ale i malé problémy jako výmoly. Zemřel v 53 letech.

Au Lee najel kolem do výmolu na bulváru Grizzly Peak v Oaklandu. Jeho žena Nancy říká, že auto, které ho srazilo, ujelo. Silnice se musí opravovat. K tomu jsou daně pro infrastrukturu určeny. To je hrozné. Problémem je, že o infrastruktuře mluvíme, jen když se stane něco takového. Rozsah toho problému je děsivý. Poukázal na to tajemník ministerstva dopravy.

Podle vlády existuje 70 tisíc mostů, jejichž struktura není v pořádku. Co to znamená? Znamená to, že existují mosty, které musí být znovu postaveny nebo velmi důkladně opraveny. Jsou nebezpečné? Nechci tvrdit, že nejsou bezpečné, ale mohou být nebezpečné. Cože? Moment, moment, moment... V momentě, kdy se tajemník ministerstva dopravy nemůže rozhodnout, zda použije slova "nejsou bezpečné" nebo "nebezpečné", by možná bylo na čase ten problém vyřešit.

Pokud chcete vidět, jak jsme občas blízko katastrofě, podívejte se na tento příběh z Filadelfie. Roku 2008 si dva dodavatelé pro pensylvánské ministerstvo dopravy chtěli koupit sendvič a zaparkovali pod tímto mostem. Díky tomu, že chtěli ten sendvič, objevili na jednom pilíři asi 13 cm široké praskliny.

A co by se stalo, kdyby ten sendvič nechtěli? Nejspíše by se ten most zřítil. Kdyby ti dodavatelé nedostali chuť na sendvič, mohlo dojít ke katastrofě. To znamená, že nám nic nehrozí a nikdy hrozit nebude. Ale děsivé na tom je, co když bude další porušený pilíř vedle veganského stánku se smoothie? Ten most spadne a lidé budou umírat.

Neděje se to jen ve Filadelfii, podívejte se na Pittsburgh, město mostů, a jeho znepokojující řešení. Jeden z těch mostů má pod sebou zachytávací plošinu. Vidíte tu stavbu pod ním? Ta zachytává padající beton, aby neohrozil dopravu na spodní dálnici. Postavili most pod mostem. To je jak řešení z vysokoškolské koleje. Koš už přetéká odpadky, proto dávám odpadky do mikrovlnky.

Problém vyřešen. Jsem prostě úžasný. Nebezpečné mosty jsou všude. Most Tappan Zee v New Yorku je tak proslavený svou nestabilitou, že ho i úředník, který měl dohlížet na jeho opravu, nazval "mostem, na kterém musíte zadržet dech". O mostech, na kterých musíte zadržet dech bychom měli mluvit jen tehdy, kdyby Beau Bridges hodlal vyzkoušet autoerotickou asfyxii a vy byste si to chtěli ujasnit.

Je to normální Bridges nebo Bridges, který musí zadržet dech? Musím v tom mít jasno. Už jen samotná fakta o mostu Tappan Zee jsou děsivá. I přes to History Channel cítil potřebu vytvořit počítačovou simulaci toho nejhoršího možného scénáře. Některé pilíře mostu Tappan Zee nejsou v pořádku. Tohle by se mohlo stát, kdyby povolily. Zaprvé, je to znepokojující.

Zadruhé, proč režisér předpokládal, že si všichni vybudujeme citový vztah ke kelímku kávy? Vždyť právě spadl pos*anej most! V současnosti s katastrofou jen nelaškujeme. Zrovna s ní ležíme v posteli a ptáme se, jestli má kondomy. A šílené na tom je, že když se na to zeptáte jakéhokoliv politika, řekne vám, že infrastruktura je velmi důležitá.

Všichni se na tom shodují. Na posledním společném slyšení sdružení firem i odborů, tedy Hospodářské komory USA a Americké federace odborů, bylo požadováno zvýšení výdajů na infrastrukturu. I oni vědí, jak vzácný moment to je. Když před vás přijdou sdružení firem a odbory v jednotě, a my jsme v tomto případě zajedno, i přes naše rozdílná stanoviska v mnoha jiných záležitostech, znamená to, že vám chtějí sdělit něco velmi naléhavého.

Přesně. Firmy a odbory se naposledy shodly, když se rozhodovaly, jak moc mrtvý by měl být Jimmy Hoffa. Shodly se na tom, že dost mrtvý. Tento problém je tak očividný, že s ním před dvěma dny souhlasil i naprostý idiot. Musíme obnovit naši infrastrukturu.

Silnice se bortí, všechno se bortí, a my raději přestavujeme Čínu. I přes ty pí*oviny o přestavbě Číny má ten nechutný bonbón s parukou z použité lékařské gázy pravdu. Musíme přestavět naši infrastrukturu. Všichni se na tom shodnou, tak jak je možné, že je situace tak špatná? Problémem je, že pouhá oprava není příliš politicky přitažlivá. Avšak pokud postavíte něco nového, můžete pak udělat tohle.

Dva, tři... Politici nic nemilují víc, než obří nůžky, kterými přestřihnou pásku. Ale po běžných opravách se pásky nepřestřihávají. Infrastruktura je jako Lego. Stavění je zábava, ničení je zábava, ale údržbářská sada Lega by byla tou nejnudnější hračkou na světě. Je to složené a ty to teď můžeš udržovat.

Když ti to půjde, nic se nestane a nakonec umřeš. Bav se, synku. Asi největším symbolem naší zanedbávané infrastruktury je Dálniční svěřenecký fond, který poskytuje většinu financí pro správu dálnic. Hádejte, co se v něm právě děje. K 31. květnu tohoto roku Dálniční svěřenecký fond zbankrotuje, pokud Kongres nezakročí.

Ano, fondu docházejí peníze. Ale na rozdíl od většiny příjemců svěřeneckých fondů nemůže náš dálniční systém získat práci v otcově právnické firmě. Declane, na jakém případu pracuješ? A to k tomu potřebuješ basu piv? Nesnáším tě, Declane. Tento fond je téměř v insolvenci, protože je financován hlavně daněmi z pohonných hmot.

Ale má to malý háček. Dálniční svěřenecký fond dostává 18,4 centů z každého galonu pohonných hmot. Ale tato daň se od roku 1993 nezvýšila a nezohledňuje inflaci. To, že se daň nezvýšila, znamená, že od roku 1993 poklesla o 39 %. Podobně jako prodej Koosh míčků nebo úcta k Billu Cosbymu. Byl bych rád, kdyby si vedl líp, ale bohužel se to neděje.

Asi si říkáte, že s tím Kongres musí něco udělat. Ale dlouhodobý plán pro dopravu jsme tu neměli více než 10 let. Do roku 2003 prošla jen dvě dílčí oprávnění a 23 krátkodobých dodatků. Jeden z července 2005 platil dokonce jen dva dny. Dva dny! Ten dodatek platil o polovinu kratší dobu, než trvá Stingův orgasmus. To nestačí!

Možná se ptáte, proč se nezvedne daň z pohonných hmot, aby mohl fond fungovat. To proto, že by to bylo neskutečně nepopulární. Poslechněte si, co se stalo, když se C-SPAN ptal lidí, zda by měla být zvýšena daň z pohonných hmot. Nemyslím si, že by větší daň z pohonných hmot pomohla. Dobře. - Neměli by tu daň zvyšovat. - Dobře. Zvýšení daní je to poslední, co potřebujeme.

Dobře. Pokud by se ceny zase zvedly, bylo by to velmi drahé. Dobře. Vláda má spoustu peněz. Jen chci říct: "Ne." Válka kvůli uhlí, válka kvůli benzínu, válka kvůli dieselu. Souhlasím se všemi předchozími volajícími.

Haló? Dobře. Dobře, dobře. Lidé tam mohli volat skoro hodinu. Za tu dobu tam nevolal jediný člověk, který by daň podpořil. Mohli jim tam alespoň ze srandy zavolat Mikey a Badger, nejlepší dvojice z ranní show v D.C. Jen chci říct, že bychom daň z pohonných hmot měli zvýšit.

Nachytali jsme vás! Vzhledem k tak mizerné podpoře veřejností není překvapivé, že se do toho Bílý dům moc nežene. Vláda daň z pohonných hmot nezvýší a neplánuje zvýšit. Dobře, zvýšení daně asi neprojde. To je v pořádku, pokud máte jiný způsob, jak ty peníze obstarat. Co tedy Bílý dům plánuje? Podporujeme myšlenku, že bychom zrušili kličku v zákoně, díky kterým korporace nadměrně navyšují své příjmy v zámoří.

Financovat infrastrukturu opravením kličky v zákoně. Asi všichni tušíme, že to určitě bude fungovat. Jedinou překážkou by mohlo být, a vím, že je to velmi nepravděpodobné, kdyby v daňovém zákoně existovala nějaká další klička. Existuje ještě jedna překážka. Prezident před rokem předal tento plán Johnu Boehnerovi a ten ho smetl ze stolu.

Možná proto, že Boehner má vlastní plán, o kterém mluví poslední dva roky. Zavázal jsem se najít zdroj financí, abychom mohli začít spravovat americkou zastarávající infrastrukturu. Už rok a půl hledáme ten zdroj financí. Rád bych řekl, že jsme ho našli, ale nenašli. Musíme najít způsob, jak opravit hroutící se americkou infrastrukturu. Musí se tak dít v dlouhodobém programu, který však zatím není financován.

Dva roky a nic z toho. To je dost bezstarostný přístup k potenciálně katastrofickému problému. Kdyby naše chátrající mosty napadl obří ještěr, nestrávili byste dva roky říkáním: "Zavázal jsem se k tomu, že zabráním obřím ještěrům ničit naše město." "Ale musí se tak dít v dlouhodobém programu, který zatím není financován." Odmítl jsem uvěřit, že Boehner nemá po takové době žádný plán.

Začátkem týdne jsem do jeho kanceláře poslal e-mail a zeptal se: "Jaký postup mluvčí Boehner navrhuje, aby se navýšil rozpočet Dálničnímu svěřeneckému fondu?" Neodpověděli nám, proto jsme napsali někomu dalšímu. Nic. Zavolali jsme tam. Stále nic. Byli jsme zoufalí, proto jsem mu napsali na Twitter. "Pane mluvčí, jak přesně chcete zvýšit rozpočet pro Dalniční svěřenecký fond?

#HappyBirthdayJustinBieber" To abychom se ujistili, že se na to podívá. Ale stále nic. Pak jsme zjistili, že je z nějakého důvodu na Vine. Očividně je mu 14 a je rok 2013. Poslali jsme mu tohle. Pane mluvčí, jak přesně chcete zvýšit rozpočet pro Dalniční svěřenecký fond? Bylo to šest vteřin?

Přišlo mi to mnohem delší. Pořád nic. Pořád nám neodpověděl. Politická nečinnost týkající se tohoto problému je šílená. Nemůžete mi tvrdit, že to lidi nezajímá, protože se každé léto běží podívat na to, jak naši infrastrukturu ohrožují teroristé nebo mimozemšťané. Ale stejnou pozornost bychom měli věnovat nevyhnutelnému plynutí času. Problémem je, že nikdo netočí filmové trháky o nutnosti běžné údržby a oprav.

Ale dnes se to změní. Ve světě, kde pár desítek centimetrů betonu může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí... Kde vám všechno, co milujete, mohou během mžiku sebrat... Pár odvážlivců je ochotno riskovat vše proto, aby se nic nestalo! - Haló? - Je čas. - Cože?

- Na rutinní inspekci mostu. Můžeme ve čtvrtek odpoledne nebo v pátek před třetí. Letos v létě přijde do kin Infrastruktura. Připravte se na 98 strhujících minut plných údržby. Nevidím žádné praskliny. Žádné odlupování, žádné drolení betonového poklopu. Ale je tu trochu koroze na nosnících. Budete si to muset pohlídat. Děkuji, pane.

Ať vám to nestoupne do hlavy. The New York Times nazval Infrastrukturu "nutností" a "něčím, co nás nikdy nenapadlo, ale jo, jasně." Ježiši Kriste! Za tebou! Celé se to tu zřítí! Za patnáct až dvacet let. Proto je tak důležité, že jsme to zjistili včas. V tomto zaměstnání může mít i jediná chyba katastrofální důsledky.

Uvolňuje se to. Ten šroub se uvolňuje. Tak ho utáhni, sakra! Nevím, kterým směrem otáčet. Poslouchej mě! Doleva povoluješ, doprava utahuješ. Mluv se mnou. Co se děje? Je to dobrý. Rolling Stone napsal: "Nic se nestalo, což je asi dobře."

Přišel jsem žvýkat žvýkačku a zkontrolovat mosty. Chcete slyšet otřesné inženýrské vtipy, které nepochopíte? Zřejmě si tu někdo potřebuje vyleštit trubky. Chcete slyšet 20minutový monolog o strukturální pevnosti nosníků? Chci jednoosovou zkoušku kvůli zvrásnění povrchu s dodatečnými zkouškami tahem a kontrolou spojů mezi silnicí a nosníky...

děvko! Strhující údržba, kterou byste sami zvládli. Používají PVC trubky místo CPVC trubek. Bůh nám pomáhej. Infrastrukturu prostě musíte vidět! Hrají zde špičkoví herci a navíc Edward Norton, který byl dvakrát nominován na Oscara. Pardon.

Který byl třikrát nominován na Oscara. A jako ředitel se vám představí Steve Buscemi. Jsem nejlepší inspektor v oboru. Zkontroluji tuhle přehradu. Těšte se na léto 2015. Infrastruktura. Pokud se stane něco vzrušujícího, odvedli jsme špatnou práci. Dáte si sendvič?

Jistě. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (89)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pro každou velikost státního rozpočtu existuje číslo vyjadřující teoretické množství mostů takové, že na alespoň jeden z mostů v rozpočtu nezbydou peníze. V USA je odhadem více než 600 000 mostů [1]. Co když je to prostě více, než je schopno USA ze svého rozpočtu spravovat? Staví se mosty i s myšlenkou dlouhodobé udržitelnosti?

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_bridges_in_the_United_States

01

Odpovědět

To je hustý, ale to nebyl v čechystánu :-))

21

Odpovědět

Jinak proc se v CR plati dalnicni znamky taky nechapu, skoro by se chtelo zeptat, kde ty dalnice jsou?

175

Odpovědět

Kdyby se za dálniční známky neplatilo, stát by z toho neměl ročně několik set milionů, které se na opravy komunikací používají. Když je pro tebe tak těžké si o tom něco zjistit: http://www.dalnice-silnice.cz/prilohy/1993.jpg Sice to možná byla ironie, ale dálnice u nás existují a možná tě překvapí, že není jenom ta jedna špatná mezi Brnem a Prahou.

1210

Odpovědět

+NovomPřesně tak. Naopak by mohlo fungovat zdražit dálniční známky, ale snížit silniční daň. Cizinci zaplatí více, Češí méně.

00

Odpovědět

12:55 říká od roku, ne do roku

04

Odpovědět

Sendwič na konci je asi parafrází na kelímek s kafem, což mi přijde neméně vtipné. :)

022

Odpovědět

sendvic je spis narazka na to, ze kdyby si ho ti 2 komisari nesli koupit, ten most uz dnes mozna nestoji :)

400

Odpovědět

+HabanszOmlouvám se za mou nedovtipnost. :) ... V tom případě je dobře, že ho šli koupit. :D

60

Odpovědět

Doplnil význam několika narážek ve videu. K dalším videům se je budu snažit dávat hned.

161

Odpovědět

Oliverovi filmy a reklamy by se fakt meli vysilat :D

442

Odpovědět

Jak napodoboval tu Asiatku tak jsem málem spadl smíchy pod stůl :-D

701

Odpovědět

http://www3.weforum.org/docs/GCR2011-12/14.GCR2011-2012DTIIInfrastructure.pdf
my
češi na tom nejsme až tak špatně (29.) slováci jsou o poznání níž (74.)

121

Odpovědět

Jenže v těch silnicích, o které u nás jde asi nejvíc jsme jako jedni z nejhorších a před námi je i většina zemí třetího světa :D

49

Odpovědět

ted dej zebricek podle podnikani ve state, zalozeni firmy, rychlost zalozeni atd :D to je CR jak treba Burkina Faso :D

62

Odpovědět

no v celkové kvalitě na 29 ale v kvalitě silnic jsme na 81 místě za pákistánem a malawi :D

122

Odpovědět

Jakože má pravdu, ale je to zase prosicené jeho politickými názory. Nejdřív tam za účelem kritiky strká jen pravicové politiky, pak tvrdí, že je všechno vina politiků. To, že lidi prostě nebudou volit někoho, kdo těma obrovskýma nůžkama nic nepřestřihne, za to samozřejmě lidi nemůžou. Myslím, že přístup "stát se postará o všechny moje potřeby" nikde moc nefungoval. Snad se považují za nejdemokratičtější zemi na světě, tak by se snad měli o ty problémy taky trochu starat...

813

Odpovědět

Súhlasím na 100%. Kritizuje že sa nezvyšuje daň z pohonných hmôt, ale to je presne ten typ človeka čo keby tú daň zvýšili tak by kritizoval zase.

613

Odpovědět

+TvojaBabkaJen válečné dobrodružství v Iráku stálo 1 bilion (1000 miliard dolarů).
Před 7 lety se ozvali starostové velkých měst, že by tyto výdaje měly být utraceny v USA. Takže to není o tom, vybírat na daních co nejvíce, ale utrácet vybrané peníze hospodárně.

262

Odpovědět

Nech sa dojde pozrieť do Bratislavy. Všetky cesty by tu mali byť v kategórií poľná cesta.

261

Odpovědět

zlatá česká Blanka

76

Odpovědět


Odpovědět

Jedno se mi na tom líbí... možná to zavře hubu takovým těm blbečkům, kteří furt tvrděj, že u nás nic nefunguje, ale všude jinde je dobře a všechno úžasný. NENI. Problémy jsou všude a jsou víceméně stejný, takže to "u nás je to příšerný, všude jinde úžasný" je naporstá p******a.

1091

Odpovědět

USA je v infraštruktúre na 16. mieste na svete. Čo myslíš? Je Česká Republika pred alebo za nimi?
A my na Slovensku nemáme problémy s údržbou diaľníc, lebo nemáme diaľnice :D

1181

Odpovědět

samozrejme, ze to nejde rict, ale podivej se na ekonom. vyvoj za posledni roky v CR a srovnej si to treba se sousednimi zememi a zjistis, ze CR je na tom dost spatne

54

Odpovědět

+kvadrulegikNe, zjistíš že ČR je na tom dost dobře... jedna z nejnižší nezaměstaností (dlouhodobě pod 7%), nejnižší % lidí pod hranicí chudoby v EU (a i na světě, líp je na tom jen Švédsko a Finsko), nulová infalce (což je teď spíš na škodu, ale celá EU je na tom hodně podobně), dlouhodobý růst HDP kolem 2% (nadprůměr v EU).
Ekonomická i finanční krize nás zasáhly daleko míň, než většinu okolních států...
Jen je tu přebytek pesimistických hlupáků, kteří jen nadávaj na to, jak strašný to tu je...

396

Odpovědět

+kvadrulegikVývoj reálného HDP(rok 2012,2013) průměrné -1,7% (horší jen Špan.,IT,Slovin.,Kypr,Port.,Řecko)-EUROSTAT. Průměrný růst HDP od 3. čtvrtletí 2008(krize) po 2. čtvrtletí 2013 pokles o 0,3%. Za 20 předkrizových čtvrtletí byl prům. růst HDP 5,7%! Po krizi je vývoj ekonomiky v ČR nejhorší ve srovnání se sousedy.
HDP na obyvatele v paritě kupní síly ve vybraných zemích (EU-15=100). Změna 2008-2012 Česko=-1,Polsko=9,Litva=6,Lotyš.=4,Slovensko=3,Maďarsko=2.....
Únor 2013 téměř 600 000 lidí bez práce. Změna nom. a reálných mezd lineárně klesá. Klesá celková domácí poptávka, investice, spotřeba domácností.
Průměry EU silně tahají dolů země na J+Irsko. Je pravda, že finanční sektor během krize na tom byl dobře (banky dosáhly maxima z.), ale rekonvalescenci po krizi má ČR nejhorší ze všech okolních států- nejlepší Polsko. Nevidím důvod, proč být s ekon. situací spokojený. Chceme se snad neustále rozvíjet a ne se srovnávat s takovým Řeckem a říkat si, "jaké to máme štěstí, že jsme tady". Máš pravdu, že tu je přebytek pesimistických hlupáků, kteří nadávají, ale také tu je spousta lidí, kteří se ekon. situaci vůbec neuvědomují.

202

Odpovědět

Se mi líbí jak Oliver ukazuje v každém videu jak se amíci absolutně nezajímají o vlastní problémy, jak jsou všichni v té zemi doslova hloupí a nemají pojem o své rodné zemi natož o jiných zemí než jsou oni a aby nějaký "politik" o tom vůbec něco věděl a řešil. Ale hlavně že mají stále dost financí posílat peníze do Evropy na rozvoj korupce, infiltrovala rozloženou armádu kolem Ruska a podporovat ISIS a další podobné věci a bych nezapomněl ututlaní věcí v mediích a jak je Amerika svatá :D a proto: USA USA USA!

2838

Odpovědět

Mám se smát, nebo brečet? O_o

323
Další