Jak dobrý čich má slon?

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:3 850
V dnešním videu se dozvíme, co všechno umí sloní nos.

Přepis titulků

Jsou nosy… a pak jsou nosy. Co se týče čichu, ten největší je jeden z nejlepších. Sloni nosy používají ke spoustě věcí. Při páření, k identifikaci rodinných příslušníků a především… k hledání jídla. Jsou dobří. Dokážou najít jídlo, co je velmi daleko. Ale jak dobří jsou? Aby to vědci zjistili, přišli s dvěma experimenty.

Čich na krátkou vzdálenost otestovali dvěma kbelíky. V jednom byla rostlina, kterou sloni mají rádi, ve druhém rostlina s podobnou vůní, kterou rádi nemají. Sloni snadno rozpoznali jemné rozdíly mezi nimi jen pomocí čichu. Pak vědci podobný test zopakovali ve větším měřítku. Postavili klasické bludiště ve tvaru Y venku ve sloní velikosti. Vzpomeňte si na myšky čmuchající sýr. Teď to sloni měli těžší.

Na dálku vyčmuchat jemné rozdíly mezi podobnými rostlinami? Pro slony žádný problém. Že sloni dokážou vyčmuchat jídlo, které mají rádi, jasně. Ale uvědomte si, že ty rostliny voní opravdu podobně a jsou velmi daleko. „My cítíme, když soused odvedle začne grilovat steak. Oni tohle zvládají na velkou vzdálenost u věcí s velmi jemnou vůní.“ Sloni jsou ve skutečnosti čichoví šampioni.

Jako ostatní savci včetně lidí mají čichové receptory, které registrují molekuly ve vdechnutém vzduchu. Signály z těchto receptorů přijímá čichový bulbus v mozku. Sloni mají nejvíce čichových receptorů a největší čichový bulbus ze všech savců. A pak je tu chobot, který funguje jako pohyblivá čichová anténa. Můžou ho dát pod kládu nebo do větru. Jejich nos je tak dobrý, že jim v Angole pomáhá vyhýbat se minám. Testy dokonce prokázaly, že dokážou rozpoznat TNT.

Podle jedné studie jsou sloni schopni jen po čichu rozpoznat rozdíly mezi dvěma keňskými kmeny: Masaji, kteří je tradičně lovili, a kmenem Kamba, který ne. Umí odhalit bombu, třídit lidi, najít jídlo… Tomu říkám nos. Překlad: Snoopadoop www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nice video. Learned something new about the elephants!

00

Odpovědět

Hezký - ale na jak velkou vzdálenost to krmení vyčmuchají? "Velká" mi nepřijde extra přesná...

30