Jak Ed Sheeran složil největší hit roku 2017: Shape of You

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:215
Počet zobrazení:15 410

Z chytlavé písně Shape of You byl loni opravdový hit. A přitom tento song vznikl neuvěřitelně rychle! Ve videu vám o něm jeho tvůrci prozradí ještě mnoho dalších zajímavostí.

Přepis titulků

Popravdě, vím, že se v tom teď pitváme, ale tehdy jsme to tolik nepromýšleli. Ed Sheeran, Johnny McDaid a Steve Mac tvoří hit Tuhle píseň jsem neskládal pro sebe. Vše, co chtěl v tom albu sdělit, už měl. Chtěli jsme jen něco složit. Kdybychom tehdy chtěli psát pro Eda, Shape of You by asi nikdy nevzniklo.

NEJPOSLOUCHANĚJŠÍ PÍSEŇ NA SPOTIFY NEJVÍCE TÝDNŮ V HITPARÁDĚ TOP 10 OD BILLBOARDU 2 893 178 486 ZHLÉDNUTÍ NA YOUTUBE Se Stevem jsem se setkal poprvé. Hned na začátku přišel ke klávesám a zahrál: A já na to: "Jo, to je dobrej začátek." Zvuk štěrbinového bubnu byl první zvuk, co jsem našel. Zněl světově.

Ed začal s tím, co dělá s kytarou. A pak: Ed je totiž netrpělivý. Nechce se mu čekat, než přidám zvuk bicích. A tak říká: "Víš co, udělám to na kytaru." Hrál to tak ve studiu a Steve říká: "Můžeme to dát na smyčku?" On hned: "Kluci, dejte mi čistou nahrávku." A na to pokládal další vrstvy.

Patnáct minut po tom, co jsme se potkali. A je to. Nejjednodušší by bylo ten motiv kopírovat. Jít s rytmem. Ale Ed jde naopak proti němu. Jako by zpíval bicí. Tím udržuje tempo. Vždy to chci co nejjednodušší. Hraju totiž především akusticky. A naživo nemám další hudebníky, abychom zopakovali všechny ty zvuky.

Nepotřebujete nic dalšího, protože bicí zajistí Ed. Nejčastěji pracuju s Johnnym. Dohromady jsme napsali asi 200, 300 songů. Udrží pozornost dost krátce. Jednou jsem ho chtěl udržet v místnosti, zatímco jsem pracoval, a tak jsem přinesl kufr plný lega. Říkám: "Tady máš, stavěj si." Bylo to skvělé.

Sedl si a stavěl. Na chvíli se v tom světě ztratil. A pak přišel s naprosto úžasnou věcí: Když jsme ji skládali, věděl jsem, že chci, aby zněla trochu jako R&B. Řekl jsem si: "Co kdybychom do toho dali kus z No Scrubs?" Tahle část: Byla původně: Na nahrávkách jsem našel pár zajímavých okamžiků.

Jo, tohle. To je krásný příklad toho, jak Ed... Začíná to: Jen nějaký zvuk. A pak slyšíte, jak zjistí, že tam má být come on. Zve tu osobu dovnitř. Má představu o tom, jak má ta píseň znít. O tomhle se chci bavit. Původně jsme mluvili o: "Moje triko voní po tobě."

A pak: "Ne, moje povlečení." Je tam "povlečení voní po tobě" a já si pomyslím: "Ach bože, povlečení ne." V původní verzi se nezpívá: "I'm in love with the shape of you." Na začátku je jen: Včera v noci jsi byla u mě a moje povlečení teď voní po tobě. Každý den objevuju něco nového. Miluju tvoje tělo.

Tohle je hodně divný. "Miluju tvoje tělo" samo o sobě se mi zdálo objektivizující. Jo, on má vřelé srdce. Nelíbí se ti: "Miluju tvoje tělo"? Ale jo, to jen že... Miluju tvoje tělo.

Vždy to chci trochu posunout ještě k něčemu dalšímu. Tam, odkud pocházím, říkáme: Look at the shape of you. A to znamená: "Podívej, kdo z tebe je." Miluju tvoje křivky. ...je pravda Bylo...

je to... Nemůžu... - Miluju... - Nejsi jen tělo. Nevím. Jde o víc než tvoje tělo. Jsi víc než jen tělo. - Jo. - Miluju tvoje křivky. Miluju tvé pohyby. - Ale jde o víc než... - Ale nejde jen o tvé křivky. Ten song je jedna velká smyčka. Je to dost jednotvárné, takže pokud máte celý song tohle, musíte to jedině nějak ozvláštnit.

Po prvních deseti vteřinách už jste slyšeli dost na to, aby vás ta píseň chytla. Vše ostatní už je překvapení navíc. Je to tak minimalistické, že kdykoli se objeví něco nového, je to... Uslyšíte to. Přidali jsme další vokály, nějaké kytary.

Jedna z věcí, které jsme přidali, je mellotron. Podle mě tomu dodal trochu barvy. Pak basový buben, aby to trochu zatížil. Dále 16 krátkých... tlesknutí. Další zvuk bicích. To je asi jediná věc, co jde lehce proti rytmu. Pořád se to vyvíjí, nenudíte se.

Jakmile to přestává bavit, nastoupí něco nového. Nebo něco vypadne. Roste to, roste a spadne. Roste, roste, spadne. Na konci je chvíle, která se mi moc líbí. Nevšímáte si toho, ale na pozadí to tam je: Takový pocit napětí – uvolnění. Napětí – uvolnění. Pak jsme šli na další píseň. Stejný den jsme napsali i píseň pro Faith Hill a Tima McGrawa.

A po ní ještě jednu. Ten den jsme jich složili kupu. A ještě tu pro Liama Payna! Na konci třetí písně řekl: "Zahraj mi prosím znovu tu první melodii." Mysleli jsme, že by to mohl být duet. A to tak, že holka zpívá jednu sloku a kluk tu druhou. Říkal jsem si: "Hodilo by se to pro Rudimental s Rihannou."

On říkal: "To není nic pro mě." Jel jsem do studia za šéfem vydavatelství, zahrál jsem mu to a on na mě zíral a povídá: "Proč se toho chceš vzdát?" Vlastně nevím, co to znamená udělat hit. Prostě rád skládám písně. Není to věda. Je to ještě mnohem složitější.

Snad nejlepší hodina a půl v mém životě. Držet se trendu je v popu běžné. A já se tomu vždy vyhýbal, ale... Teď jsem se mýlil, a je to jeden z nej songů mé kariéry. Super. Překlad: Manana www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ok jediný co k tomuhle můžu říct je, že jsem tu písničku v životě neslyšela, takže bych tomu neřikala hit.

215

Odpovědět

Ano, to jestli nějaká Larion z p*delákova slyšela tuhle písničku je totiž mnohem lepší ukazatel hitu než to, že to byla nejdéle hraná písnička v TOP bla bla a na YT má 3 miliardy zhlédnutí. Larion řekla, že jí nikdy neslyšela, takže to není HIT! :-D Sheerana neposlouchám, tahle písnička mi přijde fajn nic víc, ale tyhle komenty mě vždycky rozsekaj :-D

211

Odpovědět

+StenNo já jsem tim jednoduše chtěla říct, že v době kdy ti hraje skoro v každym marketu rádio, to samý v autobuse, případně v práci atd. atd, jsem tuhle písničku nikdy neslyšela, takže to podlě mě neni hit.

12

Odpovědět

A co stihnete za 1,5h vy?

120

Odpovědět

mega frajer :)

70

Odpovědět

Skvělý překlad! Díky moc! Strašně mi to pomohlo😍

131

Odpovědět

Naprosto souhlasím! Jsem za překlad velmi vděčná 😃

21

Odpovědět

Pozn. pro překlad v 6:08 "it just added a little colour for me" neznamená přímo, že něco to přidalo barvu, ale je to idiom ve smyslu něco obohatit, přidat něco zajímavého, viz "Give color to (something) 1. To add flourish or provide an interesting accompaniment to something."
https://idioms.thefreedictionary.com/give+color+to+(something)

12

Odpovědět

03:44 "Just the shi... the noise" :-D

62

Odpovědět

No Scrubs je mnohem lepší (a neobšlehnutá). Nechápu co se lidem na Sheeranových písních a na něm samotném líbí :D Shape of You mi ani nepřijde chytlavá. Sto lidí, sto chutí...

49

Odpovědět

obe odpad

02

Odpovědět

tohle a despacito jsou nejhorší songy lonskyho roku

1517

Odpovědět

tak tak

27

Odpovědět

najvecsi hit? seriously? ma vsade otravoval despacito, tento presladeny pop som az tak casto neoucul

18

Odpovědět

Ty titulky jsou naprosto dokonalé!

51

Odpovědět

Sranda je, ze jim trvalo hodinu a pul aby udelali neco, co ovlivnilo pulku sveta a vydelalo neskutecnej balik :D Tomu rikam bizar

224

Odpovědět

ovlivnilo pulku sveta? jak? naposledy ovlivnil pulku sveta Hitler a potom Stalin.

150

Odpovědět

Skvělé video! Zajímavý insight do skládání písniček. Tleskám!

Více podobných videí prosím!!! :-)

451

Odpovědět

dost největších songů je minimalistických

40

Odpovědět

jj, třeba jako Come together, hnd jsme si na ni vzpomněl

20

Odpovědět

Seven Nation Army. Legenda od White Stripes, taky prakticky jen pár tónů.
Do I Wanna Know od Arctic Monkeys. Song, který je proslavil nejvíc a přitom je to jedna z "nejjednoduších" od nich.
Prostě v jednoduchosti je krása a často hlavně chytlavost ;)

10

Odpovědět

Průměrný sezónní hit. Takových, od nějakých devadesátých let, vzniká několik do roka.
Žijeme v době, kdy už téměř všechny songy, které přežijí přes generace, vznikly.
Co je ovšem unikát.. dle mého.. samotný Ed Sheeran. Není video, nebo článek, kde by nepůsobil jako to nejsympatičtější.. nejčistější.. co v tom prohnilém byznysu je.

320

Odpovědět

já mám třeba moc rád Birdy, pop sice moc neposlouchám, ale ona je úžasná

00

Odpovědět

Je to fakt krasna skladba. Pre mna osobne ale kazdy dobry song straca caro, ked sa vsade pusta prilis casto a clovek ho pocuje na kazdom kroku

102

Další