Jak mohla vypadat Epizoda VII?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:214
Počet zobrazení:5 162

K sedmému dílu Star Wars nakonec měla řada fanoušků výhrady. Do filmu se během jeho dlouhých příprav nedostala značná spousta velice zajímavých materiálů. Bude něco z toho využito při přípravě dalších Epizod či menších filmů ze série Star Wars Anthology, které by jim měly předcházet?

Přepis titulků

Sedmý díl Star Wars má stopáž 136 minut a dost svižné tempo, takže si v něm užijete pořádnou nálož Hvězdných válek. Přesto se do jeho finální podoby nevecpalo několik návrhů, části originálního scénáře George Lucase a například i hotové scény, které se ale nedostaly do finálního sestřihu. Tak proč si to všechno spolu hezky neprojít. Video obsahuje spoilery, ale poněvadž už jste to všichni stejně viděli, tak je to fuk.

Ještě než se k projektu připojil J.J. Abrams a začaly práce na scénáři, dostal tým umělců za úkol vytvořit několik rámcových návrhů; většinu z nich najdete v nové knize The Art of The Force Awakens. Tyto obrázky se sice neměly nutně nakonec dostat do samotného snímku, měly ale sloužit jako inspirace k jeho vzniku. Některé z těchto nápadů daly za vznik jiným. Třeba Sam a Kira, ze kterých se stali Finn a Rey, a koncept zabijáka Jediů, který se posléze stal Kylo Renem.

Spousta se toho však nepoužila. Třeba červenomodrý meč, primitivní verze této původní zbraně, či Luke Skywalker uvězněný v písku. Když se k pracím připojil scénárista Michael Andrt, příběh se začal rýsovat. Samý začátek měl zrcadlit první minuty originálu z roku 1977. Tentokrát měl ale končit havárií křižníku.

Příběh se částečně točil kolem hledání informací ze starých jedijských chrámů, či potopeného Císařova trůního sálu z Návratu Jediů. V jedné ze scén také měla Rey, ještě pod jménem Kira, rozkrájet několik destruktorů svým světelným mečem. Něco se nakonec do filmu dostalo, třeba dezertérský stormtrooper jako jedna z hlavních postav, ale většina ne. Třeba přítomnost Luka Skywalkera, protože bylo jasné, že by sebral všechnu pozornost novým postavám.

Když se k psaní připojili J.J. Abrams a Lawrence Kasdan, začalo se vše rýsovat mnohem povědoměji. Původní nápady George Lucase, které Disney koupilo spolu s Lucasfilmem, zůstaly nevyužity. Třeba aby novým postavám bylo hodně pod 18. Pozornost na sebe ale stáhl nápad s napodobitelem Dartha Vadera, kterýžto by svým vzezřením mučil Lukea Skywalkera. Dalším nápadem bylo, že Darth Vader nebyl jedinečný a jeho vzhled a titul byl předán dalšímu.

Uvažovalo se i o tom, že by Vaderova spálená helma byla stěžejním elementem filmu, nikoli tedy znovuobjevený Skywalkerovic meč a pátrání po Lukeovi. Původně měl tento meč dokonce vletět do záběru po skončení úvodních titulků, dopadnout na planetu a dostat se tak k Rey. Dále, Poe Dameron měl původně zemřít hned poté, co byl představen.

Finn sice měl opustit První řád, ale až poté, co byl svědkem vypuštění zajatých vojáků do vakua. Záporák měl zničit X-Wing jen pomocí Síly, k infiltraci zámku Maz Kanaty měl být použit obří vrták a BB-8 měl být představen pod jiným jménem, na páse, který odvážel roztavit neopravitelné droidy. Tvůrci také zvažovali, že by Han Solo film přežil a objevil se v dalších pokračováních.

Došli však k závěru, že usmíření se s Leiou po jejich rozchodu by jeho postavu, ani samotný příběh už nikam neposunulo. Spousta z vystřižených scén by se mohla objevit v dubnu na Blu-ray vydání. Třeba příjezd Maz Kanaty na základnu Odboje a předání Lukeova světelného meče Leie. Její přítomnost zde se však zdála nadbytečná, což vysvětluje, proč její postava zkrátka...

zmizí. Záběr z této scény můžeme dokonce zahlédnout v traileru, jako i několik dalších, které se do finálního sestřihu nedostaly, jako Kylo Ren a jeho zažehnutí meče v zasněženém lese. V knižním přepisu snímku se objevuje pár detailů, co ve filmu chybí. Rey už už prodala BB-8 Unkaru Pluttovi, dokonce ho i deaktivovala. Chewbacca nakonec Unkarovi utrhne ruku, když Plutt dorazí do zámku Maz Kanaty, hledaje Millenium Falcon.

Neuvidíme ani pasáž vysvětlující, jak se Poe Dameron dostal z Jakku. Ani vzpomínkovou vizi, ve které je Rey svědkem souboje Lukea a Vadera na Bespinu. Ve filmu tuto lokaci pouze zahlédneme. Proto také oba najdeme v sérii hraček k nejnovějšímu filmu. I postava Snokea dostane více prostoru. V jedné části se z dialogu dozvíme, že je starý tolik, že byl svědkem vzestupu i pádu Galaktického Impéria, a zmiňuje, proč je Ben Solo tak důležitý a tak mocný.

Nikdy jsem neměl tak slibného studenta. To tvůj původ. Z čeho jsi stvořen. Z Temné strany... i Světlé. Dále chybí dialog Leyi a Hana o tom, jak Snoke Bena sledoval už od plenek právě z těchto důvodů.

Snoke dokonce telepaticky promlouvá k Rey, aby Rena zabila, když při závěrečném souboji začne mít převahu. Což Rey ignoruje. Zde se také objevuje malá nápověda ohledně jejího původu, když si Kylo Ren v jedné chvíli uvědomí, že ví, co je Rey zač. Dle mého názoru nejzajímavější aspekt filmu, který neměl být uložen k ledu, je duch Anakina Skywalkera a zároveň Darth Vadera, který měl symbolizovat, že někteří uživatelé Síly, Lukea nevyjímaje, mohou být rozpolceni mezi Světlem a Temnotou a že nic není černobílé.

Jako inspirace zde posloužila kniha Čaroděj Zeměmoří. Aneb když zapálíte svíčku, vrhnete tím i stín. Tak to by bylo. Časem vyjdou na světlo určitě i další informace ohledně nerealizovaných částí Síla se probouzí. Mezitím se můžete mrknout na další tematická videa z tohoto kanálu, třeba to o možném původu Rey.

Nebo mrkněte na můj filmový podcast, The Weekly Planet. Link najdete zde. Otázky k vám: Která část filmu, co se do filmu nedostala, se vám líbí nejvíc? A nezapomněl jsem na něco? Třeba na Vaderův starý palác, sloužící jako základna Odboje? Jestli vás napadá něco vlastního, co byste ve filmu rádi viděli, jen pište. Sekce s komentáři jen čeká.

Tak jo! Nashle všichni a mějte se. překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak vidno... zak zůstávám o svojích knih :-)

20

Odpovědět

Dotaz, kde ten Kylo Ren sebral Vaderovu spálenou přilbu? Vždyť ji Luke zahrabal, spolu s Anakinovým tělem na planetě Ewoků :o)

10

Odpovědět

Takže Luke by sebral pozornost od novejch postav ale Han ne?

73

Odpovědět

Jenomže Han umřel :D

90

Odpovědět

A teraz si predstav, ze by tam bol Han a este aj Luke. Ano, zobrali by priestor.

81

Odpovědět

+SmithA to že by sebrali prostor je špatné protože... ?
Mě by teda vůbec nevadilo, kdyby se děj prvního filmu točil hlavně kolem starých postav, které pomalu předávají žezlo mladší generaci. Myslím, že všichni fanoušci SW v kině čekali na to, až se objeví Han s Lukem a nějaký ukňouraný černoch a nevýrazná sběračka odpadků je nijak neoslovili. To že Luka ukázal jen na pár vteřin je od režiséra pořádný kopanec do koulí. Není divu že hodnocení filmu pořád klesá.

65

Odpovědět

prave ze jo. Stejne to bylo aspon pro me s millenium falconem, nebo Hanem a Leou. Proste to jsou ikony Star Wars a tak by vedle nich postavy, ktere znas 25 minut nemeli sanci na to, aby si nasli k divakovi cestu a ten si k nim vytvoril podobny vztah. Co si budeme povidat 99% fans stejne cekali prave na postavy a odkazy z puvodni triologie

70

Odpovědět

Vynechali polovinu scen z traileru. Cely film jsem cekal na to, jak Kylo v tom lese zapne mec a ono nic :D
ale nezoufal bych. Take muze vyjit directors cut. Stejne tomu bylo treba u Promethea, Blade Runner atd atd, kde DC byl o desitky minut delsi. Nebo i Epizoda I, na ktere jsem byl uz pred roky v kine ve 3D mela o 20 min delsi stopaz a nebyly to jen sceny, bez kterych by se to i tak obeslo, nebo si toho clovek ani nevsiml

31

Odpovědět

DC v nebude, alespoň to JJ tvrdil v jednom rozhovoru. Budou jen bonusy na BR a DVD

10

Odpovědět

Zdá se mi to, nebo se do filmu dostaly jen samé horší nápady a na ty dobré se prostě vykašlali?

639

Odpovědět

Star Wars mají pouze tři díly, epizoda VII mi to jenom potvrdila...

1047

Odpovědět

Ne , je jich 7 , a mělo by jích byt 9 + 2 mezipříběhy X))))))

70

Odpovědět

Tyhle věci by se daly poslouchat pořád :)

160

Odpovědět

Takže se do filmu nakonec dostalo to nejhorší. Zatím je to nejslabší díl série. V podstatě se jedná o nepovedenou kopii epizody IV. Z lodi impéria utečou dva droidi/ droid a stormtrooper a skončí na pouštní planetě, kde najdou mladého kluka/holku. Impérium/řád je pronásleduje, protože droid má ve své paměti plány/mapu. Za pomoci Milenium Falcone utečou a najdou rebely, aby mohli společně zničit obří základnu ničící planety.

Lepší scénář by byl ten původní, kde pátrají po starých chrámech Jediů, aby nalezli ztracené vědění Jediů. Mohou jít ve stopách Luka a v patách budou mít řád.

8219

Odpovědět

Stejně to nic nemění na tom, že finální podoba 7 dílu je průměrný akční film v kulisách Star Wars a recyklovaným příběhem. Bohužel unikátní a spletitý příběh bez deus ex machina momentů s prostým vyprávěním (typický pro původní SW) se nekoná.

3324

Odpovědět

Zahad a moznosti kam sa bude uberat tento film je velmi vela. Kludne sa niektore veci mozu este objavit v nejakej forme a pridu dalsie zaujimave napady. Dalsi film ma byt pomerne experimentalny a o dost temnejsi. Ja sa nebojim, ze to bude paradne.

131

Odpovědět

Povodne SW mali vsekto mozne len nie spletity pribeh, tak o com tocis :D

14

Odpovědět

+Smithto malo byt pre sdsd :D

10

Odpovědět

To si dělaj srandu? Z finálního filmu jsem byl nadšenej nejspíš kvůli vizuálu, akci a nostalgii ale z tohoto by to byl naprosto dokonalej SW film.

309

Odpovědět

Není to poprvé, co mi původní záměry scénáristů přijdou lepší, než co se nakonec dostalo do filmu. Tak snad část z toho někdy vyjde jako rozšířená verze filmu.

292

Odpovědět

Škoda, že se od těhle původních návrhů ustoupilo. Oslovily mě víc než současná podoba filmu.. Doufám, že se něco z toho objeví v následujících filmech, protože mi přijde škoda to zahodit úplně.

643

Odpovědět

Ale prd škoda, to si říkáš jenom teď, je nejspíš dobře že ve filmu nejsou.. Na první pohled ti sice přijdou cool. Samozřejmě, všem to tak připadalo, proto se ty návrhy tak propracovávaly a dostaly do určitý vývojový fáze, libily se a pracovalo se na nich. Po dlouhým rozmyšlení a dohadování se několika lidí a profesionálů bylo ale nakonec usouzeno že se to do filmu tolik nehodí. Celkem bych jejich rozsudku věřil.. a né mýmu pěti minutovýmu dojmu, takže já bych to jako "škodu" neviděl.
Ale zajímavý rozhodně jsou, třeba se nakonec někde uchytí :)

329

Odpovědět

+Ondřej ŠtefákTo záleží na úhlu pohledu - jestli se ti epizoda VII líbila nebo ne. Já osobně bych ocenila, kdyby se na scénáři víc podílel Lucas, protože.. je to prostě jeho svět, kterýmu on sám rozumí nejlíp. Když si odmyslim všechnu tu CGI SW omáčku okolo dochucenou nostalgií, tak ten příběh, co se tam děje, postrádá jakoukoliv chuť těch předchozích dílů. Teda aspoň já jí tam necejtim.
A jak říkáš "dlouhý rozmýšlení a dohadování se profesionálů" , tak tam se podle mě ztratila ta největší část těch nejlepších nápadů.
Filmy se točej pro dojmy díváků. Moje dojmy jsou bohužel lepší z pětiminutovýho videa než ze dvě hodiny dlouhý stopáže.

103

Odpovědět

+Ondřej Štefákještě mě napadá - co by se do filmový série od Lucase hodilo víc než návrhy jeho samotnýho ? :D

80

Odpovědět

No tak sa na to pozrime. Beloch v komikse, beloch v scenári. Príchod Jew Jew Abrahamsa a zrazu to je nignog. Propaganda sa rozhodne nekoná.

Doslova všetko vyzeralo lepšie než na to najali Jew Jew-a. A nemuseli by sme pozerať Star Wars 4.1

5876

Odpovědět

Lol. Hodně zakomplexovanej komentář. :D Kromě toho to zahrál dobře, tak nevidím důvod si stěžovat.

5136

Odpovědět

+QuellerObdivuju tě. Já nejsem ten jeho výplod schopnej přelouskat :D

2818

Odpovědět

+Queller"zahrál dobře", myslíš to, jak 3/4 filmu těžce dýchal, nebo koukal jak trubka?

4729

Odpovědět

+QuellerNo, jediná dobrá scéna je ta hádka s BB-8, jinak se ve všech záběrech tváří stejně.

1816

Odpovědět

+QuellerFurt 100x lepší než hayden christensen

2626

Odpovědět

Myslis Jar Jar Abramsa ? ... Ako mne sa to celkovo pacilo aj ma to pobavilo ale nejako to nebolo ono (uvidime ako sa dej vyvinie dalej necham sa prekvapit :D ). Inak som fakt cakal nejaku nadvaznost na Extended Universe ... napr. top WTF moment - BEN SOLO (nie Skywalker ???) etc.

512

Odpovědět

+halfmanPříjmení se dědí obvykle po otci a navíc i Leia je Organa a ne Skywalker

150

Odpovědět

+halfmanV EU bol Ben synom Luca nie Hana :)

142

Odpovědět

+halfmanextended universe je zrusena. neexistuje.
a ben solo byl synem hana sola i v EU. Skywalker mel Maru Jade Skywalker.

Jinak J.J. Abrams uz dalsi dil delat nebude.
A co se tyce pribehu - ten vymysel sam Lucas, uz pred XY lety, proto byl tak naivni (zase znicili deathstar tak jednoduse).
A sem rad ze nove Lucasovo navrhy nepouzili.. staci mi ep1-2 ktere jsou z casti na hovno. Jedina dobra je ep3.

13

Odpovědět

+halfmanRodier: EU byla přesunuta do Legends...

Han Solo i Leia Organa měli tři děti - Jacenu, Jainu a Anakina.
Luke i Mara Jade měli syna Bena.

20

Odpovědět

+halfman*Jacena :-) To je tak, když po sobě nečtu :-D

10

Odpovědět

Už jen kvůli tomu, aby to nasralo lidi jako ty, se obsazení černocha a Žida bohatě vyplatí. Jakoukoliv kritiku Finna beru, když je o jeho hereckém výkonu (i když osobně jsem problém fakt neviděl), ale tvůj komentář...

268

Odpovědět

+Corwin8Přece ale neobsadim herce nekam kvuli tomu, jen abych nekoho nastval.
Snad alespon do star wars by meli byl jina kriteria

53

Odpovědět

+Corwin8Řekl bych, že tvůrci nechtěli nikoho naštvat, naopak je ani nenapadlo, že obsazení černocha do sci-fi filmu může na začátku 21. století někoho naštvat.

293

Odpovědět

+Corwin8@arnier v Star Wars boli večne herci čierneho pôvodu a nikdy to nijak nevadilo. V čom to akože vadí v tejto sérii? Prečo mám pocit, že fanúšikovia nutne hľadajú každé zlo, aj tam kde nie je. Zaujímalo by ma, čo by bolo, ak by Lucas nepredal svoju korporáciu a film by bol podobne "zlý", či by sa stále nadávalo.

150

Odpovědět

+Corwin8samozrejme tým "čierneho pôvodu" som myslel ekvatoriálnu rasu

10

Odpovědět

+Corwin8Ja nijak nenarážim na jeho rasu, ale pouze na Corwinuv komentar. ze je cernej mi nevadi

10

Odpovědět

+Corwin8To byla samozřejmě nadsázka... Nemůžu si bohužel o OPovi dovolit napsat, co si o něm myslím.

10

Odpovědět

+Corwin8Čítaš vôbec ? Či si len vždy vyberáš náhodné slová a na tie tumblr trigger reportáž ?

Keď to je raz beloch tak má ostať beloch a nie z neho spraviť černého len "aby nasralo lidi".

15

Odpovědět

+Corwin8Pane Inergio, víte o čem bylo tohle video? O nápadech, které byly zamítnuty, ergo věcech, které se změnily v různých fázích tvorby (natáčení filmu). Z toho byste měl pochopit, že se během natáčení různé věci mění, a že je to u původních děl naprosto normální. Že se změní pro děj naprosto nepodstatná prkotina (např. rasa jedné z postav) by vás nemělo překvapovat. To, že to nasere lidi jako vy, rozhodně není legitimní důvod to udělat, ale oni měli nejspíš nějaký jiný, a to že to bude vadit lidem názorově zaseklým v předminulém století nevidím jako důvod to neudělat.

23

Odpovědět

Vadí něčemu, že je černoch? Teda pokud nepočítám tvou představu o nadřazené bílé rase ty nácku zasranej. Ještě smutnější než ten koment je počet lajků co si za ten výblitek dostal.

3333

Odpovědět

+AutoA ty za zradu své rasy bys měl viset. PS: Víte co mají společného kolo a n**r? Řetěz.

1246

Odpovědět

+Auto@Jedina_Pravda (keďže môžeš byť troll, tak to adresujem inak).. @náckovia a @rasisti
Keď môže mať čierny človek dieťa s bielym človekom, tak automaticky je to ten istý druh t.j. Homo Sapiens Sapiens. Rovnako ako mačka môže mať mačku len s inou mačkou.
Preto nevidím dôvod na rasovú nenávisť. Je to len nenávisť voči istému druhu, čo je z racionálneho pohľadu hlúposť = ste pre mňa hlúpi.
P.S. Viete prečo musí mať nácek pri sexe okolo seba 20 kamarátov? Aby bol tvrdý

219

Odpovědět

+Auto@blb Tvoje zvrácená logika, přesně vystihuje tento post. A nezapoměň si mámě Merkelové postěžovat.
http://hiddenlolcdn.com/i700/58201.jpg

79

Odpovědět

+AutoTo nie sú žiadne predstavy liberálku. Bežkaj si rozdávať deky do imigračného centra.

43

Odpovědět

+AutoKdyby to byly racionálně podchycené postoje, a nikoli bludné představy, uvedl byste argumenty, a ne pokusy shodit oponenta.

43