Nový kánon Star Wars

Thumbnail play icon
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:174
Počet zobrazení:5 340

V roce 2012 společnost Disney zakoupila Lucasfilm od jeho zakladatele George Lucase za neuvěřitelné 4 miliardy dolarů, přičemž polovina byla vyplacena v akciích. Získala tak kompletně práva na ságu Star Wars (a mj. také Indiana Jonese). Sedmá epizoda Star Wars s podtitulem Síla se probouzí je tedy již na cestě, premiéra je naplánována na prosinec letošního roku a měla by se odehrávat zhruba 30 let po Epizodě VI: Návratu Jediho. Fanoušci tohoto kultu ovšem vědí, že období mimo šest hlavních filmů tohoto universa již zpracovává nespočet knih a komiksů, několik počítačových her i další materiály. Jak si tedy hlavouni z Lucasfilm Story Group, kteří po odchodu George Lucase mají dbát na obecné směřování celé ságy, poradili s tím, aby nedocházelo k žádným zásadním chybám v kontinuitě příběhu? Vysvětlivky: Kánon: Cokoliv, co je v kontextu určitého světa (filmového, knižního, videoherního) považováno za platné a co se v něm tedy "skutečně stalo." Retcon: Poupravení kontinuity v případě, že jsou dvě kanonické informace mezi sebou v rozporu. Vzhledem k tomu, že do kánonu Star Wars přispívalo nezávisle na sobě několik autorů, docházelo k nim v minulosti poměrně často. Nyní kontinuitu hlídá zmíněná Lucasfilm Story Group. Rozšířený vesmír: Fanouškovský pojem, v originále známý jako Expanded universe (zkráceně EU). Jedná se o jakékoli oficiální dílo pojednávající o vesmíru Star Wars mimo hlavních šest filmů. Prvními takovými příspěvky byly komiksy od Marvelu, vydávané od roku 1978 a kniha Splinter of the Mind's Eye z téhož roku. Ze všech těchto materiálů plynuly Georgi Lucasovi procenta ze zisku, stejně jako si ponechal práva na veškerý merchandising. Star Wars Holiday Special: Televizní film z roku 1978, ve kterém se objevují všichni hlavní herci původní trilogie (Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher...) Přesto jej fanoušci nenávidí pro jeho mizernou kvalitu. Máte-li pevné nervy, je ke zhlédnutí na YouTube, posuďte sami. Dobrodružství Ewoků: V originále Caravan of Courage. Další rodinný televizní film, z roku 1984, je dobrodružstvím dvou dětí, kteří s rodiči ztroskotají na lesnatém měsíci planety Endor.

Přepis titulků

Překlad: Maty www.videacesky.cz V kánonu Star Wars v nedávné době probíhaly zásadní změny. Zvlášť v tom, co nadále je a není součástí jeho kontinuity. V minulosti se materiálu souvisejícího s tímto universem urodila kvanta. Je skoro až nemožné znát každičkou postavu, událost, rasu, vystoupení, tuhle noční můru cokoliv!

Takže od té doby, co tyto nové příběhy produkuje studio Disney, došlo k novému ustanovení, co je kanonické a co není. Lucasfilm, který teď spadá pod Disneyho, v podstatě celý Rozšířený vesmír kompletně zrušil. Až na pár výjimek, které zmíníme. Čili materiál tvořený několik desetiletí je zčistajasna v čudu. Podobně to udělali i DC se svým restartem. Ke změnám v Rozšířeném vesmíru již v minulosti došlo. Boba Fett byl třeba původně chlápek jménem Jaster Mereel.

K retconu došlo, když se z něj vyklubal nudnej týpek z Novýho Zélandu. Viz Klony útočí. Nejednalo se ale jen o podobné úpravy některých postav. Ale najdou se i věci, co kanonické zůstaly. Původních šest filmů, seriál Klonové války, seriál Povstalci, nové komiksy pod hlavičkou Marvelu a všechny knížky a filmy, které vyjdou v budoucnu. To proto, aby se znovu začalo s čistým štítem a aby nové filmy nekolidovaly s tím, co již bylo napsáno.

No, z jistého úhlu pohledu... ha, chápete tu narážku? Narážka na Star Wars ve videu o Star Wars! ...je to pro fandy Rozšířeného vesmíru pěkná podpásovka. Zvlášť, když tolik z něj kvalitativně předčí novější trilogii. Ale to není žádné překvapení. George Lucas, nyní již bývalý šéf Lucasfilmu, několikrát zdůrazňoval, že ho Rozšířený vesmír moc nezajímá.

Údajně žádnou knížku o Star Wars nikdy nečetl a považoval je jen za paralelní vesmír. Tak tomu ovšem vždy úplně není. Spousta takových prvků si našla cestu až do jeho filmů. Coruscant se poprvé objevil v Dědici Impéria. Aayla Secura také nebyla vytvořena pro filmy. Á je po ní. A princ Ještěří xicht se údajně mihnul ve scéně se závody kluzáků, což jsem ale neověřoval, protože se mi na to popravdě nedívá úplně snadno.

Něco podobného očekávejte i u budoucích filmů a ostatních projektů. Například už jsme viděli světelný meč se záštitou, což taky není žádná novinka. John Jack Miller, autor nové knihy Star Wars: A New Dawn, o tomto řekl: "V legendách je vždycky kousek pravdy." Věc se totiž má tak: Jak nás již Lucasfilm informoval, všechny dosavadní komiksy, knihy a videohry nyní spadají pod škatulku Legend. Čili jen takové "coby kdyby."

Podobné příběhy již v minulosti vycházely. Série Star Wars Infinities, vycházející po roce 2000, takto zpracovala původní trilogii. Třeba co by se stalo, kdyby Luke nezničil Hvězdu smrti, nebo kdyby byl Darth Vader bílý. Jako jeho oblek, ne obličej. Ten je bílej dost. Jen se na toho křupana podívejte! Millerův výrok podle mě každopádně naznačuje, že některé z "Legend" stále částečně platí. Čili že nemusí být nutně pravda, že nic z toho se v kánonu nestalo. Alespoň částečně.

Takže třeba ještě uvidíme, jak se Bobba Fet dostal ven ze žaludku Saarlaca. Nebo jak Druga Hutt staví vlastní Hvězdu smrti jako svojí superzbraň. Nebo jak Chewbacca zemřel při srážce planety s měsícem. Jo, to je spoiler. Chewbacca v knížkách umřel. Ale to už neplatí, zase je naživu! A máš to, Rozšířenej vesmíre! Nejdůležitější z toho všeho ale je, že všechny ty příběhy i postavy tu stále jsou. Lucasfilm je prozatím nadále aktivně distribuuje, obzvlášť, co se týče komiksů. Navíc, do doby kolem Klonových válek a období před nimi asi nijak zvlášť nikdo šťourat nebude.

Změny se budou týkat spíš originální trilogie a doby po ní, aby se mohly vyprávět nové příběhy. Takže nebojte, nikdo nepřiběhne k vám domů, aby vám rozflákal vaši milovanou VHSku s Dobrodružstvím Ewoků. Ta je vaše navždy.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rozšířené universum mě nikdy nezajímalo, z her jsem hrál tak akorát Jedi Knight II, komiksy a knihy jsem nečetl. Zajímá mě šest filmů a dost. Když jsem si říkal, proč je pozadí Epizody II tak zmatené a nesrozumitelné (kdo je sakra Tyranus a jakou má vazbu na klonovou armádu), tak jsem to odůvodnil tím, že mám problémy s chápáním. Později mi ale (s pomocí recenzí od Red Letter Media, které už konečně někdo přeložte!) došlo, že je to opravdu mizerná scenáristika. Filmy mají dávat smysl samy o sobě bez ohledu na nějaký rozšířený vesmír. Takže doufám, že se s tím nová trilogie popasuje lépe.

55

Odpovědět

Osobne jsem cetl trilogii od Timothy Zahna a nebylo to vubec spatne vymyslene a pekne to navazovalo na Navrat Jediho. Proto jsem zvedavej jak se s tim popral J.J. A to ze to ted toci disney tak snad tam nebude ani kacer donald ani mickey mouse.
P.S. : pro pravdomluv a toho dalsiho bezte si hrat na pisek diky

160

Odpovědět

Kez by symbolem dnesniho Disney stale byl kacer a mys. Ale staci se podivat na Disney channel a jedine co clovek uvidi, tak jsou stupidni telenovely pro nactilete a kdyz uz tam je nejakej animac tak je to takovej nahodnej s**t (čest vyjimkam), ze ma clovek nutkani si raději ničit svou psychiku koukanim na moe anime, než strávit 5 minut s tím posraným ninjou Randym.

161

Odpovědět

+trdelinDisney ako Disney. Robia nizkorozpoctove serialy na svojom kanaly ale tiez maju pod palcom Marvel a nezabudajte, ze aj napr serial LOST je z Disney produkcie.. Takze ziaden kacer ani nic podobne. Treba rozlysovat. Disney vie urobit aj dobru produkciu a teraz pre SW si myslim, ze dal dokopy kvalitny tim na cele s Abramsom a scenaristom vsetkymi milovanej piatej epizody.

82

Odpovědět

Já se teda na obnovenou serii moc těšim, JJovi to celkem jde, mně se třeba Star trek líbil a hlavně na scénáři se podílí opět Lawrence Kasdan stejně jako u V a VI nejlepších filmů tohodle univerza.Lucas je konečně z kola venku, protože jeho ego skoro zničilo původní trilogii(CGI) a o nové, kde má režii i scénář ani nemluvě. Ještě že existuje fanouškovská základna natolik silná, že mohl vzniknout podobný skvost jako despecialized edition.

116

Odpovědět

Mimochodem, díky tomu že teď vlastní práva Disney, tak se opět otevřela možnost, že bude konečně OFICIÁLNĚ vydaná původní kinoverze (bez pozdějších úprav) rekonstruovaná a ve fullHD a mohla by jít do zase kin (třeba jak byl teď Vetřelec), což by byl velkej zážitek. I když se Lucas snažil původní verzi vymazat z historie, tak mu to nějak nevyšlo (aspon doufám teda).

101

Odpovědět

Osobně mám rád všechny filmy a neuznávám nic z rozšířeného vesmíru. Zároveň jsem se ve své mysli rozhodl přiřadit nové filmy k rozšířenému vesmíru, takže pro mě zůstanou kanonem jen 2 trilogie a 2 seriály. :) Nové filmy od Disneyho bych rád uznal, ale nedokážu překousnout ten nový meč, protože nedává žádný logický smysl a krytí ruky, což je jeho účel, nesplní.

438

Odpovědět

tak jasný kvůli meči zavrhnout film, kterej sem neviděl ale novou trilogii považovat za kánon, to chce místo koulí kokosáky

605

Odpovědět

ale jo. Nový meč dává smysl. Je spousta videí kde to vysvětlili. Většině lidem vadí, že by ty dva malé lejzříky každý usekl, ale nikdo si neuvědomuje, že to nejsou další dva lasery, nybrž je to celé jeden rozvětvený light saber. Představ si zdroj světla s třemi otvory.

Taky je fluffově spousta materiálu, který ani lejzrový meč nepřetaví. Vysvětlit se to dá různě. Seš prostě jenom Hejtr a Direkcionista k tomu. ;)

150

Odpovědět

Ten "nový" meč, který existoval dávno v komixu?
http://starwars.wikia.com/wiki/Crossguard_lightsaber

10

Odpovědět

tak potom bys nemel videt Rebels :) tam je jeste lepsi mec.

10

Odpovědět

První !!!
Rodina by na mě byla hrdá

1023

Odpovědět

Druhý!

39

Odpovědět

doufám, že skončí jako teta Berru a strýček Owen (trouba)

50