Jak vyhrát hádku

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:329
Počet zobrazení:6 326

Hádkám se asi nikdo nevyhne a už vůbec ne na internetu. Ale zřejmě si už každý z vás prožil okamžik, kdy jste druhé straně dodali přesvědčivé argumenty, ale reakce se nedostavila. Proč tomu tak je? A jak to udělat, aby jste druhou stranu přesvědčili?

Přepis titulků

Proč jsou někteří lidé proti očkování? Proč někteří nevěří v globální oteplování? A co hůře, proč skupiny jako IS věří, že jejich akce jsou správné a morální? Nám se správné řešení zdá jasné. Ale i přes všechny naše důkazy a argumenty tyto nebezpečné myšlenkové směry přetrvávají. Naopak, jsou silnější než dřív. Otázkou je, proč nám argumentace tak nevycházejí.

Jedním z hlavních důvodů je efekt opačného účinku. Jedná se o to, že když se snažíte nabourat něčí víru tím, že mu přinesete důkazy, které ji vyvracejí, naopak jim tuto víru jen utvrdíte. Představte si tento experiment. Výzkumníci vyzkoušeli všechny druhy zásahů do rodin, ve kterých jsou rodiče proti očkování. Poskytli jim vědecké důkazy, že mezi očkováním a autismem není žádné spojení.

Zkoušeli i přístup více založený na emocích. Některým rodičům ukazovali hrozné obrázky dětí, které trpěly nemocemi, kterým jde očkováním předejít. Asi není překvapením, že racionální přístup nezabral. Ale emocionálně zaměřené argumenty zabrat mohly, ne? Žádný z pokusů o zásah nezabral. Nešťastnou shodou okolností všechny zásahy způsobily přesný opak.

Vědecké důkazy učinily odpůrce očkování méně přístupné případnému očkování. A u emocionálních důkazů se začali očkování ještě více obávat. To je naprosto iracionální, ne? Ale podívejme se na snímky z magnetické rezonance. Pokud se k lidem dostane informace, která narušuje jejich pohled na svět, část mozku zodpovědná za rozum a logiku se utlumí. Místo toho se vybudí část mozku zodpovídající za boj nebo útěk. Proto se může klidná diskuze rychle zvrhnout v hádku.

V tomto bodě nám už na pravdě nezáleží. Chceme jen tu hádku vyhrát. Teď, když už víte, jak náš mozek funguje, měli byste se snažit být otevřenější názorům jiných lidí. Ale co když se druhý člověk opravdu plete? Co když je jeho pohled na svět nebezpečný? Nejen pro něj, ale i pro všechny okolo? Existuje cesta, jak se efektu opačného účinku vyhnout a hádku vyhrát.

Požádejte toho člověka, aby svou pozici detailně vysvětlil. Jde o to, že věcem nerozumíme tak dokonale, jak si myslíme. Ano, známe věci jako záchody a větráky. Ale to, že je známe, neznamená, že chápeme, jak fungují. Když se vás zeptají, jak přesně funguje splachovací záchod, uvědomíte si, že o tom moc nevíte. Takto to funguje i s názory. V jednom experimentu se lidí s vyhraněnými názory na politické otázky zeptali, proč je uhlíková daň špatná.

Měli krok po kroku vysvětlil, jak uhlíková daň povede k problémům a jaké to bude mít následky a jaké jsou příčiny. V tomto momentu si uvědomili, jak komplexní ta situace je. Díky tomu se názory těchto lidí staly více umírněné a tvrdili, že si jimi už nejsou tak jistí. Až příště budete chtít vyhrát hádku, požádejte člověka, aby do hloubky vysvětlil svůj pohled na věc.

Ale pokud se ukáže, že ta hádka je bezpředmětná, je lepší se shodnout, že se neshodnete, a jít si po svém. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (75)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdo nemá stejný názor jako farmaceutická společnost, vědecká instituce, politika a média, ten není normální..:-) A ten kdo tento názor přejal se nemusí obtěžovat ověřovat si fakta, od toho tu máme instituce, nemusí se zabývat argumenty proti. Asi jednoduše nestojím o to být normální jako v době normalizace nebo v románu "1984" a proto nedůvěřuji, stavím na roveň pro a proti a když už musím váhat dávám na instinkt (příroda). Chcete dokonalý systém, nebo jen dokonalejší? Tak sněte dál.. Jaký skutečný motiv má tato žena?:) Kdo si pustí 4 minuty dokouká to celé.. https://www.youtube.com/watch?v=WwG-Q7BYFRo a tomu se říká kritické uvažování..

02

Odpovědět

Vyhrat hadku na Internetu, je jako vyhrat na paralympiade.

.
.
.

I kdyz vyhrajes, porad jsi kripl.

50

Odpovědět

Ok.. Tak třeba nechápu proč tam cpou to globální oteplování. :) Je zjištěno že se žádná teplota nezvyšuje, naopak je víceméně větší zima. Podle Al-Gora by jsme už měli být po smrti.. Bohužel změna žádná.

Proč tedy bych měl věřit v globální oteplování? Může mi to někdo logicky vysvětlit? Jen nakonec dodám že tahle stránka je dost často velmi smutná. Překládají se tu jen "poučná" videa kde se tvrdí přesně toto. "Lidé s opačným názorem jsou idioti co nerespektují důkazy co nám někdo předkládá a je potřeba se jich zbavit."

Třeba jako že podle zprávy z 11. Září 2001 se v letadlech našly pasy zločinců... A to i přesto že papír není schopný přežít požár. :D To je taky logické že?

A nejvíc jsem se zasmál, když jsem si v oficiální zprávě přečetl že, cituji: "letadlo po nárazu do Pentagonu nemohlo být nalezeno, protože se vlivem požáru vypařilo."

Taky velmi logické... Ale nechám vás v té iluzi o hodné vládě která přece dělá vše pro vaše dobro a nechce vás ovládat. :)

2734

Odpovědět

Abych byl přesnější, WTC se doslova rozpadlo vlivem teploty a pasy Islámských zločinců zůstaly neporušený. :D To že Boeing nebyl schopný udělat takový otočky jaké 11. Září dělal už ani nezmiňuji. A to je třeba taky důkaz... Bych rád viděl autora videa co říká na tohle. Když je tak strašně chytrej.

1320

Odpovědět

Jet Fuel Can't Melt Steel Beams

52

Odpovědět

To, co tady prezentuješ jako protiargumenty vůči obecně uznávaným teoriím, jsi v těch teoriích sám objevil, nebo to máš odjinud? Opravdu se našly pasy zločinců?

21

Odpovědět

+RoonilWazlibVzhledem k tomu že žiji v ČR nemohu se jít někam důkladně podívat a osobně sám nalézat nějaké důkazy... Ovšem bylo by to lepší. Jenže bohatě taky stačí logika a funkční mozek, aby si člověk dal něco dohromady. Věřím tomu že kdyby v televizi neustále opakovali že 3 + 3 = 7, 90% lidí by to bralo jako fakt a klidně by se s Tebou byli schopní porvat. Stačilo by to jen zabalit do nějakého rádoby vědeckého článku proč to tak vlastně je. Pak by už bylo potřeba jen několik stovek matematiků který by tvrdili to samé. A to že 3 + 3 je prostě 7.

Nicméně, co týká 11. září... Přijde mi poněkud legrační že autoři co se o to zajímali a psali knihy, v polovině přestali, šli domů a tam postříleli svojí rodinu včetně psa a nakonec obrátili zbraň proti sobě. A to není zdaleka jediný takový příklad. Zajímavé že všichni umírají když začnou nesouhlasit s tou "jedinou a pravou" americkou teorií o nějakém útoku.

Dále bych rád věděl proč mám tolik mínusů. Jsem pilot a tak vím co Boeing dokáže a nedokáže udělat. Tím že mi dáte mínus rozhodně schopnost pohybu Boeingu nijak nezvýšíte nebo nezlepšíte. Zůstane to pořád stejné.

Ale to prostě nevadí, Američané řekli že to byla teroristická skupina která nedokázala lítat ani s Cessnou.. :) A co nedokáží piloti zvládne nějaký pilot co neudělal ani zkoušky právě s Cessnou. No ovšem. Stačí jen tuna těch samých řečí pořád dokola a trošku víry.

87

Odpovědět

+RoonilWazlibZajímavé je, že všichni umírají, ale vy pořád žijete.

A taky, že tvrdíte dost zásadní věci, aniž byste hodil odkaz, nebo napsal něco dost konkrétního, aby se to dalo googlit.

32

Odpovědět

+RoonilWazlib https://www.youtube.com/watch?v=_k2Avo3ajZc
V" target="_blank" rel="nofollow">http://www.csfd.cz/film/265576-zero-vysetrovani-11-zari/
https://www.youtube.com/watch?v=_k2Avo3ajZc
V
" target="_blank" rel="nofollow">http://www.csfd.cz/film/265576-zero-vysetrovani-11-zari/
https://www.youtube.com/watch?v=_k2Avo3ajZc
V
podstatě to co říká elcz ale detailněji.
Nejvíce mne zaráží těžkopádnost různých prohlášení vládních činitelů a to že se s nimi mnoho Američanů zřejmě spokojilo.

40

Odpovědět

tyhle videa jsou možná zajímavý, ale to tikání je naprosto nesnesitelné --> tudíž nekoukatelné

25

Odpovědět

Vysvětli proč?

304

Odpovědět

No nevím. Zeptal bych se třeba rudých sodruhů na novinkách, jestli by mi mohli krok za krokem vysvětlit, jak přesně je průjezd amerického konvoje českem okupace. Nejspíš bych se dozvěděl něco jako:

"Imperialistický iluminát a svobodný zednář Obama společně se zlodějem Kalouskem a podplacenými médii jsou tím největším zlem na světě. Zlatí komunisti, za nich bych se nic takového nestalo. To snad nemusím vysvětlovat, to je jasné každému, kdo má víc jak půlku mozku."

12215

Odpovědět

Přesně tak... tohle mě pobavilo. Naprosto s tebou souhlasím :D. Někdy se na novinkách koukám na diskuze pod článkem jen abych se přesvědčil, že tam budou psát to co si myslím... :D

626

Odpovědět

+LabiTak to ti doporučuji facebookovou stránku Za všechno může Kalousek. Sbírají tam ty největší perly z diskuzí na hovinkách.cz ;)

253

Odpovědět

Třeba tím, že Ústava ČR JASNĚ určuje "pobyt delší než 48 hodin schvaluje Poslanecká sněmovna a to minimálně 101 poslanci".

111

Odpovědět

"Rudých soudruhů", jste stejný omezenec jako ti komouši. Každý kdo nesouhlasí je hned komouš, kremrole, Putinovec atd. Jděte s tím už do zadele. Každý máte argument o tom že vojáci NATO projíždějí každý rok - pravda. Každý máte hubu plnou keců o tom že plníme závazky a smlouvy NATO - pravda. Ale nikdo z Vás už nenapíše že je to jasná a naprosto zbytečná provokace Ruska přímo potvrzená nějakým šaškem z Pentagonu který viděl ČR jenom ze satelitu. Jako by toho nebylo dost že po Ukrajině pobíhají vojenské jednotky podporované NATO a EU které se rádi chlubí svým postojem k nacismu: http://www.imageupload.co.uk/images/2015/03/28/2307ba0.jpg a oslavují Banderu jako hrdinu: http://ukra.sk/Upload/bandera_ss.jpg. A toto podporuje i ČR jako vazal USA. Až se Putin na.ere a začne to lítat můžete pak seškrabovat vajíčka a rajčata ze Strykerů a zapíjet to Plzeňským a večer se přikrýt Ruskou nebo Americkou vlajkou ale kdoví jestli budete vůbec na živu. Kdo nevidí že se nás snaží USA snaží zatáhnout do konfliktu je slepec.

2213

Odpovědět

+PedrodePacasChlapik celkom na lavo z toho prveho obrazku ma u mna palec hore. Btw. preco maju zaciernene tvare len niektori?

30

Odpovědět

+PedrodePacasTaky vám připadá ta fotka tak strašně legit ?

30

Odpovědět

Názory pod článkem na Novinkách není dobrý příměr. Autor ve videu nejspíš mluví o hádce dvou lidí bez dalšího obecenstva. Normální člověk druhému mezi čtyřma očima těžko řekne: "To snad nemusím vysvětlovat, to je jasné každému, kdo má víc jak půlku mozku.” Neb ví co by mohlo následovat. :-) Souhlasím, že za přítomnosti více lidí - tím spíš někde na internetu - to fungovat nebude, protože aktéři hádky se budou předvádět před ostatními.

30

Odpovědět

Nemyslím si, že je nutné přesvědčovat někoho o tom, že mám pravdu.

201

Odpovědět

Jehovisti nemluví o Ježíši ale o Jehovovi ty popleto. Zkus detailně popsat, v co věříš ty :-)

117

Odpovědět

+davidnitra1. Jsem ateista, je to dosti detailní?
2. Minul ses o jeden koment, ty popleto.

271

Odpovědět

až přijdou jehovisti tak to určitě použiji... a pak se zeptám, jaký má ježíš názor na kvantovou mřížku... poté se podle videa shodneme, že se neshodneme

21

Odpovědět

Myslíš tuhle kvantovou mřížku? :D
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/2407-kyberneticky-proud-vedomi-2/

32

Odpovědět

+fireneuvěřitelný odkaz :-)
tohle mne dostalo:
"… vzájemné propojení 12-ti subharmonických frekvencí krystalického světla…"

30

Odpovědět

velice vtipne video...3 a pul minuty o tom aby vam rekli, ze se staci zeptat na podklady argumentu a pripadne ukoncit diskuzi s usnesenim "shodnem se na tom, ze se neschodneme"
sorry, ale na toto musi prijit kdokoli kdo nema IQ houpaciho kone :-D

187

Odpovědět

Teď si tu představ diskusi, v které ti to budu donekonečna vyvracet :-)

20

Odpovědět

zapomněl zmínit metodu "klackem po kebuli"

352

Odpovědět

''Ahoj jsem ctenar novinek.cz a myslim si,ze za vsechno muze USA a Kalousek. Nemam sice pro nic z toho co rikam zadny argument ale kdyz nekdo nejaky predlozi,umim mu dat minusove hodnoceni. :-D ''

Ne ze bych nekdy na novinky prispival ale prumernej komunista na novinkach presne takhle funguje,nejde s nim jakkoliv argumentovat a naopak podpori cokoliv kde je chvala na Rusko,Putina,Komunismus. Zkratka po shlednuti videa,me prijde tohle jako idealni pripad kde to funguje :-D

4211

Odpovědět

A hádám, že tam bude i druhá skupina, stejně "inteligentních" občanů, kteří jen pez přemýšlení podporujou přesně opačný názory = "za všechno může Rusko a Zeman a cokoliv co de z USA je úžasný a dokonalý".
Dvě skupiny z úplně jinym názorem, ale přesto obě přemejšlej úplně stejně.

341

Odpovědět

+BullOverProoooosííííím. Přidejte sem možnost opravovat příspěvky... vždy si to zapomenu přečíst a pak se fackuju za ty chyby :(

220

Odpovědět

+BullOver@ BullOver 01:02 - 28.3.2015

doporučuji napsat si text komentu v texťáku, pozorně přečíst a opravit překlepy a teprve poté vložit do diskuse
neplatí to jen zde, ale obecně; zároveň se zklidní hormón a je čas své stanovisko poupravt

50

Odpovědět

Jak píše BullOver. V politice jsou zkrátka "ovce" na každé straně tábora.
Ale konkrétně o Kalouskovi vyšla kniha "Miroslav Kalousek a 20 let jeho politických her" - dá se prohlídnout zde: http://www.parlamentnilisty.cz/profily-sprava/user-data/06B091AE/file/64500-Kalousek%20kn%C3%AD%C5%BEe%C4%8Dka.pdf
Je
tam kolik? 16 kauz celkem dobře popsáno? Miliardové podvody a je snad jasné, že nebyl s každou z nich spojen náhodou.
Mohl by být ten nejlepší ministr financí na světě, ale toto už mu nikdo neodpáře a ještě když byl posledně ve vládě, bojoval např proti zrušení hazardu.

11

Odpovědět

Jak píše BullOver. V politice jsou zkrátka “ovce” na každé straně tábora.
Ale konkrétně o Kalouskovi vyšla kniha “Miroslav Kalousek a 20 let jeho politických her” – dá se prohlídnout zde: http://www.parlamentnilisty.cz/profily-sprava/user-data/06B091AE/file/64500-Kalousek%20kn%C3%AD%C5%BEe%C4%8Dka.pdf

00

Odpovědět

doufam ze jsi prispevek napsal schvalne kvuli domu aby jsi dostal lajky, protoze pokud sledujes diskuze na zpravodajskych serverech (a nasledne reakce), tak vis ze toto se tyka jen celkem maleho mnozstvi lidi, kteri nejakym zpusobem reakuji v diskuzich, at uz na novinkach, nebo jinych severech.
Pokud si opravdu myslis, ze lide jsou takto omezeni, tak te urpime lituji (a vzhledem k tomu jak jsi komentar napsal tak lituji i tveho omezeno pristupu....zkus se znovu zamyslet, jinak patris to velice omezene a dikybohu relativne male skupinyny uzivatelu techto webu)

17

Odpovědět

Radej byt za debila nez uznat porazku ... true story.

38

Odpovědět

Nebo by všichni říkali že umřeme...

02

Odpovědět

+Meg.A.ByteSakra, je to na ten komentář pod tímto... :|

10

Odpovědět

Kdyby lidi říkali jen to, co skutečně vědí, to by bylo ticho.

252

Odpovědět

aneb jak poznat, kdy si hledat lepsi okruh znamych a pratel :-)

90

Odpovědět

Přesně tak, Karle Čapku. :D

00

Odpovědět

O efektu v tomto podání slyším poprvé, ale v psychologii je celkem známý efekt, kdy se posílí názor v tom případě, že opoziční strana argumentuje slabými argumenty. Pokud střílíte naprázdno a nedokážete argumentovat srozumitelně a k věci (blbosti o nacistech a tykání zdola), tak akorát názor druhého neúmyslně posílíte. Sám si akorát utvrdí svoji pozici.

Jinak velmi zajímavé jsou kognitivní zkreslení (bias). V podstatně nové informace nevyhodnocujeme racionálně, ale zkreslujeme je již před vstupem do vědomí. Například články (i odborné), které nesouhlasí s naším názorem, automaticky vyhodnocujeme jako méně vědecké a vědecky špatně projevené. Určitě jste se sami setkali s tím, že jste narazili na článek nebo diskuzi v televizi, ve které někdo tvrdil opak než co jste si myslel a automaticky jste zavírali/přepínali s myšlenkami typu "zase tyhle debilní názory". Doporučuji si o kognitivních zkreslení zjistit více informací. Diskuze pod některými články pak dávají mnohem větší smysl.

181

Odpovědět

Při slušné výměně názorů se mi vždy vyplatilo být defenzivní v tom smyslu že sem oponentovi vždy jeho názor vyvrátil nějakým argumentem to většinou mělo za následek zmírnění názoru. Nikoliv rovnou změnu. Takže vlastně stejný efekt jako popisuje technika ve videu. Pokud chcete někoho přesvědčit že nemá pravdu nezáleží na tom jestli se vám to podaří hned ( na 99% se to nepodaří ), ale je důležité aby o té své "pravdě" oponent začal pochybovat, pak už to většinou jede samo.

20

Odpovědět

Kde selže diplomacie, musí nastoupit hrubá síla. Jedině tak zatvrzelý oponent zjistí, že ne vždy vítězí duch nad hmotou.

98

Další