Je Hatsune Miku lepší hvězda než Justin Bieber? - Polygon

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:214
Počet zobrazení:5 026

Hatsune Miku, umělá zpěvačka vytvořená za pomoci softwaru Vocaloid. Je lepší než reálné popové hvězdy?

Přepis titulků

Popové hvězdy, milujeme je tak, až to bolí. Bolí nás to, ale většinou to bolí je. Znáte Justina Biebera. Před pár lety jsme si říkali, že se zhroutí rychleji, než domeček z karet. Už se to děje a je to docela zábavné, ale spíš tragické. Justin Bieber, zatčen v Miami Beach za řízení pod vlivem alkoholu, pouliční závody, odpor při zatýkání. A vše co na to můžeme říct, je... - Konečně, co?

- Cos to kurva řekl? - Koukej na to, chlape. - Cos to řekl? Seš zk*rvenej... Ztratíš svoje p*odělaný... I když je těžké si to představit z dálky, Justin Bieber je tím, co nazýváme lidskou bytostí. Stejně jako vy a já. Chápu, udělal dost špatných rozhodnutí, ale není sporu, že jeho osobnost a chování jsou výsledkem nezvyklého a neudržitelného životního stylu.

A Bieber je jen poslední z dlouhé řady popových hvězd, jejichž život se rozpadl. Co kdyby to tak nemuselo být? Co kdybychom mohli mít všechny klady popové hvězdy. Mohly by náš život činit lepším bez toho, aby si zničily ten svůj. To by bylo skvělé, ne? Tohle je Hatsune Miku, jedna z japonských nejoblíbenějších popových hvězd. Její popularita je ohromující. Top hry, alba se sto tisíci prodejů, japonský playboy, cosplayeři, závodní auta...

Byla vystřelena v raketě, dvakrát. Pamatujete si tu holografickou technologii, která přivedla zpět Tupaca? Podobná technologie pohání živý koncert Miku. Není člověk, není robot, není ani herní postava, ne doopravdy. Je to software. Můžete si ji koupit. Ahoj, mé jméno je Miku Hatsune. Jak se jmenuješ ty?

Ráda tě poznávám. Miku je vocaloid. Je jednou z mnoha. V roce 2000 začala Yamaha vývoj softwaru pro hudební kompozici, který by uměl imitovat lidský hlas. Nazvali tento software Vocaloid. Samply jsou kolekcí reálných lidských hlasů, které jsou zpracovány do něčeho úplně nového. Ze začátku byl Vocaloid zaměřen na profesionální hudebníky a producenty. Jeho balení i propagace byly vcelku nezajímavé, utilitární.

Crypton, japonský vývojář hudebního softwaru, měl nápad dát druhému Vocaloidu tvář. Jsem Hatsune Miku z Crypton Future Media. Doufali, že postava jako představitel naláká zákazníky, aby si vybrali jejich software namísto konkurenčního. CEO Cryptonu pojmenoval tuto postavu Hatsune Miku. To se překládá přibližně jako "První zvuk z budoucnosti". Nemá žádnou historii, jen tělesný design. Je jí 16 let, má tyrkysové copánky a těsný obleček.

Bude takhle vypadat navždy. Strategie Cryptonu fungovala. Profesionály zaujala Miku okamžitě. Ale nečekaně také nadšené fanoušky. CEO Cryptonu tvrdí, že fanoušci Miku zveřejňovali fanart už v den vydání. Ale proč? Zajišťovala to tvůrčí svoboda. I když byl software navržen pro profesionály, tak mohl každý, kdo jej koupil, tvořit a volně publikovat svoje vlastní Hatsune Miku písně.

Vítejte v Zero-G Vocaloid tutoriálu. Jakmile budete znát základy, bude tvorba skladeb ve Vocaloidu docela snadná. A fanoušci i profesionálové, kteří chtěli na hudbě vydělávat, měli možnost uzavřít partnerství s Cryptonem. A Crypton neudělal hudební software open-source, namísto toho dala společnost Miku k dispozici veřejnosti.

Umělci a hudebníci měli možnost volně upravovat, využívat a publikovat práci obsahující tuto postavu, jak jen chtěli. Takže, náhle tento software a podoba, sloužily jako brány k reálným kariérám. Pro lidi, kteří neměli nikdy dříve spojení s hudebním průmyslem. Během roku Miku vystupovala ve stovkách fanouškových písní. Během 5 let vyvinuli fanoušci software k choreografii tanců, navrhli několik spinoffů Miku a publikovali tisíce videí s miliony zhlédnutí. Sláva Miku rostla, protože komunita fanoušků vyprodukovala množství různé hudby, které by bylo nemožné očekávat od jediné osoby.

Tady je roční produkce hudby od Justina Biebera. A tady je roční produkce hudby od Hatsune Miku. Fanoušci jsou spotřebitelé, ale v případě Miku jsou také spolupracovníci. Porovnejme tvůrčí svobodu Hatsune Miku s tou Justina Biebera. Producenti, agenti, manažeři a monolitické korporace mají výhradní kontrolu nad projektem Justin Bieber a jeho ziskem. Fanoušci nemůžou dělat písně s Justinem a rozhodně na té hudbě nemůžou vydělávat.

A Bieberovo zobrazení a duševní vlastnictví je zuřivě chráněno západními zákony. Ale tyto omezení se zdají zastaralé a i trochu přehnané. Žijeme ve věku zapojení. Používáme Twitter, Tumblr, YouTube, Instagram a Vine, abychom kritizovali, zpochybnili, vylepšili, znovu publikovali a znovu udělali cokoli, co chceme s naší zábavou. Existuje jisté spoluvlastnictví, které máme s věcmi, které milujeme. Metoda Miku odráží způsob, jakým očekáváme zapojení s naší zábavou, jako dnes celý svět.

Na zacházení s lidskými popovými hvězdami je také něco zlého a nelidského. I když se o ně agenti, manažeři a producenti mohou zajímat a přát jim to nejlepší, starají se také o to, jaká rozhodnutí budou nejlepší pro ně. Například, Justin Bieber nebude mít emocionální prospěch z toho, že ho hnusně vyobrazí v bulváru. Ale pro ty, co jsou kolem něj a investovali do komodity Justin Bieber, může být ta publicita užitečná.

Takže není překvapující, že Bieber a další mladé a naivní popové hvězdy, které příliš věří těm kolem nich, se postupně dostanou do existenční krize. Co dělá Miku unikátní, je to, že je naprosto umělá. Nikdy nestárne, neobjeví se v bulváru po noční pařbě, ani nebude mít noční pařbu, pokud tedy někdo nebude chtít. Její život nemůže být zničen, protože žádný nemá. A přesto nejlepší vlastnosti Miku, její všudypřítomnost a dostupnost, nastavily nebezpečný precedent.

Miku dovoluje fanouškům nejen cítit vlastnictví k tomu, co milují, ale skutečně mít to vlastnictví. Nemůže odmítnout žádost, jakoukoli žádost. To jí dovoluje být schránkou pro kreativitu fanoušků, ale dovoluje to, aby byl design postavy, jako dítě, odporně zmanipulován. Začne to být hnusné. Jeden z prvních programů pro Oculus Rift, headset virtuální reality, obsahuje Miku. V simulaci z pohledu první osoby můžou uživatelé, s pomocí pohybového ovladače, natáhnou ruku a dotknout se jí.

Takže, je virtuální popová hvězda lepší než lidská popová hvězda? Nebo, v tomto případě. Je Hatsune Miku lepší schránkou pro celebritu než Justin Bieber? Jo, téměř ve všech směrech je virtuální popová hvězda lepší než lidská. Vocaloidy jako Miku boří bariéru mezi umělcem a fanouškem a dělají to bez ohrožení života žijící osoby. Miku očividně v blízké době nenahradí Biebera, ale stejně se zde můžeme naučit něco důležitého.

V Miku vidíme extrémnost fandomu. K lepšímu, určitě, ale také k horšímu. Agenti, manažeři, producenti, ale také my, fanoušci, jsme vinni, protože si idealizujeme, zpeněžujeme, sexualizujeme a zveličujeme lidi, které milujeme s nebezpečným zápalem. Zacházíme s popovými hvězdami jako s objekty, i když potřebují, abychom s nimi zacházeli jako s lidmi. Překlad: Foxtrot www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z nějakýho důvodu mi to připomělo S1m0ne :D

00

Odpovědět

je nejlepší

10

Odpovědět

Dokonalý :-)

00

Odpovědět

je

10

Odpovědět

Nikdy se neobjeví v bulváru po noční pařbě.....Rule 34.....

90

Odpovědět

připomíná mi to herní modářskou komunitu, Minecraft v sukni :D všechno to stojí a padá na fanoušcích

50

Odpovědět

Hodně zajímavé video. Děkuji moc :)

81

Odpovědět

Súhlas ale songy s Hatsune jednoducho neznejú dobre... znejú jak tranzistor spojený s dial-up modemom. Nie vďaka, nič pre mňa a to som nadšenec do Japonskej kultúry ich tvorby apod. no jednoducho software Vocaloid má toho ešte moc pred sebou a zrovna Hatsune nie je jeden s tých dobrých vocaloidov. Napríklad IA či Sonika sú na úplne inej úrovni no aj tak sa reálnemu hlasu pop hviezdy nedokážu ani zďaleka vyrovnať.

211

Odpovědět

Virtuální popový hvězdy jsou ve všem milionkrát lepší, než Bieber... tyvole co to je za trotla? Čekal jsem něco s většim nadhledem

215

Odpovědět

Ty disliky jsou tam stejnak jenom od holek posedlím tím ------ :D

10

Odpovědět

Vážně hodně zajímavé, doteď jsem o tento hudební směr téměř nezavadil tak jsem v jednom videu navýšil svou informovanost o 900 procent. Díky

81

Odpovědět

Hatsune Miku byla vždy idol.. songy které vyšly jsou nádherné to že to někdo nemá rád si může oblíznout protože ten kdo to stvořil využil své představivosti.. vytvořil něco co světu neublíží ale ba naopak... =) Negativita požírá lidi ale tohle je něco co někteří z vás nepoznají protože je to zábava :)

112

Odpovědět

Porno najdeš na všechno a za chvíly půjde dělat i dost věrné 3D modeli skutečních popstar či jiných. Ale to mi upřímně řečeno přijde jako nejmenší problém. Co se týká kvality - každý si může vybrat svého autora - jen ten prostředník "zpěvák" je skutečně je obrázek našich požadavků(tvůrce), není to člověk který se reálně stane loutkou bez osobnosti. Netvrdím, že nejsou lidi kteří se ji rádi vzdájí pro slávu a peníze - je to model který nestojí za nic a většina z těch dětí to odnese.
Tady se nebavíme o Elvisovi, Curtu Kobainovi či jiných geniálních osobnostech a tvůrcích ale o popovích loutkách...

22

Odpovědět

A nejde u hudebního průmyslu (i když se mluví o popové hvězdě) především o produkovanou hudbu, než o vizáž?! Proto si myslím, že Justin není zrovna ideální pro přirovnání... Ale co chci říct, je že celý projekt Hatsune Miku je o hodně věcech (zapojení, popularita, celkově virální videa, atd...), ale rozhodně ne o hudbě. Jak to dopadne, když každý může udělat píseň pod jménem Hatsune? Žádná kontrola kvality, žádný specifický styl, ani žánr! 99% tvorby bude odpad. Také si myslím, že vlastní život, skandály a podobné věci prostě k tomu patří a díky osobnosti umělce se na danou hudbu taky díváme jinak... No, prostě si myslím, že Hatsune a podobné věci by se vůbec neměly brát jako hudba, ale jen jako pobavení, zábava, nebo hra.

916

Odpovědět

Obojí je kalkul, Bieber je idol pro náctiletý káči, Miku je prostě jen první virtuální koncertní hvězda, to je vše - po slouchat se moc dobře nedá ani jedno...

3011

Odpovědět

ano je

Hatsune Miku, Megurine Luka, Kagamine Rin a Len
některé jejich songy jsou úžasné a jejich koncerty jsou vyprodané do posledního místa, tisíce japonců mávají svítícíma trubičkama a...popravdě, tančí kolikrát líp než reálné popové hvězdičky - zjuste si najíz záznam z koncertu a uvidíte sami

...konec konců v čem je to jiné než E-Sport? je to forma hudby

513

Odpovědět

Kto je Hatsune Miku a ako vznikla uz vieme, kto je ale Megurine Luka a ostatne a ako vznikli ? Su to nove vytvorene SW popove hviezdy ktorym bol predany iny hlas alebo ako ? :)

00

Odpovědět

Další