Thumbnail play icon

Amanda Palmer: Umění poprosit

91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:316
Počet zobrazení:4 411

Zpěvačka, textařka a hudebnice Amanda Palmer mluví ve své inpirativní přednášce na konferenci TED o svých uměleckých začátcích, o jedinečném vztahu s fanoušky, o odchodu z osidel hudebních vydavatelství a o vydělávání peněz. Opravdu si o ně stačí říct? Je možné vydat album bez peněz hudebního průmyslu? Je sdílení nepřítelem umělců? Za překlad děkujeme trinitrofenolovi, který už pro nás přeložil i dokument The Pirate Bay Away from Keyboard.

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

na rock for people byla skvělá :) ona je tak divně krásná, nejenom vzhledem...

190

Odpovědět

Netuším kdo to je a nikdy jsem ji neviděl :D

187

Odpovědět

Pravdepodobne som velmi, velmi skazený človek pretože už to 4 minúte som si šiel prečítať komentáre; zaujímalo ma, či má niekto podobný názor. Potom som to len z recesie dopozeral pretože som v tých 4 minútach nenašiel nič, čo by podnietilo ten úžas čo som tu čítal. A viete čo? Ani v tých zvyšných deviatich som nič také nepochytil. Nemyslím si že je blázon alebo recesivita alebo čokoľvek v tom zmysle. Takmer každý človek, obzvlášť z našej (súčasnej) generácie, má v sebe prirodzený pud potláčať, neuznávať, konvencie. Niekto ho prejavuje viac, niekto menej. Keby to tak nebolo, sme na úrovni 15. storočia. K veci: už len ten začiatok - prišla mladá žena ktorú som videl po prvý krát v živote, s debničkou a klobúkom. V ruke dáka záclona. Dobre, ok. Postavila sa, do ruky kvetinu a nič. Čumí do "blba" a krúti očami. Aha, a teraz čo? Smiech? Plač? Smútok? Rozpaky? Nakoniec len trapas... Po tých štyroch minútach som bol úplne preplnený tak riedkej omáčky že som to naozaj musel zastaviť. Zanedlho mi došlo kde je problém a prečo to môj mozog nedokáže zhltnúť - bol som svedkom toho ako niekto po trápnom úvode dokázal natiahnuť 8-10 viet do 4 minút rečí. Je to asi mojou prácou - som naučený vyberať z množstva informácií práve tie dôležité. Sľúbil som si, že na ostatok videa sa skutočne sústredím. Zistil som že s ňou súhlasím všetkými desiatimi. Každopádne pre mňa je toto 5 minút do dobrého videa a takmer 9 minút čiernej a rozmazaného textu.

Ospravedlňujem sa všetkým ktorých som sa dotkol.

1827

Odpovědět

Mozna by stalo za to tu prelozit i nektere jeji pisnicky.

191

Odpovědět

Je pravda, že naše společnost jde ke dnu. Čím více chytrých mobilů a internetu, tím více se z nás stávají ,,loutky času". Neříkám že každý, ale dříve spolu lidé běžně komunikovali, navštěvovali se, pomáhali si, zatímco dnes někoho ze zdvořilosti pozdravíte a vám se dostane nepříjemného pohledu. Oslovit dnes ženu někde na zastávce, v restauraci nebo třeba v knihovně nese velké riziko, že si o vás dotyčná bude myslet, že jste uchyl. Dnes je prostě normální, seznamovat se pod vlivem. :-) Tím jen chci říct, že s úžasem koukám na to, jakým způsobem se tato žena někam dostala. Šla si za svým i přes to, že jí lidé ponižovali, ustála to a nyní je tam kde je. Přitom to co dělá (dělala) je zcela přirozené, jen to v dnešní době lidé nedokáží pochopit a mají jí za blázna. Spousta z nás by tohle nikdy nezvládla a proto RESPEKT! :-)

182

Odpovědět

Abych k tomu něco řekl, k té zdvořilosti ohledně zdravení.
Tak je mi 20 let a žiji v Holandsku. A při první cestě Městskou Dopravou ( HTM ) Autobusy a tramvaje. Nastupujete hlavně předními dveřmi u řidiče. A když jsem vešel, měl jsem již zakoupenou tzv. ChipCard, bezkontaktní placení, jen kartu přiložíte na pří.slušné místo. Po jednom kroku, přidávám již připravenou kartu na místo. A řidič s Úsměvěm ( upřímným, cítil jsem se, jako by mě rád viděl ) mě pozdravil, a já to s nadšením opakoval. ,, Oi nebo Hello ,,
A sedl jsem si na nejbližší sedadlo k těmto dveřím,a při nástupu to takhle dělal, né jako v Kauflandu znechucené a znuděné prodavačky, Vás sotva pozdraví, a když už tak s nepříjemným tónem. Jen malý příklad odtud. A toto video, tato řeč. Úžasná, upřímná, plná naděje. / Absolutně nevím kdo to je, jdu si ji vygooglit, ale má u mě úspěch. / + Děkuji za Velmi dobrý překlad. :) / který ani v podstatě nebyl potřeba, nýbrž mluvila zřetělně a pomalu / + Ještě jednou Děkuji BugHero a VC.cz

181

Odpovědět

Na ní a její představení jsem zvědavej na letošním Rock for People

181

Odpovědět

tak tak. furt zvazuju jestli jet nebo ne, ale objev amandy rozhodne prispel spis k tomu, ze pojedu

181

Odpovědět

Toto je pouze můj názor a po nikom nežádám, aby jej se mnou sdílel:
Takhle na mě působil celý monolog: Bla bla bla, umělecké řeči, bla bla bla, žebrání, bla bla bla, spojení, bla bla bla, peníze, bla bla bla, nemám potuchy o skutečném světě.
Naprosto chápu nadšení, které dokáže její projev v lidech probudit. I já bych ještě před pár lety její květinová slova hltal na jeden nádech. Ovšem přesně tyhle řeči v mladých lidech podporují vzdor vůči konvencím, který je naprosto přirozený v určitém vývojovém stádiu každého člověka. Problém je, že mladí lidé si rádi berou za vzor právě takovéto umělce, kteří konvence nepřijímají a přesto jsou v životě úspěšní. Problém je, že na to, aby člověk mohl konvence ignorovat, musí něco umět, čímž vyváží svůj dobrovolný handicap vůči většinové společnosti. Proto říkám, dělejme si co chceme, pokud na to máme (mentálně, fyzicky a z části jsem ochoten přijmout i finanční hledisko). Pokud na to nemáme, tak prostě "držím hubu a krok" a snažím se, ať nejsem pro společnost zátěží, když už ne přínosem.
Amandu Palmer jsem doteď neznal, ale po shlédnutí několika videí musím uznat, že talent má, píli podle všeho taktéž a tudíž akceptuji její výstřednost bez jakýchkoliv námitek.

1925

Odpovědět

Dal jsem ti palec nahoru, jen tak z recese.. jsem totiž rebel, ovce moderních umělců. Nepřijímám konvence a myslím si, že dostaneš ještě hodně červených palců - proto udělám opak.

Ale teď vážně. Ona prezentovala svoji myšlenku, že se dají peníze za hudbu vydělávat i bez pomoci miliardových společností, že se dají peníze vybírat bez pocitu okrádání posluchače - sám posluchač si určí kolik dá. Prezentovala ve výsledku zajímavou marketingovou myšlenku, která není žádnou novinkou, ovšem v oblasti hudby je nezvyklá. Tyto postřehy prezentovala s citlivostí a s příběhem, který dodává pocit - "květinových" řečí. Ale ruku na srdce, tahle doba potřebuje květinový řeči a květinový skutky.. lidi se sami sobě oddalují. A tvoje: " Pokud na to nemáme, tak prostě “držím hubu a krok” " vcelku mluví za sebe. Chápu tvůj strach o konvence, ale neboj, ony zůstanou. Mimochodem neměl na to například Einstein, naštěstí ale neposlouchal lidi s konvenčnímy názoramy a i přes svoje mizerný známky přišel s pár zajímavýmy postřehy. Prostě nedržet hubu za každou cenu - to je zase můj názor a taky ho nikomu nevnucuji.

194

Odpovědět

+Petas88Souhlasím, jen tě opravím s Einsteinem. Neměl mizerné známky, byl průměrným studentem, protože se pomaleji učil. Vynikal ale v předmětech jako je matematika a fyzika, šla mu i historie :) Že měl Einstein špatné známky je jen mýtus, který vznikl nejspíše kvůli pošahanému známkování (1-6, šestka je něco jako dnešní jednička).

181

Odpovědět

+Petas88Nebýt té pasáže: "konvenčnímy názoramy a i přes svoje mizerný známky přišel s pár zajímavýmy postřehy" máš ode mě palec nahoru. :-D

182

Odpovědět

+Petas88BugHer0 : vím o tom a stydím se, nepřečetl jsem si to po sobě a možnost úprav textu tu není.. stále jde ale hlavně o obsah

180

Odpovědět

+Petas88To je mi jasný. Obsahově souhlasím, jen ta koncentrace hrubek na jednu větu je trochu extrémní a já mám češtinu docela rád. ;-)

181

Odpovědět

+Petas88Rozhodně s tebou souhlasím, v tvé reakci jsem nenašel žádný rozpor s mým příspěvkem.

180

Odpovědět

Co přesně je ten skutečný svět? Svět kde lidé nejsou ochotní dát peníze za něco co je zadarmo a tvůrce jen žádá o dobrovolný přispěvek? Svět kde lidé nejsou úspěšní a tak nemohou projevit svůj názor ač se neshoduje s většinou? Proč by si lidé měli brát za vzor někoho kdo je neúspěšný? Proč bychom si nemohli dělat co chceme i když na to nemáme pokud jsme ochotni čelit následkům? Proč jsou vůbec konvence tak důležité?
Mě samotnému se tento systém podpory umělců líbí, jistě je to pro ně asi těžší ale na druhou stranu opravdu jde ještě u mainstreamových hvězdiček o umění? Kam se z hospod poděla živá hudba a zmiňované chození s kloboukem? Byla nahrazena řvaním z reproduktorů.

183

Odpovědět

+BezsmertnyU mainstreamu to rozhodně umění je, sice producentů, ale zblbnout takovou kravinou tolik lidí, to chce prostě talent :D

193

Odpovědět

Tohle se mě dotklo strašně zvláštním způsobem, je neuvěřitelný, kolik toho člověk dokáže sdělit jen svým výrazem. Téhle paní to prostě věřím. Ten její pohled, když vyprávěla o rodině z Hondurazu - to nevymyslíš. Musí být krásný mít práci, která je tvým koníčkem, zároveň mění život lidem.. Se slzou v oku jí závidím a moc děkuju videacesky.cz za zveřejnění a seznámení s touto osobností. O hodně bych přišel, kdybych jí dnes neslyšel/neviděl.

184

Odpovědět

Amanda Palmer - I Google You
http://www.youtube.com/watch?v=za2xC3R4xzw :)

182

Odpovědět

Díky za video. Amanda je výborná a opravdu si zaslouží, aby vešla do širšího povědomí.

182

Odpovědět

Což takhle udělat pravidelnej "serial" z TED přednášek? Asi by to bylo trochu náročnější, ale stálo by to za to. ;)

182

Odpovědět

To asi ne. Na http://www.ted.com/ je jich už spousta přeložena a TED má své vlastní překladatele. Toto video jsme sem dali jen proto, že nám trinitrofenol zaslal svůj vlastní překlad a video ještě na TEDu nebylo. ;-)

180

Odpovědět

+BugHer0Jenom doplním, že extra kvůli tomuto překladu jsem se snažil dostat mezi TED překladatele, ale zatím stále bez odezvy, tak mi BugHer0 vyšel vstříc.

190

Odpovědět

+BugHer0Pokud bude někdo z nás schválen jako jejich oficiální překladatel, rádi sem v budoucnu nějakou tu přednášku přímo z TEDu přidáme. Cizí překlady tu ale prezentovat nechceme. Pokud nedojde k výjimce, kdy se nám sám autor překladu, jako v tomto případě trinitrofenol, ozve a požádá nás o to. ;-)

180

Odpovědět

+BugHer0Na tuhle stránku by se měli podívat všichni fandové The Big Bang Theory. V jedné přednášce je tam velice srozumitelně vysvětlená teorie strun.

180

Odpovědět

Za album Theatre Is Evil jsem ji dal $20.00 a nelituju. Skvělá zpěvačka, parádní muzika. Doporučuju :)

192

Odpovědět

Asi za to dostanu pořádně vynadáno. Oceňuji vaší práci, opravdu ale mohli byste prosím ty titulky vždycky před zveřejněním projet třeba ve wordu kontrolou překlepů? Minimálně dvakrát tam bylo "lidmy" a jednou "rovozuji" místo provozuji. Díky moc

187

Odpovědět

Vím o tom, bohužel jsem to podruhé projížděl až pár minut po zveřejnění. Ty chybky už jsou v tuhle chvíli opraveny a lidé, kteří spustí video až teď, už je tam neuvidí. ;-) Omlouvám se, že jsem se k tomu nedostal dřív.

180

Odpovědět

rovozuji jsem si musel přečíst několikrát, než mi došlo, že je to blbě :D

180

Odpovědět

Amanda je skvělá! The Dresden Dolls rozhodně všem doporučuji k poslechu. ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=HpsyG0D5dCo

192

Odpovědět

A klipech ukáže i leccos ze svých ženských křivek http://www.youtube.com/watch?v=cZCadqQY-Lw ;)

(A taky je to manželka výborného spisovatele Neila Gaimana.)

192
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK