Je mozek ženský, mužský, nebo něco jiného?

Thumbnail play icon
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 374

Souvislost mezi mozkem a pohlavím je otázka, která vědou hýbe již hodně dlouho. Existuje vůbec typicky ženský a typicky mužský mozek? V tomto videu se podíváme dovnitř hlavy, budeme hledat rozdíly a nalezneme především společné rysy.

Přepis titulků

Jakého pohlaví je mozek? Nejdříve chceme vědět, zda se mozek podle pohlaví vzhledově liší. Odpoví nám neuroanatomie. Tady vidíme mozek dárce, mozkové pleny jsou částečně odstraněny, a kdybych vám měl říct, zda se jedná o mužský, nebo ženský mozek, to na základě této makroskopie nemohu určit. Ani velikost není zásadní, tu totiž ovlivňují spíše tělesné rozměry.

Ale jak to vypadá uvnitř mozku? Jsou tam nějaké rozdíly? Tady vidíme kalózní těleso, to je u žen rozvinutější a širší ve srovnání s muži, kde je tato oblast užší a ne tak vydutá jako tady.

Mohu vám také ukázat ženský mozek, u nějž tato část není tak rozvinutá. I tady jsou tedy plynulé přechody a ani na základě těchto struktur nelze jednoznačně říct, zda se jedná o mužský, nebo ženský mozek. Existují stovky studií o pohlavím daných rozdílech v anatomii mozku. Jeden mezinárodní vědecký tým všechna tato data porovnal.

A výsledek? Společných znaků je většinou více než rozdílů. Vzhled mozku ale není vše. Jak je to s jeho fungováním? Jsou v něm rozdíly mezi pohlavími? Některé z nich jsou známé: Ženy jsou obecně komunikativnější a muži mají většinou lepší prostorovou představivost. To zkoumá tzv.

test mentální rotace. Který útvar z kostek odpovídá předloze? To poznají muži spolehlivěji. Překvapivé je, že ženy mívají rozdílné výsledky. Jejich výsledky se mění s jejich cyklem. Jak je to možné? Vyšetření magnetickou rezonancí ukazují, že se mozek působením hormonů mění. Hormony mají stálý vliv, v prenatálním období výrazně ovlivňují vývoj mozku, na mozek ale působí celý život.

Obzvlášť je to samozřejmě vidět u žen v průběhu cyklu, protože tehdy přibývá estrogenu a později i progesteronu. Zkoumáním účinků estrogenu se ukázalo, že když je ho málo, je aktivita a někdy i chování mužštější, tedy že jsou pak ženy podobnější mužům. Když tedy žena menstruuje, pracuje její mozek pod větším vlivem testosteronu než v jiné dny.

Jednoduché zařazení asi neexistuje. V posledních letech se pro výzkum stali zajímavými transsexuálové. Jejich genderová identita se neshoduje s pohlavím, které bylo určeno při porodu. Jsou snad v mozku biologické znaky genderové identity? Aby se to zjistilo, měří se například reakce mozku na hlasy.

Vidíme, že zde je aktivita v auditivním kortexu, to je oblast zodpovědná za sluch a právě i za zpracování hlasu. Vidíme, že tato transžena se pohybuje mezi vzory aktivity u mužů a žen, což dokazuje, že ji nemůžeme jednoduše přiřadit k jednomu či druhému pohlaví. I když probandů je ještě málo, první výsledky sice ukazují rozdíly mezi ženami a muži, ale i přechody.

Očekávali jsme, že – alespoň co se týče mozku – neexistují žádné kategorie, ale spíše jakési kontinuum, a pod biologickými vlivy, hormonálními a genetickými, se vyvine buď mužštější, nebo ženštější mozek, že to ale není nic neměnného, ale děje se to vždy v interakci s okolím, zkušenostmi a učením.

Mozek tedy nemá jedno pohlaví, je to směsice ženského, mužského a spousty mezi tím. Doufám, že se ti to líbilo. Věda a vědění mohou být návykové a my tvou závislost dokážeme uspokojit. Dej nám palec nahoru a víc materiálu najdeš tady: Pokud jsi to ještě neudělal, můžeš nás i odebírat.

Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Byť oceňuju, že se na kanál vrátila po velmi dlouhé době němčina, tak video hrozný, přínos nula, nula nic....

02

Odpovědět

Takže mozek ženy a mozek muže se vůbec v ničem neliší a mozek transosoby je někde na škále mezi nimi.
Fajn. Ještě něco vědci dokázali, aby je nevyhodili z univerzity?

23

Odpovědět

Spíš se mozek ženy a muže od sebe liší podobně, jako se liší chování muže a ženy.
Ženy chovající se způsobem, které charakterizujeme jako ženské chování, budou patrně mít společné charakteristiky mozku (např. některé oblasti více vyvinuté) a podobně u mužů.
Všichni se pohybujeme na škále (nejde o jednoduché binární rozdělení), což ukazují translidé a v menší míře asi i ženy a muži, kteří se příliš nechovají chováním obvyklým pro své pohlaví.

Význam výzkumu ale nesnižuje to, že když se to shrne, tak to vypadá naprosto logicky a pochopitelně - a když se nad tím člověk zamyslí, tak to vlastně ani není moc překvapivé. Výzkum je od toho, abychom věděli a měli jasná fakta - na rozdíl od domněnek, které sice mohou vypadat logicky, ale fakticky mohou být mylné.

02

Odpovědět

Nie je to zlé video, ale z princípu by mali byť vedecké záležitosti v angličtine.

06

Odpovědět

ja reku, v latincine

61