Joe Rogan a Gad Saad na téma gender

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:6 743
V předchozím videu z podcastu Joe Rogana byl krátce zmíněn behaviorální věděc Gad Saad. Joe se snažil interpretovat jeho myšlenky, ale nedokázal je dokončit přes nezastavitelného Billa Burra. Saad se na našich stránkách již krátce objevil v díle zaměřeném na téma krásy, nicméně jeho myšlenky a postřehy ohledně genderismu si zaslouží delší samostatné video.

Přepis titulků

...například jednou jsem namítl, že chci soutěžit mezi osmdesátníky ve váhové kategorii do 55 kg v judu. - Protože se tak identifikujete. - A také proto, že jsem transgravitační, svou váhu si libovolně nastavuji, jak se mi zachce. A protože můžu měnit svou identitu na denní bázi, jak nás poučil Harvard, později půjdu zápasit do kategorie pod 8 let. Moment, Harvard uznává změny na denní bázi? Mluvilo se o tom při mém svědectví v Kennedyho centru.

Harvardoví stoupenci LGBT, včetně Q+, - dvojitá hvězdička do nekonečna... - XYZ, hashtag... Přesně. Ti přišli s pamfletem, který říkal: Nejenže můžeme změnit svou genderovou identitu, ale že může mít i výkyvy na denní bázi. Můžu být on, ona, ono, v pondělí, v úterý, ve středu. Vzal jsem tenhle nápad a řekl jsem: Cítím se jako osmdesátiletý pod 55 kg v pondělí, ale později budu bojovat v judu, které jsem použil kvůli bratrovi, olympionikovi, budu bojovat v kategorii do 8 let v úterý, protože v úterý se cítím jako dítě.

Teď to zní satiricky a šíleně, ale jeden holandský muž, kterému je 69 let... - Znáte ten případ? - Jo. To je transstárnutí.

On si řekl, že se cítí jako někdo o 20 let mladší a chtěl to mít v aplikaci na rande. Přesně. Změnilo by mu to i penzi a podobně. Tehdy jsem představil nový termín, který se ukázal být prorocky satirický. Vytvořil jsem novou podmínku s názvem transgenderismus zplnomocněním. Jestli teď sledujete, užijte si to: Kdyby nyní měli Joe a Gad sex a já sám bych vás vnímal jako ženu, potom bych si užíval heterosexuální sex.

Kdybyste mě vy sám tak vnímal? Změnil byste mou identitu vlastní interpretací. Přesně. Není to tak, že by se má vlastní identita měnila v ženu. Chlapa, se kterým mám sex, bych vnímal jako ženu. Pár týdnů... Možná ani ne o pár týdnů později vystoupil nějaký trans aktivista na Twitteru a řekl: Vy odporní transfóbové!

Jen proto, že máte, omluvte ten výraz, ptáka v hubě, neznamená, že to je pták, pokud jde o ženu. A tomuhle říkám trans cunnilingus . Počkejte, momentík... Není to pták, pokud je ta osoba vnímána jako žena. Takže když máte ptáka v hubě, nemusí to ještě být pták, pokud patří ženě. Dopřáváte sex ženě. Takže v sobě máte 23cm dlouhý penis, ale je to vagína.

Víte, že na Yale dávají tampóny na mužské toalety? - Ano, samozřejmě to vím. - Říkají, že nejen ženy - menstruují? - Jasně, vím. To je pro mě běžné pracovní úterý. Mám problém dostat to z hlavy... "Ženy nejsou jediné, které menstruují." Cože? Ano, jsou jediné. Jsou, zatraceně. "Děti se učí, že i chlapci mohou mít periodu. Poslední vítězství trans..." - Tady to máte.

- Líbí se mi to "poslední vítězství". Poslední vítězství. Kdo ten článek napsal? - Kdo to psal? - Vox. Helena... Hej, Heleno. Naser si. To není vítězství, ale nesmysl. Zatracený nesmysl. To není vítězství, ale šílenost. Děti netuší... Jestli jim chceš říct, že se lidé občas narodí do špatného těla, to se zdá být pravda.

Zdá se, že pro to jsou skutečné důkazy. Ve smyslu práce mozku. Pokud to chcete nazývat... Problém je... v rozlišování od normálnosti způsobem, který to vydává za méněcenné. Pravda? V tom je problém? Někdo takový se nemá cítit méněcenný. Neměli by čelit žádné bigotnosti. Neměli by za to být nijak diskriminováni. Ale neměli bychom měnit naše chápání reality - jen kvůli oslavování vaší unikátnosti.

- Přesně. To je jedna z věcí, které řeším v knize. Tyto ideové patogeny. Polemizuji, že část z nich přichází ze vznešených míst. - To si myslím také. - Jo. Trochu to rozvedeme. Například premisa čistého štítu, tabula rasa. Narodit se prázdný. Ta je sice hluboce idiotská, ale má kořeny v ctnostné a nadějné pozici, podle které máme všichni stejný potenciál, všichni můžeme dosáhnout stejně vysoko. Pokud nás vede jen prostředí k tomu stát se atletem, vědcem, matematikem, pak to máme na dosah.

Na počátku, v bodě T+0 není nic, co by nás odlišovalo. Toto je sice šílená hloupost a chyba, ale je v tom vysílání naděje. Rozvedeme to do širšího kontextu. Nemělo by platit, že jste definován biologicky, pohlavím. Můžete se měnit, jak chcete. Zní to jako velmi osvobozující, že? Toto nazývám ideové patogeny a myslím, si, že mnoho z nich vychází z představy a snahy osvobodit lidi z pout, vycházejících z reality.

Takže jde o šílenost. Je to forma pomateného myšlení, která má ale kořeny v dobrých pohnutkách. Naprosto souhlasím. Genderová dysforie byla dříve považována za mentální poruchu. Ale nesedí to? Co je to?

Fajn, buďme tu upřímní. Je to snad fyzická porucha? Co je to? Podám to laskavou a politicky korektní cestou. Rozhodně to není část výchozích hodnot lidského projevu. Muži a ženy jsou výchozími hodnotami. Jsme pohlavně dimorfním druhem. Z celé řady důvodů: autogenetiky, různých duševních důvodů, když se mozek topí v euthyrolu... pak se mohou přihodit věci, které pozmění výchozí hodnoty.

Zmínil jste genderovou dysforii. Kvůli té byste neměl být diskriminován nebo nerespektován, neměl byste čelit bigotnosti. To ale neznamená, že tu je nějaké spektrum více možností, které jsou pro jedince výchozí. Jednoduše to tak není. Takové tvrzení je chybné. Feministé také rádi tvrdí, že nejsou žádné sexuální rozdíly, protože to by podle nich pomohlo narušit status quo.

Tohle se děje s trans aktivismem. Proto jsou konsekvenciální, když dojde na pravdu. Kašlat na pravdu. Kašlat na realitu. Kašlat na biologický selský rozum. V honbě za osvobozením světa od bigotnosti. Měli byste zvládnout osvobodit svět od bigotnosti bez neustálého napadání pravdy. Zde je další otázka. K tomuto jsem se snažil dostat.

Pokud nejde o mentální poruchu, co to je? Fyzická porucha? Je to vůbec porucha? A pokud ne, proč se musí řešit lékařsky? Proč musí být chirurgické změny, proč se do těla musí dodávat vnější hormony? Proč se to vše dělá? Je to rétorická otázka, nebo se mě ptáte? Vlastně obojí, částečně rétorická, když tu nikdo není, ale pokud nejde o poruchu, proč tu jsou ti odborníci na změny pohlaví?

Pokud nepotřebujete změnu pohlaví k tomu, abyste byl ženou, jste žena s velkým ptákem, širokými rameny a chlupatou hrudí. Ale jste žena. K čemu jsou potom zapotřebí ti doktoři? Pokud už jste žena. Řekli jsme, že jste žena. Takže chcete změnit jen zevnějšek, aby se shodoval s tím, co cítíte uvnitř. To se zdá být poruchou. Mám dojem, ale tomto si nejsem jistý...

Myslím, že v DSM-5 je genderová dysforie zařazena jako porucha. Je to tak? Je zařazena jako porucha, ale není tak přijímána veřejným vnímáním, rozhodně ne pohledem trans aktivistů nebo LGBT aktivistů a kohokoli, kdo o těchto věcech mluví progresivní cestou. Tam jde o tabu. Aktuální lékařská klasifikace, používaná pro tento stav, je pro ně tabu. Nevím, zda jste slyšel o tomhle případu. Byla tu výzkumná vědkyně na Brownově univerzitě, která publikovala dokument s velmi seriozními vědeckými daty.

Myslím, že se jmenovala Lisa Limple, Lipple, nevím jistě. Publikace proběhla v Plos One, velmi seriozní vědecký deník, kde se dívala na sociální nakažlivost. Víte, o čem mluvím? Sociální nakažlivost transgenderismu. Rozhodně se zdá, že je tam doslovně efekt sociální nákazy. Ten dokument byl publikován, univerzita ho propagovala.

To, že byl publikován v uznávaném deníku. Trans aktivisté po tom článku šli a univerzita se rozhodla ho stáhnout minimálně ze své propagační platformy. Spojil jsem se s ní... Myslím, že se jmenuje Lisa, abych ji dostal do pořadu, ale asi chápete, že byla vyklepaná. - Jo, nejspíš je otřesená. - Nevím jistě, jestli přijde. Ale znovu, máme tu seriózní osobu, pravděpodobně liberální, je to lékařka, s těmito problémy se potýká.

Ta jednoduše hovoří o tom, že zde rozhodně je efekt sociální nakažlivosti.

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Existují tři kategorie pohlaví - muž, žena a porucha.

146

Odpovědět

Vědci v Texasu zjistili, že existují: Muži, ženy a 30 druhů buzerantů...

147

Odpovědět

+x125-Hahahahahahahahhahahahahahhaha.

Ne.

03

Odpovědět

porucha chromozomu ;-)

01

Odpovědět

Co je vlastně to non-binary?
Jsem non-binary, když jsem nikdy neviděl nic extra na sledování dvaadvaceti simulantů honících se za kulatým nesmyslem?
Co znamenají všechny tyto gendery? https://www.wattpad.com/341462536-complete-list-of-genders-the-complete-list-of-all
Není to ve skutečnosti typický příklad Poeova zákona?
Nemá na našem přístupu k ostatním pohlavím vliv čeština a její rody?
Co bych doplnil do věty:"Ambigender tam byl_ se sv_ drakefluid_"?

23

Odpovědět

Já nikdy moc nechápal, jak vědci jako je Gad Saad překonávají "fenomén jednorožce". Tvrdí, že tedy existují dva gendery - muž a žena. Předpokládá to proto, že existuji dvě biologická pohlaví, mužské a ženské. Dobře. Jak vysvětli ale jedince, kteří se psychicky neidentifikují ani jako muž, ano jako žena? Ti lidé existují - a nemůžou se prostě ignorovat jen proto, že se to nehodí do té jeho "základní pravdy, realitě a selského rozumu". Mně to připadá stejné, jako když se mluvilo o neexistenci bisexuality. Zároveň je to občas takové ad absurdum. Já nevím, co přesně se děje v USA nebo Británii, ale pochybuji, že by tam bylo moc lidí kteří by své pohlaví měnilo, spíše lidé kteří hledají sami sebe a jsou rádi za to, že se najdou. Tedy ten týden harmonogram mi přijde mimo mísu.

A k té nemoci - transgander je nemoc. Problém je, že to slovíčku, "nemoc", je často používáno dehonestačně. "Ty jsi nemocný, nemůžeš dělat to a to a to". nebo naopak "Musíš tohle tohle tohle, takový je postup.". Pokud je někdo definován nemocí, je to obrovské stigma. A ono je jednoduší to nechat vyškrtnout, udělat z toho tabu, než měnit smýšlení společnosti o mentálních problémech. Bohužel.
Oni transgander aktivisté - ostatně jako kterýkoliv aktivisté - mohou být neskutečně otravní, a taky až absurdní. Ale zrovna Gad Saad mi nepřijde o moc lepší.

634

Odpovědět

Tady nechci kecat nesmysly a pokud něco nebude sedět, určitě mě někdo opravte. Ale když Saad mluví o dvou výchozích hodnotách, asi se jednoduše opírá o sexuální dimorfii lidského druhu. Což by neměl být nějaký jeho vymyšlený jednorožec, ale obecně uznávaný vědecký konsensus. A zmíněná neidentifikace s biologickým pohlavím pak už spadá mimo ony základní hodnoty (lépe řečeno proč by neměla), přičemž konkrétních příčin onoho nesouladu může asi být spousta. A ten harmonogram už má asi jen trollit pitomosti, které nabízejí gender obory jako alternativní pohledy.
S nemocí souhlas. Ale mám pocit, že Saad ve videu říká v podstatě to samé :)

201

Odpovědět

+L1ghtTen jednorožec byl myšlen jinak, ale to nechme být, to je spíše takový můj pracovní název s kterým jsem neměl vůbec začínat:)
Ano, opírá se přesně o to. Já to odvážně považuji za chybu. Sexuální dimorfie nemusí nutně znamenat, že zároveň máme dva gendery naší psyché. Je to zbytečné spojování biologie a psychologie,a to u nejsložitějšího známého druhu ve vesmíru. On zkrátka předpokládá, že když existují dvě biologická pohlaví, musí zákonitě existovat i dvě mentální pohlaví. A já to považuji za neadekvátní krok.

516

Odpovědět

+CathanPokud se někdo necítí jako muž ani žena je to psychická porucha, ne světonázor nebo co jsi chtěl říct.

123

Odpovědět

+CathanTo se mi zdá trochu překroucené. Saadův obor je "evolutionary behavioural science". Z lavice si o evoluci pamatuji málo, ale mám za to, že pro definování evolučního úspěchu je relevantní jen jediné kritérium = množství úspěšných potomků. Kdo je má, ten evolučně uspěl a naopak. Saadovy základní hodnoty z toho budou vycházet a pokud se k cestě za úspěšným potomstvem vyskytne překážka (biologická, psychologická, vrozená, získaná...whatever), pak ji asi i musí postavit mimo ony základní hodnoty.
Ještě se nabízí otázka, jestli vědecké závěry o evoluci převyšují psychologické relativizování (nebo naopak). Ale to už si musí každý zodpovědět sám :)

41

Odpovědět

+L1ghtjenže pak to není biolog ale filozof který s z biologie bere co se mu hodí

28

Odpovědět

+L1ghtNení to překroucené, já naprosto chápu, co Saad dělá a, že využívá evoluční teorii. Já to však považuji za neadekvátní krok.
Evoluční biologové jsi často myslí, že objevili základní pravdu. Takovou, o které Saad i náznakem mluví. Pevnou nezměnitelnou realitu. Problém je, že k těmto závěrům došli na základě srovnání lidí a zvířat.
Jak jsem řekl, člověk je tvor tak složitý, že zatím nemám ve známém vesmíru obdobu. Člověk napsal Hamleta. Člověk namaloval Poslední večeři. Člověk sepsal deklaraci lidských práv. Člověk také rozpoutal první a druhou světovou válku, a prováděl lidské oběti, klidně z vlastního kmene, to je proti mnoha základním pudům které vidíme u zvířat. . Člověk konstantě dokazuje, že je tvor zcela vyjímečný a nemá se zvířaty mnoho společného. Přesto se evoluční biologové stále snaží aplikovat materialistické zákony na něco tak fascinujícího jako je lidská psyché.

Psychologie je často označována jako pseudověda. Je to ve své podstatě pravda, ale to právě dokazuje, že zkoumat tento fenomén je nesmírně složité. Tím, že se tam plácne závěr evoluční biologie se jen vytvoří iluze odpovědi, po které toužíme, ale s použitím neadekvátních badatelských prostředků. Psychologie možná relativizuje, možná i špatně, ale je to pro mě přijatelnější než využít zcela jiného oboru který nepočítá se složitostí lidského vědomí a řídí se velmi jednoduchým světem zvířat.

112

Odpovědět

+CathanUž jsem tě pochopil a musím s tebou souhlasit, člověk jako tvor je v souladu s přírodou tudíž i se zvířaty a vesmírem, člověk jako inteligentní bytost je v přímém rozporu s přírodou a vesmírem a tudíž je možné brát v úvahu i existenci třetího atd. pohlaví.
Ale jenom do té doby než uvidím krásnou ženskou, krásnou....................těch věcí je spousta.

21

Odpovědět

+CundomilTakže když si mé psyché usmyslí, že je útočná helikoptéra, tak mi to z tvého pohledu nikdo nerozmluví, neb je to vše příliš komplikované a nelze vycházet z omezených materialistických předpokladů. Už to také začínám chápat.

Překlik: To byla reakce na Cathana.

71

Odpovědět

+NeugeAd absurdum :)

02

Odpovědět

+L1ghtZ pohledu evoluční biologie je tedy pohlaví definováno jako úspěšně předané semeno, resp. vajíčko, ze kterého vzniká, vznikl nový člověk.

Ale co ti/ty neúspěšní, kteří se evolučního závodu nechtějí, neumí, nemůžou účastnit.

A nabízí se otázka, proč tahá evoluční biologii do sociologie. Vždyť olympijské závody nejsou o nových generacích, ale o těch stávajících...

01

Odpovědět

tak jo, připravte se, tohle bude na dlouho... ještě než začnu: 1) Cathan - Jako někoho, kdo si také rád vymýšlí smysl dávající ( alespoň pro něj) termíny, a zároveň jako někoho, kdo jsi je vědom, jak je důležité si je před použitím s ostatními jasně deklarovat, mě opravdu velmi zajímá, co přesně myslíš "fenoménem jednorožce".
2) Harmonogram je úkaz vyvrácení premisy vyhnáním jejího závěru do extrémní roviny. Byl pro to i latinský výraz, který jsem dávno zapomněl.
3) Nemůžu se neohradit proti tvrzení, že člověk je nejsložitější druh. Proč? Protože je postavené na hodnocení dle lidských měřítek. Mají-li stromy vědomí (což nelze nikdy prokázat ani vyvrátit, stejně jako to nelze prokázat ani vyvrátit u ostatních lidí) pravděpodobně si taky budou připadat složitější či vyspělejší než lidé, vždyť zatímco lidé přenášejí informace odlišností tvarů na papíře či barev na vlhčené stěně, oni - stromy- dokáží zpracovávat (enzymy), uchovávat (RNA) i přenášet (mRNA, chemické sloučeniny,odpařování silic...) daleko větší množství dat často třeba na menším prostoru či větší rychlostí a už jejich dávní předci využívali k zachycení energie kvantové jevy dávno před tím, než lidé měli myšlenku na kvantové počítače, samotnou kvantovou mechaniku nebo třeba možnost oddělit svou vývojovou větev od zbytku primátů. Chci tím říct, že každá druh či skupina si může zdůvodnit, proč je zrovna on(a) ten nějak nejlepší.
ha, konečně se dostávám k tomu hlavnímu :D Cathan tvoje myšlenka, že Dvě biologická pohlaví =/> dvě pohlaví psyché mě přiměla se zamyslet a z části přeformulovat a z části upravit svou představu. Ta základní idea dává smysl, ale připadá mi, že jsi v ní nezašel dost daleko :) tedy proč by biologické rozlišení na pohlaví mělo vést k psychickému rozdělení na pohlaví? V důsledku odlišných látek v těle mají lidé na základě pohlaví určité společné znaky (taky na ně koluje řada úspěšných vtipů :D ) ale to neznamená, že bychom je měli "házet do jednoho pytle" a chovat se k nim jednotně. Rozmanitost na úrovni jedinců je daleko širší než o kolik se liší skupiny. Kupříkladu téměř všichni špičkoví běžci jsou černoši, ale najdeš spoustu lidí indoevropského i mongoloidního typu, kteří jsou lepší běžci než je průměrný černoch. Člověka... vlastně jakýkoli objekt a tedy i člověka... přece neidentifikuje skupina - identifikují ho jeho vlastnosti a podle těch ho potom můžeme zařazovat do skupin. Možná v tom je celý problém - jak tu někdo psal, snažíme se najít sami sebe (není žádný velký či aspoň pozornost všech poutající konflikt, takže na to máme prostor a čas), ale jak je pro všechny lidi typické, snažíme se usnadnit si to a je daleko jednodušší "identifikovat se" jako -býlý muž. -mileniál (teda myslím, já se v těhle generacích moc nevyznám :D) - heterosexuál - po-maturant zkrátka podle skupin, do nichž spadám, než si muset přiznat, jaký opravdu jsem: nadprůměrně chytrý i kreativní, ale nedokážu to využít kvůli nedostatečné sebedůvěře, příliš filosofující a utíkající k zástupným problémům, v zásadě docela milý i vtipný, ale opět to málo využívající kvůli zbytečné stydlivosti a taky dost líný (s tím bych měl něco dělat, ale ono to je docela těžké) egocentrický (naštěstí ne egoistický) jedinec s nepříliš maskuliním, ale docela mrštným a oproti vzhledu i překvapivě silným tělem. Páni to chtělo ven! :D Taky si to zkuste ;) stojí to za to. no a právě proto, že je to lehčí se většina lidí bude identifikovat podle skupin a ne vlastností, ale protože identifikace podle skupin není opravdovým poznáním sebe sama, těžko jim to přinese pocit, který hledají. A co hůř, vždycky se najdou lidé, kteří toho využijí proti nim a svedou je z lepší cesty na horší kvůli vlastnímu prospěchu. Myslím si, že jsou to přesně tihle lidé kteří nám léta a generace vnucují (celkem úspěšně) myšlenku, že obecná pozorování jako "ženy mají průměrně vyšší IQ a menší platy ne muži" či "černoši jsou obecně lepší běžci než jiné rasy" a statistika celkově jde proti jedincům a individuálnímu přístupu, což není pravda.
Abych to shrnul: měli bychom se snažit poznat a přijmout - ne jako dokonalý stav či stav se kterým bychom se měli smířit a skončit u něj, ale zkrátka jako současný stav, který bychom měli zlepšovat - jací jsme a podle toho, jací jsme zapadnout do skupin. Nemusíme se mít rádi se všemi, ale nemusíme se s nimi mít zbytečně neradi a když už, tak na základě toho, jací jsou, ne na základě toho, do jaké skupiny zapadli (viz Čapkovo "Smrt všem Koubkům jiného národa"). A měli bychom užívat dne :) Carpe diem, baby
Psal jsem, že to bude dlouhé, ale tohle jsem nečekal ani já :D :)

00

Odpovědět

+Rýpal ObecnýJe to strašlivě dlouhé, a mě se na takhle dlouhé komentáře v diskuzích špatně reaguje :D Začnu nejdříve tím jednorožcem. Na tenhle termín jsem kdysi narazil v jedné diskuzi o bisexualitě. Tam jedna dívka popsala, že se cítí jako jednorožec. Každý totiž tvrdí, že neexistuje ale ona taková je. Je to z doby, kdy existoval silný tlak ze strany jak homosexuálů tak heterosexuálů dokázat, že bisexualita je mýtus.
Tady mi to přijde velmi podobné. Tvrzení, že existuji jen dvě pohlaví a nejsou jiné možnosti jde proti lidem, kteří o sobě vědí, že jsou například non-binary. A není to jen jeden blázen, jsou to tisíce lidí po celém světě. Ale v očích Gad Saada jsou to jednorožci.

2)Ten výraz bude ad absurdum - ve své podstatě chápu, ale neschvaluji. Tato diskuze je příliš vyhrocená, aby si údajný inteligentní vědec mohl takovou reakci dovolit, protože se toho chytne příliš mnoho lidí.

3) Můžete na to takhle hledět, moje "víra" ,řekněme, je ale na naprosto opačné straně spektra :) Já považuji člověka za bytost s nejsložitějším vědomím ve známém vesmíru, protože dle mé zkušenosti a znalostí většina jiných tvorů jedná podle naučených vzorců a nedovede nic stvořit.
Ale člověk..
" Jak mistrné dílo jest člověk! Jak vznešen rozumem, jak nekonečný schopnostmi! Podobou a
hnutím jak výrazný a obdivuhodný! – V svých úkonech jak podoben andělu, poznáním
jako bůh! – Okrasa všehomíra, vzor tvorů živoucích! " - Hamlet, Shakespear.
Tohle je asi vystihuje můj pohled na lidskou rasu.

4) To je zajímá myšlenka :) Ve své podstatě proti ní nic nemám, ale jedna osoba kterou znám by řekla, že gender je nesmírně důležitý k sebeidentifikaci osobnosti.
Tuším, že ve střední Americe existoval kmen, v kterém příjimuji transgander osoby s tím, že poté museli jít cestou daného pohlaví. Tedy trans dívky museli tkát, trans chlapci lovit atd. Dneska o tohle už ani nejde. Jde hlavně o ujasnění vlastního já. Samozřejmě, pro tuhle myšlenku musíme přijmout fakt, že gender je velmi podstatný. S tím má většina lidí problém hlavně proto, že se nikdy nesetkalo s krizí genderu - já jsem muž, mám mužské tělo, je mi fajn. Vy jste muž, máte mužské tělo, je vám fajn. Představte si ale, že máte naprosto stejně vědomí jako teď, ale máte ženské tělo. Tohle je ve skutečnosti pro mnoho mužů nevědomě noční můra, a někteří s ní žijí. Tohle je ale ještě docela snadné, ale pak tu jsou lidé jako non-binary. Pro mě je tohle velmi složité téma, protože nejsem odborník na gander studies. Ale jak říkám, nelze to jen tak odmítat, právě kvůli fenoménu jednorožce. A musí se to řešit hlavně proto, že lidé potřebuji slova na identifikaci svého vědomí, na to, kdo vlastně jsou. Jinak se budou cítit ztracení - což je něco, co si někdo má gender shodný s biologickým pohlavím a kdo nikdy tuto krizi řešit nemusel neumí ani představit.

00

Odpovědět

Jestli se chcete dále pobavit na účet (nejen) genderových aktivistů, můžu doporučit diskuze Bena Shapira. Kromě toho je na YT i jeho velmi zajímavá debata s Jordanem Petersonem.

32

Odpovědět

A nejsou bílé holky z pobřeží taky jen variantou genderismu, ale přece toho ' správného a žádoucího' , který dovoluje zažít pocit vítězství i bílé holce z pobřeží ( tedy porazila kontumačně jen další dvě soupeřky, a přece i to se musí počítat, ne? )

07

Odpovědět

Tolik vášní a povyku kvůli zbytečnostem. Přitom se to dá léčit akupunkturou, jak to dělají například v Rusku. Zvolíte si tři body na lidském těle a zatlačíte na vidle...

173

Odpovědět

Tyhle absurdity všem menšinám jen škodí. Průměrný gay sedí někde v bance za přepážkou, v obleku, nebo v kalhotech a triku v kadeřnictví. Bum, na pochod se vydaj hovada v koženejch tangách s bičíkem. Průměrná "baculka" má 80 kg, ale né, do časopisu půjde ta 200 kg, jakože tím bojujeme proti anorexii. Průměrnej trans člověk se do dvaceti trápí, že je ve špatným těle, pak to pořeší s doktorama a buď se jen převlíká, nebo se nechá i chirurgicky opravit. Ale pak se tu vyrojí nějaký pitomci, co byli včera žena, dneska zase chlap... a chtějí na to lejstro. Sorry jako, ale já když mám "chlapskej" den, tak si vezmu tepláky a jdu do fitka, když mám "ženskou" náladu, tak si vemu sukni a napatlám stíny na oči. Ale že bych to potřebovala nějak psát na transparenty...
A pro všechny vychcánky, co chtějí tyhle kraviny tahat do sportu, bych prostě přejmenovala kategorie. Už by to nebylo "ženský" zápas, ale "zápas osob s hladinou testosteronu menší než xy po celou dobu vývoje nad 10 let" nebo tak něco. Jo, klidně si říkej žena, ale do tabulky nezapadáš, tak smůla.

451

Odpovědět

Jenže pointa je v tom, že definice ' ženské ' kategorie není od začátku posuzována podle hormonů, ale podle tvaru těla...

Řešením, že vytvoříme místo dvou kategorií tři naráží na ten problém, že se pak objeví jiná vrozená výhoda, a tak se bude muset vytvořit další kategorie...

08

Odpovědět

+LMyslela to asi jinak - žádná třetí kategorie, jen by se přejmenovaly. ... proč ne, naprostá většina lidí by furt říkala ženská/mužská, ale oficiálně by to bylo podle tý hladiny testosteronu, aby si nikdo nemoh stěžovat.

01

Odpovědět

+BullOverTakže chemickou laboratoř do každé země ( i do zemí typu Burundy, či Etiopie).

A jak potom řešit kyslíkovou výhodu? Tedy že etiopské, či peruánské běžkyně dokáží díky svému přirozenému vývoji zužitkovat i řídké množství kyslíku, což jim dává výhodu oproti běžkyním, které vyrůstaly v nízkých nadmořských výškách..

01

Odpovědět

+LŽádnou chemickou laboratoř nepotřebuješ... pokud někdo žil 20 let jako chlap, pak si nechal ufiknout koule, tak opravdu nepotřebuješ žádnej test. Ať se to komukoli líbí nebo ne, ženy a muži prostě nejsou stejní. V 99% sportů maj prostě chlapi lepší výsledky - běhaj rychlejc, skáčou dál, dávaj větší rány... když si pak vytrénovanej chlap začne myslet, že je ženská (proti čemu já vůbec nic nemám), tak přece ale nemůže začít soutěžit s ostatníma ženskýma.
Kdyby ty kategorie nebyly jako "ženy/muži", ale jako "lidi co vyrůstali jako ženy/muži" - popř. "lidi v mužském/ženském těle s mužskou/ženskou hladinou testosteronu", nikdo by si nemoh na cokoli stěžovat.

(btw. tu chemickou laboratoř stejně už všude máš kvůli dopingu... samozřejmě to nemá cenu řešit na nějakej okresní úrovni...)

22

Odpovědět

+BullOverA to neplatí ani ta základní poučka měření, že když požadujeme novou definici činnosti, tak se předchozí výsledky prostě nepočítají.

( Jinými slovy ztrácíš více než stoletou statistiku ' běhu na 200 metrů muži' a ' běhu na 200 metrů ženy', a to jen proto, že není jisté, že v předchozích letech se prostě na ufiknute koule nehledělo . Zkoumat měkké tkáně stále žijících sportovců se asi nikomu nebude chtít.)

Mimochodem není ten problém spíše opačný, tedy rozvojový svět dokáže v mnohých činnostech porazit ' Západ', a tak ' Západu' zbývají činnosti, ve kterých je konkurence mizivá, nebo nulová.

02

Odpovědět

+BullOverA mimochodem Caster jen vyrovnala rekord Jarmily Kratochvílové, takže jsou jen dvě možnosti... (a ) Jarmila je také intersexuální, a pak nová definice postrádá smysl( hledání ' poslední pravé ženy).....(b) Jarmila není intersexuální, tedy jsou to současné soupeřky, kdo je prostě neschopný (jiné faktory, díky kterým porazí své soupeřky) a nová definice postrádá smysl

02

Odpovědět

+LHlavně samy trans sportovkyně jakékoli oddělování nebo vlastní kategorie logicky odmítají. Caster Semenya běhá se ženami, láme ženské rekordy a tím na sebe poutá zájem i sponzory. Koho by zajímala, kdyby běhala v téměř prázdné oddělené kategorii někde v rámci paralympiády? Pak už následuje klasický scénář. Prohlásí, že se cítí býti ženou, aktivisté zadupou a zodpovědné organizační složky se leknou všemožných nařčení či nepříjemností.
Přesně tomu se věnovalo první Roganovo video, které jsem tu otitulkoval. Kdo neviděl, vřele doporučuji: Joe Rogan o transgender sportovkyních

21

Odpovědět

+L1ghtTak tohle je hovadina. Pokud mi je známo, Caster je případem intersexuality, tedy vrozené genetické vady. Vzhledem k tomu, že se narodila s ženskými pohlavními orgány, tak nějak přirozeně se jí nedívím, že se cítí být ženou. Mělo by se o intersexuálech v ženských sportech diskutovat? Bezpochyby. Sportovkyně jsou zvýhodněny abnormálním nadbytkem testosteronu. Ale házet je do stejného pytle s borci, kteří se dobrovolně nechají přeoperovat nebo se hornomálně "léčit", to je vážně hovadina.

13

Odpovědět

+NeugeJen si nerozumíme. Jak se cítí je naprosto její věc, ale pro férovost sportu je to zcela irelevantní informace. Její hladina testosteronu se oproti běžným ženám pohybuje v řádech násobků a z toho vycházejí její zcela nepopiratelné výhody, díky kterým vyhrává (viz Rogan). Což není názor, ale fakt; když se kvůli ní v roce 2010 zavedl testosteronový limit a musela svou hladinu snížit, její výkony šly dolů. A také šlo o hormonální léčbu, tolik k házení do jednoho pytle. Hypotetické rozdělování do ještě více kategorií na způsob "zvlášť vrozené vady, zvlášť přeoperovaní v dětství, zvlášť přeoperovaní v dospělosti" nemůže klapnout z úplně stejných důvodů, jaké jsem uvedl o příspěvek výše. Nejde o sportovního ducha, nejde o férovost. Nejde ani o výzvy, kvůli těm by nastupovaly proti mužům. Jde o lámání ženských rekordů skrze testosteronové benefity. Zda jsou vrozené nebo nahnané umělými hormony, to už jsou jen vedlejší okolnosti.

31

Odpovědět

+L1ghtTak jasně, bílé holky z pobřežních oblastí byly poraženy černoškou z oblasti vysočiny, a tak je třeba ohnout ' férovost ', aby mohla i bílá holka vyhrát ( nejlépe nějakou kategorizací) a začít se opět tvrdit, že bílá holka je lepší než holky jiné.

To, že černošky, Tibeťanky, Peruánsky jsou geneticky nějak adaptovany na určitou činnost zadupeme do země ' férovosti' (čti: ohnutím pravidel).

Bílá holka pak bude mít medaile z běhu na 200 metrů v kategorii osob se sníženým testosteronem a se sníženou vnímavostí ke obsahu kyslíku během běhu....

( Opravdu by o takovou medaili měl někdo zájem??)

312

Odpovědět

+Ltomu sa hovori fakty

02

Odpovědět

+v m vargaBuď jde ve sportu o překonávání už existujících výkonů, a pak platí původní olympijské heslo; nebo je to vlastně jen představení, kde jsou předem známé výsledky, protože v určité kategorii může zvítězit jen 1 z 16 (a to v celosvětovém měřítku)...

02

Odpovědět

+L1ghtAno, nerozumíme. Co jsem chtěl říct je, že Caster není přeoperovanej borec, co se prohlásil za ženskou a šel je vydrtit na olympiádě. O zvýhodnění těchto sportovkyn se s tebou vůbec nepřu, ostatně tam jsem nic z toho, co píšeš, ani nerozporoval. Je to reálný problém, jež by se měl řešit bez ohledu na to, zdali jsou tyto dispozice vrozené či ne. Ale dávat zrovna ji za typický příklad trans sportovkyní mi nepřijde moc šťastné.

01

Odpovědět

+NeugeJo takhle :) Souhlas, Caster jsem zmínil jen proto, že je v oblasti pohlavní kontroverze ve sportu nejznámější a ty problémy s oddělenými kategoriemi nebo sponzory platí úplně stejně u ní i jinde. Ale jo, věcně nejlepší příklad o kterém vím je Fallon Fox (viz první Rogan), kterou ale moc lidí nezná.

01

Odpovědět

po přejmenování všech kategorií by sestry Williamsovy asi spadaly do jiné kategorie než ostatní tenistky :-D

21

Odpovědět

Jednu věc nechápu, jak se toto mohlo dostat přes Xardase. Asi už je na dovolený. Přesně takto to vnímám a poslední dobou jenom čumím, je to pro mě jako ta 200kg modelka. Asi proto, že už jsem "Starý muž".
Co bude následovat - úpravy DNA, bioimplantáty, hibernace, přenosy vědomí do PC?

64

Odpovědět

Xardass dělal klasicky kontrolu titulků a naprosto v pohodě, jen měl obavy (podobně jako sám Saad), aby se v komentářích nerozjela nějaká vlna hnusu vůči trans. Což chápu a jsem na tom obdobně, snad se to udrží ve slušných mantinelech ;)

103

Odpovědět

+L1ghthnus hnus |----hnus |---- hnus
| hnus -----| ------|-----hnus |------------hnus
|-----------------------V |-------------|
hnus----|------> trans

48