HlasováníLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:445
Počet zobrazení:13 218

John Oliver je po pauze zpět. Tentokrát vám přináší video o tom, jak se v USA zpřísňuje možnost účastnit se voleb. A proč politici požadují něco, čím se sami neřídí? Sudafed - Komerční název léku na rýmu a chřipku.

Přepis titulků

Konečně se nám přiblížily volby. Proto si dnes promluvme o hlasování. Je základním kamenem americké demokracie. Neotřesitelný názor, že všichni mají mít stejně důležitý hlas. Dokonce i idioti. I tenhle chlap. Vím, že to neslyšíte rádi, ale jeho hlas by se měl počítat stejně jako ten váš. Měl by se počítat stejně jako prezidentův hlas.

O tom Amerika je! V posledních letech některé státy volby zjednodušily. Ve třech státech volby probíhají téměř výhradně poštou. Ve 30 státech a DC smíte volit online. Bohužel ostatní šly opačným směrem. Podle toho kdo jste a kde žijete, můžete se tento listopad setkat s novými překážkami, například kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu o oslabení vlivu volebního zákona. Od roku 2011 sedm států omezilo možnost dřívějšího odevzdání hlasů a 13 států vydalo nařízení ukázat u voleb nějaký identifikační doklad.

Zákonodárci, kteří je podporují, tvrdí, že se jedná o normální a neškodné nařízení. Selský rozum říká, že k zachování rovnosti voleb potřebujete nějaký průkaz. Je to průkaz. Každý nějaký má. Bezdomovci, voliči... Lidé, kteří onemocní a jdou do nemocnice, lidé, kteří nakupují... Všichni potřebují průkaz. Jsem hrdý na to, že se Severní Karolína připojila ke 34 státům, které požadují pro účast ve volbách průkaz.

Tato změna většinu obyvatel nijak nezasáhne. Tato změna většinu obyvatel nijak nezasáhne. V pořádku. Ale s touto logikou byste mohli říct: "Upálíme každého člověka s jménem Warren." Většinu lidí to nijak neovlivní. Ale pochopitelně naštvete Warrena Beattyho. Jeho to ovlivní.

Ne každý nějaký průkaz má. V Texasu nemá 500 tisíc voličů potřebný doklad k účasti ve volbách. V Severní Karolíně a Wisconsinu se nachází asi 300 tisíc takových lidí. Nemají řidičský průkaz ani jiný státní doklad. Ve Virginii je asi 200 tisíc takových voličů. Každý z vás zná nejméně jednu osobu, která průkaz nemá. Ať je to babička, které odebrali řidičák, váš samotářský strýc, který všude jezdí na bruslích, nebo váš bratranec s odebraným řidičákem, který třikrát řídil pod vlivem.

No tak, Jasone. Alkohol tester neoklameš zašeptáním slova "střízlivý". I když kvůli volbám chcete průkaz získat, může to být těžké. Podívejte se na to, čím musela projít tato žena z Pensylvánie. 68letá Dorris Clark byla třikrát odmítnuta, když žádala o státní voličský průkaz. Tvrdí, že stát pokaždé chtěl další dokumenty.

Originál rodného listu, originál průkaz sociálního zabezpečení, poté potřebovala úmrtní list manžela, aby prokázala, že je její příjmení skutečné. Říkala jsem si, proč tím vším musím procházet. Nejsem manželkou bin Ládina. Manželka bin Ládina? To je zvláštní příměr. Proč neříct, že bin Ládin byl manželem Amal al-Sadah?

Nebo manželem Siham Sabar? Nebo manželem Khairiah Sabar? #UsamabinLadin #Feminismus. A zdá se, že žádná z těchto překážek netrápí zákonodárce z Wisconsinu Joea Clayfishe. Ten prosazoval přísný zákon a poukazoval na to, že v jeho státě musíte mít průkaz k nákupu Sudafedu. Podle mě je frustrující, že tolik lidí, kteří nám dnes tvrdí, že průkaz s fotografií je naprosto přehnaný pro to, abychom udrželi spravedlivost voleb, jsou ti stejní lidé, kteří minule tvrdili, mnoho lidí v této místnosti tvrdilo, že je třeba mít průkaz s fotografií pro nákup léku proti rýmě.

Dobře, mám jen pár poznámek. Zaprvé, ten zákon měl pomoct v boji proti výrobcům metamfetaminu. Zadruhé, volení je právo.

Odejměte ho někomu a zničíte demokracii. Když někomu odmítnete prodat Sudafed, jen mu zničíte rukáv. A v některých částech země jsou úřady, které průkazy vydávají, skoro pořád zavřené. Studie z roku 2012 zjistila, že ve Wisconsinu, Alabamě a Mississippi má pouze polovina úřadů vydávající voličské průkazy otevřeno 5 dní v týdnu. A v Sauk City, jen kousek od místa, kde žije Kevin Smith, je tento úřad otevřen každou pátou středu v měsíci. V roce 2016 pouze čtyři měsíce mají pátou středu.

Ale nebojte se, existuje hezký rým. Březen, červen, srpen a listopad mají pět střed. Pamatujte, jiný den přijdete-li, máme zavřeno a jste v pr*deli! Každý obyvatel Wisconsinu by to měl znát. Také stojí za zmínku, že tato omezení více dopadají na afroamerické a latinskoamerické voliče. V Texasu experti zjistili, že Afroameričanům průkaz schází téměř ve dvojnásobném počtu případů.

U Latinoameričanů skoro 2,5krát. Je to něco, co s větší pravděpodobností mají běloši. Podobně jako spálení od slunce a nominace na Oscara. Proč to tedy děláme? Zákonodárci, kteří tyto zákony prosazují, tvrdí, že jsou nutné pro potlačení podvodů. Toto tvrdí zastánkyně zákonů z Texasu Debbie Riddle.

Svoboda našeho národa je založena na spravedlivosti voleb. Pokud jsou pravidla tak laxní, že se mohou objevit volební podvody, znamená to, že váš hlas může být ukraden. A ukázat průkaz není něco, co by bylo složité. Jste si jistá? Nejíst rybu v metru není složité. Nezačínat status na Facebooku větou "Ten pocit, když..." není nic složitého. Žádat o průkaz složité být může.

Na chvilku se zaměřme na ty údajné volební podvody. Dějiny USA jsou protkané kupováním hlasů, manipulacemi s hlasy a vhazováním více hlasů. Ale tomu voličské průkazy nezabrání. Zabrání to pouze krádežím identity. Nikdo se u voleb nebude vydávat za někoho jiného. Je to hloupý zločin. Musíte stát ve frontě u volební místnosti a riskujete 5 let ve vězení a desetitisícovou pokutu.

A to jen proto, abyste mohli vhodit jeden hlas navíc, který nejspíš nic nezmění. Je to jako padělat slevový kupón do Bed Bath & Beyond. Je to spousta práce a odměna je mizerná. I přes to lidé trvají na tom, že se to stává poměrně často. Co by se podle vás bez průkazů mohlo stát? Nechci, aby v Jižní Karolíně mohli volit mrtví lidé. Tvrdím to už od začátku. Úřady tvrdí, že mrtví voliči jsou skutečným problémem.

Vyšetřování úřadu motorových vozidel v Jižní Karolíně zjistilo, že v lednu bylo 953 hlasů vhozeno mrtvými lidmi. Ano, úřad tohle řekl. A studie způsobila takový poprask, že jeden zákonodárce řekl: "Musíme zajistit, že v Jižní Karolíně nebudou volit zombie." Podívejte, má pravdu. Tohle nikdo nechce. Možná až na budoucího kandidáta Phillipa Mozkaaaaa.

Ale policie toto tvrzení prověřovala a zjistila, že není pravdivé. Z 207 podezřelých hlasů v minulých volbách bylo 92 vhozeno někým, kdo měl stejné jméno jako mrtvý člověk, většinou to byl otec a syn, 56 z nich bylo vhozeno člověkem, jehož číslo sociálního zabezpečení bylo omylem přiřazeno mrtvému člověku, 32 z nich bylo prostou technickou chybou, jedna osoba požádala o dodatečné odevzdání hlasu a zemřela až když byl odeslán a u většina ostatních byla vybrána prostě omylem.

Vyšetřování našlo 5 hlasů, které by neměly být počítány. Byly to volby, kdy bylo odevzdáno více než 1,3 milionu hlasů. Tyto zákony vyžadující průkaz jsou tou největší přehnanou reakcí od dob, kdy otec Růženky přikázal spálit všechny kolovraty v zemi. Jsou hnacím motorem ekonomiky. Potřebujeme je. Vždyť stačí na svou dceru dávat pozor jeden den jejího života.

Jeden den! Jeden den! Pravdou je, že krádeže identity jsou velice vzácné. Jeden výzkum, který toto zkoumal, objevil během let 2000 až 2014 31 možných případů. Za tu dobu byla vhozena skoro miliarda hlasů. Krádeže identity jsou asi stejný problém, jako krabi s noži. Netvrdím, že neexistují, jsou případy, kdy se to stalo, ale kvůli jednomu bodajícímu krabovi nereagujme přehnaně. Ale tyto zákony začnou dávat trochu větší smysl, když to někomu uklouzne a prozradí vám, proč je podporují.

Voličské průkazy, které dovolí guvernérovi Romneymu vyhrát v Pensylvánii. Hotovo. Myslíte si, že to napětí kolem voličských průkazů ovlivnilo loňské volby? Myslím, že trochu ano. Myslím, že jsme dosáhli lepšího výsledku. Podívejte se na to takhle. Obrali jsme Obamu o 5 % hlasů, což už něco znamená. Mnoho lidí má za to, že když Obama McCaina porazil o 10 %, ale Romnyeho porazil jen o 5 %, tak v tom roli sehrály volební průkazy.

Ale ne! Říkáš něco, co každý ví, ale nesmí se to říkat nahlas. To je jako napsat "Jsem hrozně zoufalý" na svůj profil na seznamce. Nebo jako by kapela nazvala své turné po 20 letech "Došly nám peníze". Ale zarážející zde je to, že skutečně existují případy krádeže identity zachycené na kameru. Neuvěříte, kde se to stalo. Toto je reprezentantka Debbie Riddle.

Vytvořila zákon, podle kterého musí každý volič ukázat průkaz. Je to o spravedlivosti voleb. Ale pravidlo "jeden člověk, jeden hlas" se na zákonodárce asi nevztahuje. Mnoho zákonodárců volí víc než jednou. Podívejte. Riddle odvolí, otočí se a odvolí za dalšího reprezentanta. Sledujte i ostatní. Elkins chce volit za Merrita, ale Hancock je rychlejší.

Elkins se otočí zpět ke svému stolu, ale Joe Crabb je rychlejší a opět ho předstihne. No ty krávo. Doslova soutěží v tom, kdo dřív zmáčkne tlačítko ostatních. Pamatujte, že tohle je Texas, který má nejpřísnější zákony ohledně volebních průkazů. Tento proces se nazývá "volící duchové". Děje se to po celé zemi. Občas skutečně volí duchové. Jeden zákonodárce v Texasu zemřel a toho dne ještě třikrát odvolil.

To je šílené. Skutečný duch by nemrhal časem schvalováním zákonů. Terorizoval by mladou rodinu v novém domě. Nebo se zoufale naposledy pokusil ohnout Demi Moore u hrnčířského kruhu. A Debbie Riddle není jediným zastáncem volebních průkazů, který tohle dělá. Pamatujete si Joea Clayfishe z Wisconsinu? Jeho při tom určitě nemohli přistihnout. Video z mobilu, které se objevilo na internetu, zachycuje Clayfishe, jak hlasuje za chybějícího kolegu.

Clayfish řekl, že toto video je pokusem o zničení kariéry. To tedy není. To není pokus o zničení kariéry. Je to nesestříhané video něčeho, co jsi udělal. Když už, je to podobné autoerotickému udušení. Zákonodárci v Tennessee jsou tak nestydatí, že to povýšili na umění.

Je to tak běžná praktika, že mnoho zákonodárců má speciální hůlky. Těmi snáze dosáhnout na hlasovací tlačítka ostatních. Pokud chcete znásilňovat demokracii, nemohli byste to dělat méně děsivou hůlkou? Touhle by ďábelský leprikón mlátil dítě. A kdykoliv jsou zákonodárci jako Debbie Riddle dotázání na tohle podvodné hlasování, tvrdí, že neudělali nic špatného a jednali pouze z nouze. Máme spoustu hlasování a spoustu dodatků.

Nemáme přestávky na obědy, nemáme přestávky na večeře, nemáme pauzy na záchod. Měl bych nápad. Co kdybyste si pořídili extra dlouhé hlasovací hůlky? Jsou dost šikovné. V tento moment bych vám něco navrhl. Každý zákonodárce, který kdy podporoval tento zbytečný zákon, by měl být nucen si pořídit nový průkaz pokaždé, když chce hlasovat o zákonu. Jen abychom se ujistili, že jsou tím, za koho se vydávají.

Můžou říct: "Johne, to je šílené." "Nemá smysl tohle dělat." "Navíc je to tak zbytečné, že to může ohrozit naši demokracii." A já jim na to odpovím: "Vítejte v pos*raném klubu!" Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (83)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V USA nemají občanské průkazy?

01

Odpovědět

Nemají, prokazuješ se tam většinou řidičákem. Ono ani v ČR není občanka povinná i když si to většina lidí myslí. Stačí pas nebo řidičák.

Nicméně video je naprostá s****a. V EU úplně normální jev, že tě bez dokladu nepustí k volbám a sluníčkový John Oliver z toho dělá konec světa. Jediné co mě pobavilo je úřad, který má otevřeno jen každou pátou středu v měsíci. :D

35

Odpovědět

+a77114Počkat, bez dokladu, který má jako jediný smysl, aby vás pustili k volbám, nebo bez více méně univerzálního průkazu, který má téměř každý, a používá se při většině jednání s úřady? To jaksi není totéž.

A i kdyby byl systém byrokratické buzerace těch, co chtějí jít k volbám, běžný i v EU, zásadní problém pro fungování demokratické společnosti by to byl i tak.

60

Odpovědět

+a77114Tady jde spíš o to, že voličské průkazy některé Američany omezují, jinak by to nebyl žádný problém.

10

Odpovědět

Ku výročiu 14. februára
https://en.wikipedia.org/wiki/2015_Copenhagen_shootings
Síce tentokrát iba 2 mŕtvy, ale keď sa človek pozrie na motív činu, tak sa o to viac teší na Johnových bratov a sestry mieriacich do EU.

010

Odpovědět

Je to rovněž výročí střelby na Northern Illianos Univerzity.
https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Illinois_University_shooting
Mrtvých tam sice bylo šest, ale protože pachatel si po večerech nečetl Korán, nýbrž Nietzscheho, zarytého nepřítele všech náboženství (stejného vyznání je i pan kamikaze.NB), pan kamikaze.NB se nám o něm nezmíní. Jemu totiž nejde o připomínku nějakých obětí, ale o šíření vlastní propagandy. O to víc má člověk radost z jeho přítomnosti v EU.

100

Odpovědět

Palica na hlasovanie za kolegu ma rozsekala :D

160

Odpovědět

Říká, že výzkum objevil mezi lety 2000 a 2014 31 MOŽNÝCH případů. No, ale v tom je právě ten zádrhel, jak příjdou na ty co podváděli, mohlo to být klidně v řádech tisíců, ale jak na to přijít? Když budou hlasovat s občankami tak nic podobného moc nehrozí.

52

Odpovědět

Tak ono by stačilo, aby se mohlo chodit volit s pasem. Co se týká toho hlasování těch zákonodárců za členy, kteří tu nejsou, tak nepovažuji za nijak špatné, že když si půjdu odskočit požádám kolegu aby za mě hlasoval.

Jinak se mi vždycky líbí jak nepříjemné argumenty protistrany (když jim dá prostor), na které nemá protiargument, odbije nějakým vtipem, třeba jako teď, když paní řekla docela rozumný argument, že nemají přestávky a že pracují v kuse, odbil prostě laciným vtipem, aniž by zmínil nějaký způsob řešení.

1218

Odpovědět

David Kohl - si to nejak nepochopil.
Oni za ne hlasuji v nevedomosti. A bez svoleni.
Dale nechapes, ze 99% americanu nemaji pas, protoze se nikdy nepodivaj mimo USA.
ridicak se da falsovat stejne jako obcanka (federalni doklad) tak proc jim nestaci federalni doklad? protoze ty n***i maj a timhle zakonem jde o to odstavit n***y.

U nas je to reseno tim ze kazdy musi byt prihlaseni vlastni kartou. Nevim proc oni to tak nemaji.

183

Odpovědět

to jsou fakt tak hloupí že sami sobě přestávky neodhlasují? vždyť v evropě jsou tak chytří, že si jen příjdou, podškrábnou účast a jdou zas pryč :DDD

160

Odpovědět

Olivera musíš brát s rezervou.

97

Odpovědět

V USA nemajú niečo ako občiansky preukaz? Čím potom dokazujú svoju totožnosť na úradoch a podobne?

174

Odpovědět

No stačí si jen představit méně byrokratický a více důvěřivý systém. Navíc, na co bys měl průkaz, když si na něj můžeš napsat co chceš? My žijeme v systému, kdy už od narození jsi číslem v kartotéce, oni v systému, kde nic jako centrál registr obyvatel není.

Něco jako rodné číslo je pro amerického byrokrata nesplněným snem.

510

Odpovědět

+MilanNepochopil jsi celé video, každý Američan má tzv. Identifikační kartu, ale na ní není fotka, což umožňuje celkem jednoduché ukradení identity, proto státy požadují doklad s fotkou k volbám.

90

Odpovědět

+MilanAno, proto mají sen každého politika číslo sociálního pojištění a jakmile jej nemáš, defacto si "mrtvý" pro společnost, protože nic nedostaneš včetně práce.

90

Odpovědět

Když se nepožaduje žádný průkaz u voleb, tak to znamená, že tam kdokoliv může přijet na dovolenou a jít volit? Nikdo nepozná, že nejsi Američan ne?

134

Odpovědět

Přesně tak. Zajímalo by mě, jak tam řeší tohle.

11

Odpovědět

+Tomáš JeziorskýLiší se to stát od státu, někde před vhozením lístku nemusíš ukázat žádný průkaz totožnosti. Na místě buď řekneš jen jméno a adresu, nebo podepisuješ místopřísežné prohlášení atd. Záleží, jak to má ten konkrétní stát. (Jeden příklad: Strejda hlasoval v Massachusetts (konečně dostal zelenou kartu) a radostně jim nutil I.D., ale oni řekli, že na ten průkaz ani kouknout nesmí.
Viz:http://www.ncsl.org/research/elections-and-campaigns/voter-verification-without-id-documents.aspx

30

Odpovědět

Trump či Clinton .. jedno horšie ako druhé. Všimol som si ,že väčšinou tí ,ktorí u nás by chceli Trumpa tak podporujú Rusko a Putina, volia SMER-SD alebo Kotlebu. Zaujímavá analógia :D

710

Odpovědět

#feelthebern ? Ale jinak máš pravdu. Zajímavý, jak uživatelé novinek. Jinak zapálení antizápadní lidé milují Trumpa, který je v podstatě nesnáší. :D

72

Odpovědět

+smazanoNo USA si svou první dekádu v 21. století prosrala sama. Tím, že Jiřík dobyvatel chtěl zkrotit Blízký Východ, utratil také předchozí přebytek peněz za zbraně a granáty.

Nyní se dostali Američané do situace, že se musí dohodnout s Ruskem, tak s celou EU (místo původního jednoznačného zaměření na Británii). Trump nechce dělat světového policajta, ale přinejlepším sekuriťáka, kterého budou potřebné státy platit. Právě toto Američanům vyhovuje, protože je zahraniční politika (krom vztahu s Mexikem) prostě nezajímá.

32

Odpovědět

+smazanoNechce dělat světového policajta? :D Proč teda všude roztrubuje, že chce vlítnout zpátky na Blízký Východ? :) Já si pod pojmem světový policajt představuji, že vezmeš svou armádu a jezdíš páchat pořádek. To Trump chce udělat, takže myslím, že to máš trochu popletené (samozřejmě nic ve zlém). Zkus kouknout na pár rozhovorů s ním. Já se do těch Amerických voleb celkem položil, takže to mám dost nabiflované.

31

Odpovědět

+smazanoEhm... Neposral to Bush, ktorý začal, ale Obama ktorý prestal...

22

Odpovědět

+smazanoA ešte mi nedá :) Je zaujímavé, že lavotočivé pijavice neznášajú vojnu s tyranmi, ale keď príde na boj so šikanov, tak sú celý horlivý :) (pretože nemusia bojovať skutočne, ale len kecami - iné nevedia )
Bitka proti násilníkovi sa nevyhrá tak, že v strede boja odídeš... Pretože ťa proste kopne zo zadu do hlavy. Bitka sa vyhrá tak, že ho umlátiš...

33

Odpovědět

+smazanoVálku v Afghánistánu jsem vesměs schvaloval. Přece jen USA nemělo moc možností. Druhá byla válka s Ruskem. Pak se to jen snažili vyžehlit. Ale jsem vesměs pacifista, takže, že bych z toho byl na větvi, to taky nejsem.

00

Odpovědět

+smazanoMě nedá tohle:
"levotočivé pijavice" většinou jsou na čele bojů s tyrany.
Ale svrhnout vládu v cizí zemi (byť nedemokratickou) která nedělá to, co konající vláda výrazně mocnějšího státu chce, a místo něj tam nasadí ty, co to dělat budou (i když vyžadují podporu svých chlebodárců, aby je náhodou někdo nesvrhl, až tak je tam tamní lid chce), a prohlásí, že chtějí šířit demokracii (což se invazemi dělá blbě, demokracii musí chtít především tamní lid), i když nedemokratičtější, leč loajálnější vlády sousedních zemí nechali být, to není boj proti tyranům. To je právě uplatňování právo silnějšího, tyranida. A proto jsou "levotočivé pijavice" proti.

20

Odpovědět

To je zaujímavé.. Radím sa medzi zaritých antirusákov a som z Trumpa...
Ak tým ale myslíš, pár rusofilov tak to jo... tí by milovali aj s**t, keby ho Putin pochválil

21

Odpovědět

Po dlouhé době video, kde mě neštve. Chtít po lidech průkaz v zemi, kde může být problém se k němu dostat, je fakt buzerace. Buď zařídit lepší dostupnost dokladů nebo je nepožadovat, když to bez nich do teď fungovalo, ne že ne.
Hlasování politiků nemá chybu. Síla.

184

Odpovědět

Stává se z něj větší a větší debil. Doufám, že chcípne na rakovinu a zem ho vyvrhne.

849

Odpovědět

Takže bys ho vlastně chtěl zpátky, to se pozná. :D

142

Odpovědět

Rakovinu nepřeju nikomu, nicméně souhlas že tohle video je s****a. V EU úplně normální, že se k volbám musí s průkazem a sluníčkový Oliver z toho dělá kdovíco.

02

Odpovědět

Tak černý a mexikánci by měli mít úplně zakázáno volit, protože pak by po Obamovi mohla přijít další katastrofa jménem Hillary.

1543

Odpovědět

Promiň, ale řekni mi prosím, co udělal Obama za katastrofu? Racionálně to vysvětli. Podle mého ukončil válku, snížil dluh a podnikl kroky k lepší zdravotní péči. Možná neudělal mnoho, ale udělat dobře (přestože méně) je přece lepší než vše zkurvit jako Bush ne? :) Pokud na to máš jiný názor, tak se se mnou prosím poděl. Rád bych získal nový pohled.

139

Odpovědět

+smazanoProblémem Obamy, že místo levicového liberála se z něj stala neschopná loutka. Ze "supervětšiny" v Senátu a většiny ve Sněmovně reprezentantů se stal "neprůchodný washingtonský moloch".

80

Odpovědět

+smazanoTo je pravda. Ale vezmi si, že Obama toho moc udělat také nemůže. On sám proti všem republikánům moc toho nenadělá. Vtip je v tom, že narozdíl od předchozích prezidentů toho moc neposral. I kdyby byla pravda, že je jen loutka (jakože třeba je, to je na delší rozhovor), tak nevlítl nikam s armádou a zajistil zdravotní péči. A co nejvíce? Nezadlužil tak děsně svou zemi. Taky se snaží vyjít všem zemím vstříc. Možná, že máš pravdu, ale nesouhlasíš, že je lepší nic nepokazit a v klidu vyrovnávat dluhy, než dělat nějaké velké vojenské akce?

42

Odpovědět

+smazanoTakže si to shrneme:
1. V současné chvíli nemá prakticky žádnou moc. Díky jeho krokům ztratila jeho "strana" většinu při prosazování zákonů.
2. On a jeho partička poradců prosadila tzv. Arabské Jaro, kdy zkurvil Lybii, Sýrii, zkusil to v Egyptě a Tunisku. Do té doby relativně bezpečné země, kterým ale nevládla ta správná západní demokracie, která se tam nikdy nedá aplikovat.
3. Zpřísnění zákonů o držení zbraní, sluníčkový přístup k nelegálním imigrantům.
4. V prvních týdnech jmenovaný ministr financí, který vytvářel startovací balíček pro americkou ekonomiku (všichni teď ví, že to nepomohlo, ale vyhodilo se bezmála 700 miliard dollarů) měl nesrovnalosti v daních a to v řádě statisíců dollarů.
5. Slíbil omezení spojení politiky a lobbingu, proto jeho demokrati opět neposlali k dalšímu čtení zákon, který by to upravoval. Vedoucí kanceláře ministra financí je tak "bývalý" vlivný lobbista Mark Patterson, který má na starost dohled dohled na finančními institucemi "muricy".
6. Díky Obamovi a jeho neschopnosti povstali lidé jako Trump a Sanders. Hillary je jenom pokračování Obamovi vize a to už nejspíš nikdo nechce.
7. Jeho důvěra spadla na úroveň důvěry Bushe mladšího a to také o něčem vypovídá.
8. USA vždy vystupovali jako suverén. Kam přijde, to všechno ví. Za jeho vlády ale USA ustoupila ze své politiky výstupu a šla do defenzivy.
9. Amerika sponzoruje "umírněnou" opozici v Sýrii. Podporuje teroristy a pomohla vzniku ISIS. Opět za vlády Obamy. On sám se chtěl zasadit o sesazení legitimního prezidenta Sýrie.
10. Většina si ho bude pamatovat jako 1. afroameričana jako prezidenta. Ale tím to skončí.

74

Odpovědět

+smazanoVeska:
Vám nevadí, že bod 8. si protiřečí s body 2. a 9.?
Ani to, že pouze tyto body, plus bod 3. (přičemž zpřísnit zákony o držení zbraní USA potřebovala jako sůl, a co je sluníčkový přístup, to mi uniká) kritizují nějaké Obamovy kroky (to mělo být asi cílem výčtu)? Klidně k tomu přidám i nesplněný slib (5) a korupční skandál (4) ale to by se našlo u každé vlády. Zbylé čtyři prostě konstatují fakt poklesu jeho popularity.
Z toho se člověk fakt nedoví, co to ten Obama vlastně tak p****l.

32

Odpovědět

Ani sa nemusím na to pozerať a aj tak viem, že ta liberálna ovca kydá na Trumpa čo to dá, všakže ?

2016
0
1
6

1265

Odpovědět

Trumpa ani raz nespomenul. Ako môžeš komentovať video, ktoré si ani nevidel ? Si rovnako zbytočný tu, ako aj na svete.

Kokot
o
k
o
t

*ospravedlňujem sa za tie vulgarizmy, nedalo sa mi inak.

464

Odpovědět

+Rezolutsvedcia o tvojej pranizkej inteligenci

011

Odpovědět

+Rezolutalkohol: v "inteligencii" je na konci 2x " i " :)

93

Odpovědět

+Rezolutv cestine ne

68

Odpovědět

+RezolutChceš povedať, že to bolo po česky, hej ? "svedčia" "tvojej" "pranízkej" - nenechaj sa vysmiať a nehraj sa tu na Čecha, šašku

112

Odpovědět

+Rezolutlen si z teba robim vaginu ty gramar nazi, som rad ze som ta rozrusil s takou sprostostou

111

Odpovědět

+Rezolutje to pravda, ale bezvyznamna, protoze ty jsi to nepsal v cestine :D

41

Odpovědět

+Rezolutved som to vysvetlil

05

Odpovědět

Bohužel o Trumpovi nepadlo slovo. :)

00

Odpovědět

Něchtěli by jste zvážit střídat Johna s Trevorem Noahem? :) On je často vtipnější než John.

919

Odpovědět

Se mi zdá, že se u Johna ozvala pravá britská povaha:

"Jak se to bude líbit lidem v ostatních zemích, když budou muset nosit průkazy, nebudou protestovat?"
"Ne, Němci budou nadšení, Francouzi na to kašlou a Italové i Irové jsou zmatkáři, takže to nezavedou. Líbit se to nebude jedině Britům."

132

Odpovědět

Britové to nezavedou (nebo spíše odvolali daný zákon) z jiného důvodu.

https://www.youtube.com/watch?v=_Gz9Tt8AW7U

03

Odpovědět

Jistě, pane ministře. :)

70

Odpovědět

a není někde přístupný díl, kde se řešila Dovolená v protektorátu?

111

Odpovědět

Minimálně na HBO GO. :)

00
Další