Platební karta

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:7 517

„Nepřijímáme hotovostní platbu.“ Nápis, který je stále častější ve Švédsku, kde už hotovostí platí pouhých 20 % lidí. Podívejte se, k čemu to může eskalovat, pokud se tento trend prosadí i jinde ve světě.
Nezapomeňte na scénku po titulcích.

Vysvětlivky:
Real je brazilská měna, jejíž setinou je centavo. Na bankovkách jsou zobrazeni původní brazilští živočichové: kolibřík safírový (1), kareta pravá (2), volavka bílá (5), ara zelenokřídlý (10), lvíček zlatý (20), jaguár americký (50) a kanic vroubený (100).
Kareta pravá je kriticky ohrožená mořská želva a je jediným zástupcem svého rodu. Nejčastěji se vyskytuje v mořských lagunách a u korálových útesů. Nejraději se živí mořskými houbami. Bohužel je její maso oblíbené v Japonsku a v Číně, což vede k jejímu masivnímu lovení. Lidé také využívají její krunýř k dekorativním účelům.
Ara zelenokřídlý je pestře barevný papoušek, který má červené břicho, lopatky a hlavu s bílou kůží na obličeji, světle modrý kostřec, hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými předními krovkami. Největší hrozbou pro něj je kácení brazilských pralesů, ale i lov pro maso a pera či vybírání mláďat z hnízd pro domácí chov. Jeho odchov je však náročný, mimo jiné z důvodu jeho častého a pronikavého křiku.
Lvíček zlatý je malá opička, která obývá jen malé území Atlantského pralesa, z jehož původní rozlohy se do dnešní doby dochovalo je 10 % rozlohy. Dostala název podle své husté zlatohnědé srsti, včetně hřívy, jakou mají lvi.
Jaguár americký je jediným zástupcem tohoto druhu v Americe, zároveň je největší kočkovitou šelmou na západní polokouli. Jeho skus mu umožňuje lovit i plazy s krunýřem a drtit lebky svých kořistí mezi oběma ušima, čímž ji usmrtí narušením mozku. Název „jaguár“ se rozšířil do ostatních jazyků z portugalštiny, která si ho vypůjčila z indiánského jazyka tupí-guaraní, kde slovo yuaguareté znamená „pravé masožravé zvíře“.
Kanic vroubený je velká ryba, která dosahuje až 1,5 metru a váží kolem 60 kilogramů. Jsou to predátoři, k lidem se však chovají přátelsky, k potápěčům připlouvají a nechávají se od nich hladit a krmit. Jsou to protogynní hermafroditi - narodí se jako samice, ale časem se z nich stanou samci. Samci však dosahují pohlavní zralosti až v devíti letech, proto je jejich rozmnožování pomalé. Toto a jejich mírná povaha, která z nich dělá snadný cíl, vede k jejich ohrožení.
Žena na bankovkách a na mincích, o které je ve videu řeč, je podobizna Republiky.

Přepis titulků

Tak, bude to za 500 realů. Máte debetní, nebo kreditní kartu? - Tady máte peníze, je to přesně. - Co to je? Bankovky. Pět stovek. To se přikládá k terminálu? Či je v tom čip? Ne, to jsou peníze. Ty se nepřikládají k terminálu. A co se s nimi dělá? Někam si je dáte, ne? - Nerozumím.

- Je to platba. - Barevnými papírky? - To jsou peníze. Je to všechno stejné. Rogério! Co to má znamenat... - Nechce zaplatit. - Ne, chci! Už jsem zaplatila! - Čím jste zaplatila? - Penězi. - Je nějaký problém s terminálem? - Ne, pane, to jsou peníze! Pět storeálových bankovek, je to přesně! Je to v hotovosti! Já tohle totiž neznám.

Marcelo by mohl vědět, žil v zahraničí. - Marcelo! - Si děláte legraci. Musím už pryč... Podívej se. Tato žena nechce zaplatit. Už jsem zaplatila! Tady to máte! Řekla, že je zvyklá platit... jak že se to jmenuje? - Peníze. - Peňaze. - Nemáte jak zaplatit? - Ale já už zaplatila. Tímhle. - Není to něco jako šek? Pamatujete? - Šek? K tomu byla potřeba propiska, ne? Strašně pospíchám.

Peníze máte, beru si nákup, děkuju. Zavolej policii. Zaseklo se to. Tahle je nejvzácnější. Pane jo. Tu nám dala ta holka. Přesně. Tu nejvzácnější. Na téhle je želva. Tu má každý. - Tu jsem už viděl. Mám ji. - Vážně? Máš želvu? - Ara. Tahle je běžná. - Ještě ti chybí lvíček zlatý. - Jo, lvíček zlatý.

Máš ho? - Toho mám. Hele, mám ještě tuhle blyštivou věc. Ty vole, co to je? Odznáček? Ne, to je třpytka. Je na ní napsáno: "jeden real". Vzadu je nějaká paní. Ta je i nabankovkách.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen dotaz k majiteli webu, nebo redakci. Chápu, že chcete mít nějakou reklamu na videích, kde ztrávite moře času překladem a otitulkováním. Ale nestačilo by mít ten, poměrně značně velký nápis Česká videa, buď jen na prvních 5-10 snímcích (rámech) a pak ho vypustit, nebo ho udělat podstatně menší? Takto jak to máte, to dost ruší celý film a někdy to i překrývá postavy ve videu, hlavu, obličej apod. Jinak díky za Vaši práci.

11

Odpovědět

Ahoj, můžeš nám třeba na Facebook poslat screen toho, co jsi popsal? U mě se nic takového neobjevuje. Díky moc.

01

Odpovědět

+XardassDíky za reakci, ale já na Xicht knihu nechodím, pošlu to jako přílohu k mejlu na Váš kontaktní email.

11

Odpovědět

+VM-81Poslal jsem to, zatím reakce žádná a u nových videí je to stejné - viz "Scůzka Trumpa s Kimem."

10

Odpovědět

+VM-81Díky za zprávu, zaurguju to.

01

Odpovědět

Cash je Cash

10

Odpovědět

Já osobně jsem hodně staromodní člověk. Mám jen hotovost, všechny účty platím osobně (nájem atd) a do nedávna jsem neměl ani mobil. Pro mne je tohle video jako horor. :D

68

Odpovědět

Při vymizení hotovosti bude velice snadné nepohodlné osoby zničit. Stačí zmrazit účet v číslíčkama v bance. Jeden klik a jsi na dně.

265

Odpovědět

Nevidím v tom rozdíl oproti dnešku. Pokud jsi jako většina lidí, tak máš v peněžence pár drobných, většinu úspor máš v bance. Pokud jsi výjimka, která má úspory schované v hotovosti pod polštářem, pak se ti omlouvám.

710

Odpovědět

+jjkMít úspory v bance nebo pod polštářem je prašť jak uhoď. Akorát potrava pro inflaci. Momentálně mám více peněz na účtu než v hotovosti. Ale uvědomuji si, že je hotovost důležitá a budu se bít za její zachování.

101

Odpovědět

+jjkAk by si bol človek, ktorý stojí za to zničiť, mal by si niečo odložené.

31

Odpovědět

+dugyMinulost ukazuje, že si ani nemusíš být vědom, že po tobě jdou. Nemusíš páchat nic nelegálního, prostě se vlivnému znelíbíš, či se udělá úřední "pochybení" za které nikdo nemůže (nejmladší případy jsou teď zásahy finanční správy). Něco odložit si ani nestihneš, v případě neexistence hotovosti pak nestihneš nic nakoupit. Zmrazí ti vše během vteřiny a zjistíš to až když nebudeš moct zaplatit sváču v obchodě. Jak se pak chceš bránit, když tě takhle odstřihnou od veškerých zdrojů?

71

Odpovědět

+jjkPříkladů nepohodlných bylo v minulosti spousty, nebudu je zde zbytečně uvádět. Smysl má ale zamyslet se nad tím, jak jsou všechny společně závislé na daném systému. Jakmile totiž se do dané situace dostaneš, tak je to většinou konečná. Při dnešní rychlosti úředních postupů se z toho v případě omylu nejspíš již nevyhrabeš. To je smysl hotovosti.

10

Odpovědět

Jedno řešení jsou kryptoměny - druhé je výměnný obchod. Prostě se s někým domluvíš, že ti dá rohlík za to, že mu v obchodě vytřeš...

13

Odpovědět

Čekají nás krušné časy
https://byznys.lidovky.cz/nektere-platby-kartou-visa-jsou-v-evrope-pozastaveny-na-naprave-se-pracuje-16r-/firmy-trhy.aspx?c=A180601_184318_firmy-trhy_krku
"Celá Evropa měla problém s nefunkčními kartami Visa. Selhal systém, tvrdí společnost…"
·
Pokud se to stane v obchodě, je to ještě "sranda" nenakoupí se, horší je to třeba u Benzínky — plná nádrž a hotovost v kešeni skoro žádná…

81