Kdo vymyslel olympijské hry?

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:6 392

Další olympiáda je tady, pojďme si tedy společně připomenout, jak tenhle sportovní svátek vlastně vznikl.

Poznámka:
Daktylové jsou v řecké mytologii kováři a mágové pojmenovaní podle počtu prstů na rukou

Přepis titulků

Studio Haini a Traimelo.mx uvádějí: Kdo vymyslel olympijské hry? Předpokládá se, že první olympijské hry se konaly v roce 776 před Kristem. Jednalo se o oslavu na počest Dia, kterou pořádali starověcí Řekové každé čtyři roky. Mimochodem olympiáda není názvem těchto her, ale čtyřletého období mezi jednotlivými oslavami.

O původu her existuje několik legend. Ta nejznámější říká, že když se narodil Zeus, pět daktylů, bytostí stvořené Rheiou, matkou bohů, závodilo, aby se zabavili. Další bohové zápasili a soutěžili v jiných disciplínách na hoře Olymp. Těm, kteří zvítězili, daroval malý Zeus olivový věnec. A protože daktylů bylo pět, konaly se hry každý pátý rok, počítáno včetně roku konání předchozích her.

Podle nejnovější vědecké hypotézy, jejímž autorem je běloruský archeolog András Patay-Horváth, se olympijské hry vyvinuly ze starověkých loveckých obřadů. I když jde pouze o teorii, je tato podpořena archeologickými důkazy. Starověké Řecko nebylo zemí, ale souborem městských států, které spolu často válčily. Nicméně během trvání her bylo vyhlášeno příměří a sportovci ze všech starořeckých městských států se shromáždili ve městě Olympii, aby zjistili, kdo byl nejlepší.

Toto město stále existuje, takže zdejší antické stadiony můžete navštívit i vy. Hry se konaly v průběhu 1179 let, dokonce i pod nadvládou Římské říše, a to až do roku 393, kdy je císař Theodosius I. zakázal ve snaze učinit z křesťanství oficiální ideologii Římské říše. O 1 500 let později francouzský baron Pierre de Coubertin hry oživil a v roce 1894 založil Mezinárodní olympijský výbor. První novodobé olympijské hry se konaly v Athénách v roce 1896 za účasti 14 zemí.

Vítězové obdrželi korunku z olivové ratolesti a stříbrnou medaili. Řekové byli tak nadšení, že chtěli, aby se olympijské hry konaly v Řecku již napořád, ale Pierre de Coubertin je přesunul do Paříže a poté do mnoha dalších měst. V současné době se her účastní prakticky všechny země světa, a navíc byly přidány zimní olympijské hry a paralympijské hry.

Zlaté, stříbrné a bronzové medaile za první, druhé a třetí místo přitom byly poprvé udělovány na olympijskách hrách v roce 1904 v St. Louis v USA, ve státě Missouri. Ačkoliv ve starověkém Řecku se kvůli olympijským hrám přerušovaly války, v novodobé éře byly olympijské hry kvůli první a druhé světové válce třikrát zrušeny. CuriosaMente Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle se nedá poslouchat

01

Odpovědět

Možno je to pekné video, ale na videacesky chodim hlavne kvôli angličine. Najradšej by som neanglické videá presunul na samostatný web.

06

Odpovědět

Sám sa môžeš presunúť na ten samostatný web. Ak ti tieto videá vadia, proste ich z pozerania vynechaj. Normálnym ľuďom to nevadí. :)

50

Odpovědět

Někdo sem chodí primárně kvůli angličtině a někdo jiný se třeba učí netradičnější jazyk, který by si rád procvičil. Sama v tomhle ohledu ocením videa v němčině či francouzštině. Spoustě lidí přitom nezáleží na jazyku, ale na kvalitě videa, mrkněte třeba na nizozemského Lubacha :-) I tak je tu převážná většina videí v angličtině, takže to své si snad najde každý.

50

Odpovědět

https://flaska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=648630
·
pod to bych se rád podepsal

06

Odpovědět

prečo vznikajú mestá, kto vymyslel olympijske hry... to ste ľudia nechodili na základnú školu?

44

Odpovědět

And now the same in the form of song: Horrible Histories-Flame (in English)

20