Kim Dotcom o Megauploadu

Thumbnail play icon
96 %
198. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 390
Počet zobrazení:24 619

Megaupload zná asi většina uživatelů internetu. Jednalo se o server, který nabízel možnost uložit libovolné soubory, které si pak mohli stáhnout vaši přátelé, ale i cizí lidé. Není proto divu, že se rovněž jedná o velký zdroj pirátského materiálu, což se nelíbilo patřičným orgánům a v lednu letošního roku došlo k zatčení šéfa Megauploadu, pana Kima Dotcoma, zabavení veškerého jeho majetku a odstavení serverů Megauploadu. Kim Dotcom strávil následující měsíc ve vězení a hodlá bojovat, protože, jak prozradil v prvním rozhovoru, žádnou vinu necítí. Poznámky: MPAA je zkratka The Motion Picture Association of America a jedná se o neziskovou organizaci se sídlem v USA, která byla založena na ochranu zájmů filmových studií. DMCA znamená Digital Millenium Copyright Act a jedná se o americký zákon z roku 1999.

Přepis titulků

20. ledna vnikly tucty těžce ozbrojených policistů do tohoto domu, dvacet minut od Oaklandu. Automatické zbraně, helikoptéry, dokonce i členové novozélandských speciálních jednotek. To vše, aby zatkli muže obviněného nikoli z terorismu nebo vraždy, ale z internetového pirátství. Kim Dotcom strávil následující měsíc ve vězení. FBI tvrdí, že je díky své firmě Megaupload vinen z porušení autorských práv v hodnotě stovek milionů dolarů.

Dnes poprvé na televizních obrazovkách po celém světě Kim Dotcom osobně reaguje. Začneme událostmi za posledních pět týdnů. No, je to pro mě jako noční můra, neočekávaná, hrozná pro moji rodinu, moje manželka čekala dvojčata, měla noční můry a cítila se mizerně a já čelím dost zajímavé situaci.

Kime, řekl jste, že to bylo neočekávané. Bylo to opravdu naprosto nečekané? Nikdy jste si neřekl, že se tohle může stát? Někde na světě, někdy. No, firma je stará sedm let, byli jsme souzeni pouze jednou, nikdy žádnou filmovou nebo podobně velkou společností a za posledních pár let jsme utratili miliony dolarů za právní poradce.

A tito poradci nám vždy tvrdili, že jsme v bezpečí. A že jsme chráněni DMCA, což je zákon v USA, který chrání online poskytovatele před jednáním jejich uživatelů. Takže to přišlo naprosto nečekaně. Co vám řekli právníci?

O tom, co děláte? Jak my vidíme Megaupload, jednoduše řečeno, je to obrovský výměnný systém na síti. Mám pravdu? Takže něco nahrajete, někdo jiný si to stáhne, sdílel jste soubory, které mohly být čímkoliv, že? Jak se chráníte před porušováním autorských práv uživateli Megauploadu? No, všichni jsme si mysleli, že nás chrání zákon.

Nemůžeme být zodpovědní za akce třetích stran. Dokud budeme dodržovat režim toho, že smažeme vše, co je nahlášeno, což jsme celé ty roky dělali, jsme podle zákona chráněni. A překvapuje mě, že se tohle děje, protože, jak jsem řekl, celé ty roky jsme měli právní poradce, kteří nám říkali, že jsme online poskytovatel, který nemůže být zodpovědný za chování třetích stran.

Kde se Megaupload vzal? - Kde se vzal ten nápad? Byl to váš nápad, že ano? Proč? - Ano. Jednoho dne jsem posílal kamarádovi soubor e-mailem, ale vrátila se mi odpověď, že je soubor moc velký. A mailový server ho odmítl poslat. Takže jsem si pomyslel, co s tím tak můžu dělat, co můžu udělat, abych to vyřešil?

Takže jsem si vytvořil server, kam jsem mohl uploadnout soubor, dostat jsem unikátní odkaz a kamarádovi poslat ten odkaz, aby si mohl stáhnout ten soubor. A takhle Megaupload začal, bylo to prostě jen řešení problému. Které je aktuální i dnes.

Jak rychle pak Megaupload rostl? Byl jste rychlostí překvapen? Byl jsem opravdu překvapen, jak rychle se to rozrostlo. Šířilo se to jako virus, protože vždy, když někdo posílal soubor na Megaupload, aby ho někomu poslal, tato osoba se následně dozvěděla o Megauploadu a jeho funkci a tak to prostě rostlo a všichni ho používali, protože to prostě byla užitečná pomůcka. A zdarma.

Kevin Suh, víceprezident MPAA řekl, cituji: "Jste největší porušovatel autorských práv na světě." - Jste? - Rozhodně ne. Neporušuju autorská práva. Musíte se na Megaupload podívat ze širšího hlediska. Mluvíme o síti, jejíž datová propustnost je kolem 1,5 Tbit. Vysvětlete to. Kolik to je? To je asi 800 nahraných a stažených souborů každou sekundu.

Jsme relativně malá společnost, nemůžete očekávat, že budeme schopni tolik dat kontrolovat. - Takže 800 souborů každou sekundu? - Ano. - 24 hodin denně, každý den v roce? - Ano. - Každou sekundu? - Ano. A vy víte, co je to za soubory? Jste schopni se na všech těch 800 souborů za sekundu podívat? Jsou tu další zákony, které chrání uživatele.

To jsou zákony o ochraně soukromí. Například v USA je to zákon o soukromí v elektronických komunikacích, který nám zakazuje se dívat na účty uživatelů a kontrolovat jejich soubory. Je to jako mail, je to soukromé. Nemůžeme se jen tak podívat a kontrolovat, co nahrávají. Proto také máme vlastní podmínky užívání. V těch říkáme uživatelům, že nemůžou nahrávat nic, co porušuje něčí práva, můžou nahrávat pouze jejich vlastní soubory.

A než kdokoliv uloží cokoliv na Megaupload, musí kliknout na malé zaškrtávátko, které říká: "Souhlasím s podmínkami užívání." Takže od těchto uživatelů máme potvrzeno, že vědí, že nemohou nahrávat nic, co jim nepatří. To je docela naivní představa, že uživatel klikne na zaškrtávátko, bude souhlasit s vašimi podmínkami a bude se chovat, jak má, ne?

Musel jste přece vědět, že lidé si budou dělat, co budou chtít, jakmile projdou těmi dveřmi. Že si budou měnit soubory, které budou chtít. Co jste dělal pro to, abyste tomu zabránil? Samozřejmě každý ví, že internet je využíván k legálním i nelegálním věcem. A myslím, že každý online poskytoval čelí těm samým nástráhám jako my. YouTube, Google, všichni jsme na stejné lodi. Takže musíte pochopit, že jsme poskytli vlastníkům práv možnost odstranit odkazy na soubory, které porušovaly jejich práva.

A neměli jen online formulář na ostranění těchto linků, mohli i přímo mazat soubory z našich serverů. Takže se mohli dostat do našeho systému a ostranit jakýkoliv link, který se dal najít kdekoliv na internetu, aniž bychom do toho my byli zapojeni. Měli plný přístup. Mluvíme o 180 partnerech, včetně všech velkým filmových studií, včetně Microsoftu a dalších velkých firem.

A ti všichni používali tento systém dost často. A pochopte, že to nebyla věc, kterou by vyžadoval zákon, tu jsme poskytli zcela dobrovolně. Bylo odstraněno přes 15 milionů linků. Takže každý člen MPAA, každé filmové studio, které bylo členem MPAA, mělo přímý přístup na Megaupload.com a mohlo smazat jakýkoliv chráněný materiál? Mám pravdu? - Přesně tak. A přesto FBI tvrdí, cituji: "Chráněný materiál v obrovském množství v hodnotě zhruba 500 milionů amerických dolarů."

To je naprostý nesmysl. Kdybyste viděl celou zprávu a slyšel, co říkal žalobce u soudu, věděl byste, že těchto 500 milionů dolarů je pouze za audio soubory a pouze za období dvou týdnů. Takže ve skutečnosti mluvíme o 13 miliardách dolarů ročně, a to pouze za stahování hudby. Celý hudební průmysl v USA nemá ani obrat 20 miliard dolarů.

Takže jak může jedna internetová stránka být zodpovědná za takové škody? Je to úplně zavádějící a nereálné. Takže opravdu tvrdíte, že jste vlastně takový obětní beránek? No, pro mě není jiného vysvětlení, protože jsme neudělali nic špatného, nejsem žádný kriminálník. Naše stránka nebyla vytvořena jako ráj pro piráty.

A když se podíváte na poslední komentáře na internetu, takhle to všichni vidí. Je to šílené. Protože FBI a lidé, co vás chtějí odsoudit, tvrdí, že jste bezprecedentní. Že míra vašeho pirátství je bezprecedentní. Že tu nikdy předtím v lidské historii nic takového nebylo a že jste - Pan Pirát všech pirátů. - Ano. Je to jako zbraně hromadného ničení v Iráku. Pokud chcete po někom jít a máte k tomu politické důvody, budete tvrdit cokoliv.

Tohle jsou výmysly a lži. Na síti je stovka dalších firem, které nabízejí stejné služby jako my. Můžete jmenovat? Můžete nám dát nějaká jména těchto společností? Spousta stránek. Mediafire. Sídlí v USA a nabízí ty samé služby jako my. - Sdílení souborů? - Ano. Rapidshare, Fileserve, Filesonic, Microsoft má vlastní službu jméne SkyDrive, Google spouští vlastní službu jménem Drive.

Všichni jsou na tom stejně a dělají stejný byznys. Mají stejný problém s bojem proti pirátům jako my. Ale my nejsme za ten problém zodpovědní. A myslím, že tohle by měl každý pochopit, odkud se pirátství vzalo? Pirátství je tu díky lidem, řekněme z Evropy, kteří nemají přístup k filmům ve stejný čas, jako jsou vydány v USA.

Tento problém vznikl vším tím licencováním, kterým začal Hollywood. Něco vydali nejdříve pro jednu zemi, ale trailery ukázali všem ostatním na světě, propagujíc ten film. Ale čtrnáctileté dítě z Francie nebo třeba z Německa se na něj nemůže podívat dalších šest měsíců, víte? Kdyby to bylo tak, že každý má k těmto věcem přístup ve stejný čas, nebyl by tu problém s pirátstvím.

Takže můj názor je ten, že vláda USA chrání zastaralý obchodní model, který ve věku internetu už dávno nefunguje. A o tom to všechno je. Nejsem žádný král pirátů, nabídl jsem jen online úložiště a linku uživatelům a to je vše. Po přestávce se Kim Dotcom rozpovídá o svém bohatství a o tom, jak to, že Megaupload vydělává tolik peněz. Vítejte zpátky u našeho rozhovoru s Kimem Dotcomem.

Hodně pozornosti k sobě přitahuje svým honosným stylem života. Domy jako tento rozhodně nejsou levné. O tom si podrobně promluvíme později, ale jak vydělal Megaupload tolik peněz? Když vytvoříte něco, co je populární, když vytvoříte řešení, něco inovujete a vyřešíte problémy lidí, kterým se líbí, co nabízíte, samozřejmě že tím vyděláte peníze.

Pokud máte produkt, který je populární, vyděláte peníze. - Já vytvořil produkt, který byl hodně populární. - Proč byl populární? Protože lidé mohli překonat spoustu omezení. Lidem to navíc ušetřilo spoustu peněz. Nemusíte si kupovat server k uskladnění vlastních souborů, můžete použít nás k distribuci svých souborů. Legálních souborů. Můžete nás použít k záloze všech svých souborů online.

Je tu tolik legálních využití Megauploadu, že element pirátství je pouze jeden z mnoha a neměl by být tím hlavním, co všechny zajímá. V jednom článku, který mi připadal velice propracovaný a s dobrými zdroji, bylo, cituji: "Mezi vlastníky práv, jejichž soubory byly na Megauploadu, což zahrnuje mimo jiné softwarové a videoherní společnosti, žádná z nich nedodala FBI více 'důkazních materiálů' o pirátství na Megauploadu než MPAA." Byl za vámi někdo z MPAA a řekl vám: "Trápí nás, Kime, to, co se na Megauploadu děje."

? Nikdy. A něco vám řeknu. Pokud máte společnost, která tolik trpí tím, co my děláme, a má škody za miliardy dolarů, nebudete přece čekat, sedět a nic nedělat. Zavoláte svým právníkům a zažalujete nás. A zkusíte nás zastavit. Takže si to trochu shrňme.

Obdržel jste někdy nějaký dopis od členů MPAA, který by říkal např. "Přes Megaupload se šíří nový film s Jamesem Bondem, musíte to zastavit." - Obdržel jste něco takového? - Rozhodně ne. Žádný právní dokument k nám nikdy nedorazil od žádné z těch společností. Jediné, co od nich dostáváme, jsou jejich požadavky na smazání obsahu a jejich vlastnoručně mazané věci na našich stránkách. Není vám divné, že když jsem teda ten Král pirátů a můžu za všechny tyhle škody, že nás nikdo z nich nikdy ani nezkoušel soudit?

Soudit za škody? Pokud byste vedl firmu, která by ztrácela miliardy ze zisku kvůli mně, přece byste jen tak neseděl. Tohle vyšetřování se táhne nějaké dva roky. Ale tahle společnost jede už sedm let. MPAA na náš vždy házela špínu a nazývala nás různými jmény, ale nikdy se nepokusila nás třeba dostat k soudu.

Z prostého důvodu - kvůli americkému zákonu, který nás chrání. Jedná se o DMCA, který chrání online poskytovale před chováním svých uživatelů. Je to stejný zákon, který dovoluje Googlu, aby pořád fungoval, který dovoluje YouTube, aby pořád fungovalo. Víte, že Viacom žaloval YouTube? A YouTube tvrdilo, že je chráněno DMCA a vyhrálo. A když se podíváte na podrobnosti tohoto případu s YouTube a na e-maily, které se interně vyměnily, jsme jen malé jehňátko v porovnání s tím, co se tenkrát dělo tam.

A tihle lidé se z toho dostali, vyhráli ten spor a pořád jsou v branži. A já sedím ve vězení, dům mi byl zabaven, všechny moje finance jsou zmrazené.

Bez procesu, bez soudu. To je naprosto šílené. Tak to je. Proč právě vy? Jsem snadný cíl. Moje extravagance, moje historie coby hackera, nejsem Američan, žiju někde na Novém Zélandu, mám na autech vtipné poznávací značky, jsem prostě snadným cílem.

Nejsem Google, nemám na účtu 50 miliard dolarů, vlastně teď nemám na účtě ani cent, všichni moji právníci teď v podstatě pracují bez platu. Ale pořád jsme na jedné lodi, pořád dělají svoji práci, protože vidí, že tohle není fér, nemá to rozumný důvod a je to nespravedlivé.

O čem jste přemýšlel, když jste byl měsíc ve vězení? Byl jste celou tu dobu sám? Měl jste celu pro sebe, nebo jste ji s někým sdílel? Ano, měl jsem celu pro sebe a celou tu dobu jsem myslel hlavně na svou rodinu. Hlavně na rodinu. Mám ženu, která čeká dvojčata... Byla to hrozná situace. Byl jsem ve velkém stresu, zamítli mi propuštění na kauci, ani nevím, z jakých důvodů, je to prostě směšné.

- Chtěl byste uprchnout? - Rozhodně ne. Čeká na vás někde helikoptéra, která vás odnese někam, kam na vás nebudou moci? Musíte se nad tím zamyslet, víte? Proč bych utíkal, když mám zmražené účty, všechno mi bylo sebráno, nad společností s hodnotou více než miliardy dolarů, byl vyřčen ortel smrti bez soudu?

Jaký by mělo smysl utíkat? Jediná věc, která teď dává smysl a je logická, je bojovat. A to přesně hodlám udělat. Budu bojovat celou dobu. A slibuju vám a všem, kteří se teď dívají, že to vyhraju, protože nejsem žádný kriminálník a neudělal jsem nic ilegálního.

Po přestávce se podíváme, jakou má Kim Dotcom budoucnost s FBI v patách. Vítejte zpátky u našeho rozhovoru s Kimem Dotcomem. Tuto část začínáme unikátní obžalobou ze strany FBI, ale na Novém Zélandu. Dokument se žalobou od FBI obsahující všechna obvinění je dlouhý a plný těch nejpeprnějších výrazů... Je to verze pro tisk. Jen výcuc ze 72 stránek, který je napsán tak, aby si soudce a porota mysleli to nejhorší.

Podívejte se na názory profesionálů, kteří to viděli. Je to jen výcuc pro tisk, plný věcí vytržených z kontextu, díky kterým mám vypadat jako ten největší padouch. Jste ten největší padouch, Kime? Jste darebák, který vydělává na uživatelích, kteří nahrávají chráněný obsah, berou na sebe risk a dělají veškerou práci, abyste jim to za peníze dovolil a zbohatl? To je naprostý nesmysl. Jsem inovátor, vytvářim software, vytvářím řešení, dělám webovou stránku, která je populární a kterou chtějí lidé používat a používá ji spousta legálně jednajících uživatelů a je naprosto bizarní, že jsem v této situaci, že si na mě ukazují jako na nějakého krále pirátů téhle planety.

Je to šílené, tohle si nezasloužím. Myslíte si, že byste byl v této situaci, kdybyste si neříkal Doktor Zlo, neřádil byste se svým Mercedesem na tajných závodech po Evropě, zkrátka se nechoval tak extravagantně, ale choval se tak, abyste něbyl středem pozornosti a abyste nebyl jiný než lidé, kteří řídí Google a oblékají se jako já a nepublikoval na YouTube videa, ve kterých se chováte jako blázen?

Myslíte si, že proto jste tak snadným cílem? Nejdříve si to ujasněme. Ta videa a další věci, které jste viděl online, jsem nenahrával já. Tato videa jsou stará více než 10 let. A prostě mám rád zábavu, užívám si života, mám v sobě malého kluka.

A nevidím důvod, proč nosit oblek a být někde zastrčený. Své peníze jsem si vydělal a užívám si život. Plním si sny, na tom přece není nic špatného. Ta videa byla dlouho předtím, než jsem měl ženu a rodinu a děti. Mé priority se změnily, jsem rodinný muž. Už takové věci nedělám, bylo to dětinské. A tehdy to byla zábava a nelituju toho, ale už to nejsem já, změnil jsem se.

Chci zabezpečenou budoucnost pro své děti, chci své rodině poskytnout skvělý domov, a proto jsme se přestěhovali na Nový Zéland. A opravdu nás překvapilo, co se to děje. Proto jste tady? Přišel jste na Nový Zéland, abyste se změnil a stal se rodinným mužem? Nebo jste se chtěl dostat pryč od těchhle záležitostí jako FBI? Proč jste tady? Ne, jsem tu kvůli své rodině, mám malé děti, se kterými jsme žili v Hongkongu.

Hongkong je betonová džungle, není tam žádná tráva, žádné stromy, žádná pole nebo poletující ptáci. Chtěl jsem dát svým dětem prostědí, ve kterém budou šťastní, přírodu, mír, a proto jsme přijeli na Nový Zéland. Není tu jaderná energie, nejsme na žádné černé listině nějaké nukleární velmoci, je to úžasné.

Nový Zéland je nádherná země, přijeli jsme sem na dovolenou, zamilovali se a rozhodli se, že se sem přestěhujem. Kvůli našim dětem, abychom jim dali skvělou budoucnost. Jaká je vaše budoucnost, Kime? Víte... Jsem bojovník. Hodlám bojovat. Věřím si, že vyhraju.

Protože vím, a moje rodina to ví také, stejně jako všichni kolem mě ví, že nejsem žádný kriminálník. A neudělal jsem nic špatného. Takže budu bojovat. Nic jiného mi nezbývá. Kim Dotcom. Jeho sezení je naplánováno na srpen. Díky za pozornost. Překlad: Karasman Korekce: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (243)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Máme rok 2018 a jak to vypadá? Podle toho co jsem tak našel může být údajně Kim Dotcom vydán do USA. Takže žádná spravedlnost po 6 letech?

00

Odpovědět

nic nového... vždyť USA je svobodná země ne :D USA má dělané zákony tak, aby na tom hlavně stát vydělal. bohužel toto bylo opravdu nesmyslné a zbytečné od FBI. pirátství tu bude už navěky a jsem za to rád. protože cena stoupá za filmy a hudbu atd... a co si jako myslí, že se radši podívám na film a nebo se nažeru? :)

00

Odpovědět

Přizpůsobit se pirátsví je stejné jako přizpůsobit se AdBlocku. Buď s tím můžete bojovat celý život, brečet, zakazovat a bědovat anebo se přizpůsobit trendům.

10

Odpovědět

Lord Varys

40

Odpovědět

ako to s nim vlastne dopadlo, viete niekto?

00

Odpovědět

má Mega.nz a vesele pokračuje dál ... akorát tentokrát všechno co probíhá na jeho serverech šifruje, takže si všichni ti b*******i co ho do toho dostali můžou akorát líbat p****e navzájem

160

Odpovědět

Celé video by dávalo smysl kdyby ten moderátor přišel z minulosti a neměl páru o tom jak vypadá současný svět... Cožpak je možné aby byl někdo tak hloupý a pokládal naprosto zbytečné otázky ?

20

Odpovědět

Ten moderator mel mrtvici? :D Rozciluje me jak mluvi :D

92

Odpovědět

To jako vážně????? Tenhle web je fakt strašnej...to vraťte radši ten původní....tohle je bullshit

814

Odpovědět

No dobře zas tak hrozný to neni ale furt je na tom miliarda práce. Spousta funkcí nejde, máte hromady chyb v syntaxích. GLFKRS

25

Odpovědět

+WTFNapiš prosím konkrétně co a opravíme to.

30

Odpovědět

Na iPadu funguje pořád jen zvuk. Tenhle nový web je pro mne nepoužitelný.

70

Odpovědět

Novej Blog o Hrách, Hardwaru, Hackingu a Laserech od Gas ož po UV: www.Kandrix4Fans.tk !!

1852

Odpovědět

Ty jo ono to nefunguje to video jooooj :(

204

Odpovědět

illuminati wants more money

295

Odpovědět

ten moderator kladie otazky ako keby sa rozpraval z retardovanym predavacom

454

Odpovědět

USA je smiešne :D

387

Odpovědět

Taky souhlasím s tím, že Kima odstřelili protože chtěl spustit distribuci, kde by vydělávali tvůrci a autoři, něco by šlo Kimovi a tady ti paraziti jako OSA, Intergram, MPAA a producenti by už měli ho*no!! A to už na furt - tohle byla poslední záchranná brzda! Proto se to udělalo v tak velkým stylu. :-)

261

Další