Názor Neila Gaimana na pirátství

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 308
Počet zobrazení:13 555

Neil Gaiman, autor mnoha fantasy knih a komiksů, před pár lety z vlastních zkušeností promluvil o knižním pirátství. Myslím, že vás jeho názor poměrně překvapí.

Přepis titulků

Když internet začínal, tak jsem býval na lidi velmi naštvaný. Protože na něj nahrávali moje básně a příběhy. Nahrávali na něj moji tvorbu. A já byl přesvědčený, což však bylo naprosto mylné, že pokud lidé dávají vaše věci na web a vy nepožadujete, aby je odstranili, tak ztrácíte svá práva. Což vlastně není vůbec pravda. Byl jsem naštvaný, protože stahovali mé věci a to bylo špatně.

Pak jsem si začal všímat toho, že dvě věci se zdály být mnohem důležitějšími. Jednou z nich bylo to, že v zemích, kde jsem byl stahován, především v Rusku, kde lidé překládali mé knihy do ruštiny a šířili je do světa, tak v těch zemích se prodával čím dál více mých knih. Lidé mě objevovali skrz stahování. A pak šli ven a koupili si opravdovou knihu. A když v Rusku vyšla nová kniha, tak se vždy prodalo více kopií. Byl jsem fascinován.

Zkusil jsem pár experimentů. A některé byly náročné. Třeba přesvědčit vydavatele, aby vzal jednu moji knihu a nabídl ji zdarma. Vzali jsme Americké bohy, knihu, která se stále dobře prodávala, a na měsíc jsme ji dali volně ke stažení na internet. Mohli jste ji číst, mohli jste si ji stáhnout... A stalo se to, že prodej mých knih v nezávislých knihkupectvích, přes která to měříme, se v následujících měsících zvedly o 300 %.

Začal jsem si uvědomovat, že vlastně... nepřicházíte o knihy. Že díky tomu nepřicházíte o prodeje. A když mám o takových věcech nějaké přednášky, tak se mě lidé ptají na prodeje, o které přicházím kvůli tomu, že se má tvorba kopíruje a koluje po internetu. Začal jsem žádat posluchače, aby zvedli ruku na jednu otázku.

Zeptám se: "Máte oblíbeného autora?" Oni řeknou, že ano. A já řeknu: "Dobrá, chci, aby každý, kdo svého oblíbeného autora objevil půjčením knihy, zvedl ruku." A pak: "Každý, kdo objevil svého oblíbeného autora tak, že šel do knihkupectví a koupil si jeho knihu, zvedněte ruku." A těch je asi tak 5 až 10 %.

Lidé kteří objevili autora, svého oblíbeného autora, od kterého kupují vše, kupují pevné vazby a cení si toho, že ho objevili. Ale jen málo z nich si knihu koupilo. Půjčili si ji, dostali ji, nezaplatili za ni. Takhle objevili svého oblíbeného autora. A o tom to přece je. O tom, že si lidé knihy půjčují.

A nemůžete se na to dívat jako na ztracené prodeje. Lidé, kteří by si vaši knihu koupili, si ji koupí, i když je volně k dispozici. Vlastně si děláte reklamu, dostanete se k více lidem. Zvyšujete povědomí o sobě. A porozumění tomu mi vnuklo novou myšlenku v chápání autorských práv. A o tom, co internet dělá.

Protože internet je nejlepší v tom, že umožňuje lidem, aby se o něčem dozvěděli. Aby mohli číst a vidět věci, které by jinak neviděli. A to je ve své podstatě skvělé. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (68)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pane Svěrák posloucháte

332

Odpovědět

naprosto souhlasím anejde jen o knihy je opravdu těžké v dnešní době kdy se produkuje tolik odpadu najít skutečně něco co za ty peníze stojí a je fine když někdo umožní zkusit něco co má potencial zaujmout aniž by za to chtěl peníze předem

250

Odpovědět

Má absolutní pravdu... já to taky dělám tak, že si knihu stáhnu, přečtu a pak, pokud je opravdu dobrá a chci ji mít doma na poličce, tak si ji koupím. Protože vůni papíru a tomu pocitu když obracíte stránky, tomu se nic nevyrovná :-)

321

Odpovědět

Já to mám takhle i s hudbou. Né, že bych stáhnul album, ale na YT si poslechnu zda je to co jsem očekával a pak si popřípadě koupim CD, protože mít originální CD interpreta je pěkné, a zárověň tím i poprořím /leč trochu/ interpreta v jeho další tvorbě.

260

Odpovědět

Tak zopakuji pro ty lidi co nechápu rozdíly mezi náklady na hry a na vydání knihy. U her často provozovatel vydává po hře patche / updaty. Provozuje multiplayerové servery, má kvůli tomu v provozu podporu. Věřte, když Vám 40 lidí denně napíše, protože se ptá na vaši hru a 95% z toho jsou piráti. Tak to jsou náklady navíc, proto nemůžete srovnávat náklady na hry a třeba knížky. Pokud hry neděláte tak o tom nevíte...

1914

Odpovědět

S tím se souhlasit i dá, ale nechápu tu tvoji myšlenku:
"Jenom doufám, že lidé si uvědomí, že tohle se nevztahuje na hry. Tam jsou totiž i náklady po vydání té hry."
To video je o tom, že lidi si něco pirátsky stáhnou a když se jim to líbí, tak si to třeba koupí... Co s tím mají společného náklady po vydání?

181

Odpovědět

+MoggsVztahuje se to i na hry. Call of Duty 2 jsem si stáhnul zdarma a líbilo se mi. Další 4 díly jsem si už normálně zakoupil. Sice se kvalita jen zhoršovala, ale to je vedlejší. CoD se stalo známé, protože CoD 2 a 4 se dali celkem snadno stáhnout. Pak ale Activision investoval více do protipirátské ochrany a vyplatilo se jim to, protože teď je CoD jedna z nejlépe prodávajících se her.

199

Odpovědět

nemůžu souhlasit už hodně vydavatelu na hrach a to podotykam na vysokorozpoctovych dokazala hodne vydelata to jen na pc i prez nizkou ochranu ... lidi jen nechcou vyplaznout 1500 za 6 hodin hrani dukaz witcher

200

Odpovědět

Jaj tu jsou napsaný eseje :D Já jen chci říct, že cracku ke hře mnohdy napomůže sám vydavatel, někdy se snaží udělat ze hry jakoby demo, kdy nejde projít nějaká úroveň, to pak musí vyjít crackfix a ten obvykle nefunguje s dřív uloženýma hrama. A vždyť to je přece jasný, že z toho bude chtít firma prosperovat, má jen dvě možnosti, buď to využít, a nebo nevyužít, nelegálně to stáhnout půjde vždycky ,)

180

Odpovědět

Podle mě je to aj tak. Napr. ja moc nerad vrazim prachy do neceho, kdyz nevim jake to je.. Radsi to ztahnu a zjistim.. Kdyz ono je to fakt husty tak rad koupim originalku, protoze vim ze kdyz nedostanou nic a jen si to vsichni ztahnout tak nic dalsiho hustyho nebude a to je potom opravdu velka skoda.. :) Pirastvi proste maji sve vyhody a nevyhody jako vsude a u kazdych vecech.

181

Odpovědět

Myslím, že jenom obhajuješ pirátství. Sám hry stahuju, ale kdykoliv je možnost snažím se vyvojáře podpořit.

1820

Odpovědět

Jinak jsem si například nedávno koupil nový Call of Juarez: Gunslinger, mohu doporučit, hodně stylová westernová střílečka (i když dost jednoduchá, ale právě v tom to je řekl bych :) ). Jinak pařím na xboxu 360 a všechny hry mám na něj origoš, jako většina konzolistů chci mít svojí konzoli bez zásahu (jinak už bych vážně mohl mít jenom PC). V tom nejsem zdaleka sám, do budoucna (ne však asi příliš brzy...) si PC-čkáři pirátstvím zadělali na to, že konzole se zase stanou hlavní herní platformou, protože to je pro vývojáře kvůli míře pirátství výnosnější.

188

Odpovědět

To si nemyslím, Xbox One a PS4 jsou dost pravděpodobně poslední řada herních konzolí, jelikož MS a Sony mají v plánu je mít na příštích cca 8 let a mobily je výkonem doženou cca za 3 roky, tak asi všichni tušíme, jak to dopadne. A sice na konzole vycházejí exkluzivní velké tituly, ale na druhou stranu je na PC nepřeberné množství velmi kvalitních her nezávislých vývojářů a ti v současné době mají dobré časy, i přes to že vydávají převážně jen na platformu na, které se "jen krade".

181

Odpovědět

Autoři si musí uvědomit jednu věc, i když já stáhnu hudbu nebo film, hru, cokoliv a pak si ji i přesto nekoupím, ale ten film nebo hudba se mi bude velice líbit, tak začnu o tom mluvit a chválit dílo kdekoliv na to přijde řeč a tvořím reklamu a říkám o tom lidem, kteří třeba ani nemají ponětí o tom, že něco takového je. A pokud je dílo dobré, tak pokud mám možnost dodatečně si hru i koupím. Udělal sem to tak například s COD MF 2 hrál sem ji na neoficiálním serveru s kamarády a pak nás mrzelo když ho zrušily, ta hra nás fakt bavila a pak jsme se bavily co by jsme si mohly zahrát navrhl sem COD MF 2 domluvily jsme se a koupily ji přes steam. Tak sem to udělal i s filmem viděl sem doma v mrzuté kvalitě Avatara, a pak sem si řekl sakra to je audiovizuální pecka a doma na monitoru? :-( Sebral sem se a šel do kina na film, problém pirátství není v tom, že lidé chtějí někoho poškodit, je to proto, že neradi kupují zajíce v pytli a vyhodit peníze z okna když to nebude stát za to(peníze se bohužel nesbírají na ulici). Takto sem se třeba spálil když sem bezhlavě šel na Ghost rider 2 - vyhozené peníze i čas a to vás pak odradí. Další příklad free to play hra League of Legends, je zdarma může ji hrát každý a za peníze si můžete koupit třeba jen to, že váš oblíbený hrdina vypadá jinak (skiny), nikdo penězi nezískává výhodu, kterou by neměl ten bez peněz. To téhle hry, která je zadarmo sem investoval už jen z principu, že mě baví a je super a rád bych podpořil aby ji dále vyvíjeli cca 2000 Kč a teď si položme otázku. Kdyby hra stála 2000 Kč koupil bych si ji bez toho že bych si ji mohl řádně otestovat a zahrát? NIKDY !!! :-) A mohl bych tak pokračovat dále a dále autoři by si měli uvědomit, že pirátství, ať se jim to líbí nebo ne je forma reklamy, chápu, že se ta představa těžko snáší, ale pokud dám něco na stažení na internet a bude se to líbit, bude se to šířit rychlostí o jaké se jinému typu reklamy ani nesnilo. Přeji pěkný den a děkuji těm co tu slohovku četli :-D

182

Odpovědět

Uplně můj člověk! Takhle jsem si stáhnul Starcraft 2, pecka strategie, zahrál jsem si pěkně ocrackovanou kopii. No, abych to zkrátil, dneska mám doma orignálku a i datadisk, kterej k tomu vyšel koncem března, jsem měl předplacenej už od ledna. Takhle dostali skalního fandu. Avatar jsem poprvý taky viděl na monitoru a hnedka jsem ho šel podpořit do kina. Dvakrát. Cédéčka si nekupuju, ani u her ani u filmů. U her, který se mi líbí a chci trochu odměnit tvůrce, u těch prostě koupím digitální edici přímo na stránkách vývojářů a filmy podporuju přes kino. A svědomí mám čistý.

182

Odpovědět

Zábavní průmysl se pod vlivem pirátství mění, pomalu, ale jistě, a to je dobře. Je však zábava sledovat, jakou rychlostí se mění jednotlivá jeho odvětví. Nejprve tu máme filmový průmysl v čele s Hollywoodem, který se téměř jakékoliv transformaci brání. Místo aby snižovali náklady, pánové Spielberg a Lucas přišli s nápadem, že lístky do kina budou stát $150 (3000 Kč). Naštěstí existuje stále více režisérů, kteří dokáží točit dobré levné filmy (jen nesmí do Hollywoodu, protože tam zkazí každého).
Pak je tu hudební průmysl, kde se díky iTunes a dalším blýská na lepší časy.
V herní průmyslu už snad každý přešel na digitální distribuci, GoG dokonce nemá ani žádné DRM ochrany. Velmi zajímavý příklad je dle mého názoru WoW a Blizzard. Na WoWko existují tisíce free serverů, přesto se jim Blizzard nijak zvlášť nebrání (dokud nezačnou na té hře příliš vydělávat). Proč? Jedním z důvodů (nikoliv ten hlavní, ten je reklama) je ten, že každý free server potřebuje pro svůj běh admini a developery. Tedy programátory. A kde se lépe procvičit v C++ nebo SQL než zrovna ve vaší oblíbené hře.
No a nakonec je tu opět filmový průmysl... pro dospělé. Žádné jiné odvětí se netransformovalo rychleji než toto.
Všimněte si, že pořadí není náhodné a spojuje je víc než moment transformace. Je tu také otázka řekněme "veřejného mínění" a obratů. Čím víc vydělává a čím víc "nóbl", tím méně se odmítá přizpůsobit a odsuzuje sám sebe k zániku. Tady neplatí "Příliš velký, aby mohl padnout". Spíše "Tak velký, že musí padnout."

180

Odpovědět

Je to trochu zvláštní ale na svého oblíbeného autora jsem přišel náhodnou koupí knihy. Stačil mi stručný obsah a kniha mě zaujala... - Všechny ze série mám koupené :)

182

Odpovědět

Tak to patříš k těm deseti procentům o kterých mluvil. :D

190

Odpovědět

Svojeho oblíbeného autora jsem si koupil. William King psal série z Warhammeru a Warhammeru 40 000. Ságy o Gotrekovi a Felixovi a a Série s Hvězdným Vlkem Ragnarem. Je božííí! ehrm, pardon.

181

Odpovědět

Na svojí oblíbenou kapelu jsem taky přišel tak, že mi kamarád poslal odkaz na stažení pár jejich písniček. Zalíbili se mi a teď si kupuji všechny jejich desky a několikrát jsem byl i na jejich koncertě. Takže mám na to stejný názor jako pan Neil Gaiman

180

Odpovědět

Jeho slova tesat do kamene!!

190

Odpovědět

No, je fakt, že na Hobita jsem taky šel do kina jenom proto, že jsem si dávno předtím stáhl Pána Prstenů a jinak by mě ten film nezajímal... Něco pravdy na tom bude.

180

Odpovědět

Člověk si ale taky musí uvědomit, že pirátství knížek je o něčem jiném, než pirátství filmů, her a hudby. Knížka je, a to mi nikdo nevymluví, vždy lepší ve formě na papíře, než z čteček či nějakých jiných obrazovek. Proto si ji lidé tak často kupují. Ale u hry je to jiné. Lidé dostanou hru zdarma a nemají vůbec žádný důvod za ní platit. Protože kdyby to udělali, mají stále to samé, jako při pirátství. Ano, je zde zaručena nějaká kvalita ve formě patche, či podobných věcí, ale i ty se dají manuálně stáhnout a doinstalovat. V tomhle případě je dle mého pirátství špatné, ale zase když se člověk podívá na cenu nových titulů, tak se ani nemůže nikomu divit.
Jinými slovy - pirátství je špatné, ale v jistém smyslu pochopitelné.

1924

Odpovědět

Je to to isté... ak sa mi hra skutočne páči, tak ju kúpim pretože som vďačný autorom...
Ak sa mi nepáči, napíšem zápornú recenziu a nezaplatím ani cent...

188

Odpovědět

Radši než číst 500 stránkovou tlustou papírovou knihu, radši použiji čtečku. Co se týče her. Už si nikdy nekoupím hru aniž bych ji předtím nestáhl a nevyzkoušel. A když potkám něco ve slevě na steamu od autora hry, kterou jsem kdysi hrál, tak si ji s chutí koupím i když vím že na ni nemám čas.

188

Odpovědět

Určitě je to podobné. Co by si měl raději na poličce? Svou oblíbenou hru vypálenou ze souborů, které si stáhnl z warez fóra možná i s trojanem, a nebo originálku, která má pěkný obal, potisk, vytištěný popis hry, mapu, popis postav atd...

Navíc si můžeš být jistý, že taková hra pojede většinou bez chyb a bude mít všechen obsah, kdežto u upirátěných her nemusíš mít všechny funkce, může často padat, musíš hledat crack nebo opravy. Všechny tyhle problémy ti odpadnou, když si hru koupíš.

186

Odpovědět

+Big_DaddyOsobně krabicové verze nekupuji, jelikož nenávidím utírání prachu :D, digitální kopie se dá sehnat levněji a nepoškodí se. Hry nekupuji, proto abych něco vlastnil nýbrž proto, abych podpořil autory hry, která mě baví. Zásadně nekupuji hry, které nemám vyzkoušené nebo alespoň zhlédnuté nějaké letsplaye, párkrát jsem koupil hru i bez toho a koupě jsem obvykle litoval. Také jsem hodně litoval koupě hry od Ubisoftu, jejichž přístup, co se "protipirátské" (spíše protizákaznické :D) ochrany týče a obecně přístup k PC hráčum, mě skutečně rozčaroval a minimálně příštích několik let od nich nic nekoupím i přesto že mají některé dobré hry.

181

Odpovědět

To v jisté míře není pravda :) Já například zásadně hry kupuju pokud si chci zahrát Multiplayer. TO je dostatečně velké lákadlo - resp. pokud je hra dobrá a má multiplayer má velkou šancí u mnoha lidí být zakoupena. popř. v dnešní době digitální distribuce Steamu a jeho slev zakoupíte oblíbenou hru velice levně :) .

Bohužel hry které mají pouze singleplayer to mají v dnešní době velice těžké. Musí zaujmout natolik aby ji člověk zakoupil i přesto že nemá vůbec prvek neohratelnosti. Ovšem i pro tyto hry existuje šance, aby si ji člověk koupil a to především pomocí Indie Bundle.

A na závěr - o tom se myslím už někdo zmínil: svoji oblíbenou hru (srdcovku) budeš mít raději originál než nepopsaný disk :)

Jo a málem bych zapomněl výhoda zakoupené hry je, že dnes už bývá většinou Cloud, čili savy a svůj postup hrou máte přístupný odkudkoliv.

181
Další