Kozy!

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:353
Počet zobrazení:8 994

Následující duální titulky se budou věnovat těmto majestátním stvořením. Slovíčka:

 • to get rid of... - zbavit se něčeho
 • tricycle - tříkolka
 • to invent - vynalézt
 • cartoon - kreslený film/seriál
 • rambunctious - bouřlivý, divoký
 • playful - hravý, rozpustilý
 • ungulate - kopytník
 • pupil - zornice
 • to sneak up on sb. - připlížit se k někomu
 • axis - osa
 • to faint - omdlít
 • conscious - při vědomí
 • hereditary - dědičný
 • adorable - rozkošný
 • hoof - kopyto
 • surface - povrch
 • to descend from... - být něčím potomkem
 • to mimic - imitovat, napodobovat
 • to chomp - žvýkat
 • herbivore - býložravec
 • taste bud - chuťový pohárek
 • bitter - hořký, zahořklý
 • cotton - bavlna

Přepis titulků

- Joe, potřebujeme nový epizody. - Možná něco kvantovýho. - Jak lítají letadla? Asi to bude magie. - Jogurt, nebo jóga? - Segwaye. Kdo je vyrobil? Dá se jich nějak zbavit? - Snad jo. - Co třeba kola? - Ty jsou dobrý. - Tříkolky. - Kdo vynalezl kolo? - Zrovna letí animáky. - Fyzika animáků. - Proč nespadl? - Jo. - KOZY. Kozy jsou nespoutané, rozpustilé, vtipné a rozkošné, ale co to mají s očima?

Jsou napůl žabák Kermit, napůl krakatice, napůl... Já nevím. Stejně jako většina kopytníků mají kozy horizontální zornice obdélníkového tvaru. To, že zároveň mají oči po stranách hlavy, umožňuje kozám rozpoznat detaily v prostorovém vnímání téměř 360 stupňů kolem celého těla. Dává to smysl, když jste celý život vystavení predátorům na otevřeném prostranství. Horizontální zornice ale mají jednu nevýhodu. Nevidí moc dobře na vertikální ose, takže pokud se chcete připlížit ke koze, jděte na to seshora.

Kozy, co máte s tím omdléváním? Je to sice rozkošné a vznikají tak dobrá YouTube videa, ale takhle se kozlit nemá. Omdlévající kozy ve skutečnosti neomdlévají. Celou dobu zůstávají při vědomí. Kvůli dědičné genetické poruše, mutaci chlorového kanálu, se jejich svaly po zatnutí neumí uvolnit. Tento stav, který můžeme pozorovat i u lidí, koček a psů, vyvolává panika nebo strach, takže už přestaňte lekat kozy.

Nebo ne. Je to tak trochu k sežrání. Kozy si libují ve stání na věcech. Na plechách, kravách, trampolínách, prasatech... Pokud je to předmět, kozy se na něj postaví. Schopnost šplhat se u nich vyvinula kvůli dříve zmíněné neschopnosti vidět nad a pod sebe.

Také tak ale získají přístup k potravě, která se nachází mimo dosah dalších býložravců, a vyhnou se predátorům, protože je poměrně obtížné zaútočit na kozu na zcela vertikální stěně. Úžasné schopnosti koz šplhat umožňují speciální dvouprstá kopyta, jejichž spodní strana je měkká, a která umí se rozestavit tak, aby distribuovala váhu koz na nejrůznějších površích. Jejich nindžovské schopnosti dávají smysl, protože kozy domácí jsou potomky kamzíků Zagrosu, což zní jako metalová kapela z Hry o trůny.

Kozy jsou schopné vydávat širokou škálu zvuků, ale žádné důkazy nenasvědčují tomu... že by byly schopné napodobovat lidskou řeč. Naše mozky... jsou spíš natolik přizpůsobené rozpoznávání jazyka, že si nemůžeme pomoct, abychom v jejich maniakálních skřecích neslyšeli slova. Vědci na Queen Mary University v Londýně zjistili, že se u koz mohou objevit jisté přízvuky, když přejdou do jiné skupiny koz.

Co se týče přizpůsobivých zvířecích "hlasů", spadají do vybrané společnosti lidí, delfínů, slonů a Madonny, když se přestěhovala do Anglie. Říká se, že kozy sežerou cokoliv. Přestože by si asi nepochutnali na výbušninách, kozy jsou jako býložravci zvídaví jedlíci, kteří ochutnají cokoliv, co připomíná rostlinný materiál. Kozy mají téměř dvakrát víc chuťových pohárků než my. Podle všeho ale mají vysokou toleranci pro hořké, někdy jedovaté rostliny.

Sežerou bavlněné oblečení, nebo dokonce i papír. Joe, usnuls. Jseš v pohodě? Měl jsem hrozně divnej sen. Natočili jsme celou epizodu o kozách. - Jaký to bylo? - Bylo to slabé.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

škoda jen té trapné scény na konci...

75

Odpovědět

me sere, ze sem davate dycky jen neco.. proc od nich nedavate kazdy dil ?
a kde je norman ?
a kde je vsauce?

jde to tu od 10 k 5...

1840

Odpovědět

Nevím, jestli sis už někdy zkusil něco přeložit, ale udělat titulky k videu rozhodně není záležitostí čtvrt hodiny. Když pominu čas, kterej mi zabere výběr videa, musím titulky načasovat, celý video přeložit a pak ho ještě důkladně zkontrolovat. Když navíc vezmeš v potaz různý odborný výrazy a záludný slovní obraty, se kterýma se člověk při překladu potýká, vyjdou ti hodiny a hodiny práce.

Já si pro VideaČesky čas ráda udělám, protože mě překládání baví a vždycky mi udělá radost, když někdo naši práci ocení. Musíš si ale uvědomit, že všichni, co na webu dělají, musí překládání skloubit s dalšíma činnostma. Já například chodím do školy, snažím se splácat bakalářku a ještě přitom pracuju. Stěžovat si, že jsme si nenašli čas na to, abysme přeložili kompletní naučnej kanál s víc než 60 videama, podle mě vážně není na místě. Obzvlášť, když je to jen jeden z mnoha kanálů, který tady překládáme.

Pokud budeš mít pro příště nějaký další připomínky, určitě se to dá napsat i slušně.

651

Odpovědět

pro opravdové příznivce koz : http://www.goat-simulator.com/

:D

211

Odpovědět

To omdlévání u koz je šlechtěno schválně. Pro případ, že by na stádo zaútočil nějaký predátor... tak schválně má pár koz padnout v šoku na zem, aby se predátoři vrhli na padlý kus, než aby poranili celé stádo, nebo většinu.
Tuším, že o tom byl tady i nějaký dokument. Minimálně na YouTube je.

73

Odpovědět

Víceméně... jen to nemaj všechny kozy ve stádu... pár těhle "šlechtěných" na omdlívání se přidá do normálního stáda - "normální" kozy (na maso/mlíko) zdrhnou a tyhle to odnesou...

102

Odpovědět

pff takhle mě nalákat názvem a pak jen prachobyčejný kozy :-/

926

Odpovědět

Díky za duální titulky. Je to skvělej nápad. Takhle se naučím slovíčka líp než ve škole!

145

Odpovědět

1/10 garfield byl lepší

327

Odpovědět

:O

131