Labyrint: Útěk - Je lepší kniha, nebo film?

Thumbnail play icon
44 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:217
Počet zobrazení:6 983

Sanne je 25letá Londýňanka původem z Holandska, která točí videa o knihách. Tentokráte porovnává filmové zpracování jedné z jejich oblíbených knih Labyrint:Útěk (The Maze Runner) od Jamese Dashnera. První díl postapokalyptické sci-fi série popisuje příběh mladého Thomase, který se po ztrátě paměti ocitá v komunitě chlapců žijících na Place, malém ostrůvku zeleně odříznutém od ostatního světa obřím smrtícím labyrintem. Varování - pokud jste knihu ještě nečetli a na film se teprve chystáte, raději se na video podívejte až po zhlédnutí filmu!

Přepis titulků

Ahoj, tohle je moje recenze filmu Útěk: Labyrint na základě knihy od Jamese Dashnera. Mám s tou knihou už něco za sebou, četla jsem ji asi třikrát a teď ji zrovna čtu znovu, poté co jsem viděla film. Takže mám z filmu docela dost dojmů. O filmu budu samozřejmě mluvit docela podrobně, takže pokud jste knihu ještě nečetli, raději se dále nedívejte. Nejdřív musím zmínit, že film byl fantastický.

Jen zřídka se stane, že se podívate na film podle knihy, kterou milujete, a nebudete si mít na co stěžovat. Nejdřív obsazení - myslím, že kluci z Placu vypadali starší než jsem čekala. Morise jsem viděla tak na 16, ale vypadal spíš na 18 až 19. Obsazení hlavních rolí bylo velmi trefné. Nemám k tomu co říct, snad jen, že bylo skvělé. Hlavní hrdina, Thomas, moc se mi líbil Dylen O'Brian. Sleduju Vlčí mládě a je skvělé vidět ho v adaptaci jedné z mých oblíbených knih.

Tohle je nejrůznorodější obsazení, jaké jsem kdy viděla. Je tam tolik různých ras, takový film už asi neuvidím. Ale o to ve filmu nešlo, kéž by všechny filmy byly takové. Co mě pobavilo je, že v knize mi Thomas přišel jako sympaťák. A ve filmu je pořád něčím očividně otrávený. Pak jsem začala knihu znovu číst, a oproti knize je Thomas ve filmu větší sympaťák. Co jsem opravdu ocenila, je velice dobrý pocit z Placu, což je místo uprostřed labyrintu, kde žijou děti.

Myslím, že odevedli dobrou práci s jeho přeletem a zobrazením detailů, takže máte představu, jak spolu tahle skupina kluků žije jako rodina. Podařilo se jim z Placu i z labyrintu udělat něco jako postavy. Některé věci ve filmu jsou docela brutální, třeba vyhoštění, nic takového si v knize nevybavuju. A pak jsou tam samozřejmě Rmuti, které kniha popisuje trochu jinak. Myslím, že jsou spíš velcí červi, kteří jsou tak nějak mechaničtí a prostě děsiví. Jejich tvar byl ve filmu opravdu hodně jiný.

Některé věci budou v hlavě prostě vždycky strašidelnější. Protože to, co si představíte vy, bude prostě nejstrašidelnější. Co se mi taky líbilo na filmu je fakt, že v knize už je při příchodu Plac hotový, už tam je pro ně přichystaný dům a oni k němu jen přistavují. Ale ve filmu je jasné, že vytvořili vše, co tam bylo. Abby je v knize nový vůdce, protože těch pár lidí před ním už tuším zemřelo. A film hodně stavěl na tom, že byl prvním příchozím, a že tam byl sám třicet dní. Jeho postavě dali větší prostor a tím změnili děj, ale docela se mi to líbilo.

Moc se mi líbilo, že ubrali děj z Placu, protože když jsem knihu znovu četla, je ho tam fakt hodně. Zdálo se mi, že by to mohlo být příliš efektní, kdyby toho bylo ve filmu příliš. Taky nepoužili telepatii mezi Teresou a Thomasem, což bylo dobře. Očividně nechtěli riskovat kýč a udělali dobře. Nepamatuju se, jak moc to hraje roli v druhém díle, který si musím zase přečíst, ale na něco přijdou. Dostalo mě, jak moc je labyrint podobný obalu.

Jak do něj vbíhají, vypadá takhle. Taky se mi líbila ta kožená věcička, co měli běžci na zádech. Minho s tím v džínové košilí vypadal skvěle. Většinu filmu jsem byla přibitá k sedačce. Spousta běhání mezi zdmi, které se zavírají, a tak to dělaly pořád zajímavým. Rozhodně je to film do kina, protože Rmuty, kteří se prochází nad jejich domem, a zvuk labyrintu, který se v noci hýbe, si nejvíc užijete v kině. Totéž plaí o labyrintu na velikém plátně. Trochu taky změnili, jak funguje labyrint a na co nakonec přijdou.

Ale jinak by to bylo uspěchané, takže to pro film zjednodušili. Film bude mít pokračování, což vás na konci trkne a řeknete si: Tak si počkáme na další díl. Takže za mě super, určitě se na něj podívejte. Pokud jste nečetli knihu, nevadí, i tak se na něj můžete podívat. Snad se vám recenze líbila. Dejte vědět, jak se vám líbil film. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

u těhle holek, s takovým vkusem na knihy a filmy je tu jasné vysvětlení toho, proč je film úžasný: "musím zmínit, že tento film byl fantastický"= "Byl tam hezkej herec s rostomilým kukučem a masturbuju při mylšnece na něj"
na druhou stranu jsem v dívčím světě vyvrhel, protože nesnáším stmívání, vampírskou akademii, upíří deníky, 50 odstínů šedi, Označená (či jak se ta p******a jmenuje), Labyrint i Město z kostí, Hladové hry i Percyho Jacksona (i když ten je jedinej na kterýho jsem se aspoň podívala ve filmu), protože je to všechno na jedno brdo. Buďto jste sexy kluk, kterej je najedno uvržen do světa, dke musí bojovat a do toho se snaží zbalit holku. Nebo jste sexy holka, která přijde do novýho světa, všechno se změní a povětšinou se do ní stráááášně zamilujou dva chlapy a ona si musí vybrat.
Předpokládám, (ale nevím to jistě) že jsou asi všechny tyhle knihy psané v Ich formě, všechno to píšou ženský, který maj nějakej divnej mindrák ze života...

Oh god... Goodkinde! Sakra napiš už konečně knihu další knihu od Richardovy a Kahlan!

97

Odpovědět

práve som pochopil že to že čítam knihy pomalšie ako ostatný je moja výhoda.. Napríklad holka spomenula niekoľko krát že si musí prečítať knihu znova lebo nevie ako tam dačo bolo.. Ja osobne keď čítam tak pomaly aby som mal čas si predstaviť celé okolie, precítiť emócie, pochopiť čo postavy hovoria a prečo to hovoria, získať z toho neakí vnútorný poznatok, a môžem povedať že po každej knihe sa vomne niečo zmení.. A ona ju podľa mňa len presvišťala aby sa dostala k rozuzleniu. not cool

73

Odpovědět

Lodynanka = narodila se a zije v londyne

tak jak muze bejt k***a z holandska? to je jako naplaveniny v Praze

116

Odpovědět

Londýňanka (=) obyvatelka Londýna, žena která bydlí v Londýně
žena, která se narodila v Londýně (=) Londýnská rodačka
člověk, který nechápe, nebo předstírá, že nechápe, výše uvedený rozdíl, je mu na začátku 21. století divné, že lidé nežijí jenom tam, kde se narodili, nadává lidem do náplav, a přitom prasí svůj jazyk odstraněním diakritických znamének (a je úplně jedno, jestli píše z mobilu, má si to nějak zařídit, když je takový jó vlastenec) =) hlupák

222

Odpovědět

+komunardTouché. :)

91

Odpovědět

A proto nečtu knihy. Jesus Fucking Christ. Kdybych chtěl nějakou recenzi, tak si přečtu jakýkoliv objektivní komentář na česko-slovenské filmové databázi. Tahle holka to očividně hodně prožívala už jen proto, že to viděla jak na plátně, tak i na papíře, se kterým upřednostnuji spíš vytřední análu, na místo knižní formy vzdělávání se. Film jsem viděl, byl opravdu v mnoha směrech výborný, i když se neobešel bez "what the f**k" scén ale kde takové scény nenajdeme? Jak to video celé ohodnotit? Jednoznačně známkou "Sračka". Dozvěděl jsem se sice rozdíly mezi filmem a knihou, nicméně, koho to vůbec k***a zajímá? Film je tvořen tak, aby byl divácky zajímavý a aby se hlavně prodal publiku... Detaily o sračkách tudíž vědět nemusím a dejme tomu, během dvou hodin jsem omrknul celé její měsíční čtení a to o tom ani nemusím tvořit debilní video.

118

Odpovědět

Taky se vám to video tak děsně cuká ? Nějak se jí divně přemisťuje hlava.

12

Odpovědět

Chybí mi zásadní informace. Kolikrát se při filmu udělala ?

103

Odpovědět

U těchto filmů mě mrzí, že se z toho udělá teen sága, kdy hlavními postavami je tucet mladíků.

Kdyby na tento způsob udělali film s dospělými, tak by to mohlo být věrohodnější a zajímavější. Takhle tam je tucet děcek, které mě všechny iritují. :D Ale film to špatný nebyl, koukat se na to dalo.

91

Odpovědět

Maze Runner podle mě trpí tím, že se ztrácí v ohromné záplavě podobně laděných "teen ság". Kdybychom tím nebyli tolik zaplavení, myslím že by tomu dalo šanci víc lidí. Knížka je fajn, každá kapitola končí větším či menším šokem, takže vás to nutí číst dál a dál a příjemně to utíká, další díly jsou podle mě lepší a lepší. Film se mi taky líbil, ačkoliv trochu trpí tím, že tam pár věcí nedovysvětlí. Zkrátka a dobře, trochu mě mrzí že je to hrozně často odsuzované jako další k******a pro teenagery, myslím že by si zasloužil víc.

41

Odpovědět

Má to něco společného s Labyrintem, ve kterém hrál Bowie?

22

Odpovědět

No, zrovna tady je to porovnání filmu a knihy docela od věci. Nejdřív jsem četl knihu a poté viděl film a až mě udivovalo, kolik věcí tam změnili... Film je hlavně v mnoha věcech strašně nelogický. Spousta věci je v knize vysvětlena logickým způsobem, ale film si úplně tou změnou podkopává nohy. Jeden nespoileroidní příklad: Dejme tomu, že u Labyrintu žije nejméně padesát chlapců a to i přesto, že zde jsou tři roky a KAŽDÝ měsíc je posílán pouze jeden člověk - v knize je to vysvětleno tak, že jich bylo nejdřív posláno asi dvacet naráz a pak až po jednom každý měsíc. Ve filmu je naopak jasně řečeno, že je tam od začátku posílán jeden člověk, který tam první měsíc musel žít sám... Jak se tam pak naskládalo těch zhruba 50 lidí za tři roky, to opravdu nevím...

60

Odpovědět

ne jen film... celej ten koncept ja proste nemuzu prekousnout proc to udelali tak super slozite na prima cool o vikendech bezel serial experiment kolonie to mi prijde asi tak 100x lepsi a jednodusi reseni nez podelana super konstrukce

15

Odpovědět

No holčina si to asi moc idealizuje ale to je väčšina prípadu keď vidí peknú tvar a je film natočení podla jej obludnej knižky inak radšej by som sa pozrel na niake normálnejšie recenzovanie kníh aspoň tak nad 9 min

51

Odpovědět

Film byl super, líbil se mi daleko víc jak než bylo zpracované Hunger Games, tam dost zazdili potenciál knihy. Nicméně ta ženská působí jak nějaký mučící nástroj a po dvou minutách jsem nucen to stopnout, jinak by mi praskla hlava.
Radím vám radši si pusťte film než tuhle recenzi. I se 114 minutama film uteče rychleji.

132

Odpovědět

"Kéž by všechny filmy byly takové" bože jen to ne. Holka by se měla podívat na vetřelce aby viděla jak má vypadat pořádný sci-fi.

1813

Odpovědět

Votrelca považaujem za slabé scifi a výborný akčňák...

415

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTak to určitě nehovoříš o prvním dílu.

70

Odpovědět

Jak už zde zaznělo - verbalova recenze na film mluví za vše. Zde se má ale hodnotit video, ve kterém je řekl bych naprosto dokonalý článek cílové skupiny tohoto díla, takže ano - Není příjemné, se na to dívat, protože zde slečna má jiné hodnoty a příjde jí zajímavé, zábavné a napínavé něco jiného, než všem povznešeným samozvaným intelektuálům tady. Ani mě film neoslovil a hodnotil bych to stejně jako tuto recenzi, hold to není můj šálek čaje. Daleko smutnější než 25ti letá dívka hodnotící kladně špatnou knihu pro puberťáky mi ale příjde záplava urážlivých komentářů na její stranu. Takže když už nic, tak 2 hvězdy za to, že si pár existencí mohlo pohonit svá ega :)

75

Další