Recenze děravé knihy Tree of Codes

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:409
Počet zobrazení:5 832

Dnes zkoušíme něco nového. Rozhodli jsme se pro vás tu a tam přeložit recenzi nějaké knihy nebo přehled knižních novinek, protože tu něco takového od začátku webu chybí. Na začátek jsme si vybrali sympatický kanál booksandquills, na kterém slečna jménem Sanne Vliegenthart hovoří převážně o knihách. A jako první jsme vybrali knihu Tree of Codes od Jonathana Safrana Foera, protože je zajímavá svým zpracováním. Foer napsal také vynikající knihy Naprosto osvětleno (zpracován i filmově s Elijahem Woodem) a Příšerně nahlas a k nevíře blízko (otřesně natočeno se Sandrou Bullock a Tomem Hanksem). Foer se těmito knihami zařadil mezi mé oblíbené autory. A teď chceme slyšet vás, knihomoly. Chtěli byste více videí s knižním obsahem? Máte tipy na oblíbení kanály, které stojí za překlad?

Přepis titulků

Ahoj! Tohle je recenze knihy Tree of Codes od Jonathana Safrana Foera, která je také známá jako "Ta divná kniha s dírama". Je dost zvláštní. Po nákupu jsem si nebyla jistá, jak funguje. Protože po otevření uvidíte tohle... Musíte přijít na to, jak ji budete číst. Nejdřív jsem myslela, že budete muset číst skrze stránky, ale stačí jen trochu nadzvednout stránku.

Možná ji podložit rukou nebo papírem. Pak můžete přečíst danou stránku. A Jonathan Safran Foer si jen tak neusmyslel: "Napíšu knížku a budou v ní díry." Použil existující knihu Skořicové krámy od Bruna Schulze a vystřihl určité fráze, slova a celé věty z této knihy. Z toho potom vytvořil nový příběh. Mohli jste to vidět na Tumblru, když někdo vezme stránku z knihy a pero a vyškrtá hromadu vět a slov a zbude jen pár slov, které utvoří novou větu.

Tahle kniha je spíš taková dlouhá báseň. Měla by vám zabrat tak půlhodinu až hodinu. Chvíli mi trvalo, než jsem se do ní dostala a pochopila ji. Určitě byste ji měli přečíst naráz, jinak nebudete vědět, co se děje. Dávám Tree of Codes pět z pěti hvězdiček. Částečně kvůli zážitku ze čtení a kvůli tomu, jak je to novátorské. Ale také kvůli samotnému příběhu.

Myslím, že bych si měla přečíst původní Skořicové krámy, abych mohla posoudit, jak moc je ten příběh nový. Protože by mě zklamalo, kdyby ta kniha měla stejný příběh jako tahle. Snad ji tedy přečtu a taky zrecenzuju. Je docela drahá, stála 30 euro. Ale určitě si ji můžete vyprosit na Vánoce, pokud hledáte poezii nebo něco zvláštního. V komentářích mi můžete napsat, co si myslíte o tomto konceptu nebo o samotné knize.

Uvidíme se příště, ahoj!

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Spíš by to chtělo další bichli! :)

31

Odpovědět

Určite ne knižné vydania takýchto kokotín a určite nie takto úboho spracované, inak mňa názory plebejských mozočkov bavia.:)

49

Odpovědět

Když už tu někdo mluvil o náročnosti knížek a komplikovanosti děje, zkoušeli jste číst Malazskou knihu padlých? Pravděpodobně nejlépe hodnocenou fantasy vůbec. Protože tp je trochu jiná liga, pokud jde o složitost děje :)

70

Odpovědět

Jenže problémem je, že podle mého názoru se v ní od 7 dílu přestal orientovat i sám autor, takže místo rozuzlení až do konce zoufale vršil nové a nové dějové linky bez ladu a skladu. Osobně pro mě byla poslední kniha dost velkým zklamáním, jelikož tam Erikson až nepříjemně nadužíval deus ex machina.

10

Odpovědět

Gandalfe, já chápu, že děj Zaklínače je příliš komplikovaný a že je tam spousta postav, ale to že se v tom ztrácíš je problém čistě tvůj (doporučuji přečíst ještě jednou a třeba se přestaneš ztrácet...), já Zaklínače považuji za špičku mezi fantasy a tvůj popis Zaklínače jako “tvrdého muže s pevným kodexem” je úplně mimo mísu. Očividně si to nečetl, nebo máš smutně krátkou paměť. Celé ty knihy jsou o tom, jak se Zaklínač a jeho pohled na svět, lidi, ostatní rasy a na "bestie" co pobíjel za peníze vyvíjel... Tak tu prosím nemel nesmysly.

222

Odpovědět

Jono, protože Zaklínači ani žádný kodex nemaji.. jen Geralt o tom rád mluví, aby se vyhnul situacím, kde by se musel nějak rozhodovat nebo dělat něco co nechce a lehce se vymluví na "kodex"

45

Odpovědět

+Zlopánto zní jak školní řád a zvonění "pro učitele"

20

Odpovědět

Obávám se, že jsem hovořil spíše o takových věcech, jako že královstvím vládnou baterie monarchů s inteligencí tříměsíčního kotěte po lobotomii a v celé šlechtě (která se musí nějak udržet u moci) se neobjeví NIKDO, kdo by toho využil a skutečnou moc získal do svých rukou, což je obzvlášť divné v okamžicích, kdy se kdosi ohání svou mocnou špionážní sítí: "Radovide, k čemu myslíš, že máme své vlastní sítě špehů?" no, jak jsem to tak četl, zřejmě proto aby si s nimi vytírali ***. Věřte mi, není v pořádku, když velká tajná porada králů má co dělat, aby se nestočila k rozebírání otázek zda hnůj zapáchá a měsíc v úplňku svítí. "Tvrdý muž s pevným kodexem" je základní myšlenka Geralta z Rivie, nehledě na dílčí vývoj postavy v románech. Jeho smýšlení je po celou dobu stěsnáno úzkým koridorem všeobecného vnímání "dobrých zásad" jako například, že těhotné ženy, malé děti a podobné je třeba chránit i za cenu smrt tisíců jiných lidí v budoucnosti. Nechápejte mě špatně, nechci se nijak přibližovat nacistickým ani podobným zvráceným ideologiím, jde o to, že o právě těchto věcech si Geralt z Rivie nikdy otázky nepokládá, pročež je nazývám kodexem, jakkoli si toto pojmenování vymyslel sám Geralt, byť pouze v souvislosti s lovem nestvůr.

13

Odpovědět

To neni recenze... tohle je přinejlepšim trailer...

161

Odpovědět

Takže:
narvat informace do dvou minut, to je strašně cool
mluvit hrozně rychle, to je strašně cool
nezabývat se přímo detaily, jen tak okrajově něco říct bez vysvětlení, to je strašně cool

Kniha je prachobyčejný neodadaismus, tedy nic nového, to už můžou základní školy vydávat knihy s větama vystřiženýma z novin, které tam děcka lepěj pomalu na každé druhé hodině výtvarné výchovy, tahle slečna by jim dala 5 z 5*... to je dnes umění bitches!!!

491

Odpovědět

Já nevím... ale tohle u mě není žádná recenze. V podstatě jsem se o té knize nedozvěděla vůbec nic. Resp. absolutně nic z toho, co by mě zajímalo. O čem to vlastně je, proč je to psaný takhle nestandardně, jestli to nějak souvisí s konceptem té knihy nebo ne... Vůbec nic, co by mě nalákalo.
Navíc slečna mluvila tak strašně nepříjemně vemlouvavě, což si zároveň dost odporuje s tím, že mi přišlo, že o tý knize vlastně není schopná nic moc říct. Tedy, nic pro mě relevantního.
Jak tu někdo psal, že by ho zajímalo, jakou by to mělo sledovanost, kdyby recenzoval nějaký postarší pán... To bych si pustila o moc radši. Ideálně kdyby to byl nějaký literární znalec. Netvrdím, že slečna se v literatuře nevyzná, ale rozhodně tak na mě nepůsobí a mě nepřesvědčila ani k tomu, abych se o tu knihu víc zajímala, natož k tomu, abych si pustila nějaký další její recenze.
Chápu, že spousta lidí si ráda pustí video s pěknou slečnou, ale pokud chcete rozjet nějaká pravidelná videa pro knihomoly... Pak vás na kolenou prosím, vyberte něco serióznějšího. Videa s pěknými slečnami se dají přidat i za jinými účely, než aby recenzovaly knížky.

770

Odpovědět

nudaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

2910

Odpovědět

Taky jsem pro ale když už překládat recenze knih tak někoho kdo opravdu recenzuje knihu tady sem se jen dozvěděl jak mám číst knihu a jaké jí dává slečna hodnocení :)

1071

Odpovědět

Myslím, že nápad překládat tento typ videí je super, ráda se na ně podívám a nechám se inspirovat.
Kanál Sanne už sleduju poměrně dlouho a pořád mě baví. Nějak ale nechápu výběr právě tohoto videa. Zaprvé má mnoho lepších a kvalitnějších a zadruhé začínat videem o knížce, která je naprosto neznámá a ani neexistuje v českém překladu je dle mého nesmysl. Co takhle přeložit něco mainstreamového, k čemu se bude moci vyjádřit hodně lidí?

286

Odpovědět

Ja naopak chápem tento výber. Pretože video zaujme aj ľudí, ktorý knihy nečítajú. Ako napríklad mňa :-D Keby šlo o recenziu na 50 odtieňov, alebo niečo podobne známe, určite by som si ho nepozrel. Hodnotiť hviezdičkami ale nebudem, keďže knižkám nerozumiem. Pravdou ale je, že ta zle nafarbená plnka do truhly na mňa dobrý dojem neurobila.:-D
Alebo to je nový polozombie štýl?

35

Odpovědět

Knížka pěkná, ale... možná že budu jedinej, ale ta slečna mi přijde hrozně nesympatická :D Miluju čtení knih a stýkám se s lidma kteří čtou hodně knih a tahle holka mi přijde jako někdo, kdo se jenom tváří že čte knihy... Takovej wannabe nerd. Nepotěšilo. To už radši toho příjemnýho černýho týpka z bichle :)

257

Odpovědět

No je tak divne nezdrave (mrtvolne) bleda, ale mozna to jen bude spatnym nasvicenim... irituje me i ta jeji barva rtenky a nehtu (coz s tou bledosti obzvlaste vynika), ...jinak se vyjadruje srozumitelne a oskliva neni

26

Odpovědět

Za mě určitě překládat dál :-) Jsem bibliofil jak poleno a tenhle kanál vypadá jako skvělá inspirace na to, co číst. A co se recenzované knihy týká, mě se to líbí, možná to snad zkusím zkousnout i v té angličtině :-) I když by nebylo špatné udělat český překlad, ale to chci asi moc, že...

138

Odpovědět

Nesouhlasím, Rizyk má času kupu, tak by určitě měl vždycky pod video dát ještě odkaz na jeho překlad samotné knihy.

204

Odpovědět

Mně se filmová adaptace s Hanksem líbila fakt hodně... šílené melodrama, ale na mě to zafungovalo na 100 %.

25

Odpovědět

Já právě nejdřív četl knihu, kterou jsem si zamiloval. Film jsem musel vypnout po dvaceti minutách, protože ty postavy mi tam prostě vůbec neseděly.

24

Odpovědět

+RizykTak to chápu, já knihu nečetl.

15

Odpovědět

Jsem na tom podobně. Ten film mě hrozně rozčiloval tím, že na mě tak moc fungoval, i když jsem věděl, že mi hrozně vadí, jak je podbízivej (a ten malej kluk mě strašně vytáčel).

14

Odpovědět

Tak teď jsem dočetl poslední knihu (7) Zaklínače, takže mám zase na dalších 20 let se čtením pokoj.

1023

Odpovědět

Další díl není v plánu?

27

Odpovědět

Hra o Trůny? Nové vydání Húrinových dětí? Nic ve zlém, ale Sapkowski je spíš zábavný pisatel povídek a určitě lepší než Paolini, ale z celkového pohledu nijak zvlášť kvalitní autor. Jeho tvorba má sice tu a tam zajímavé nosné myšlenky, sotva však natolik skvělé, aby umožnily přehlédnout nelogický děj a svět šitý na míru pro jednotlivé povídky, jimiž celá sága "tvrdého muže s pevným kodexem" započala a nikdy se z nich nedokázala zcela vymanit. Některé povídky jsou dobré...ale zbytek? Člověče, zkus se občas rozhlédnout kolem sebe...

623

Odpovědět

+GandalfNevím jakého si četl zaklínače :) Pokud jde o povídky to s tebou souhlasím ty mě taky moc nebavili ale sága je dobrá a dost mě bavila :)

33

Odpovědět

+Gandalftak když Paolini vykradl úplně věšechno co mohl a kdyby neměl bohaté rodiče tak se jeho příběh ani nikam nedostal....
Někde jsem četla, že příběh Zaklínače se motá kolem "Hledá se Ciri, a když se nehledá, tak se souloží."... ale jo někdy bych si to ráda přečetla, ale ensnáším knihovny, online se mi číst moc enchce a vlastní knihy jsou nákladná záležitost. Kor když máme moc knih k přečtení

22

Odpovědět

+GandalfAsi si Zaklínače nečetl.. povídky jsou první 2 knížky.. zbytek je Sága o Geraltovi a Ciri (no spíše o Ciri)

33

Odpovědět

+GandalfGandalfe meles hovna sracko strc si ty svoje pisne o malazskyji treba do p****e a neotravuj tu slusny lidi s dobrym vkusem (Zaklinac fanboj detected).
Btw Zlopan ja to nevim ja kdyz hledal na netu jak si to mam precist nasel jsem 2 tabory jeden doporucil sagu a pak povidky na vysvetleni a druhy doporucoval nejdriv povidky abych chapal neco v saze:D

37

Odpovědět

+GandalfGandalfe, já chápu, že děj Zaklínače je příliš komplikovaný a že je tam spousta postav, ale to že se v tom ztrácíš je problém čistě tvůj (doporučuji přečíst ještě jednou a třeba se přestaneš ztrácet…), já Zaklínače považuji za špičku mezi fantasy a tvůj popis Zaklínače jako “tvrdého muže s pevným kodexem” je úplně mimo mísu. Očividně si to nečetl, nebo máš smutně krátkou paměť. Celé ty knihy jsou o tom, jak se Zaklínač a jeho pohled na svět, lidi, ostatní rasy a na “bestie” co pobíjel za peníze vyvíjel… Tak tu prosím nemel nesmysly.

40

Odpovědět

Nic ve zlém, avšak jsou výrazy jako "hovna sracko" právě znakem dobrého vkusu? Z dlouhé chvíle jsem četl prvních pět dílů Zaklínače. Sapkowski zná dobře 15. století a boj jedenapůlručním mečem. Ale jeho "intriky" jsou uvěřitelné asi jako Sovětské zdroje o ztrátách (promiňte mi to trochu krkolomné přirovnání), svět je pak složen z toho, co se hodilo do krámu té či oné povídce. P.S.: O Malazské knize mrtvých či jak se to jmenuje jsem nepsal ani slovo a netvrdím že je to na vyšší úrovni.

33

Odpovědět

+GandalfHovno a sracka jsou vyraze pro tebe a tva slova... znakem dobreho vkusu je uznat ze Zaklinač je hodně dobrá serie i kdyz jsou lepsi (viz. Pisne a Malaj napriklad ) . Ty tu pises o intrikach atatata.. jako by nekoho zajimala nevyznamna valka mezi Nebelvirem a Zimohradem nebo nechopnost Lví Kralice udržet se na cimburi a podobne pytloviny. Kazdeho zajimal Geralt a to jak zfleku vymyslel pohadku na kterou se mu chytla mala holka a sexy amazonka nebo jeho schopnost jizlive setrit vyssi tridu (kazdej by chtel jizlive setrit vyssi tridu i vyssi trida sama), popripade vtipny upejr, sex, lesbo sex , felcar lecici romy(elfy) a spoustu dalsich skvelych momentu.To ze behem knizky je tam mnohem mene AHAAAAA nebo WOU zni jeste nedela horsi knizku goddamit ty me seres doufam ze si to uvedomujes .
PS: 2014 nezna Malazska kniha mrtvých a doporucuje Pisne gj Ghandi gj uz ti staci zalest nekam do Sherwoodu vochocit si bandu jezku nasbirat houbicky a pomahat lidem s achondroplazií dostat se do Velkeho jablka sebrat Godzille její jaderny generator.

19

Odpovědět

Zaklínač je výborný(především dvě knihy povídek), ale nesmíte číst všechny knihy naráz hned po sobě.

10

Odpovědět

Určite som za! Debaty o knížkach by boli príjemnou zmenou.

343

Další