Thumbnail play icon

DialýzaLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:173
Počet zobrazení:11 855

Dialýza je proces, při kterém se krev čistí od metabolitů. Využívají ji lidé, kterým přestávají fungovat ledviny a je to jejich jediný způsob, jak mohou přežít. V USA funguje množství dialyzačních klinik, které však mohou být v hrozném stavu a lidé tam dokonce mohou být v ohrožení života. Jak je možné, že USA do tohoto odvětví pumpuje tolik peněz, přesto péče je natolik hrozná?

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Masakr, netušil jsem o tom zhola nic ... přitom je to zjevně sakra důležité téma a miliardami živí obchodníky se životem a smrtí co se oblékají pro které samolibý excentrismus je zřejmě jen ventil něčeho co by se dalo nazvat totální absencí jakékoliv morálky ...

30

Odpovědět

Mate tam chybku. Misto Dialyzu ne kazdy uplne nechape by melo byt ne kazdy uplne chape :)

20

Odpovědět

Tuna by okamžitě začal vyznávět řediteli DaVita a na všecho se ho ptal stylem, "jste podvodník, okamžitě to přiznejte"

152

Odpovědět

My máme jedno z nejlepších zdravotnictví. I když jsi ožralý bezdomovec s hepatidou, máš nárok a dostaneš stejnou péči jako kdokoliv jiný. Kardiostimulátor, dialýzu, shunt. JIP péči kde den na lůžku stojí tisíce. Bezplatně. Krátké čekací doby na CT, MRI, gastroskopie. Kardiocentra v hodinové dojezdové vzdálenosti, barokomory.To by byl například v Anglii (kde je zdravotnictví opravdu děs) neuvěřitelný luxus. Za co v jiných zemích bojují, to my máme. Zkuste se nechat léčit například v Itálii - to je o život.
Samozřejmě třeba Rakousko se na tom ještě lépe. Nechci tvrdit, že my nemáme chyby. Těch máme dost. Všechny ty staré budovy, oprýskané zdi, zničený a přepracovaný personál a obrovskou lobby firem. Ale většina lidí, co má zkušenosti s jinými systémy nás chválí.

250

Odpovědět

Ano... a i tak nejsme ani ochotní zaplatit pitomou dvacku za návštěvu lékaře... a nejlepší na tom je, že nejvíc na to nadávaj lidi, kteří daj x-set tejdně za cigára.

180

Odpovědět

+BullOverNo, bezdomovec s hepatitidou by s tím opravdu mohl mít problém.
Ale hlavně jde o to, že když něco má být bezplatné, tak to má být bezplatné. Ne, že to je z ekonomického hlediska bezplatné (ten výběr nebyl až tak výrazný), ale psychologicky to zpoplatníme, aby toho náhodou nevyužívali lidi.

40

Odpovědět

+komunardJenže ono to samozřejmě neni bezplatné. Líbilo se mi, jak někdo v Máte slovu neustále říkal, že je to o tom, jestli to bude platit stát, nebo lidé - jenže oni to vždy platěj lidé. Říká se tomu pojištění, ale má to vlastnosti daně. Platí to každej zaměstnanej/podnikající - za ostatní ekonomicky aktivní to platí "stát" (zase z jiných daní).

A jak to vlastně dopadlo, když to tu bylo? Nejdřív se ta využívanost opravdu snížila - prostě tam lidi přestali chodit s každou píčovinou = úspěch. Pak se to postupně vrátilo na původní množství, protože si na to lidi zvykli a zahrnuli to do svých nákladů = lidí stejně, ale ve zdravotnictví víc peněz = zase úspěch. Pak ale někdo potřeboval nahnat hlasy do voleb :(.

Jasně, že je nesmysl, aby to musel platit někdo s "nezaviněným" onemocněním, kdo musí do nemocnice 2x tejdně. Ale zase je kravina, aby tam šel někdo s třískou v prstu a zabíral čas lidem, kteří to opravdu potřebujou.

51

Odpovědět

+BullOverJenže takové placení je z hlediska fungování systému zcela odlišné od přímého placení. Vážně mi nemusíte říkat, že služby a výrobky nepadají z nebe. Ty termíny jsou samozřejmě zavádějící, ale jeví se mi natolik zažité, že nemohou zmást. Zavádět "přímo placené" a "nepřímo placené" mi přijde zbytečné.

Ty poplatky byly REGULAČNÍ, nebyly až tak míněny jako zdroj příjmů. K tomu slouží zdravotní pojištění (které je opravdu de facto daň, ale to je zase jen jazykový purismus, všichni víme, co to je). A o pozitivním efektu takové regulace bych se hádal. Kdo rozhoduje, co je "p******a"? Ono je hezké, že lidé nepůjdou k doktorovi, aby jim vyndal klíště, ale pokud se problém naopak podcení, může to vést k horším následkům, nebo delší (a nákladnější) léčbě. Na jednu stranu je žádoucí, aby lidi šli k doktorovi, i když jim nic není (preventivní prohlídky), a na druhou je odrazujeme, aby k němu šli, když jim něco je. To prostě nemá logiku.

A jakýkoli, sebemenší přímý poplatek způsobí, že lidi s menšími příjmy budou využívat služby více, než ti bohatší. A četnost návštěvy lékaře by se neměla odvíjet od stavu ekonomického, nýbrž od stavu zdravotního. Jinými slovy, třicet korun za doktora mi nezabrání jít k doktorovi s třískou v prstu. Ale klidně kvůli nim můžu zůstat o pár dní déle v horečkách. Záleží na příjmech a samozřejmě také povaze. A to je něco, čemu bych se právě rád vyhnul.

30

Odpovědět

ano, máme tu bezplatnou péči i pro bezďáka (ten, spolu s cikány, totiž chodí včas a přesně jenom při hlášení se na pracáku), ale taky tu máme plno píčovin. Například, že placená je jen určitá forma léčby, přičemž její alternativy již placené nejsou... tedy, pokud máš nějakou nemoc, můžeš ji léčit bezplatně pouze určitým způsobem, no a pokud nezabírá, máš smůlu.
O zdejším přístupu sester a doktorů taky mohu pochybovat. Když sem byla na rehabilitačním, tak mi třídali různé typy diet, vůbec nevěděli, jakou teda mám, skončilo to stylem, že mě jednou napsali na dietu č. 9, což je ale dieta pro diabetiky... jenže pak mi tam přišla sestra, která zrovna začala službu jako první, a píchla mi inzulin, protože mi dávala k obědu onu diabetickou dietu... pak začneš hodně pochybovat o zdejším zdravotnictví.
Další fór, byla jsem na zákroku kvůli vyšetření, na testy, sem čekala měsíc, pokaždé, když sem zavolala, tak mi řekli "výsledky nemáme zavolejte za týden", měsíc sem takhle čekala, než sem se fakt naštvala. Tak výsledky konečně našli. Fór? Už jsou to dva měsíce, a já výsledky stále nemám. Proč? Musím si je vyzvednout osobně, nebo jít k notáři a vyřešit plnou moc pro někoho jiného, výsledky odmítají poslat mě, a odmítají je vydat i mé doktorce... chuťovka, ale já nemám čas a ani peníze, jet 200 Km do nemocnice kvůli debilním výsledkům.
Strýc zase přeletěl přes řídítka kola, místo, aby si ruce zlomil, se mu vykloubily v zápěstí a v lokti... Nemocice? Ani mu to nehodili zpátky, a dali m uto do sádry, tím pádem ho zmrzačili, že může být rád, že si alespoň utře prdel, jinak je invalida.

17

Odpovědět

+lenaciaVašeho strýce je mi líto, ale podobné smutné případy se můžou stát v jakémkoli systému. Kdybyste měla nějaká obecná data, bylo by to jiné.

50

Odpovědět

+komunarddobrá... tka si tedy skoukěnte například dokument Děti úplňku

01

Odpovědět

A zase raz Mohamed Oliver.
V deň vysielania tohto dielu jeho bratia a sestry v boji za svoju vieru zabili 5 detí v Afganistane. Určite to ale nespáchali podobne radikálni náboženskí fanatici, ako tí čo prišli do Európy. Tu máme len obete vojny a mierumilovných moslimov.
https://deutsch.rt.com/newsticker/50583-fuenf-afghanische-kinder-sterben-bei-angriff-auf-spielplatz/

219

Odpovědět

"Roubíček, já slyšel, že se chtějí oženit."
"To slyšeli správně, chci se oženit."
"A slyšel jsem, že si chtějí vzít Revku Načeradcovou."
"Ano, s tou se chceme brát."
"A vědí oni, že Revka spala snad s každým chlapem u nich ve městě?"
"No, vím."
"A jim to nevadí?"
"Však my nejsme zas tak velké město..."

102

Odpovědět

A opozdenou uprimnou soustrast pozustalym po obetech v Nice. Nevim, co horsiho by se stalo, kdyby ten zakerny utok nespachal umirneny muslim.

00

Odpovědět

Už jsem to psal kdysi.... rok má pouze 365 dní... A jelikož je teroristických činů do roka několik tisíc, tak nám z toho něco i vyplývá, že ? Zde třeba odkaz na květen 2017 : https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_terrorist_incidents_in_May_2017
- dle kterého se tento měsíc stalo už 119 útoků a to máme teprve 23.5.
Jenže s Váma je to jak hrách na zeď házet.....
..... načtenou pod dalším Oliverem.

01

Odpovědět

to spáchali teroristi z Talibanu, ktorých podporuje Rusko a nie Oliver

10

Odpovědět

...dobre neco o ledvinach, ale proc furt nadava na TacoBel? a Nixona?

013

Odpovědět

TacoBel proto, že je to prostě odpad - extrémě levný a neakvalitní jídlo.
Nixona asi proto, že to byl lhář, rasista a populista.

80

Odpovědět

+BullOverA především zločinec, kterého od vězení zachránilo jen (ne)dobrovolné položení funkce. Jestli se nepletu, svedlo se to na dosluhující zdraví. Pokud by funkci nesložil, šel by jistojistě sedět, takhle to nastupující prezident zametl pod koberec. Od Forda totiž dostal milost.

30

Odpovědět

prej: "něco o ledvinách" ... "něco" ... pochopil si to vůbec trochu ? :-) ... pochybuju, ono to vysvětluje i tvé nepochopení těch dvou tematických kliček, kterými se jen snažil do tématu vnést humor. Pusť si Troškův Kameňák, na to ještě máš (snad). Proč je v této zemi takové množství myšlenkových impotentů, jako Vhef ?

20

Odpovědět

"letch" -> "letech"

12

Odpovědět

Noaco?

110

Odpovědět

No a co ? Ty vylízaná hlavo, tohle je naprosto ukázkový případ lidské bezohlednosti v honbě za ziskem. Dvě firmy tu pumpují miliardy ze státní kasy za něco, co sami nesmyslně nazývají alternativou k transplantaci, přitom si umí dobře spočítat za kolik let jejich klient s horší než 25% pravděpodobností přežití na těch jejich přetěžovaných a nedostatečně desinfikovaných přístrojích natáhne bačkory a s tímto nepříjemným faktem jakožto fluktuací obratu společnosti počítat a potenciálně ji dorovnávat třeba tím že pár lidí přemluví aby na jejich rizikové péči setrvali déle než by nezbytně museli ... tohle je vrcholná k životu,... a ty na to: "no a co ?"

20

Odpovědět

Když jsem poprvé uviděl vyskakovat toho mušketýra, bylo to jasný - The Law.

A musím říct, že ta kuřecí placka mě opravdu zaujala.

151

Odpovědět

Takže chválíme Richarda Nixona za to, že vytvořil takový systém, kde jsou prachy Američanů utráceny za socialistický (nebo spíše fašisticko - korporátní) systém, který se ukazuje jako naprosto zrůdný? Kolikrát musí socialismus selhat, abychom ho nadobro pohřbili? Nehledě na to, že Nixon byl populista největšího zrna (kontrola) a obrovský křivák (Watergate).

625

Odpovědět

Tako jako všechno v Americe, je základní myšlenka dobrá. Nixon si ve své době hlavně chtěl zajistit zvolení. Takže v tom byl politický kalkul. Mohl o sobě říct, zachraňuji i ty nejchudší Američany. Zvolte mě. Amerika se vydává za největší demokracii na světě, ale jsou to hlavně kapitalisti. Většině Američanů jde nejdříve o peníze a pak teprve o člověka. Amerika je země neomezených možností jenom, protože tam je dost lidí kteří dokáží vydělat na všem a za každých okolností. Proč myslíte, že tam byla poznámka o tom, že do školství jdou je 2% státního rozpočtu? Protože Američané jsou dostatečně vzdělaný, není u nich z poloviny zájem co se s nimi děje. Prostě je doktor pošle na čištění krve tak oni jdou. Protože doufá, že na klinice je budou informovat o dalších možnostech, ale nedělají. Protože místo toho aby Americká vláda zřídila soustavu státní klinik kde by měli přehled tom jak se utrácejí peníze ze státního rozpočtu tak to raději zadají soukromému sektoru. Tomu však o lidské blaho nejde, ale jenom o peníze a o tom tenhle díl byl .

53

Odpovědět

Lazarus: Vážne ti prišlo, že Nixona chcel vychvaľovať? :) Urobil jednu prospešnú vec (nech už bola akokoľvek účelová), za čo mu priznali zásluhu - to bolo všetko. Myslím si, že tvoj komentár je úplne bezpredmetný, pretože tamto o Nixonovi vie, hádam, celý svet. :)

140

Odpovědět

Jenomže tady selhává kapitalismus. Naprosto ukázkově.

93

Odpovědět

Co to proboha? Nixon, dokonalá ukázka zvráceného kapitalismu, až skoro nacista, provede jednu jakkoliv prospěšnou, byť účelovou věc přiuzovanou socialismu a vy to stočíte k tomu, jak zrovna to bylo špatně a jak bychom to měli celé pohřbít? Prosím, že jen trollíte.

30

Odpovědět

A jako obvykle, USA je profit oriented. Ne země jako taková, ale společnosti a v podstatě vše v ní. Profit, prachy, to je jediné, o co jde. A jde se přes mrtvoly. Já nejsem nějaký extra lidumil, spíš naopak, ale tohle je příliš i na mě. Bože můj… Aneb, takhle to vypadá, když se kapitalismus začíná rvát ze řetězů. Protože může být daleko hůř, to vždy. Nicméně může být i daleko lépe. Stačí se jen nehonit za prachama. Ale co si to nalhávám, stejně to všichni budou dělat.
A víc, než USA, mi vadí tyhle praktiky i jinde ve světě.

340

Odpovědět

Zato naše socialistické zdravotníctvo je fakt super, že?

010

Odpovědět

+jurajJe.

90

Odpovědět

+jurajAž mi řekneš, co konkrétně a dáš k tomu nějaké důkazy, tak tě pak mohu brát vážně.
Osobně jsem s naším zdravotnictvím neměl nikdy problém.

40

Odpovědět

Proč to v USA nemají s darováním jako my?

70

Odpovědět

Jsis ještě nevšim, že musí mít vždy všechno jinak, než zbytek světa?

180

Odpovědět

Protože to by byl přeci komunismus...

170
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK