Soudní lékaři a koroneřiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:133
Počet zobrazení:9 858
Pokud v USA zemřete a vaše smrt vzbuzuje nejasnosti, můžete se dostat k soudnímu lékaři nebo koronerovi, který díky pitvě určí příčinu smrti a vystaví úmrtní list. Avšak tento systém má k dokonalosti daleko. Koroneři nemusí mít žádné zdravotnické vzdělání, ale i úřady soudních lékařů provází mnoho problémů. Jde tento systém nějak vylepšit? A je outsourcování pitev na soukromou společnost opravdu tím nejlepším řešením?

Přepis titulků

Smrt – jedna z mála věcí v životě, které se nevyhnete. Tedy kromě daní a pokusu napoprvé zasunou flashku opačně. Statisticky je to jistota. Tento příběh je o lidech, kteří smrt vyšetřují, když nastane. Možná si myslíte, že tohle v televizi nechcete vidět, ale opravdu? Koroneři nejsou jen vedlejší postavy úspěšných pořadů jako Zákon a pořádek, Kriminálka Miami a Námořní vyšetřovací služba, ale občas mají i své vlastní pořady.

Myslíte si, že vám projde vražda? Jen přes její mrtvoly. Tělo a důkaz na NBC. Chytrost je nejlepší, když se spojí s krásou. Rizzoli a Isles. Jsem jeden z nejlepších vyšetřovatelů v New Yorku. Jako bych to dělal odjakživa. Vlastně ano.

Navždy. Ano, Navždy. Je to špatná odpověď na otázku: "Jak dlouho vydržel ten pořad na obrazovkách?" Velmi zaměstnaní nejsou jen vyšetřovatelé v televizi. Každý rok zemře 2,8 milionu Američanů. Většinou je to lékař, kdo jim vystaví úmrtní list. Ale pokud někdo zemře za podezřelých nebo nepřirozených okolností, jeho tělo může být posláno k ohledání nebo k forenzní pitvě.

To se stane asi s 500 tisíci těly ročně. Tato vyšetřování jsou neuvěřitelně důležitá. Úmrtní list není jak diplom z USC, on skutečně něco znamená. Výsledky pitvy mají dalekosáhlé důsledky. Samozřejmě například to, zda byl někdo zabit a jak, ale také pomáhají odhalovat nové trendy v užívání drog, varují nás před vadnými výrobky a také mohou upozornit na šíření infekční nemoci.

Lidé pracující v tomto oboru svou práci berou vážně. Z první ruky vidíme, co se děje a jak lidé umírají. Vídáme to každý den a dokážeme rychle odhadnout trendy. Chceme dostat tyto informace na veřejnost co nejrychleji, aby ostatní věděli, co se děje. Možná tím zabráníme pár úmrtím. Ano, to je důležitá informace o důležitosti jejího úřadu. Ale je trochu podkopána tím kostlivcem v Santově čepici, který z nějakého důvodu zemřel s ptákem v krabici.

Bylo by skvělé, kdyby tyto pitvy byly vždy prováděny zodpovědně, ale jak z místních zpráv víte, není to vždy pravda. Ve skladu v Pensacole policisté našli více než stovku lidských orgánů. Jednotku si pronajal bývalý soudní lékař Michael Berkland. Rodina postarší oběti vraždy není nadšená.

To ne, zjistili, že dva nyní bývalí zaměstnanci se na pitevně fotili s oddělenou hlavou jejich milované. Nemůžeme vám tu fotku ukázat, protože je vidět příliš. Ukazujeme vám jen její část. Shelly vzal Marinin mozek domů do Virginie, vyjmul ho ze sklenice a dal ho dětem na hraní, zatímco je jeho žena fotila. Dobře, to je ohavný příběh z několika důvodů. Hlavně nechápu, proč je jeho žena fotila!

Co s tím chtěla dělat? Dát na to Facebook? S jakým popiskem? Jackson a malý Timothy si hrají s mozkem. Táta je hodný, každý den jim nosí z práce nový orgán. #velcíkluci #Bůhjemocný. Zatímco tohle jsou individuální selhání, problémy jsou mnohem hlubší. Zpráva zjistila, že mnoho pracovišť vyšetřovatelů je zastaralých a potřebují opravu nebo nové vybavení.

S ohledem na to, jak důležitá tato zařízení jsou, je šokující, jak často jsou podfinancována. V současnosti vláda USA neposkytuje žádné prostředky soudním lékařům a koronerům. Jeden grant byl vypsán, aby jeden úřad koronera získal novou ledničku. Jejich současná lednička byla omotaná páskem, aby se neotvírala. Takhle mizerně jsou financovány.

Já sám jsem pracoval v místnosti, která byla přestavěnou garáží s jediným světlem, které se houpalo ze stropu. Jediná žárovka, která osvětlovala můj pitevní stůl. To je opravdu příliš děsivé. Pokud jsem se z hororů něco naučil, je to fakt, že když máte místnost s mrtvolou, živou osobou a jedinou žárovkou, tak brzy v té místnosti budou dvě mrtvoly a jedna žárovka.

Dnes... Učte se z filmů. Dnes si promluvíme o systému ohledávání mrtvol. Přesněji o tom, jak funguje, proč je to tak špatné a co s tím? Než se posuneme, podle toho, kde žijete, nebo spíš zemřete, můžete spadnout do jednoho ze dvou systémů. Dvě třetiny úřadů jsou spravovány koronery, zatímco zbytek řídí soudní lékaři. Můžete si myslet, že obojí je stejné.

Skutečně mají stejnou práci, jsou zodpovědní za rozhodnutí, kdy se má provést pitva, a pak díky ní určují způsob smrti. Ale mezi nimi je zásadní rozdíl. Hlavně pokud jde o kvalifikaci. Soudní lékaři musí mít vystudovanou medicínu, koroneři nemusí mít žádné zdravotnické vzdělání. V Georgii jen jeden ze 150 koronerů je lékař, zbytek jsou například prodavači, farmáři, hodinoví manželé a kadeřníci.

To je zvláštní. Nechci urazit kadeřníky, ale někteří to čas od času pokazí. Stává se to. Chyby se stávají. Pokud se divíte, jak se prodavači a kadeřníci mohou stát koronery, tak v Georgii, stejně jako ve většina států, jsou koroneři voleni.

Laťka pro toto povolání může být velmi nízká. V Arkansasu ta laťka sotva existuje. Můžete kandidovat a být zvolen bez lékařského vzdělání, bez anatomických znalostí a bez jakéhokoliv certifikovaného kurzu. Musí vám být 18 let a více, nesmíte být trestán a pak vás mohou zvolit. No ty krávo. Podívejte se doprava a pak doleva, oba tito lidé mohou být, a skutečně jsou, koronery v Arkansasu.

Zvolení úředníků bez jakéhokoliv zdravotnického proškolení, kteří pak mají vystavovat úmrtní listy, je samo o sobě divné, než si však uvědomíte, že se zde nabízí potenciál pro střet zájmů. V některých jurisdikcích je koronerem šerif. To vede k vážným problémům. V Kalifornii jeden lékař opustil úřad koronera, protože se prý místní šerif-koroner měl opakovaně vměšovat do případů, kdy policie použila smrtící sílu.

Doktor Bennet Omalu, známý svou odborností na otřesy mozku, obvinil šerifa a koronera v San Joaquin County Steva Moora z toho, že se snažil změnit výsledky pitvy v případech střelby svých policistů. To není dobré. Je těžké věřit úmrtnímu listu v případě policejní střelby, když člověk, který ho podepisuje, má zájem na tom, aby policisté nebyli potrestáni. Je také těžké mu věřit, když ho podepíše chlap, který vypadá jako Marlon Bundo, který si přál stát se člověkem a šeredně se mu to vymstilo.

Tento šerif odmítá, že by cokoliv provedl. Ale jeho úřadu sebrali právo vykonávat práci koronera. To je dobře. Není možné, aby existovalo spojení mezi vyšetřováním úmrtí a policejními složkami. V New Orleans úřad koronera zastával Frank Minyard. Byl kritizován za to, že lidé, kteří zemřeli ve vazbě, často utrpěli "nehody".

Když byl konfrontován s jedním případem, tvářil se otráveně. Když bylo nalezeno tělo Henryho Glovera v ohořelém autě, důkazy ukazovaly na to, že za jeho smrt jsou zodpovědní policisté. Ale koroner Minyard to neoznačil za vraždu, proto neproběhlo žádné vyšetřování. Ohořelé tělo v ohořelém autě? - Je třeba začít...

- Hned za policejní stanicí? Takhle to jde brát... Ale berte to z mé pozice. Nikdo to neví. Není možné, abych dokázal říct, zda to byla vražda. Není možné, abych dokázal určit, jak ten muž zemřel. Až na to, že je možné určit, jak ten muž zemřel. Lékařské vyšetření jeho smrti. To má být tvou prací! Je to, jako by klaun řekl: "Není možné tenhle balónek přetvořit do podoby psa nebo klobouku."

Opravdu, klaune? Pokud je to pravda, jaký máš důvod existence, tedy kromě poškozování duševního zdraví dětí po zbytek jejich života? Tento případ byl později překlasifikován na vraždu, protože to byla vražda! Když si to vše spojíte, není divu, že lékařské organizace volají po tom, aby byli koroneři zrušeni už od roku 1857.

Tvrdí, že by vyšetřovatel měl být lékařem. Chtějí systém soudních lékařů. To zní mnohem lépe. Ale měli byste vědět, že ani tento systém není dokonalý. Pamatujete to místo, kde se fotili s uříznutou hlavou? Byl to úřad soudního lékaře. Chlap, který vzal dětem mozek na hraní?

Byl a stále je soudním lékařem. A to ani nezmiňuji soudního lékaře z nejlepšího rozhovoru všech dob z pořadu 20/20. Podle jiného obvinění váš pes snědl slezinu. Pak měl sníst i ledvinu. Je to pravda? Doktore Harlane, chcete na to něco říct? Můžete to popřít, pokud to není pravda. Nikdy předtím ani potom se mi to v rozhovoru pro ABC nestalo.

Charles Harlan se naprosto odmlčel. Nezvedl se a neodešel, jen přestal mluvit. Co to děláš? Stále jsi v záběru. Vím, že s živými nemáš zkušenosti, ale hrát mrtvého se zde zrovna nehodí. Problémem je, že dobří soudní lékaři se těžko hledají. Není to žádaná pozice.

Viděli jste problémy v nedostatečném financování úřadů, ale i státem placení soudní lékaři vydělávají polovinu toho, co by vydělali jinde. Dýšek od spokojených klientů se asi těžko dočkají. A to ještě počítá s případem, že nějakého lékaře seženete. V nejlepším případě chcete získat certifikovaného forenzního patologa, který tento úřad vede a provádí pitvy. To se vám však nepovede.

Je jich velký nedostatek. V USA jich současně pracuje jen 500, což je polovina požadovaného počtu. Když spojíte nedostatek personálu s opiodovou krizí, což zvyšuje počet těl určených k pitvě, získáte systém, který se sesypává. V New Jersey před pár lety jejich soudní lékař dal z frustrace výpověď a nedostatek personálu uváděl jako hlavní důvod.

Už když jsem přišel, cítil jsem, že nemají dostatek lidí, aby zvládli ten nápor. Nechce přijít k rodině a říkat: "Omlouvám se, paní Smithová, pitvu jsme neprovedli, protože nemáme dost zdrojů." Ano, chtěl sloužit lidem, ale neměl možnost. Od té doby se to nezlepšilo. Takže pokud tam hodláte umřít, napište na lísteček, co vás zabilo, a připevněte si ho na hrudník.

Opravdu těm vyšetřovatelům vytrhnete trn z paty. Díky. Nedostatek zdrojů je tak špatný, že některé úřady outsourcují práci soukromým společnostem. A zde se tento příběh stává naprosto neuvěřitelným. Představím vám jeden jediný otřesný příklad. V Missouri a Kansasu si mnoho úřadů koronera najalo společnost, která patří Shawnovi Parcellsovi.

Proč by ne, je to chlap, jehož poznávací značka nese nápis PITVA. To vzbuzuje důvěru. Nedali by ji jen tak někomu, kdo má platný doklad totožnosti a 45 dolarů. Ne! Bohužel s Parcellsem se to má takto. Není to forenzní patolog. Není to vůbec žádný lékař. Přestože trvá na tom, že zaměstnává lékaře, byl obviněn z toho, že sám provádí nelegální pitvy.

Zanechal za sebou mnoho problémů. Parcells byl obviněn ze zpackané pitvy oběti vraždy. Žádný z důkazů získaných během pitvy nemůžeme u soudu použít. Také měl lhát o vzdělání. Myslel jste, že je lékařem? - Ano. - Proč? Protože mi to řekl?

Lidem říkám, že jsem se téměř stal neurochirurgem. To neznamená, že jsem lékař. Neznamená to, že jsem chodil na medicínu. Téměř se mi to povedlo. Počkej, počkej... Téměř ses stal neurochirurgem, ale nestal. To tě dostává do kategorie naprosto každého člověka na světě, kromě skutečných neurochirurgů.

Já také můžu tvrdit, že jsem se téměř stal neurochirurgem, a proto jsou mí rodiče, a to je pravda, na mě téměř hrdí. Pokud přemýšlíte nad tím, proč úřady koronera najaly jeho společnost, pamatujte, že mnoho z nich nemá dostatek peněz. Jeden úřad prostě napsal, že byl nejlevnější. Shawnova nízká cena je pochopitelná, když uvidíte jeho pitevnu. Z nějakého důvodu tam bez problému vpustil kamery. Parcells nás pozval dovnitř.

Je hrdý na tuto improvizovanou pitevnu. Tady provádíme pitvy. Tady je záchod. Na zemi je koberec a panuje tu chaos. Takhle jsou nadepisovány a skladovány vzorky. Ne... Dobře, ona tam leží. Souhlasili jsme s tím, že nenatočíme tělo ženy, která při pokojové teplotě a nepřikrytá leží v zadní místnosti.

Mrazáky. Nemůže být chlazena, protože zde není žádný dostatečně velký chladicí box. Jen dva menší mrazáky, které koupíte v každém elektru. Dobře, dobře, takže. To, co mě na Shawnově bunkru smrti nejvíc udivilo, není osvěžovač vzduchu v zásuvce, nebo jméno Shawn obklopené zelenými srdíčky na tabuli, nebo krabička zapečených těstovin či lidských ostatků, nebo zlověstná přítomnost něčeho, co vypadá jako multifunkční čisticí prostředek, nebo úchylný plakát Labka nerdů, nebo plakát Alberta Einsteina přímo nad mrtvolou při pokojové teplotě, nebo lebka na stole, nebo nesložená osuška, nebo všudypřítomný koberec.

Ne, nejvíc mě dostává, že i v této podvodné zastrčené pitevní chýši je tím nejpodivuhodnějším předmětem ten naprosto obří kelímek s limonádou.

Co s tím budeš dělat, ty lidská zrůdo? Tyto znovu použité nádoby na nudle mohou obsahovat, a jsem si jistý, že obsahují, krev, hlen a tělní tekutiny, přesto to je méně nechutné než možnost, že pije litrovku Squirtu. To je jen můj názor, přestože je pravdivý a nepopiratelný.

Ale tím to nekončí. Parcells se také dostal do potíží kvůli pitvám, které provedl při soukromých zakázkách, po kterých často není schopný dát dohromady žádnou zprávu. V Kansasu to vedlo k obviněním z krádeže a hanobení ostatků. To vše mu muselo v odvětví udělat špatné jméno. Ale místo toho, aby přestal s tím, co dělá, Shawn Parcells přestal být Shawnem Parcellsem.

Místo toho začal pracovat pod pseudonymem profesor Lynn. Když se ho na to reportérka zeptala, jeho odpověď nebyla zrovna oslnivá. Lynn jsem používal jako přezdívku. Upřímně, lidé neustále špatně vyslovovali mé příjmení. Nemyslím si, že Parcells je těžké vyslovit. Není, to není. Ale lidé mi říkali Percelles, nebo Parcellis.

Ale při psaní e-mailu ho nemusíte vyslovovat. Ne, ne. Tak proč se podepisujete jako profesor Lynn? Je to mé druhé křestní jméno. Mám právo se tak podepsat. Zaprvé, to jsou kraviny. A jediná osoba, která by se měla podepisovat druhým jménem, je Hugh Grant. Jeho druhé jméno je, a to je pravdu, Mungo.

Ano, jmenuje je Hugh Mungo Grant. Z nějakého důvodu se rozhodl to nezveřejňovat jako idiot. Darovanému koni na zuby nekoukej, Mungo. Přestože je Parcells vtipný, a on opravdu je až neuvěřitelně vtipný, skutečností zůstává, že zpackal mnoho vyšetřování. A příležitost k tomu dostal získal jen proto, že v našem systému jsou obří mezery.

Nejde tu však jen o pokažená vyšetřování vražd nebo potenciálně nezachycené epidemie. I obyčejné zpoždění ve vydání úmrtního listu může vést k problémům. Na úmrtní list byste měli čekat dny nebo týdny. Ale může to trvat mnohem déle. Poslechněte si jednu ženu, které náhle zemřel muž a která musela na příčinu úmrtí čekat 6 měsíců.

Nemyslí na rodiny, které prožívají agónii. Které čekají na zprávu, co se milovaným stalo. Je to neomluvitelné. Ale Sarah se dostala i do finančních potíží, protože bez úmrtního listu nemohla vybrat životní pojistku, díky které by se postarala o rodinu. Nemohla jsem platit hypotéku, nemohla... Musela jsem spoléhat na dary od přátel a rodiny.

Pro vás je to víc než kus papíru. Ano, pro mě je to možnost jít dál. To je otřesné. Neměli byste na něco tak důležitého čekat tak dlouho. Není to stejné, jako když 8 let čekáte na to, kdo vyhraje Hru o trůny. Neříkejte mi to, ještě jsem to neviděl. Ale podle toho, co se v této sérii děje, tak to bude Ed Sheeran. Oni vědí, jak potěšit fanoušky, že ano?

Co by se tedy mělo změnit? V ideálním světě by nikdo nezemřel. Já to rozhodně neplánuji a vy byste také neměli. V lehce méně ideálním světě bychom měli zrušit úřady koronerů a nahradit je soudními lékaři. Udělat to, po čem experti volají už od 19. století. Na pitvy by měli dohlížet nebo je provádět certifikovaní forenzní patologové. To se však nestane, dokud nevyřešíme nedostatek personálu.

Nemůžete najmout forenzního patologa, který neexistuje. Musíme najít způsob, jak studenty medicíny pobídnout, aby se stali forenzními patology. Například vyšším platem a dostatečným financováním míst, kde budou pracovat. Šílené je, že by to ani tolik nestálo. Jedna studie navrhla zvýšení rozpočtu pro tyto úřady o pouhé 3,75 dolaru na osobu a na rok. To je méně, než kolik nevědomky věnujeme polštářům na gauči. Vím, že tenhle problém všichni neradi řešíme.

Spojuje dvě věci, nad kterými lidé neradi přemýšlí. Smrt a veřejné finance. Nikdo nechce přemýšlet nad svou smrtí nebo smrtí svých milovaných. Ale zkuste trochu abstraktnější představu. Zamyslete se, co chcete pro oblíbeného baviče? Ne pro mě, to by byl ten nejhorší možný příklad. Třeba pro Beyoncé nebo Teda Dansona nebo Glenn Close. Chcete, aby Glenn Close skončila v pitevní kobce Shawna Parcella?

Nebo aby její slezinu snědl pes? Jistě, že nechcete. Byla sedmkrát nominována na Oscara, takže ani ona si tohle nepřeje, že ne, Glenn? Ne. Nechci, aby mou slezinu snědl pes. Prokažte mé slezině trochu respektu. Ano, Glenn, prokažte její slezině trochu respektu. Prokažte respekt její slezině.

Rád bych podotkl, že Glenn Close si zaslouží tři věci. Dva Oscary a aby její slezinu nesnědl pes. To je to nejmenší, co si zaslouží. Můžeme a měli bychom systém vyšetřování úmrtí vylepšit pro Glenn Close a pro kohokoliv jiného v USA. Nejen proto, že je to důležité, což je, nejen proto, že může zachránit životy, což může, ale protože nás to bude stát zhruba tolik, co stojí limonáda v maxi velikosti.

A nyní tohle. A nyní zpráva o tom, jak je vyšetřování úmrtí důležité. S Tracy Morganem. Ahoj, tady Tracy Morgan. Můžeme si promluvit? Všichni víme, že jednou opustíme tento svět. Zemřeme.

Nevím, jak zemřu, ale určitě to nebude ve Walmartu. Až přijde můj čas, nechci skončit někde v přístěnku, kde mají nějací chlápci pitevní stoly a rozpitvají mě nožem na máslo a lžící. A špachtlí na zmrzlinu. Tohle nechci. Prosím, nenoste můj mozek domů, aby si s ním mohly hrát děti. To není vhodné.

Já tu ženu mám rád, to vám říkám. Nechci, aby nějaký pes snědl slezinu Glenn Close. Glenn Close je národní poklad. Líbila ses mi v Albertu Nobbsovi. Potřebujeme tě tu. Celé to bude stát jen 3,75 dolaru. To zachrání její slezinu. Jasné? Nechcete zachránit její slezinu?

3,75 dolaru. Kdo z vás to nemá? 3 dolary, 75 centů, ani o cent víc. Tak a teď vypadněte z mého domu! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co má Johny proti USC? :D Já tu jsem momentálně na stáži u raketových inženýrů a musím uznat, že je to tým opravdu schopných lidí, tak nevím co je tak špatného na USC :D

01

Odpovědět

Good mourning America.

11

Odpovědět

Když tam říká, že koroneři jsou volení, tak to je taky volí všichni lidi ve volbách? Mám pocit, že v USA se volí i soudci, šerifové a nevím kdo všechno. To tam mají jedny hodně velké volby a nikdo neví, koho vlastně volí nebo chodí někoho volit skoro každý měsíc? Nebo se těmi "volbami" myslí, že je volí nějaké městské zastupitelstvo, ne přímo lidé?

80

Odpovědět

Admini maj problém se zobrazováním videí, takže my, co tenhle díl viděli - pojďme si v komentech užít tu vzácnou chvíli, kdy tu ještě není Kamikaze a další nevtipní trollové. May this moment last forever...

40

Odpovědět

Tak nějak mám čím dál tím víc pocit, že v té Americe mají pěkný bordel...

152

Odpovědět

Toľko nezmyselného v modernom svete..

46